Jump to content
ceric

Илустрације за књигу за децу

Recommended Posts

Ово би могло и на Stock ilustracija подфоруму да буде али да не компликујем.

Прво, о послу. Мој клијент жели да направи сликовницу за децу са 200-300 речи и исто толико одговарајућих слика (илустрација). Ја ћу да преломим али прво му требају те илустрације. Пошто је (наравно) танак са ловом настоји да што мање уложи.

Е, сад недоумице. Прва је да ли илустрације купити једну по једну на неком Stock сајту или готову колекцију? Готове колекције су јефтиније али нисам баш задовољан оним што сам видео као примере.

Друга, да ли је, можда, јефтиније ангажовати илустратора који већ има сопствени сток илустрација који би могао да се употреби а оно што нема да нацрта?

Дакле, дајте информације, савете, предлоге, пословне понуде. Подсећам да је реч о сликовници за децу тако да илустрације могу бити релативно једноставне, без пуно детаља, значи могу се релативно брзо и лако нацртати.

Knjige za decu sa ilustracijama nimalo nisu jeftine. Moras angazovati nekoga (Ilustratora) da uradi posao od pocetka do kraja. Ako bude ubacivao i redjao nesto bezveze to nece liciti ninasta. Drugo odakle ti ideja da je lako crtati ilustracije za decu. Prosetaj se malo do Nolita ili Mamuta, pa vidi kako su uradjene decije knjige i kako je to Vrh nacrtano. Izgleda ludilo. Citao bi ih neko mator a kamoli dete.

Znaci ne mozes da uradis ilustracije za decu sa nekim bezveze istock crtezima ili clipartovima, kojih uglavnom ima na istock-u.

Mozes, ali to ce izgledati daleko ispod nivoa prave ilustracije.

Подсећам да је реч о сликовници за децу тако да илустрације могу бити релативно једноставне, без пуно детаља, значи могу се релативно брзо и лако нацртати.

Ne bih se baš složio, uostalom, to da li je nešto lako i brzo ipak nije na tebi da procenjuješ nego na ilustratoru.

Knjige za decu sa ilustracijama nimalo nisu jeftine. Moras angazovati nekoga (Ilustratora) da uradi posao od pocetka do kraja. Ako bude ubacivao i redjao nesto bezveze to nece liciti ninasta. Drugo odakle ti ideja da je lako crtati ilustracije za decu. Prosetaj se malo do Nolita ili Mamuta, pa vidi kako su uradjene decije knjige i kako je to Vrh nacrtano. Izgleda ludilo. Citao bi ih neko mator a kamoli dete.

Znaci ne mozes da uradis ilustracije za decu sa nekim bezveze istock crtezima ili clipartovima, kojih uglavnom ima na istock-u.

Mozes, ali to ce izgledati daleko ispod nivoa prave ilustracije.

У реду, нисам био до краја јасан. Клијент је танак са ловом и целу ову причу сам и ја испричао али то на њега не утиче. Он хоће да направи скоро па било шта и то је његова одлука, ја ту не могу ништа.

Ne bih se baš složio, uostalom, to da li je nešto lako i brzo ipak nije na tebi da procenjuješ nego na ilustratoru.

Ово је делимично и наставак одговора Владимиру.

Сви који учествују у послу имају право да процењују, а после скоро деценијског искуства умем да проценим када ме неко "фарба" причом како је његов део посла много тежак, захтеван, скуп итд. Нисам цртач-илустратор али сам преломио пуно књига и часописа, правио плакате, летке, визитке, сајтове и остало, а случајно сам и предавач Фотошопа, Илустратора и осталих графичких програма, држао сам часове и илустраторима и видео колико времена треба добром цртачу треба за разне ствари. Једини проблем је што у свим досадашњим пројектима нисам улазио у причу око цене цртања, углавном је то радио менаџмент фирме или је просто реч о страним издањима па купите ауторска права купили сте и фотке и цртеже, али само за то конкретно издање, не смете их користити у другим књигама.

