Jump to content

Recommended Posts

Koga briga dal moze ili ne moze, bitno je da je zabavno fotkati sa ovim i samo se to racuna. Necemo porediti telefone i aparate jer to jednostavno ne ide tako a nije ni bitno, zna se sta za sta sluzi 🙂

Ma slažem se s tobom, ali velika većina ljudi kaže "wow, ovo je super, daj da bacimo fotoaparate u kantu".

Lično mislim da će mobilni telefoni dobrim delom ubiti fotografiju narednih godina. Brz rast tehnologije pogoduje tome.

Meni je ovo najvise zanimljivo jer radim kao programer, pa je fascinantno videti kuda ovo sve ide. Veoma veliki napredak u zadnje 2-3 godine sto se tice mobilne fotografije.

Zamisli ovo, pre sam nosio aparat u toku veceri, jer telefonom nisi mogao nista slikati, a sad krece obrnuta situacija 😛

Na kraju krajeva se sve svodi na lakocu operacije i realno, solidne rezultate 🙂

Lepa fotka 🙂 

Nemam ni jedan 35mm objektiv. Imam 28mm i 50mm (pet komada) i jako me kopka to sto nemam 35mm. Skoro sam imao priliku da isprobam, ali nisam kupio 35mm f2, umesto njega sam uzeo super brzi 50mm. Nikako ne mogu da se dogovorim sam sa sobom koja je to univerzalna žižna daljina. 35mm mi je preusko za prirodu, a nekako preblizo za portrete zbog distorzije (opasnost kod fotkanja pripadnica ženskog pola) bez super plitkog DOF (osim ako se ne radi od f1.4 ili nešto još svetlije).  A opet, toliko se priča o 35mm kao svetom gralu, doduše tu figurišu oni brži od 1.4 i veći naravno. Na kraju cele priče odlučim se pre za 50mm jer svetliji objektiv jeftiniji i manji nego 35mm. Ah ta večita dilema...

Bokeh u doba corone 💀    Ja ti preporucujem 35mm na ff, nekako lezi za razne akcije, a sebi preporucujem od deda mraza Sigmu art 35mm..

• Like 1

3 hours ago, 5ar82 said:

Lepa fotka 🙂 

Nemam ni jedan 35mm objektiv. Imam 28mm i 50mm (pet komada) i jako me kopka to sto nemam 35mm. Skoro sam imao priliku da isprobam, ali nisam kupio 35mm f2, umesto njega sam uzeo super brzi 50mm. Nikako ne mogu da se dogovorim sam sa sobom koja je to univerzalna žižna daljina. 35mm mi je preusko za prirodu, a nekako preblizo za portrete zbog distorzije (opasnost kod fotkanja pripadnica ženskog pola) bez super plitkog DOF (osim ako se ne radi od f1.4 ili nešto još svetlije).  A opet, toliko se priča o 35mm kao svetom gralu, doduše tu figurišu oni brži od 1.4 i veći naravno. Na kraju cele priče odlučim se pre za 50mm jer svetliji objektiv jeftiniji i manji nego 35mm. Ah ta večita dilema...

Imam 35/1.8 i 50/1.8 kombinaciju, ali mogu ti reci da u kombinaciji 28 i 50, 35 mi prosto ne bi bio potreban. Naravno, ako je ta 28-ica komparabilna, tj da je isto 1.8. Ortak ima Nikonsku 28icu  a ja 35-icu, i iskreno 28-ica mi bolje lezi. 

• Like 1

Jeste skroz kul 35mm, ja imam f2 D, moze i da se pridje dosta subjektu, skroz ok... ovo oko je doduse sa makro prstenovima ali vidi se u oku koliko sam prisao 😄

post-1979-1550967233_thumb.jpg

post-1979-1550967271_thumb.jpg

DSC_1670-medium.jpg

• Like 1

7 hours ago, Mikri said:

Imam 35/1.8 i 50/1.8 kombinaciju, ali mogu ti reci da u kombinaciji 28 i 50, 35 mi prosto ne bi bio potreban. Naravno, ako je ta 28-ica komparabilna, tj da je isto 1.8. Ortak ima Nikonsku 28icu  a ja 35-icu, i iskreno 28-ica mi bolje lezi. 

A ima li sta valjano za  sirotinju nikonsku? 28 2.8d, 35 2.0d ? Secam se da ti licno nisi ljubitelj te starudije iz filmske ere. Sta kazu ostale kolege?

Video sam razne pohvale a i svidja mi se kako "izadju" slike s tim skupocenim nikon 28 1.8  i sigma 35 1.4. Nikon 35-ica 1.8 fx je sigurno ok al se malo o njoj prica, vecina valjda cepa sigmu. Al to meni sve skupo (mlad organizam a prihodi niski), posebno ako ne znam sta uzimam, mislim na dobre i lose strane konkretnih modela, eventualno probam...

E sad, s obzirom na razliku u ceni i neiskustvo, mozda je bolje na nekom jeftinom 17, 18, 19 - 35mm prvo videti s tim zizama sta i kako pa posle uzimati skupocu? Ima neka Cosina 19-35mm za 100 novaca na oglasima, valja li to ista ili je obavezno ici na nikon, npr. 18-35 ima po 230€ (oba su f/3.5-4.5)

On 3/27/2020 at 9:35 AM, 5ar82 said:

Lepa fotka 🙂 

Oduvek su momci iz C tabora zavideli N taboru što imaju lepe i jeftine tri'espetice za krop. Ali meni to nekako nije leglo, za krop, naravno. Idealna žižna daljina meni lično je 24mm a to je 35-40 na FF. Naravno da nema izolacije subjekta kao na FF, razlika je sigurno jedna blenda, ali za ulicu i svaki dan to mi je mnogo nekako logičniji izbor. U stanju sam da odem na more samo sa tom palačinkom npr. I sviđa mi se što je to mali objektiv, na ulici nikom ne trebaju budže koje su sad u modi, nevezano za DOF i FOV.

