Jump to content

Recommended Posts

• Replies 7.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Portrait - Samyang 85mm 1.4 by Slobodan Miskovic, on Flickr   Nikon D750 + Samyang 85mm 1.4 na 1.4

Sony FE 85 1.8   Flowers by Boris Krstić, on Flickr

Canon 6D i Canon 35mm f2 na f2.2  

Posted Images

• 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...

Palačinka EFS 24 STM na dečijem senzoru, širom otvorena (f2.8), ume prijatno da iznenadi, naravno, kad je prava distanca, doduše ne treba očekivati čuda. Bokeh bez mane a koliko se sećam i 18-55 IS II koji davno imah je prelepo crtao OOF krugove, što je valjda zasluga cirkularne blende. I 24STM ima uglavnom cirkularnu blendu do f8, a posle postaje pomalo zvezdasta. Eto, čak i najjeftiniji objektivi vremenom postaju sve bolji (bar po pitanju bokeha).

50665293378_01fe699500_z.jpgSmells Like Spring by Millan Milloradovic, on Flickr

• 1 month later...

Staklo iz 1975 godine, sasvim ok sto se tice performansi na f1.2, aberacije imaju i neki iz 2020. Casica sa likerom je na minimalnoj fokusnoj distanci. Najbolje rezultate daje kada opadne intenzitet svetla (verovatno jer se tada aberacije manje primecuju, a siroki otvor blende dolazi do izrazaja), ali i na odredjenom rastojanju (rekao bih da je tako i napravljen) koje je otprilike neka normalna distanca za portrete na 50mm (2 metra otprilike). Evo jedne takve skorasnje fotke na f1.2.

yRBfC2y.jpg

• Like 2

Iskreno, kad sam poredio helios i plastik-fantastik optički ga je japanac u svakom smislu odrao samo tako (a mislim da imam dobar primerak heliosa). Čak je i bokeh kod heliosa bio lošiji (ivice OOF krugova su bile prilično kolorizovane, nešto slično Trioplanu samo mnogo manje). Apsurdno ali to što je EF 50 II za bokeh bio za nijansu bolji mi je bilo vrlo čudno jer je negde svojevremeno pisalo da su optičke karakteristike i lepota bokeha u obrnutoj proporciji. E pa helios je vrlo čudan - nema nijedno od ta dva... 😁

• Like 1

Helios je magican objektiv. Ne znam tu sta da se prica mnogo, tu su aberacije i nesavrsenost feature, fantastici nisu u toj kategoriji "magije", zato treba probati. Mada nisu ni svi Heliosi isti. Sto se tice 58mm, 44-2 vrtlozi vise od ostalih. Imam jos 44m-4. Najpoznatiji je 40-2 85mm f1.5, tezak i skup, ali veoma cenjen. Ja nisam neki ljubitelj 85mm, ali znam da ako hocu sigurnu fotografiju onda koristim 85mm. Na kraju sve dosadi, cak i ti specijalni efekti objektiva, valjda ih zato imamo vise pa menjamo. Jedna skorasnja sa 58mm 44-2 gde se vidi vrtlog.... 🙂

MUxQ2L9.jpg

44-2 je sasvim drugačija sprava i slažem se da je bolji bar koliko se ja sećam kad sam ga probao; 44-m4 ja na kropu ne mogu da fokusiram nečije oko ako je malo periferno smešteno, tolika je sferna aberacija na f2. Pritom objektiv nije ni malo decentriran nego je jednostavno takav. Ovaj tvoj gore portret je odlično fokusiran; ja to nikako ne mogu da dobijem npr. pošto je svaki krop praktično nemilosrdan prema iole prosečnom staklu.

Jeste, to je objektiv za specijalne namene pod uslovom da se zezamo, ali ako bi se radio posao kod mene bi ta manuelija letela po livadi u pravcu najbližeg kontejnera, ali pošto ne radim posao ipak ponekad i koristim manuelce. Fora sa heliosom je što ko ima EF50 1.8 dobija sve to vrlo slično za mala pare a ima čak i imitaciju autofokusa 😁

• Like 1