Jump to content

(PROBLEM) fontana

Recommended Posts

Imao sam oko 7 PArray objekata svaki u proseku 2000 Particle Quantity Rate prosecan life je 200 tako da valjda zbog toga.. to mu dodje oko 3M trouglova.... Shto realno i nije neka kolicina...

RF i Glu3D ne volim.. to mi sve nekako kao neko blato izgleda... Ne znam.... Nije mi to voda nekako....

Auuu... pa što mu napuca tolko?

Meni bi jedan parray sa quantity rate od 2000 prso, a ne sedam.

A što parray? Što nisi super spray stavio?

Inače, cool izgleda ovo.

Ja obećah tut još pre nekoliko dana i još uvek mislim da uradim, samo da neke hitne stvari završim.

• Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

A što parray? Što nisi super spray stavio?

Hvala...

Ma moze bolje da se kontrolishe, lakshe mi bilo da napravim mesh za emitere jer imam ukupno 94 mesta iz kojih pici voda nego da rasporedjujem SSpray... Sa SSpray mi izgleda kao da pici iz tacke jedne....

De znam... skoro da su isti... Opet nekako mi Parray bolji... Jednako dugo se rendaju, jednako memorije vuku...

Napucao sam toliko jer mora u anim a ne znam josh kamere koliko ce blizu da idu, a kad je kamera blizu vide se partikli ako su veliki tako da moram da ih smanjim pa ih treba puno.. I ovo je pitanje kako ce da izgleda kad pridje kamera...

Ne moze ni ovako a kamoli blobmesh...

Ma rado bih stavio blobmesh... Zezam se ja da mi je to sve kao blato... To je ultimate reshenje ali kada bi mogao da napucam setovanja, da uz to moze i mb, materijal sa reflection/refraction sve bi to isgledalo kako valja... Al nema teorije... I ovako su mi partikli 6cm pa se jedva vide iz daleka... Kad vi mogli santimetarski i da ih ima 6 puta vishe pa preko toga blobmesh, to bi stvarno izgledalo kao prava voda iz svih uglova i kako god da si udaljen..

Da bih stavio BlobMesh moram drasticno da smanjim setovanja... I eto blata umesto vode...

Kad pogledam neke vece fontane (ova moja baca do 12 metara u vis) ne izgleda to kao voda koja curi iz cashe (RF, glu3D, blobmesh isl.)... vishe kao mlaz bele pene... tako da mi se ovo cini jedino dobro reshenje...

157buckinghamfountain.th.jpgwadakurafountainparktok.th.jpg

... a nekako necu ovakvu vodu..

pahoeoefountainsharpen.th.jpg

Slazem se sa Cheom da velike fontane ne treba da budu blob mesh. Dodushe ne vidim smisao praviti ih geometrijom u sceni - bolje je uzeti i odrendati sekvencu sa partiklima i posle u finalnoj sceni tu animaciju (vec obradjenu) ubaciti kao texturu na nekoliko plejnova (pogotovo ako je tanak mlaz). U svakom sluchaju fontanu treba rendati odvojeno pa posle raditi kompozing.

Ova moja fontanica je za male fontane (1-3 metra dijametar), nije neshto preterano zahtevna (osim shto realflow mesh zauzima 4 GB :)). Jedan frame se renda 25 sekundi u fr-u sa GI, raytrace i raytraced shadows (na q6600). Fazon je u tome shto realflow daje gotovu geometriju, dok se blob mesh/meta particles generishu pri renderu pa onda imate dugo chekanje na Preparing Geometry/Subdividing...

edit: jedno pitanje - a zashto ne koristite particle flow? Mnogo je lakshe upravljati istim. Meni su posle pflow, svi particle sistemi (osim pcloud) nekako previshe ogranicheni (kao shto reche Che - superspray uvek ide iz jedne tachke i slichno).

edit: jedno pitanje - a zashto ne koristite particle flow? Mnogo je lakshe upravljati istim. Meni su posle pflow, svi particle sistemi (osim pcloud) nekako previshe ogranicheni (kao shto reche Che - superspray uvek ide iz jedne tachke i slichno).

Pa pazi, ja sam i hteo za taj tut da koristim particle flow.

Odnosno, za onu fontanu što je Sucuru trebala, mislio sam da stavim jedan super spray u sredini (sa blob mesh), a talasiće koji se prelivaju iz fontane da uradim sa Pflow.

Inače, skroz se slažem, Pflow je majka kad se govori u partiklima u maxu. Jedino što nema neke stvari poput fragmentacije (koje parray ima, recimo), ili neki deflekteori jednostavno odbijaju da sarađuju sa njim, mada je moguće da i toga ima u onoj njegovoj ekstenziji, odnosno toolboxu.

Najefikasnije je da se ne lazemo naci snimak ovakve fontane i u kompozitu je umetchovati sa ostatkom, ako treba still image,uzmes frame i cao zdravo.

Partikli u RF mogu da ostanu partikli,nema potrebe da se od njih pravi mesh, koriste fluidne proracune i tacniji su od praistorijske metode isracunavanja kod particle sistema.

