Jump to content

Bokeh...

zoranpetrovic84
 Share

Recommended Posts

Fokusiram sa uvecanje od x16 u LiveView pri cemu mi je ukljucen Focus Peaking kada mi je bitno da pogodim fokus van centra. Kod mene imam i potvrdu fokusa kroz OVF samo za centralnu tacku i to se pokazalo prilicno pouzdanim. Medjutim, cesto OVF i rekompozicija ne uspeva na f2 i sire, pa mora LiveView. Imam i APS-C kameru koja nema Focus Peaking u LV i onda je mnogo teze fokusiranje na f2 i sire, da ne pricam f1.2. Cini mi se da 44-2 vise vrtlozi od 44m-4, a onda sam pogledao jednu fotku sto sam napravio sa 44m-4 i rekao bih da i on vrtlozi, mada treba se poigrati malo vise da se efekat ispolji. Bilo bi cudno stavljati ljudski lik u periferiju kadra sa Heliosima zbog aberacija, znaci centar ili neznatno pomereno kao sto mi je uspelo na primeru gore i u nastavku. Prodavci Heliosa sa berze mogu da mi ustupe neki zanimljiv primerak na testiranje, verovatno ce i cena porasti posle dobrih fotografija 😁 Simpaticno mi je kada na nekom YT videu review-a starih objektiva u komentarima napisu: Neee, upravo ste podigli cenu na Ebay-u. 😅

44m-4

jfSSg96.jpg

• 1 month later...

http://51059814131_6f3504b990_b.jpg_DSC0227_20160814_3135 by Меца фотографије, on Flickr

Мислим да је ово фотографисано објективом Никон 100мм 2,8 стари мануелни.

Edited by fotomeca
Има вишак информација за фотографију. Како је најбоље да поставим фотографију?
  • Like 1

@fotomeca Ako mislis na ovo sto ispred i iza fotke u postu na forumu ostaje "https//" i ostalo, ne znam bolju varijantu nego da nakon sto pokupis BBC kod na flikru i uneses ga ovde u post kroz opcijiju za "link", rucno obrises sve sto se nalazi pre prvog "url" i nakon drugog "url". Slobodno se igraj s tim, imas opciju "preview" (poslednja desna ikonica) ovde u "boksu" za postovanje... Nadam se da sam bio jasan 🙂

• Thanks 1

• 1 month later...

Evo jedne interesantne stvari koja itekako ima veze sa bokehom.

51167016875_30e0585840_z.jpgHelly by Millan Milloradovic, on Flickr

Na staru pedeseticu EF 1.8 II sam stavio softfokus filter i dobio čudan bokeh, sav u tačkicama. Obratite pažnju na OOF krugove gore. Meni ne smeta, ali nisam to očekivao. Računam B+W je ozbiljna firma, nije to celofan preko stakla, ali očigledno postoje distance i situacije kad soft filter treba izbegavati. Što se autofokusa tiče, ionako loš objektiv sa ovim filterom na 1,8 postaje danju potpuno neupotrebljiv, po mom skromnom mišljenju. Sve vreme sam fokusirao manuelno (ovde je fokus greškom na kosi, ali nebitno), dok bez filtera ponekad pogreši a ponekad pogodi, i to na sedmici koja važi za (kao) malo bolji AF. A na 20D i 40D sam sa tim staklom sve vreme imao random grešku koja nikako nije mogla da se koriguje.

Eto, ako nekom pomogne moje iskustvo onda super...

Na Nivea mazivu ima tog nekog musavog izgleda, bokeh mi je simpa, dok premaz daje mutilo pa je fotka unikat jelte... 

A sad opet gledam onu prvu, i skapirah sta je... 

Komplet iza modela mi izgleda kao da se naslonila na dobro oprano staklo na vratima staro cca 60-70 godina, iliti iz 50-60.. Tada su bila u modi stakla sa onim blurom sitnim, pa mi te tackice, tj. crtice bas tako ozgledaju... E tako mi lici bokeh sa prve 😁

On 5/8/2021 at 9:53 PM, yagodinac said:

Evo još jedne ali sa nekim ŽNJ filterom namazanim Nivea kremom, isto 50 1.8 na kropu; ovde bokeh izgleda skroz regularno

Mislim da tu Niveu možeš da dobiješ ako normalnu fotku obradiš gurajući u levo: contrast, clarity i dehaze.

Naravno, ali ja imam na umu astrofotografiju gde ovakve kerefeke daju nekakve rezultate, ali nedovoljno dobre. Ovaj lik je koristio, svi se slažu, neki soft ili fog filter (li kombinaciju) na filmu i fotke su mu vrlo teške za reprodukovati u obradi. Odmah da se razumemo: nivea ne radi na zvezdama jer dobar deo slabijih zvezda pobriše a ne pravi onaj čuveni svetli halo oko sjajnijih koji je i poenta. Soft filteri (mekocrtači) s druge strane naprosto ne daju ni izbliza dovoljan efekat.

• 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...