Jump to content

Bokeh...

zoranpetrovic84
 Share

Recommended Posts

Jo, aha, sad mi je jasnije sta si hteo reci....nista nisam pipao, slike su direkt sa prcmoljastog senzora, malo saturacije i to je to, daklen tako to radi a radi ubiva :D ....jes pipavo skljocati na 1.2, sve plice od ovoga je besmislenost a ovo je granica :)

Abdee, vot a fakin problem, prcmoljasti senzor vidi samo manji kadar sa istog mesta, daklen ti bi sa 5d i ovim objektivima uslikao samo krupniji kadar i to je to, i onda bio morao da kropujes da bi dobio ovo isto :D ....

pazi.. ja kad slikam ovo isto, pa cak i da prepalim za nekoliko blendi, nema teorije da dobijem ovoliku maglu Londonsku.. jedino da pucam bas u kontru silno pa da flercina bude veca od vidnog polja, sto ovde nije slucaj.... znaci nesto tu kod tebe nije u redu. Cak i sa 28-105 koji podivlja kad mu upadne svetlo moze da se spasi kad se nasviraju kontrasti. Ovo je bas tu mac. Ok kad ti treba ovakav efekat, samo ne znam kad ces sledeci put slikati vencanje s pocetka veka? :D

Zakljucak - ako nije do objektiva, more biti da je do senzora? :)

aj budite ljubazni pa postedite ovu temu TE price. ;)

uz svo duzno postovanje za vase fotografske ucinke, tehnicko znanje i ostalo... al braco dosadno je vise.

@cvele - lep primer sa 105D micro, ja sam zeleo da okacim nesto sa njim (a da nije makro) pa nikako... pretece me :D

aj budite ljubazni pa postedite ovu temu TE price.

uz svo duzno postovanje za vase fotografske ucinke, tehnicko znanje i ostalo... al braco dosadno je vise.

Moj post nije bio poziv Rumunu da po obicaju kenja (a sad je opet dokazao da nema pojma) vec jos jednom ponovljena konstatacija da neki objektivi (medju kojia su i ta dva Zuika) jednostavno bez filma/senzora u 135 formatu ne pokazuju svoj pravi karakter.

Storme, i Sao Tome i Principe Coconut Optics 300mm F4 ce sasvim fino da ubije pozadinu u tako nekoj varijanti iz blizine... Da bi ilustrovao kako taj objektiv crta pozadinu kao primer bi bolje islo nesto velicine konja ispred neke nemirne pozadine :)

igzektli, za velik broj objektiva i primera nastalih s istima ne bih ni znao da postoje da nije clanova poput NJS-a i ostalih koji su postavljali primere i linkove u ovoj temi. A pored toga mnogi su postavljali primere koji bas i ne ilustruju kvalitet ili nekvalitet nekog objektiva, tipa fotke sa potpuno zamucenom i jednolicnom pozadinom, i primere koji uopste nisu zanimljivi po pitanju bokeha. U svakom slucaju meni je tema super i nek zivi jos dugo :)

Storm, ok, na google-u je sve, tj sve se moze naci, ali toliko ima (meni) nepoznatih proizvodjaca i pored toga custom made objektiva da bi to bilo potpuno random trazenje. Mislim znas kad bih se setio da ukucam Aero-Ektar u pretragu? Naleteo bih kad tad na njega ali svejedno. NJS jeste kacio i svoje ali i tudje primere, i hvala mu na tome. A ti kazes to kao da sam ga napao. Ajd da ne trujemo vise.

Storme.. dzabe ti google kad ne znas sta da trazis. To je poneta ove teme. Znaci neko okaci neki objektiv pa ti onda ako te zanima nesto vise odes pa guglas. Odakle meni uopste ideja da na primer Ektar ima ovako narkomanski bokeh? Jedino da trazim po guglu tako, pa onda filtritam gomile gluposti.... znaci mnogo teze.

E da.. mene stvarno zanimalo dal' je u Rumunovim primerima magla posledica objektiva il' senzora... cisto ono bitan je deo fotografije. Nemam ja pametnija posla nego da se prepirem ciji je duzi.. :)

Ono sto me ne raduje ovde je sto uglavnom ljudi kaze sirom otvorene primere a tu osim bas nekih specificnih staklica, uglavnom svi imju vise-manje okrugle krugove bokeha, sad neki mozda malo jace prstenove neki ih nemaju uopste ali sustinski se ne razlikuju mnogo. Voleo bih da vidim kako ovi objektivi koje kacimo rade na f5.6 ili f8 jer je to pokazatelj dobrog ili loseg bokeha. Mis'm koliko ljudi koristi objektive samo sirom otvorene (osim NJS-a) :D

Moj post nije bio poziv Rumunu da po obicaju kenja (a sad je opet dokazao da nema pojma) vec jos jednom ponovljena konstatacija da neki objektivi (medju kojia su i ta dva Zuika) jednostavno bez filma/senzora u 135 formatu ne pokazuju svoj pravi karakter.

Pa nije fora da mi kazes da nemam pojima i da nastavim da zivim u zabludi :D ....moja nemampojima teorija je da ti i ja turimo isti ovaj objektiv, ti na veliki a ja na mali senzor, otvorimo ga skroz na 1.2, stanemo na ISTO mesto i slikamo, dof ce nam biti isti samo ces ti videti 55mm a ja 110mm ekv 135 formatu.....tj, hocu reci da ti na vecem senzoru sa istim ovim objektivom ne mozes ni u jednoj varijanti da dobijes plici dof od ovog koji sam ja dobio na pokazanim slikama ili na bilo kojim drugim slikama, bice ti kadar veci i to je to....

Jo, ovako radi objektiv na 1.2 i nema tu puno filozofije tj nema veze sa velicinom senzora, evo ti jos primera koji su ili na 1.2 ili f8, ostaje samo mogucnost da ovaj objektiv nesto ne valja na punom otvoru blende, al ne vidim sta kada se pravilno eksponira i kada scena nije ultra kontrastna, kao na onim prethodnim primerima a tu spasa od hajlajta nema :)

PA2238281.jpg

PA2134661.jpg

PA2133901.jpg

PA2237771.jpg

PA2137511.jpg

Mr. Husafet, nadobijah se kupona kod Agfe, mogu u petak da ti spremim jednu na 20x30 ako osh... dakle, 20x20. ;)

i slazem se da treba kachiti samo sopstvene primere, ja sam jednom to pravilo prevario i to bash sa Ektarom, a gledam jos koliko seledece nedelje da to ispravim i okachim sopstven primer sa dotichnim monstrumom... samo mi CS8800F ne daje sken za 9x12 ili 4x5, ali i to ce se reshi.

Za kačenje sopstvenih primera - postoje odgovarajuće sobe i privatne teme. Apsolutno ne shvatam mišljenje ljudi koji smatraju da treba kačiti samo sopstvene slike.

Ovde je suština da se pokaže šta mogu svi objektivi ovoga sveta a mi sigurno ne posedujemo ni desetinu od toga.

P.S.

Naravno da mogu da se kače i sopstveni primeri, da neko ne pomisli da sam protiv toga generalno.

P.P.S.

Konkretno - kada bi bili privilegovani da vidimo ovako nešto ako bi smo samo kačili sopstvene primere:

Aero Ektar (fala Abdee, ima se šta videti)

img164660.jpg