Jump to content

Amazon + UPS = katastrofa

Lord Ivanhoe
 Share

Recommended Posts

Moja greska, nesecam se da sam nesto dobijao robu ispod 20 Eura tako da i nisam ulazio u tu pricu nesto mnogo.

Da Gizmo je upravu a i gdja.Evica.

Odredbama člana 192. tačka 4) Carinskog zakona ("Službeni glasnik RS", br. 73/2005, 61/2005) domaći i strani državljani oslobođeni su od plaćanja uvoznih dažbina na predmete koje prime iz inostranstva u pošiljkama.

Ova povlastica je preciznije definisana članom 272. stav 1) tačka 2) Uredbe o carinski dozvoljenom postupanju sa carinskom robom, puštanju carinske robe i naplati carinskog duga ("Službeni glasnik RS", br. 127/2003, 20/2004, 24/2004, 63/2004, 104/2004, 44/2005, 71/2005, 76/2005, 47/2006). Shodno ovom članu, oslobođena su od plaćanja uvoznih dažbina, odnosno carine, lica iz člana 192. tačka 4) Carinskog zakona na predmete koje prime od fizičkih lica iz inostranstva u pošiljkama, do ukupne vrednosti od 20 evra, u dinarskoj protivvrednosti. Ukupna vrednost od 20 evra odnosi se samo na vrednost predmeta dok se troškovi poštarine u ovom slučaju ne uračunavaju u ovu vrednost. Troškovi poštarine se dodaju na vrednost predmeta ukoliko njena vrednost prelazi 20 evra. Pošiljka čija je ukupna vrednost veća od 20 evra, kao i roba koja nije deljiva, nije obuhvaćena ovom povlasticom. Važno je naglasti da se povlastica odnosi samo na pošiljke koje domaća lica dobijaju od fizičkih lica iz inostranstva. U slučaju da se dobije pošiljka iz inostranstva od pravnog lica (npr., predmeti kupljeni u inostranstvu), ova povlastica ne važi i plaća se puna carina i PDV bez obzira na vrednost pošiljke.

Odredbama člana 26. tačka 7) Zakona o porezu na dodatu vrednost ("Službeni glasnik RS", br. 84/2004, 86/2004, 61/2005), propisano je da se PDV ne plaća na uvoz robe za koju je u skladu sa članom 192. Carinskog zakona propisano oslobođenje od carine. U slučaju da se u postupku uvoza robe ne može primeniti navedena povlastica, odnosno da se plaća carina, platiće se i PDV.

Lord Ivanhoe, svi paketi idu odmah na carinu.

Odnosno postansko odeljene za posiljke iz inostranstva je samo 5m udaljeno od odeljenja carine (u savskoj 2).

Dolazi u postu, oni odmah prosledjuju carini ali i pisma "sumljivog" izgleda i tezine .... tako da jedno prodje bez carinjenja a jedno ne.

• Replies 273
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

pa cekaj, kako onda jednom dobijem neotvoren paket, drugi put otvoren i oslobodjen od carine a treci put otvoren i ocarinjen ? pricamo o identicnom paketu. kontam da sve sto ode na carinu se otvara, pa se nesto ocarini a nesto oslobodi. kako onda stigne neotvroen ? mislim nije ni bitno, nego me, eto, cisto zanima :)

Sve stize u istu zgradu (savska 2).

Prvo stize u postu.

Posta pakete direktno prosledjuje carini, nebitno od izgleda i tezine, koja je samo par metara dalje (u savskoj 2).

Pisma u koje spada i a4 format zavisi od radnika poste, ako proceni da nije samo dokumentacija licne sadrzine, brosura, katalog itd onda salju carini.

Carini otvori ili neotvori.

Ako otori a nema nista zanimljivo za carinjenje - zatvore i vrate ako ima onda ti ocarine robu.

U vecini slucajeva neotvaraju dokumentaciju,brosure,kataloge itd jer nije siguran sta je unutra a zakon kaze da ne sme da otvori pismo bez prisutva lica unutrasnjih poslova ... a to je procedura gde se cimaju i jedni i drugi ...

Pa kako neko bas tacno da ti kaze detalje iz jednog njihovog radnog dana ? :D

" a mene me interesuje zosto jednom kupim burek sa mlogo sir i lep je i sve a drugi put jedva da gi ima, sta radi taj pekar ? " ... :P

^^

to zavisi od toga koji carinik pregleda, a ponajvise od kolicine koja stigne u jenom danu (ako je puno onda samo krupnije ako je malo onda polako pa svaku :D, kao i da li je to jutro ustao na levu ili desnu, da li ga je neko prekinuo dok je pio kafu, da li ga je zena (muz) iznervirala pre polaska i sl. ;)

zato sto u 90% slucajeva kod prodavaca na ebay-u pise da ne salju u Ialiju :D. Znam da su rokovi isporuke skoro duplo duzi kad idu u italiju nego u evropu. Verovatno je razlog italijanska carina :D :lol:

Evo da podelim moje iskustvo. :)

Upravo mi je stigao paket Blu ray diskova (preko engleskog Amazona) u vrednosti oko 98 funti. Posiljka je isla preko "Deutsche Post-a". Osnovica u dinarima mi je zaracunata oko 12.000 din. PDV je bio 2.150 din i taksa 350 din.

