Jump to content

[RAZNO] ultimate 3D

Recommended Posts

jednostavno,kada vam dodje klijent najbolje je da se postavis prema njemu kao prema ortaku takoreci.Kazem mu,slusaj brale sada cu da ti pokazem nesto sto je kvalitetno,dobro ....

pa nisam sigurna da je to bas pametno, jer klijentu moze to da se ucini neozbiljno i onda lepo prijateljski moze da te od**be kad dodje vreme placanja.

Ja bas praktikujem obrnuto, ma kolko bila neozbiljna u svakodnevnom zivotu, sa klijentom sam uvek na Vi i u uzdrzanom fazonu, kad idem na sastanak obucem se ozbiljno (nosim cak i shtikle! ). Nikada se oko kinte ne dogovaram usmeno nego na sastanku kazem poslacu Vam mail sa ponudom i molim da mi odgovorite u tom i tom roku, do predaje sve ide preko mailova i dokumentovano. Kada dodjem do nekog stupnja posaljem model iz printskrina i trazim da mi se uplati avans da bih nastavila dalje. Sve ozbiljno, nema zajebancije :lol:

• Replies 125
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

pa nisam sigurna da je to bas pametno, jer klijentu moze to da se ucini neozbiljno i onda lepo prijateljski moze da te od**be kad dodje vreme placanja.

Ja bas praktikujem obrnuto, ma kolko bila neozbiljna u svakodnevnom zivotu, sa klijentom sam uvek na Vi i u uzdrzanom fazonu, kad idem na sastanak obucem se ozbiljno (nosim cak i shtikle! ). Nikada se oko kinte ne dogovaram usmeno nego na sastanku kazem poslacu Vam mail sa ponudom i molim da mi odgovorite u tom i tom roku, do predaje sve ide preko mailova i dokumentovano. Kada dodjem do nekog stupnja posaljem model iz printskrina i trazim da mi se uplati avans da bih nastavila dalje. Sve ozbiljno, nema zajebancije :lol:

Poslušajte devojku, mudro zbori. Da viš' kad ja krenem na razgovor sa klijentom,... obavezno košulja, cipele, kaput (ako je zimski period), torba sa rokovnikom, fascikla sa predlozima ili CV/Portfolio (zavisi od povoda). Nije mi se još desilo da ne uozbilje ton kad me ugledaju. Kad odem na pumpu da točim gorivo svi mi persiraju i pitaju da li mi treba račun za firmu...(a izgledam vrlo mladoliko i naravno nemam firmu :lol: )

Odelo ne čini čoveka, ali mnogo govori o njemu ;)

I uvek i obavezno sa svima na Vi i odmereno...

Oko ponude... takodje ne dajem cenu odmah. Kažem "razmotriću ponudu i obim posla i javiću Vam se...". Ne objašnjavajte vaš proces rada i npr. dubinu fundiranja koja je potrebna za temelje/ili vreme potrebno za pripremu animacije... recite da ćete se konsultovati sa svojim saradnicima (čak i ako nemate saradnike) i da ćete im odgovor na konkretna pitanja poslati fax-om/mail-om... i sl. ...

@cyber: Hm... uradis model, pa tek onda šalješ printscreen i trazis avans? Zar nije bolje da ti npr. isplate trecinu sume kao avans pre pocetka posla, a na kraju posla celu sumu?

I još jedna stvar: NIKAD, ali nikad ne uzimajte celu sumu unapred! U tom slučaju može da se desi da zauvek radite na nekom projektu i da mu nikada nema kraja i da su stalno potrebne prepravke...

obavezno košulja, cipele, kaput (ako je zimski period), torba sa rokovnikom, fascikla sa predlozima ili CV/Portfolio (zavisi od povoda). Nije mi se još desilo da ne uozbilje ton kad me ugledaju. Kad odem na pumpu da točim gorivo svi mi persiraju i pitaju da li mi treba račun za firmu...(a izgledam vrlo mladoliko i naravno nemam firmu :lol: )

Znači ja sa čupavom kosom, mamurnim očima, švalerskom bradom od nedelju dana i zadahom na pivo nemam nikakve šanse? :lol:

cyber:

cudo jedno da su Grci tako lezerni oa orihvataju takav stil dogovora! Ovi moji ovde 'oce odmah da znaju koliko ce da kosta i lepo im vidis u ocima kako jure cifre ko na kasama. Odmah bi da znaju jer vazno je ko ce to da plati: oni (biro koji narucuje uslugu) ili investitor koji placa i njih i posebno uslugu.

Ja kad globalno saznam sta traze posaljem ponudu sa tacnim opisom-specifikacijom svih pozicija onoga sto treba da uradim i vremenom koje je za to potrebno. I na kraju dam cenu. Tako mogu da vide da to sto traze nije " Pa to je samo slika!?" nego tvrd i tezak rad.

Watson:

Nikad ne oblacim odelo, idem lezerno jer su i klijenti obuceni "radno", mogao bih da ih prepadnem pa da pomisle da je kontrola iz poreskog :)

Bobi:

angazujes nekoga (neku) kao Cyber i zavrsio si posao!

