Jump to content
Sign in to follow this  
ceric

Илустрације за сликовницу

Recommended Posts

Јесте, сток је најреалнија опција, а сад клијент што има своје идеје..., али за дан, два затварам оглас па нек види шта ће.

Ima jedan momenat koji se ovde zaboravlja, a to je da prosta kupovina stock ilustracije ne podrazumeva da taj rad može kasnije da se preprodaje, a izdavanje slikovnice definitivno predstavlja preprodaju kupljene ilustracije. Za tu opciju mora da se plati extended license, koja nije jeftina, posebno kad se pomnoži sa 200 ili 300 ilustracija. Naravno, uvek može izdavač da ide na opciju "ako prođe - prođe", i da se nada da smo nezanimljivo tržište, i da neće niko da ga ganja za ovu povredu autorskog prava.

Dakle prava dilema bi bila custom ilustracije vs. extended license stock, ako izdavač neće da zađe u piratske vode.

Da vidim neku moju stock ilustraciju za koju nije plaćen extended license u knjizi, definitivno bih zahtevao od firme za koju radim stock ilustracije adekvatnu pravnu akciju.

Preleteo sam na brzaka standardni ugovor i ne vidim nigde da je potrebna prosirena licenca za ovakve stvari. Mada pre kupovine, ja bih kontaktirao stock sajt i proverio za svaki slucaj da li slikovnica potpada pod "books" ili je "item for resale".

Dreamstime npr ne dozvoljava ovakvu upotrebu pod standardnom licencom, vrlo je moguce da ce tako biti i sa ostalima.

Zato ti ceric najbolje proveri sa agencijama da ne bi kasnije klijent imao komplikacija :)

Budući da je u ovom slučaju ilustracija noseći element, a ne prateći element, onda je item for resale. Fakat niko ne kupuje knjigu zbog vinjete koja mu se dopala, ali se slikovnica definitivno kupuje isključivo zbog ilustracija.

Budući da je u ovom slučaju ilustracija noseći element, a ne prateći element, onda je item for resale. Fakat niko ne kupuje knjigu zbog vinjete koja mu se dopala, ali se slikovnica definitivno kupuje isključivo zbog ilustracija.

cove koji si ti papa, pa veci si i od samog pape, da klinci ce da cepaju ilustracije iz slikovnice i da ih prodaju po pancevu, ma hajte molim vas.....

okmijun, očigledno ne razumeš o čemu se ovde diskutuje. Prelistaj malo tipove licenci po stockovima i dozvoljene i nedozvoljene upotrebe.

cove koji si ti papa, pa veci si i od samog pape, da klinci ce da cepaju ilustracije iz slikovnice i da ih prodaju po pancevu, ma hajte molim vas.....

Ovde govorimo o tome šta sa ilustracijom radi izdavač kad je kupi, a ne šta radi klinac koji dobije slikovnicu. Inače, moram da ti priznam da mi zvuči zabavno ideja, gomila klinaca u Pančevu prodaje iscepane slikovnice, predpostavljam da bi Kusta rado smestio tako nešto u neki svoj film :)

Inače je jako zabavno kako se ovde ljudi odnose prema autorskom pravu. Par puta sam tako sa tim manjim izdavačima imao jako zanimljive razgovore. Pošte se cenkamo, cenkamo, cenkamo... i konačno stignemo do one famozne rečenice da je njemu teško sada, kada započinje posao (a kad god da pričaš, posao je u povoju, tek se šire i tako to...) da plati toliko mnogo. Na šta ja onda predložim da ta njemu prihvatljiva cena bude cena za prvo izdanje, pa da kad bude radio drugo izdanje doplati neki procenat... ili da napravimo u startu ugovor kojim se definiše ukupan broj kopija koje sme da napravi, u koliko god hoće izdanja, pa kad taj broj iscuri, da plati ponovo pravo na rabljenje ilustracija... ili da ograničimo upotrebu ilustracija na određeni niz godina... E tu nastane erupcija! izdavači tu pobesne, pošto bi i da plate mizerno, i da doživotno raspolažu autorskim pravom... Hehe, pa ne ide i jedno i drugo... Ali ok, bude to ponekad i zabavno, posebno kad nanjušim u strartu kako će da se završi, pa se onda od početka malo zafrkavam.

Ovde su autorska prava misaona imenica, setimo se bizarne priče o onim pelenama ili ubrusima sa Happy Tree Friends likovima. :D

Ovde su autorska prava misaona imenica, setimo se bizarne priče o onim pelenama ili ubrusima sa Happy Tree Friends likovima. :D

Znas kako kaze nas narod, kad si u Rimu ponasaj se kao rimljanin ;)

Šta znam, meni je daleko draži, poučniji i svrsishodniji ovaj citat: If you tolerate this, then your children will be next.