• 4 weeks later...

Ovo moram da podelim sa vama:)))

Vraca se juce sekretar kluba u kome treniram sa carine i najstrasnije me naduvava zbog nekakvih "foruma" po kojima ja pisem svasta i koji mi je i ostalo ...

Ispostavlja se da je zena otisla na carinu (naravno zvali su je zbog nebuloze, da donese ne znam ja kakve moguce papire zbog nisana za sportski luk koji je u rangu kopacki) i bacili pred nju FASCIKLU sa odstampanim mojim postovima ovde sa zone sa ove teme vezano za carinike u Savskoj 2 :))) Da joj pokazu sta ja pisem o njima i kako ih nazivam mentolima i ostalo :))

Ali to nije sve, nasli su da moj drugar u oglasima prodaje svoje krake za luk i ko zna koliko on ima toga kad ih prodaje a to nisu njegovi kraci jer nije kupio te nego neke druge....

ALO, LJUDI, CIME SE VI BAVITE BRE !?

Posto pretpostavljam da gospodje sa carine citaju redovno ovu temu i hvataju beleske ko sta prica o njima, pa kad tom nekom stigne paket u njihove ruke, tesko njemu, evo zabelezite ovo:

sledeci put kad mi zadrzite paket sa strelicarskom opremom, mozete slobodno da ga vratite nazad,jer mi ne pada na pamet da po hiljaditi put dolazim i donosim nepotrebne papire zato sto vi ne znate STA JE STRELA I DA LI SME ILI NE SME DA SE UVEZE a ja cu regularnim putem da podnesem prijavu upravi carina za zahtevom da mi se pismeno obrazlozi na osnovu kog clana kog zakona se nisan za luk ne smatra da je za licnu upotrebu, i kom tacno ministarstvu treba da se obratim da bih dobio DOZVOLU ZA KUPOVINU VRHOVA ZA STRELE ili NISANA ZA SPORTSKI LUK. Pa eto, ja cu da izgubih nesto evra jer ce mi se paket vratiti nazad u Englesku, ali cete mozda vi da naucite kako se carini sportska oprema.

Ajde da sam ikada probao nesto da prosvercujem ili da ne platim carinu ili nesto slicno, pa da razumem celu hajku na nas, ali ovako... Mada poznata je strelicarska mafija u beogradu, valjaju se nisani za lukove i pera za strele na crno, ogromno je trziste pa sigurno morate da sprecite da se to desava, ne daj boze da jos vise ljudi pocne da se bavi ovim sportom.

Ne postoji ni jedan covek koji se bavi ovim sportom da nema problem sa vama. Na zalost, svi cute ko picke i kukaju kako ih maltretirate a niko nista konkretno da preduzme.

Ovo se odnosi samo na carinike iz Savske 2 koji ocigledno imaju visak slobodnog vremena pa progone ljude po forumima i oglasima, to se ne desava ni u jednoj drugoj posti, ni na granici (pre neki dan smo uvezli luk sa komplet opremom i strelama preko hrvatske granice, REGULARNO smo ga prijavili na carini, pokazali ljudima dozvolu za oruzje, platili carinu i ZDRAVO - DOVIDJENJA, srecno vam bilo na takmicenjima).

Eto, odstampajte i ovu poruku i zakacite na vasu fasciklu sa mojim postovima slobodno. Pa se cujemo pismenim putem uskoro.

CCC .... pa lakse je citati forume nego zakone.

Upoznavanje sa textualnim sadrzajem foruma je uskladu sa opisom radnog mesta carinika / sluzbenog lica ministarstva finansija.

Svakako upoznavanje sa zakonima je dosadan posao i nije u opisu radnog mesta carinika.

E ako im budes podneo prijavu zbog takvog maltretiranje (zato sto nemaju pojma sta zakoni dozvoljavaju ili ne) ja cu da te vodim na veceru , ali ozbiljno !