......................................................

Jutros citam analizu- statistiku u Die Presse-u o biznismenima- menadzerima u srednjoj Evropi. Nasi bizMismeni na zadnjem mestu na toj rang listi. Prvi Austrijanci, drugi ruski, pa dalje Poljaci, Madjari...

Jbg to je stvar individue.Ja sebe ne menjam,ne prilagodjavam niti imam tu nameru zbog bilo koga pa da je i predsednik drzave.Naravno vecina ce reci kako kenjam ali to je zaista tako.Odelo ne cini coveka niti izgled vec po meni harizma i kvalitet njegovog rada.Ja se iskreno jezim od tih upickanih likova koji se trude da budu zvanicni,fini i u rukavicama.Jbg mozda sam i ja sirovina (to mi cesto devojka kaze) ali jebe mi se.Straight to the point,to je to...

Uzmes 50% avans unapred,odradis sta i kako treba,cesto komuniciras sa klijentom i nema da ne bude nezadovoljan.Ako je neki debil i retard to se vidi odmah u startu i takvi se ili zaobilaze ili im se previse jasno stavi do znanja sta i kako

Da, odelo ne cini coveka ali cini neverbalnu komunikaciju izmedju ljudi. Covek je to shvatio i jednog trenutka izasao iz krznenih gaca i odtad je to tako. Odelo govori o coveku ono sto on zeli da kaze o sebi drugima. Cak i tvoj stil odevanja prenosi drugima odredjenu poruku a ako mislis da to nije tako, zasto onda ne uzmes i zavuces trenerku u pantalone i okacis kajlu npr??. Boli klijenta uvo za moju harizmu ili stavec, pa nece da me zeni nego da me uzme da mu odradim neki posao. A tacno zamisljam koliko bi me ozbiljno neko shvatio da se pojavim u majici sa printom, ovako niska i mrasava, jos plavusa, jos izgledam ko budala...Mora to da se prikrije ponekad :lol:

ja imam neki potpuno drugaciji stav o prvom kontaktu sa klijentom.

Osnovna stvar je da ce uvek da gledaju prevaranta u tebi kad te vide, stalno ce da misle da hoces da ih zeznes. X puta mi se desavalo da odem na razgovor a da nisam spavao 2 dana pre toga. Odem tamo, trazim kafu odma, mozda me gledaju ko kretena, to mi je zaista nebitno u tom trenutku...."dajte da vidimo sta treba da se radi", oni pokazu sta treba, ja im odmah kazem sve kako cemo da radimo, tj. kad cu ja da im posaljem nesto radno, kad ce da bude gotovo ili im predlozim "mozda bi bilo bolje ovako, ili onako" i u tom razgovoruljudi shvate da li neko ima iskustva ili ne

Mozes ti da vezbas "personaliti" od jutra do mraka, mozes da skidas gestikulaciju toma kruza ali to nista ne vredi ako ne odradis posao kako treba. Ja sam uvek voleo neposredni pristup svemu, i nisam obracao paznju kako sam obucen i imam utisak da sam prolazio svuda kao "nozem kroz sir", nikada problema nisam imao, nikada mi se nije desilo da mi je neko rekao da nije zadovoljan saradnjom.

Nikad nisam uzimao avans, kad mi nude avans ja odbijem. Ako ne uzmem avans onda ja nisam obavezan ni na sta, ako zajebavaju samo pozovem i kazem "ok nadjite drugog" (desilo mi se jednom). Od preko 500 modela koliko sam napravio za 11 godina imao sam 2 slucaja da mi nisu platili...u jednom od tih slucajeva sam ja sam otpisao dug samo da me vise ne zovu. Jedino ako provali da nesto zezaju oko kinte pa ih onda na kraju uslovim, ne dam finalni materijal dok ne plate 100% ili kad dolazim da predam finalne slike trazim da mi se plati odmah ali i to sam morao da radim izuzetno retko

Bitno je da odradis posao dobro i da ucinis da im trebas, onda sami nadju razlog da ti obavezno plate jer ces im trebati opet ... tako razmisljaju. Radim cesto za jednu nasu firmu....covek me zove sa pitanjem "jesi siguran da ti nista ne dugujemo?" Desava mi se da mi dugujupo par meseci, evo bas sad imam slucaj da mi duguju preko godinu dana(bas ekstremni slucaj), ali svi plate.

Mozes sa klijentom da potpises i ne-znam-kakv ugovor i sta ako on ne ispostuje ugovor na kraju, tj. ne palti iako je potpisao...necete valjda da tuzite nekoga za 500-600eur? To su male sume za tuzakanje po sudovima, ko hoce da te zezne verovatno ce te zeznuti....tu su i one fore dati plati avans pa ti ne plati ostatak ili ti kaze "ne svidja mi se" a dobio je finalni materijal ... ima sto fora.

verovatno nije reper ali eto to je moje iskustvo.