Odmahivati rukom i trpeti poniženje... ne hvala. Od Nove godine nisam radio ni na jednom projektu za domaće klijente, i lepo sam se odmorio, mnogo prija normalna poslovna komunikacija.

Muzičari su kukali i bunili se, i dočekali da se polako uvodi red u poštovanje autorskih prava. Ne samo da svaki kafić mora da plaća sada mesečnu globu za puštanje muzike, nego i prodavnice isto moraju da vode računa, može da se pušta muzika samo u magacinskom prostoru, a čim neko ko priđe prodajnom pultu može čuje muziku, to se tretira kao emitovanje muzike na javnom mestu. I ide inspekcija i deli kazne... Dakle može da se uvede red, i može da postoji poštovanje. Samo moraš da zahtevaš poštovanje da bi ga dobio. Ako se miriš sa postojećim stanjem, svako će da gleda da te prevesla.

Šta znam, meni je daleko draži, poučniji i svrsishodniji ovaj citat: If you tolerate this, then your children will be next.

Pa sto onda radis za strance? Sto lepo nisi ostao na domacoj klijenteli da ih prevaspitas?

au bre...

Sad ce ispasti da je problem sto neko ocekuje da se njegov rad postuje.

To sto Kristijan kaze je na zalost istina. U Srbiji je trziste i dalje takvo da klijenti vrlo cesto (eto, da ne kazem skoro pa uvek) da se j**** a da im ne udje... Ne kazem da je u slucaju ovog posla takav slucaj, jer ne znam nista o klijentu.

Majstor koji dodje i zameni pumpu na ves masini uzme za 20min posla 1000 dinara za ruke...

Generalni servis bicikla je izmedju 800 i 1500 dinara bez delova i ciscenje. Samo zatezanje, i podmazivanje.

Pranje kola je od 500 dinara pa na vise...

I u cemu je problem kad neko ko crta, modeluje, animira, sta god... i ko je proveo puno vremena da nauci sve to trazi 15-20 evra za sat svog rada?

E upravo u tome sto bi klijenti (cast onima koji nisu takvi) da se j*** a da im ne udje.

I ne treba kritikovati ljude koji se zalazu za postovanje tudjeg rada. Cak i kada to zalaganje deluje kao borba protiv vetrenjaca.

ubaci i automehanicara.

koliko mene secanje sluzi, krivi su animatori koji obore cenu kako onaj drugi animator ne bi dobio posao.

isto mu dodje i za storyboardove.

Pa sto onda radis za strance? Sto lepo nisi ostao na domacoj klijenteli da ih prevaspitas?

Što ne bih radio za strance? Korektni su, znaju da formulišu zahteve precizno, znaju da poštuju moje mišljenje i znanje, ne cenkaju se, plate sve u najkraćem roku, plate bolje... u svakom pogledu su superiorni klijeti.

Što se mene tiče, pravo pitanje je zašto bilo ko pokušava da "prevaspitava" domaće klijente. Šta ti misliš, da domaći klijenti ne znaju šta je red? Znaju, znaju, ali ih baš stručno zabole, uvek računaju da ljudi nemaju manevarskog prostora, i da moraju da trpe takav tretman. Ja svima preporučujem da se bore za kintu od stranih klijenata, da uvek imaju backup varijantu, pa kad god krene neki lokalni dripac da upražnjava "može mi se" terapiju, da ga oduvaju... Pa kad nekorektan klijent to doživi 5, 10 ili 50 puta, pa kad mu je frka da mu se nešto završi, a nema kome da se obrati, da vidiš kako bi se pevala neka druga pesma... E to bi bilo delotvorno, sve drugo je kao da amebu učiš azbuku. Savesnom čoveku ne treba spoljni podsticaj, a nesavesni reaguje samo na restrikcije.

Nisam ja ni jednog domaćeg klijenta odbio s rečima "Ja radim samo za strance!", nego sam izložio zahteve koji predstavljaju nekakav minimum za normalno poslovanje, a većina domaćih klijenata nije voljna da prihvati ni toliko. Moj stav je utemeljen na 15 godina dugom poslovnom iskustvu, dakle nije plod golog teoretisanja.

au bre...

Sad ce ispasti da je problem sto neko ocekuje da se njegov rad postuje.

To sto Kristijan kaze je na zalost istina. U Srbiji je trziste i dalje takvo da klijenti vrlo cesto (eto, da ne kazem skoro pa uvek) da se j**** a da im ne udje... Ne kazem da je u slucaju ovog posla takav slucaj, jer ne znam nista o klijentu.

Majstor koji dodje i zameni pumpu na ves masini uzme za 20min posla 1000 dinara za ruke...