Закључак: будите реални, "надувавање" неће проћи не само због скромног буџете већ и због претходно поменутог. Наравно, поштујте себе и свој рад, дајте конкретну понуду а приче "знаш ти колико мој рад вреди", "не знаш ти ништа о цртању, не можеш да процењујеш било шта" молим да изоставите.

Срдачан поздрав

Он хоће да направи скоро па било шта и то је његова одлука, ја ту не могу ништа.

OK, ovo je suština. Verovatno će zato i dobiti "skoro pa bilo šta".

Inače, meni je svejedno, nisam zainteresovana strana, samo kažem šta mislim. Kad odeš u pekaru i tražiš hleb cena je ista i ako si zidar i ako si pekar - onoliko koliko ti prodavac kaže. Ili kupiš pa nisi gladan ili ideš dalje i tražiš jer kao pekar znaš da to mora da može da se nađe i jeftinije. I naravno, uvek možeš da nađeš jeftinije samo što u međuvremenu može da se desi ili da umreš od gladi ili da ti taj jeftini hleb bude odvratan. Simple as that.

Е, сад недоумице. Прва је да ли илустрације купити једну по једну на неком Stock сајту или готову колекцију? Готове колекције су јефтиније али нисам баш задовољан оним што сам видео као примере.

Друга, да ли је, можда, јефтиније ангажовати илустратора који већ има сопствени сток илустрација који би могао да се употреби а оно што нема да нацрта?

Ako ti je budžet baš toliko tanak, onda uradiš ovo prvo.

Drugo je bolja opcija, naravno. S tim što ne vidim poentu ovde naglašavati kako je to prosto i kako može brzo da se uradi. Postaviš regularnu ponudu u vidu oglasa, objaviš koliki je budžet i onda čekaš da ti se javi neko kome to odgovara.

Сви који учествују у послу имају право да процењују, а после скоро деценијског искуства умем да проценим када ме неко "фарба" причом како је његов део посла много тежак, захтеван, скуп итд. Нисам цртач-илустратор али сам преломио пуно књига и часописа, правио плакате, летке, визитке, сајтове и остало, а случајно сам и предавач Фотошопа, Илустратора и осталих графичких програма, држао сам часове и илустраторима и видео колико времена треба добром цртачу треба за разне ствари. Једини проблем је што у свим досадашњим пројектима нисам улазио у причу око цене цртања, углавном је то радио менаџмент фирме или је просто реч о страним издањима па купите ауторска права купили сте и фотке и цртеже, али само за то конкретно издање, не смете их користити у другим књигама.

Закључак: будите реални, "надувавање" неће проћи не само због скромног буџете већ и због претходно поменутог. Наравно, поштујте себе и свој рад, дајте конкретну понуду а приче "знаш ти колико мој рад вреди", "не знаш ти ништа о цртању, не можеш да процењујеш било шта" молим да изоставите.

Nakon ovakvog stava (tipicno "srpskog") najbolje je da odmah kupish ilustACIJE NA i-STOCK-U, u tom slucaju se neces frustrirati ni ti ni neki ilustrator, za koga vec znas "koliko mu treba vremena i koliko vrede njegove ilustracije...!!!

obicno ne komentarishem ovakve postove, izvinjavam se na off topic-u...!!

pozdrav

200-300 речи и исто толико одговарајућих слика

... znaci oko 200 ilustracija.

Nek svaku ilustrator racuna po 4-5 evra, sto je vise nego povoljno, ali onako bas smesno povoljno... dodjemo ocas posla do cifre od oko 1000e... i moze da ispadne da je 1000e vrlo skroman budzet.

Dakle, moj savet (a savet,predlog ste trazili), za pocetak bi bilo dobro da objasnite kakve su ilustracije u pitanju, jer postoji velika razlika izmedju toga da se nacrta 200 jabuka i krusaka, 200 macki i zeceva ili 200 karaktera u razlicitim situacijama. Takodje, napisite i koji je rok u pitanju, i sve pojedinosti koje bi mogle da uticu na pravljenje dogovora. Jedino tako mozete da dobijete ozbiljne ponude.

