Jump to content

Bokeh...

zoranpetrovic84
 Share

Recommended Posts

E sad si me usrećio onako bas bas :D

Dugo već pokušavam da napravim nešto sto mi se svidja, i bas sam pomislio kako sam konačno uspeo. Potrvdio si mi teoriju.

Jesam dodavao, već dugo pokušavam da napravim preset koji mi se bazira na zrnu. Jer sam nešto skontao da to zrno prividno povećava dinamiku iliti da senke i svetlo deluju prirodnije i dublje.

E sad si me usrećio onako bas bas :D

Dugo već pokušavam da napravim nešto sto mi se svidja, i bas sam pomislio kako sam konačno uspeo. Potrvdio si mi teoriju.

Jesam dodavao, već dugo pokušavam da napravim preset koji mi se bazira na zrnu. Jer sam nešto skontao da to zrno prividno povećava dinamiku iliti da senke i svetlo deluju prirodnije i dublje.

To si fino primetio, mada je to ociglednije kod crno bele fotografije, analogne.

E sad, kako bi to trebalo, po mom misljenju i nekom analognom iskustvu: da zrno bude malko ocigleno u svetlinama /hajlajtima/ ali da bude mnogo manje vidljivo na srednjim i tamnijim partijama. Na ovom primeru i ne vidim bas najbole da li je tako ili ne.

Ranije kada smo eksponirali papir, nadjes ekspoziciju za srednje i tamne tonove a pregorele svetline `nadosvetljavas` /burn tool/ tada se pojavljuju do tada skriveni detalji a belo postaje fino i prijatno zrnasto i dobija dubinu i strukturu. Za razliku od digitalne gde nema spasa i gde jak hajlajt posle `burna` postaje mrtvo siva povrsina.

^jes' bolje kad je sum "nelinearan" , tj kad nije podjednako zastupljen celim dinamickim opsegom, koga to zanima, onaj SilverEfex kao i neki drugi PS plug-ini imaju ta fina podesavanja tj threshold koji odredjuje gde i kolko zrna ima. Mene licno mrzi da se bakcem jer manje vise sve zavrsavam u LR, pa mi je to nepotreban korak vise a i pristojno je zrno u LR vec godinama, za razliku od ranijih godina kad je izgledao kao klasican digitalan sum.