Sve to sto si dobio od partikala u RF izvezi kao partikle, znam da sa mayom radi, dodas kao type streaks i izrendas hardverski,gotov si za 5 minuta sve i da ne znas da radisu u mayi.

Evo jedan brz primer fontane u RF. Partikli su voda->pena->voda. Ima i malo spray-a kog sam redukovao zbog brzine simulacije.

P.S. Moze se izmodelovati i animirati low poly mlaznica u koju se ubaci emiter i dobiti fantasticni rezultati. Problem je naravno izrenderovati sve to posle bez doobre farme:)

Problem vode koja lici na blato se resava podesavanjem Viscosity parametra, odnosa int. i ext pressure i rezolucije.

Poz

@xaver

Shto je bolje moguce mi treba... kao i uvek... i za blizu i za daleko ujedno jer je animacija...

Znam, tako sam slicno i ja uradio, ali to ne mogu da mesham sa rpc-ima jer se vidi da je drugacije skroz... Tako da sam se odlucio da sve bude partikli...

Hvala za pomoc...

@nik-one

lepo je to sve.. ali napravi sve to da izgleda dobro i izdaleka i izbliza + imash 94 izvora + razlicite su visine + 1000 frejmova minimum isl...

Ne moze tako... Znam sve, ali to za sad nikako nije upotrebljivo za veliku fontnu... moze za malu, moze kad curi voda iz cashe, moze za svashta al za velike fontane nije moguce... Ali za veliku kad bi trebalo gomila vode iz mnogo izvora i da josh bude dovoljno detaljno da izgleda kao voda a ne kao blato je nemoguce.. bar ne u ovakvoj reziji... Mozda da imam 50 kompova a i tad mislim da nije moguce napraviti, fajl bi bio enormno velik, pitanje dal bi u opshte mogao da se otvori....

@LuckyBug

Kako ubaciti u kompozitu sve ovo ako se kamera krece? Nije to jedna mlaznica.. nego gomila, imaju svoj raspored isl... Dobar je RF, ali kakve veze ima, dovoljno su dobri i partikli...

Naravno, da je sve manje moglo bi i RF i bilo shta drugo da prodje....

Kako ja gledam na to, najbolje je Rf ili Glu3D ili sl, ali da ima mesh.. ali to nije moguce.. prvo sledece prihvatlivo mi je partikli ili rpc, ali rpc ne moze jer imam te mlaznice sa strane... tako da ostaju samo partikli...

@LuckyBug

Kako ubaciti u kompozitu sve ovo ako se kamera krece? Nije to jedna mlaznica.. nego gomila, imaju svoj raspored isl...

Na koju kameru misliš?

Na pravu kameru ili ovu u maxu?

@Che: sve se radi veoma lako u RF-u - exportujesh scenu u obj (ne morash celu scenu, mozesh samo fontanu), proverish u RF da su ti isti uniti (znachi metri, cm ili mm), importujesh obj i postavish mlazeve kako hocesh. Uradish simulaciju (ne mora chak ni mnogo partikla da bude poshto cesh posle da im dash motion blur. Preko importera za max importujesh particle u scenu (ako si potrefio unite bice svi na svojim mestima). Dobijesh odlichnu fontanu :D

Imao sam sinoc slobodnog CPU vremena pa sam stavio i ostatak frejmova da se izrenderuju:)

http://www.vimeo.com/5046779

Voda u koritu fontane je ispala malo shitty, posto sam preterao sa vrednostima za bump map, mada bi trebalo jos malo poraditi na simulaciji:)

@Che che RF4 je itekako upotrebljiv za large scale projekte. Nije potrebno cak ni bog zna sta od opreme ( ovde pricaju sta su koristili od masina za simulaciju fluida za BMW reklamu). Za dobru RF simulaciju treba potrositi dosta vremena kako na testove tako i kasnije na pravljenje i optimizaciju mesha. U svakom slucaju ima dooosta posla ali nije nemoguce (neisplativo verovatno :)). Poz

• 1 month later...

Ne poznajem max toliko ali generalan pristup ovom problemu u bilo kom softveru bi bio u tvom slucaju sledeci :

Za emiter bi stavio geometriju, najobicnije flat prstenove jedan od drugog veci,i obojio bi ih u crnu boju,dok bi nacrtao bele tacke tamo gde zelim da mi se partikli emituju,sacuvao bi to kao texturu i ako max to podrzava samo bi mu rekao da emituje iz bele boje texture.

Time ces da ustedis broj objekata iz kojih emitujes kao i broj partikl sistema.

Posto ti treba spray vise nego splash najbolje je renderovati streaks ili malo deblje linije,na kojima se ne bi igrao toliko sa opacity-jem posto to zna da ubije render i zbog toga ti je memorija bila toliko zauzeta,posebno jos sto treba da radi motion blur sto dodatno komplikuje render i pojede memoriju.

stavio bi motion blur ali sa malim opacityjem i linije bi obojio u belo-plavicastu boju.

svetlo bi mi imalo slab intenzitet senke ili plavicastu boju na senci cisto da dobijes detalje koji bi sluzili kao cheat za dubinu vode.

Ne znam da li ista od ovoga moze lako da se izvede u maxu,ali to bi mi bio pristup.

Nadam se da si mogao da me razumes :)

poz