Jump to content

Korisni linkovi za makrofotografiju

Recommended Posts

• Replies 143
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Djole majstoru, ti i ja slabo citamo temu. I ja sam ga kacio posle nase "Andjelije", a evo sad i ti. ;) :D

Pa to je bre onaj sto sam ga kacila ljudi :D http://blepharopsis.deviantart.com/gallery/

EOS 5D, Canon 100mm/2.8 Macro USM, a bag-full of accessories

u akciji: http://blepharopsis.deviantart.com/art/sta...eetles-90927648

@Mpandja

Ako ne nadjes adapter mozes da probas sa lepljenjem dva filtera sa navijima koji ti trebaju. Stakla naravno odstranis pa ti nekako pricvrstis jedan za drugi, licem u lice. Samo pazi da to dobro odradis da ne otpada.

• 2 weeks later...

Evo linkova sa Kuzminim tekstom gde objasnjava kako on sljaka sa obrnutim objektivom, kao i linkom njegove galerije. To je cesto postavljano pitanje pa nek stoji sa ostalim linkovima.

Nešto sam pisao davno OVDE na temu obrnutog normalca ,možda ti bude od koristi.

A kako to izgleda u praksi ,možeš pogledati O V D E

Poz :)

• 3 weeks later...

A kako vi koji koristite naopake objektive fokusirate? Npr kad stavim blendu 8+ ne vidi se skoro nista (u kucnim prilicno losim uslovima) i ne deluje mi da bi bilo drasticno bolje napolju. Sad blic ce da osvetli za vreme ekspozicije al cime da osvetlim dok trazim fokus?

Uzela sam extension tube na ciji kraj kacim obrnuti i imam fenomenalno uvecanje ali problem s fokusom... trebaju ti misici bodi bildera i zen vestina da bi ubo' kako treba.

dosvetljavam stonom lampom da vidim gde pada fokus. blendu drzim na 13-16-22. ( i pravim se da nikad nisam cuo za difrakciju). cesto i takva blenda daje tek 0,5-1mm fokusa, pa onda pokusavam da nanizem 3-4-5 fotki kojima se ostri delovi dodiruju i da ih slozim u PS. sto je opet vrlo zeznuto postici iz ruke... tj cesto mi se polja foksua ne dodiruju savrseno.

fotkam sa oba lakta i levom nadlanicaom na spustenim na sto. fokus grubo namestam pokretima gornjeg dela tela, a fino samo pomeranjem leve ruke. moja kombinacija je 50+70-210+d80 i to ima nekih kilo ipo i moze se stabilno drzati. predpostavljam da je sa tubama konfiguracija malo laksa i lelujavija.

mene interesuje da porobam samo tube i 50cu da vidim na sta ce to da lici...

Hvala vam na odgovorima, zanimalo me je cisto da li ja to propustam nesto mnogo prosto ili svi imaju taj problem :D Pretpostavljam da kad se slika napolju i suncano je nema problema s pogadjanjem fokusa? A focus stacking ce izgleda jbg biti neizbezan...

Inace ona tuba od 9 dolara (najgori noname) npr sa LinkDelight-a mora da se malo modifikuje posto mnogima ne moze da se uklopi s objektivom (ima tesne listice pa se to razglavi nekim nozem). Cisto ako neko bude uzimao da se ne isprepada :D

ne znam kako je napolju sa ovim DIY varijntama koje imaju perplitak dof. to jos nisam radio. tako da cu sad malo da teoretisem:

terenskim uslovima nemas sto da se oslonis stabilno u 3 tacke + buba moze da bezi gde oce. ako ces da slikas cvece... dune vetric i ode fokus u negde goste. tako da, da ima svetla, ali je mi deluje kao da zahteva bolje zivce i vise strpljenja :)

tnx 4 tip za pripremu tuba.

koga interesuju razni tipovi za marko >>> http://www.flickr.com/groups/macroviewers/discuss/

proceseljajte teme koje je zapoceo ranije pomninjani Lord V.

@djole: pa da, al naravno to je sve samo dok se ne nabavi pravi macro objektiv :)

jel ima neko ko je pravio vise DIY varijanti difuzora za blic, ne znam da li da pravim softbox ili ringflash ili nesto trece... Steta sto se za macro fotografiju ne prave poredjenja 'buba osvetljena direktnim blicem' 'buba osvetljena bounce-ovanjem' i sl kao za ljude :lol: Pretpostavljam da prednost ima skalamerija koja je zgodnija za poneti van kuce...

Ovo deluje kul a banalno (ne zahteva cak ni dodatni blic) pa cu prvo da probam - http://www.flickr.com/groups/macroviewers/...57617007894737/ - ne sam topic nego onaj komentar dole, sa kutijom od soka :D

^jos jedna ideja. ovaj lik ima fine fotke a terenski setup mu je maksimalno jednostavan...

http://www.flickr.com/photos/rundstedt/315...57600181021821/

ja isto mozgam kakav difuzor/ring da pravim jer mi je 210mm+50mm naglavacke duze od jednog prosecnog tetrapaka, pa cu morati nesto da budzim. u meduvremenu odbijam popup o neki papir koso postavljen nad subjektom mikornisanja.

• 2 weeks later...

^teleconverter povecava uvecanje (zvuci smeshno, zar ne?)

tipa ako na objektiv koji daje max uvecanje 1:1 stavis 2x teleconverter on ce moci da reprodukuje 2:1.

The min. focus distance is 0.38m resulting is a max. object magnification of 1:1. The lens is also compatible to the two Sigma AF converters (1.4x, 2x) so it can be transformed to a 210mm f/4 or 300mm f/5.6 combination (336mm and 480mm on APS-C DSLRs) with max. magnifications of 1.4:1 and 2:1 respectively.

odavle

• 1 month later...