Jump to content

Bokeh...

zoranpetrovic84
 Share

Recommended Posts

• 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...

D600 + 85/1.8 + Brenizer od vise se ni ne secam koliko fotki. Moj prvi, tako da nisam znao tacno koliko da pridjem, mogao sam opusteno jos blize, bio bi jos veci 3D efekat, ovako je suptilno, ali na dovoljno velikom prikazu, meni sasvim kul.

2S70xGC.jpg

• Like 1

^u sustini ovo sto rece @work

Cela poenta je simuliranje velikog formata, odnosno onoga sto bi dobio da neki short-tele objektiv koristis na vecem formatu, jer u sustini formiras "veliki senzor" time sto ides u krug i pravis kadrove da pokrijes celu scenu.

Ekvivalentan kadar nemam (ekvivalentan u smislu velicine subjekta u kadru), evo kacim jednu sirovu fotku da vidis otprilike koliko objektiv zahvata u jednom kadru bez panoramisanja. Da sam pokusao da se odaljim bokeh bi bio prilicno neimpresivan, a i odnos subjekta i pozadine u smislu kompresije bi bio drugaciji.

DSpwya8.jpg

• 4 weeks later...
  • 3 weeks later...
D600 + 85/1.8 + Brenizer od vise se ni ne secam koliko fotki. Moj prvi, tako da nisam znao tacno koliko da pridjem, mogao sam opusteno jos blize, bio bi jos veci 3D efekat, ovako je suptilno, ali na dovoljno velikom prikazu, meni sasvim kul.

2S70xGC.jpg

Dobar efekat!

• 3 weeks later...
  • 3 months later...

Šta reći, poneseš gigantski DSLR, pucaš raw, ubiješ se pogađajući fokus na f1.2 manuelno, ispravljaš distorziju i white balance u ACR, i dok sve to uradiš neko se već dan ili dva na Instagramu veseli uz fotke koje u bokehu imaju savršene bokeh balls...

^meh, savrseni bokeh balls-i su tako dosadni 🙂

Salu na stranu, kidaju telefoni sa ovakvih fotkama (na portretima jos uvek dosta kaskaju zbog mnogo tezeg zadatka kad se radi o detekciji ivica),  ali pomaze im tu malo cinjenica da se to mahom gleda na malim ekranima. A i nekako, meni to nije gust uopste 🙂

Lepo to izgleda ljudima koji nisu fotografi 😉

U suštini nisam video na kugli zemaljskoj staklo koje može ovoliko savršeno da renderuje OOF svetlosne izvore, i sumnjam da će ikad i postojati staklo koje tako savršeno imitira gaussian blur (barem na ovoj distanci). U makro području se bokeh ne računa, tamo je i piksla savršena.