Jump to content
DaisyJane

Moze li bar jedna mrsava dvojka za ovo?

Recommended Posts

Teško :) Promašila si forum, za početak :)

Sugestije za naredno fotkanje:

1. Kadar. Gledaj da, ako već nije neki teški close-up, predmet koji fotkaš ne priča priču samo tako što stoji u centru kadra, jer tako ne priča ništa. U ovom slučaju si pticu trebala pomeriti gore i desno, jer je ono na čemu stoji zanimljivo. Možda si mogla i da okreneš aparat po vertikali.

2. Svetlo. Ovaj kadar ti je podeksponiran - taman. Ima nekoliko razloga zbog čega ti se to desilo i ima nekoliko načina da to ubuduće izbegneš ili središ pre nego što okačiš fotku negde :)

Promasila forum? Pa dobro, bar da znam da vise ne dolazim i ne zapitkujem.

A i mislila sam da ne zasluzujem ni dvojku... Mozda zato sto i ne znam nista o fotografiji, sto sam prvi put uzela aparat u ruke i sve ostalo sto ide uz to...

Kadar je takav kakav jeste jer je ptica stala na sekund tako da nisam bas smisljeno cekala da je smestim u centar... a i nije sve u pravilima tipa "ispricace pricu ako stoji gore desno".

A svetlo... Pa i jeste bilo tamno, pred kisu, oblacno... i docarava mi taj dan... zasto bih ga menjala ako je bio bas takav...

-V-O-Y-A-G-E-R- je hteo da kaze da si pomasila podforum, posto slika ptice ne bi trebalo da ide u fotografsku svastaru vec u prirodu, npr. Sto se tice sredisnje pozicije ptice na slici to ti je protivno fotografskim pravilima kompozicije za koja kazu da su tu da bi se krsila. Kazu da kada se slikani objekat nalazi u centru, slika gubi na dinamici, nema zivota. Ako te interesuje fotografija citanjem raznih kniga i sajtova na netu naucices ta osnovna pravila. Zato kad nemas puno vremena za razmisljanje slikaj uvek u najvecem formatu bez mnogo zuma, pa ces cropovanjem staviti objekat gde pozelis. A ovu podeksponiranost ili tamnu sliku mogla si ispraviti naknadno u nekom programu, kad vec nisi stigla da je namestis pri slikanju. Nista strasno, sve se da postepeno nauciti...

Samo napred!

Moj savet je da u pocetku slikas sire kadrove, pa zatim da pravis izreze - tako ces pre ubosti nesto zanimljivo. Taj SX ima 10 megapixela, sto ti je sasvim OK za izreze, pogotovo ako ne stampas vec pregledas fotografije na racunaru.

A opet, ako ti je neka fotografija bas draga i pored toga sto je tehnicki losa, ne slusaj nikog i ne diraj je vise nikad, neka ostane takva kakva je. Lepo je ponovo proziveti nesto posle mnogo godina.

Zato kad nemas puno vremena za razmisljanje slikaj uvek u najvecem formatu bez mnogo zuma, pa ces cropovanjem staviti objekat gde pozelis.

...telepatija...

Pantapita me je dopunio :)

Postoji razlika između oblačnog dana i podesponirane fotografije. Kao između prave noći i onog zatamnjenog dana koji možemo da vidimo u starim vesternima i partizanskim filmovima :) Jeste to noć, ali nije noć :) Ono plavetnilo i beli oblak u pozadini fotografije govore da si imala kontra svetlo, te je zato ptica, tj. onaj njen deo okrenut nama, podeksponiran...a ne zato što je bilo oblačno :) Dok ne ovladaš aparatom i zakonima fizike koji važe za svakog fotografa uvek će ti se razlikovati ono što si ti videla i ono što je aparat zabeležio :)

citam "bar jedna mrsava devojka" :D

I ja sam procitala isto i jos sam u delicu sekunde razvila pricu u glavi kako se verovatno radi o fotografu koji trazi mrsavu devojku za model, a javljaju mu se samo debele :blink:

Ako nemas neki ozbiljniji softver za obradu fotki ili ne znas da ga koristis pokusaj sa Picasa programicem, besplatan je i mali, lepo ce da te uvede u obradu fotografija.

Imam neki osecaj da ti mislis da vredi vise od dvojke. Nema potrebe za laznom skromnoscu, slika je ok, Voyager je dao dobru ideju da se ptica pomeri gore desno, probaj da uradis skroz tako (vise gore-desno nego verzija f16)

Imas pogresan osecaj...

Kao sto rekoh ni za dvojku nije.

I nije to nikakva lazna skromnost... jednostavno, realno.

A sliku postavila zato sto me interesovalo sta je i koliko pogresno. Mozda zato sto volim savete i kritike iz kojih se uci.

Sto niko nije ni sporio, samo je logicno, kad smatras da je fotografija jedva za dvojku, da prvo vidis neke osnovne stvari pa tek onda trazis kritiku.

Onda to primeni tako da fotka ne bude za mrsavu dvojku. Barem da ti tako ne smatras (ali iskreno), evo,mi ti ovde dajemo malo vise ;)

Pozz