Generalni servis bicikla je izmedju 800 i 1500 dinara bez delova i ciscenje. Samo zatezanje, i podmazivanje.

Pranje kola je od 500 dinara pa na vise...

I u cemu je problem kad neko ko crta, modeluje, animira, sta god... i ko je proveo puno vremena da nauci sve to trazi 15-20 evra za sat svog rada?

E upravo u tome sto bi klijenti (cast onima koji nisu takvi) da se j*** a da im ne udje.

I ne treba kritikovati ljude koji se zalazu za postovanje tudjeg rada. Cak i kada to zalaganje deluje kao borba protiv vetrenjaca.

Jeste al bez te ves masine stace cela familija, a bez tvog i mog dizajna jebe se nekome.

seljober voli da ima cista kola, jebe mu se iza vizit kartu i za "blokovsku robu" to mu je nesto sto ga smara i nuzno zlo, podseca ga skolu koju jos uvek mrzi iz dna duse. Klinde dizelas oce da ima utegnut bike da ide na adu da juri ribe, web satj koji je morao da plati 150e mu je zadnja rupa na svirali.

Znaci tvoja ili moja usluga su za 99.99999% stanovnika ove zemlje nuzno zlo koje mora da plati a najradije ne bi nego bi krecom ispisao po tarabi MILER sto uglavnom i rade ;)

Trece, prirodno te mrzi jer si pametniji od njega, mlad lepo sposoban sve ono sto ni on ni njegovi potomci nece biti ni za 100 kolena, onda voli da te zeza i da te spusta, srce mu puno ;) Jos ako ti ubije cenu za 50e on taj skace od srece "ima diplomu a nista bre ne zna o zivotu ja sam ga naucio"

Uostalom, ako neko drzi cenu to sam ja, znaci mojne da mi stavljas u usta ono sto nisam ni rekao a kamoli pomislio.

....

Al ako ako neko oce da pametuje nek lepo radi sa domacom klijentelom pa nek ispravlja krive drine a ne kao svako vodi borbu na svom frontu a posle ja kao radim sa strancim libo me rzqu za domacu klijentelu?

....

Mene licno briga za sve to, sa seljoberima ne radim, imam probrane musterije, kad mi dodje tip "ocu dole radionicu a gore za unuke" svakome je jasno skim ima posla i kolko je sati, taj ce ti se krvi napiti, e oni nek rade sa ovim sto rade za logo za 300 dinara.

Toga je bilo i bice, jedino su lekari i advokati ostali da nemaju indijance u svojim redovima, sve ostale struke su pine priucenih ostalih bez posla itd....

.....

Nego, sve je pocelo od mog komentara U RIMU PRICAJ RIMSKI, da jer mi je totalno smesno da neko placa extra licence za slikovnicu, da jer zivi u jebenoj Srbiji, zemlji koja je drzava samo zahvaljujuci tome jer oko nas imamo kolko tolko uredjen drzave koje umesto nas cuvaju granicu, pa nemozemo da se raspadnemo, one nas drze, i sad ti kao placas extra licence??

O cemu bre pricas?

O tome se radi, spustite loptu na zemlju, shvatite gde zivite i bice vam lakse, svinje neces nauciti da jedu shnenokle, ma koliko pricao "...you will be next" svinja ostaje svinja i to ti je, a tebe ko tera da ulazis u svinjac, ako vec jesi e pa onda se snalazi kako dolikuje svinjcu, mozes i da pametujes al te pojedose svinje ;)

Što ne bih radio za strance? Korektni su, znaju da formulišu zahteve precizno, znaju da poštuju moje mišljenje i znanje, ne cenkaju se, plate sve u najkraćem roku, plate bolje... u svakom pogledu su superiorni klijeti.

Pa cini mi se da sam isto to IDENTICNO rekao i ja, slazes se?

Zasto ne raditi za forinere? Naravno da da, al za njih radis jer ti prijaju vise od domacih i opet smo na istom?

Toga je bilo i bice, jedino su lekari i advokati ostali da nemaju indijance u svojim redovima, sve ostale struke su pine priucenih ostalih bez posla itd....

Mali offtopic: Ne bih bas rekao da si upravu za ovo, ali da ne skrecem temu u drugom pravcu, iovako odoste predaleko... Tu itekako ima losih primera... video sam u blogu da si iz KG-a (sorry ako gresim), necu dalje da komentarisem vezano za ove dve profesije...

I dalje stojim iza toga da je ovaj posao/konkurs/ponuda cisto gubljenje vremena, to sam rekao i u prvoj temi kad mi je obrisana poruka i sad kazem jos jednom - neozbiljan projekat!!! Ko god bude radio/dobio ovaj posao, rodice mecku dok ga ne zavrsi...