Nadam se da me necete shvatiti pogresno... koliko god da je dobar ilustrator, ukoliko nije u pitanju nesto bas sumanuto jednostavno (krugovi, kvadrati i sl.) bice potrebno bar pola sata-sat po crtezu da se sve zavrsi (crtez, boja...) + eventualna promena izmena od strane klijenta...

Ovako, cini mi se, da ce tesko neko 200 slicica, kakve god one bile, da radi za evro po komadu da bi se uklopio u skroman budzet.

hehe...najvishe volim da cujem "tuznu pricu o skromnom budzetu" ....a ond se ispostavi da frajer fura Chirokija i zivi od izdavanja stanova..:)) ma komedija o kaubojima i indijancima..:))

Ok, to bi bilo to, saveti su tu. Da sačekamo čoveka da se vidi da li je zadovoljan onim što je čuo, nema potrebe da se povlači stara tematika. Ako je sve ok da zatvaramo, pa neka kači zvaničan oglas.

Bez da ulazim u bilo kakvu polemiku, samo da na brzinu kazem dok niste zakljucali temu, da sam ja zimus npr. radio ilustracije zivotinja za jednog lika koji ih je koristio za decje emisije (dakle u pitanju je video), cena je bila "drugarska" 50e po komadu, vi dalje pravite racunicu.

Прво да модераторе замолим да оглас у овом облику остане још пар дана а онда ћу, уз договор са клијентом, или окачити нов оглас или закључити ову причу на Дизајн зони. Хвала на разумевању.

На основу онога што сам прочитао, ближи сам идеји куповине на стоку, захваљујем се свима који су дали информације и сугестије у том правцу, али и онима који су дали понуде за цртање.

Још једном бих подвукао да је скроман буџет оно на шта ја не могу да утичем и да сам већину ваших примедби унапред предочио клијенту, пре него што је оглас постављен.

Такође, последња ствар коју бих желео је да улазим у било какве конфронтације са члановим ДЗ због овог посла/огласа, али не желим да неко мене третира као "овцу за шишање", можда то може са клијентима који баш ништа не знају о послу, са мном не. Иначе, мој клијент је власник мале издавачке куће, скромнијих финансијских могућности али частан и поштен човек, није се обогатио преко ноћи на сумњив начин, дуго је у издаваштву и није "овца за шишање".

Поштовање свима и поздрав.

Drugi put komentarisem tvoju poruku (prvi put neko ju je izbrisao, da ne ulazim dalje u to....).

1. Samo sam hteo da ti skrenem paznju da je razlika izmedju 200 ili 300 ilustracija = 100 ilustracija, i da je to vec razlika i u vremenu i u njihovoj ceni.

2. Kupovina sa stocka "nudi" mogucnost kupovine vec negde iskoriscenih ilustracija...

3. Mozda off-topic, ali ne mogu da je ne prokomentarisem (cisto dobronamerno)... postoje razliciti ilustratori sa razlicitim ilustracijama i cenama, tako da postoje i razliciti kvaliteti ilustracija... a cena koju je neko spreman da plati ne zavisi od toga da li ce da bude podšišan ili ne, vec od toga sta hoce da dobije sa tom slikovnicom (dobar-osrednji-nikakav kvalitet/proizvod)...

4. I jos jedna stvar... opet pricam cisto dobronamerno... to sto je neko castan covek ili nije, to i nema neke veze sa cenom ilustracija, jer mislim da je rad ipak rad, bez obzira za koga bio, a ovo sto vama treba je ipak ozbiljan rad...

- - -

Cenim to sto ste rekli da ste ograniceni sa budzetom, to je OK komentar i siguran sam da ce vam neko odraditi to sto vam treba. Ja licno se na ovakav konkurs nikad ne bih javio, ali to je vec stvar neceg drugog...

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...