A probao sam i da razmišljam u kontekstu pedesetice na FF, tj 35 na kropu, ali me to nekako nije privuklo - usko na ulici nekako, za prirodu tek. Nikad od mene Bresson.

Za kaznu što ovoliko filozofiram, evo jedne pedesetice:

28496291050_9c49efb339_z.jpgBaptizing by milan miloradovic, on Flickr

15 hours ago, amaNS said:

A ima li sta valjano za  sirotinju nikonsku? 28 2.8d, 35 2.0d ? Secam se da ti licno nisi ljubitelj te starudije iz filmske ere. Sta kazu ostale kolege?

Video sam razne pohvale a i svidja mi se kako "izadju" slike s tim skupocenim nikon 28 1.8  i sigma 35 1.4. Nikon 35-ica 1.8 fx je sigurno ok al se malo o njoj prica, vecina valjda cepa sigmu. Al to meni sve skupo (mlad organizam a prihodi niski), posebno ako ne znam sta uzimam, mislim na dobre i lose strane konkretnih modela, eventualno probam...

E sad, s obzirom na razliku u ceni i neiskustvo, mozda je bolje na nekom jeftinom 17, 18, 19 - 35mm prvo videti s tim zizama sta i kako pa posle uzimati skupocu? Ima neka Cosina 19-35mm za 100 novaca na oglasima, valja li to ista ili je obavezno ici na nikon, npr. 18-35 ima po 230€ (oba su f/3.5-4.5)

Nemam iskustva sa 28/2.8, ali trebalo bi da je validan objektiv. Ako nista drugo jeftin je. 35/2 je sasvim ok, ja sam ga imao jedno godinu dana, pa ga posle zamenio Sigmom pa posle i tu Sigmu zamenio sa 35/1.8 FX (zbog tezine i fokusa, ono sto se dobije Sigmom izgleda "skuplje" ali ne toliko da je vredno tih kompromisa).

Ja nisam fan jer pokazuju vremesnost na 20+ mp telima i zbog fokusnog motora, tj nedostatka istog, pa ih vrti telo. Uvek mi je utisak toga bio nekako pogresan, osecaj je da  zasterelo i nezgrapno. Ali, kao low budget objektiv, taj 35/2 je sasvim dobar, ako imas realna ocekivanja. Mogu negde iskopati primera eventualno ako te zanima. Ti si se bese upgrade-ovao na FF? Za krop taj objektiv nije (ima mnogo prakticniji i jeftiniji 35DX), ali za FF je ok.

Sto se tice ovih 18-35 varijanti, ja iz zajebancije volim da kazem kako je to prajm, jer imao sam i 18-35 i posle 16-35 i ne znam da li sam ih 2 puta pomerio sa najsireg polozaja. Dakle, to se uzima ako ti treba sirina, ne onaj duzi kraj. Taj duzi kraj im je po pravilu los i kilav (a jos im je i geometrija losa, krive dosta), ako je bio takav na 16-35 VR koji kosta tipa 900-1000 evra nov, onda ko zna kakav je na Cosini za 100 ili manje evra. Moj savet bi ti bio da to trazis samo ako hoces UWA, ali za "opipavanje" ziza nemoj da bacas pare.

• Thanks 1

Mene sada zanima sledeće ako neko može da uputi gde pročitati, a možda ima i gotov kalkulator: Fotografisao sam sa 28mm jedan objekat, a onda kući na računaru tu fotografiju hoću da kropujem kao da sam tog trenutka imao 35mm. Koliko procenata treba da umanjim visinu i širinu fotografije da bih to postigao?

Ovo sam ja nešto računao sada da ne ispadne da hoću sve na gotovo.

Field of view za FF senzor u stepenima

Vertikalno         Horizontalno         Dijagonalno

28 mm      46.4                            65.45                       75.38

35mm       37.8                             54.4                          63.4

Ovo dijagonalno je za dužinu dijagonale FF senzora i ne znam šta će mi sada pošto ne kropujem po dijagonali.

Sa iste daljine 35mm "zahvata" manje nego 28mm kao odnos tan(ugao35mm/2) / tan(ugao28mm/2)

Kada se kao ugao uzme vertikalno, horizontalno i dijagonalno, dobiju se kao rezultat deljenja tri broja koja su skoro ista 0.79 (par decimala je veći onaj za dijagonalni FOV)

Što bi moglo da znači da od visine i širine fotografije treba odseći 20%. Recimo, namestiti krop u sredinu tako da 10% otpadne s leva i 10% s desna. Isto tako i za iznad i ispod.

Hmm?

Iskreno, nisam uspeo da razumem ovo jer sam drugačije radio, ali rezultat je isti kao da se deli 35/28, s tim da fotka 35mm nije 1.25 puta veća od 28mm nego obrnuto. Možda je bas to zakonitost kada se prebacuje sa jednog na drugi objektiv. Primer: 125mm i 35mm.  125 je krop od 35. 125/35 je 3.57, odnosno, inverzno tome je 0.28, sto znači da je 125mm 28% ostatak od 35mm posle kropovanja.

Kako sam ja računao preko FOV:

pTpFZAp.jpg

kTJ5g7L.jpg