Ma bez sve sale, stvarno mi je preko glave vise, k'o da sam lopov ili svercer jbt, sledeci put kad mi stigne papiric u sanduce da se javim na carinu, pisem prijavu upravi carina (jes da kosta 600 dinara al zrtvovacu se :)) da mi obrazloze zasto mi je paket zadrzan i na osnovu kog zakona ne smem da uvezem bez posebne dozvole to sto sam narucio. Pa cemo da vidimo da li im se isplati da nas namerno zajebavaju ili im je lakse da to lepo ocarine kako i treba, po zakonu i posalju svojim putem.

Zamisli, covek koji trazi da plati carinu... ma nemoguce... :)

• 4 months later...

Pozdrav svima,

nov sam na forumu, i ovo je prva tema koja mi je zapala za oko,

znači prelisto sam sve stranice, al nisam došao do konačnog zaključka koji je meni potreban,

mene zanima sledeće: Kupio sam dva polovna telefona preko Ebay-a po ceni od 71 doalar za oba,

čovek koji ih prodaje je fizičko lice i i predložio mi je slanje preko USPS-a za šta je bilo potrebno

pored cene telefona doplatiti još 50 dolara, ja sam izvršio plaćanje preko paypal-a u iznosu od

71 + 50 = 121 dolar, prodavac me je kontaktirao i rekao mi je da je paket poslat, sada mene zanima

sledeće: Koliko će mi carina biti obračunata i u globalu koliki su troškovi koje ću morati da snosim

prilikom primanja paketa?

Ja se izvinjavam što sam morao da oživim ovu zastarelu temu :)

• 3 weeks later...
Pej pal u 2011. verovatno u Srbiji

Beta | 12. 12. 2010. - 10:21h | Foto: AFP | Komentara: 68

Građani Srbije bi trebalo da sledeće godine dobiju mogućnost da plaćaju preko bezbednog sistema za plaćanje preko interneta Pej pal (PayPal), izjavila je ministarka za telekomunikacije Srbije Jasna Matić.

"Mi smo s njima u stalnoj komunikaciji i Pej pal tvrdi da će biti prisutan na našem tržištu, ali se to nikako ne dešava. Sada imamo neka relativno čvrsta obećanja da će sledeće godine Srbija biti uvrštena među zemlje gde Pej pal funkcioniše, ali to ne zavisi od nas nego od same firme i njihove poslovne politike", rekla je Matićeva u intervjuu portalu EurActiv.rs.

Na pitanje zašto Pej pal toliko okleva sa dolaskom u Srbiju, Matićeva je rekla da srpsko tržište nije veliko, kupovna moć je relativno mala, a ulazak na tržište iziskuje ulaganja. Prema njenim rečima, Pej pal će građanima omogućiti pouzdan i bezbedan sistem plaćanja, a firmama otvoriti vrata za izvoz robe u inostranstvo.

Kako je dodala, da bi taj mehanizam dobro funkcionisao, potrebno je da carinski sistem bude efikasan, a troškovi carinjenja, špedicije i transporta niski, što u Srbiji nije slučaj.

"Ministarstvo za telekomunikacije je osnovalo radnu grupu za identifikaciju svih tih prepreka, pozvali smo i dobili članove iz svih relevantnih institucija - ministarstava finansija, trgovine i ekonomije i Narodne banke Srbije, kako bismo u jednom trajnom procesu pokušali da unapredimo elektronsku trgovinu", rekla je ona.

mozda nije bas za ovu temu ali ....

• 2 weeks later...

Tu je problem carinski zakon koji treba da se izmeni a to se nece desiti uskoro jer nasa skupstina trenutno razmatra o budzetu za narednu godinu, koliko ce se para jos pozajmiti i koliko ce mo manje izvesti robe nego prosle godine (ove godine) i sta ce se izmisliti da se pokradu gradjani po ko zna koji put na neki novi nacin kako bi mogli da popune nedostatak kesha u drzavnoj kasici prasici.

Tako da nista od PayPal'a jos neko vreme, a posto kod nas sve ide jako "brzo"... Mozda se nasi politicari drze one stare.. za redovan posao treba vremena :) hihihihi

...i sta ce se izmisliti da se pokradu gradjani po ko zna koji put na neki novi nacin kako bi mogli da popune nedostatak kesha u drzavnoj kasici prasici.
http://www.njuz.net/ministarstvo-finansija...istup-fejsbuku/

Dakle, Paypal ne dolazi, jer bi odmah uveli porez na koriscenje istog :P

Salu na stranu, voleo bih da znam sta je npr. uradila Rusija ili neke druge zemlje u kojima je 90-ih bilo velikih zloupotreba kradenih brojeva kartica itd., pa su dobili PayPal, a mi nismo? Pre ce biti da su tu svoj deo posla odradile banke, tako da bi i kod nas trebalo zahtevati od banaka da nesto urade po tom pitanje, jer ovde traziti nesto od drzave ima smisla kao u Pakistanu traziti svinjetinu.