I jos jednom pisem (u nadi da mi se nece obrisati poruka jos jednom), da su izdavaci, a cast izuzetcima kojih je dosta malo, velike neplatise i prevare... ne prozivam nikoga niti mi je namera da aludiram na ovaj konkurs, samo skrecem paznju, cisto dobronamerno, na moje iskustvo i predosecaj u vezi ovoga.

Okmijune, dve stvari za tebe:

1. U Rimu se govori ili latinski, ili italijanski. Biće da ti govoriš rimski pa se čudiš što te neki ne razumeju.

2. Nauči se kako i sa kime komuniciraš. Dakle, kad se obraćaš meštru - daj malo poštovanja.

3. Neverovatno mi je da u istom postu kažeš da nešto ne valja, da to tolerišeš i da još i drugima to preporučuješ kao najmudriji način postupanja.

4. Živim u Pančevu al ne vidoh klince koji kupuju iscepane ilustracije iz slikovnica?!

Inače ne znam za primer da se neko lepom i korektnom ponašanju i poslovanju naučio tako što je odlučio da se tako ponaša i posluje.

Najčešće to biva tako što država donese zakon na tu temu, a onda počne i da primenjuje njegove kaznene odredbe. Onda se red zavede vrlo brzo.

E sad, baš bi nezgodno bilo da klijent autora ovog topika poveden tvojim preporukama postane glavni junak tako neke epizode, osuđen na doživotnu za primer i nauk svima ostalima.

Развила се лепа дискусија, углавном се слажем са Кристијаном, идеја о плаћању тантијема за ауторска права нашим клијентима (у нашој земљи) звучи као увреда, "ја сам те платио да то обавиш за нас, буди срећан што си добио посао да радиш и нешто зарадиш, шта сад ту има, хоћеш леба преко погаче, хоћеш да нас музеш" итд.

Али ја сад морам да затворим ову тему, доста је било, то је што је, шта ће на крају бити урађено више не зависи толико од мене. Администратори, поступите по наређењу. :D

Поздрав свима.

Okmijune, dve stvari za tebe:

1. U Rimu se govori ili latinski, ili italijanski. Biće da ti govoriš rimski pa se čudiš što te neki ne razumeju.

2. Nauči se kako i sa kime komuniciraš. Dakle, kad se obraćaš meštru - daj malo poštovanja.

3. Neverovatno mi je da u istom postu kažeš da nešto ne valja, da to tolerišeš i da još i drugima to preporučuješ kao najmudriji način postupanja.

4. Živim u Pančevu al ne vidoh klince koji kupuju iscepane ilustracije iz slikovnica?!

Inače ne znam za primer da se neko lepom i korektnom ponašanju i poslovanju naučio tako što je odlučio da se tako ponaša i posluje.

Najčešće to biva tako što država donese zakon na tu temu, a onda počne i da primenjuje njegove kaznene odredbe. Onda se red zavede vrlo brzo.

E sad, baš bi nezgodno bilo da klijent autora ovog topika poveden tvojim preporukama postane glavni junak tako neke epizode, osuđen na doživotnu za primer i nauk svima ostalima.

Aj sad svi lepo spisak sta ste to danas toliko pametno i dobro uradili za ovu zemlji i narod i da vidim kako to vi svi pametnjakovici menjate svet oko sebe na bolje pa da pocnem i ja, moze?

Ovo za meshtera ne bi ni komentarisao, sta si ti neki desetar?

Realno - nemam nikakve činove.

Realno - ne vidim ni da sam ikome išta naređivao eda bi bi mi neko tražio epolete po ramenima.

Realno - tražiš li ti stvarno od svih pionira na DZ da ti prave spiskove o ispunjenim skautskim obavezama, pa ako ih niko ili bar neko nije ispunio, šta te briga - ne moraš ni ti?!

Na kraju - ni na jednu mi konkretnus stvar nisi odgovorio. Mislim, potpuno mi je neverovatan taj stav: jeste, i ja živim od toga, ali to je tako kako je i ne može da se menja i ko bilo šta pokuša, ma šta pokuša?! - ko i progovori - taj je budala i kreten i nek umukne i nek se pokrije ušima... I Okmijun mu se smeje u lice: HAHAHAHAHA!

Realno, biće da si ustao na levu nogu i da ti to ne misliš stvarno tako.

Na kraju - mislim da je Ceric korektno postavio temu i korektno se odnosio prema članovima. A to što je ponuda takva kakva je... E to je realnost danas i ovde.

Ovo je toliko netačno...

Enivej, stvarno moram da te zamolim da malo spustiš loptu i da komuniciraš malo kulturnije. Niko ovde nije dužan da trpi bilo čiju nervozu, pa tako ni ti ali ni drugi ljudi koji učestvuju u diskusiji. Hvala ti.

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Create New...