Hm... par vas me nije razumelo. :huh:

Npr...Ripkid: "...ali puno govori o čoveku" > taj deo mog posta nisi pročitao ;)

Ili Xaver, jer nisam rekao da odelo stvara personality... Ok ako ti radiš sa nekim godinama pa zna kvalitet tvog rada, ali ako treba da vidim nekoga prvi put i da mu objasnim da cu da mu uzmem pare, bio bi red i da se upristojim. Zar ne?

A odevanje je deo kulture poslovanja koja treba da se podrazumeva... to bi bila neka poenta mog prethodnog posta.

Pozz :)

pitanje je da li te zove nasumicno (kako je dosao do tebe), ili te zove preko neke veze (zika pitao peru da li zna negoga za to i to). Svaki put kad sam isao u neku firmu, biro ili kod nekog "baje" prvi put isao sam jer je taj "baja" nekoga pozvao i dobio moj broj.

..a i ne znam kako bi drugcije nekog zvali za posao...mozda preko oglasa ali ko se pa oglasava ?

Ako si dosao po preporuci i vidis ljude prvi put (i oni tebe) ti si tu jer je neko nekome rekao da nesto znas pa onda bas i ne zapinjem da ostavljam bolji utisak od onogoa koji inace ostavljam....ne idem u pidzami ali nikad se nesto specijalno ne spremam.

Ma najlepse je kada radis za jednog klijenta u kontinuitetu. On zna sta trazi, zna koliko ti vredis, kakav kvalitet mu treba... To je najlepse. Imam par ljudi sa kojima se ali bukvalno, cujem telefonom:"Da li mozes? Kada? Koliko? Saljem veceras potreban materijal" Milina.

Prvi put sam imao priliku da radim za jednu firmu, koja menja direktore ko gace i koji uopste nema nikakve veze sa tim poslom 9mislim da je neki ekonomista). Pre njega je bila jedna zena, koja isto nije imala blage veze sa doticnim poslom, ali gospodja se "nije mesala u svoj posao" :rolleyes: . Jednostavno se raspitala, videla koliko to kosta na par mesta i rekla, ok! Skupo jeste, ali nam treba. Ovaj bre nema pojma ni sta im treba i ni koliko to kosta. Najbolja mu je bila:"Pa prosli put je naplatio manje?" Kao kad bi na pijaci danas kupio kilo krompira, a sutra trazio dva kilograma po istoj ceni.

Bilo je par slucajeva kad je klijent kukajuci molio da mu odradim neku vizuelizaciju, ali da ima toliko i toliko para, a "zivot mu zavisi od toga"! Ako nisam u frci, prihvatim. Ne zato sto cu da radim po bilo kakvoj ceni, vec sto danas sutra takvi klijenti dodju za ozbiljnije projekte, da se "iskupe" i pristanu i na znatno visu cenu nego sto su planirali, jer ih bukvalno bude sramota da odbiju. Jednom tako bio "bezobrazan", da je jadan arhitekta ostao bez honorara.

Odelo? Manje-vise, ovde to nista ne znaci. Sto rece xaver, daj ti brale prvo jednu kafu, da se "odrzim" na nogama, a onda cemo natenane. Naravno da treba voditi racuna o kulturi i elementarnom vaspitanju, ali ako me zove da se dogovaramo u nekoj kafancugi, sigurno necu stavljati kravatu. Ili u basti nekog rrestorana. Idi begaj.

Vas dvojica, ne kvarite ljudima lamentiranje, ovo je takva tema (procitajte prvi Dboxov post) a vi otvorite novi topik gde cemo pricatii o dobrim iskustvima sa klijentima (a ima i takvih), o lepim stranama posla, o tome kako je zivot lep bez obzira na sve nedace, o vrtlarstvu i leptirima jer vama ocigledno cveta cvece. Vecini ljudi odavde je vec svega preko glave i vec dugo su u nekoj sjebanoj situaciji i naravno ljudi hoce da se pozale i da se isprazne (evo, Xaver i Dbox cak jadni idu po ofisima da se ogrebu za kafu, a Dbox se cak nekada ogrebe i za koju vecherinku :lol: ) Ja sam nova na zoni ali primecujem da sve neformalne teme ovde zivnu a one sa radovima dozive maximum deset postova. Ne videh da je neko nazvao klijenta stokom i debilom? A ne vidim ni da su se ljudi ovde vredjali izmedju sebe.

Naravno da ima i odlicnih i vrlo korektnih klijenata i poslodavaca (cak je vise takvih jer oni nekorektni ionako budu to samo jedanput), meni je malo glupo i bezobrazno da pisem o tome odavde gde sam i u situaciji u kojoj sam (a ja sam uglavnom zadovoljna), ali eto vi otvorite temu pa da razmenimo i takva iskustva :)

(Xavere i Dbohe, zezam se naravno, sigurno ste ukapirali to do sada ali da napomenem za svaki slucaj i zbog onih koji inace ne kapiraju shalu)

Mrzi me da pretrazujem sve postove i podvlacim ko se izrazio o klijentima ovako ili onako.

Po cemu je klijent koji hoce da prodje sto povoljnije debil,retard.... a 3D "artist" koji takodje hoce da

prodje sto povoljnije, pa narafski koristi piratski software, nije debil.

Hocu da kazem da tako negativan stav ne donosi nista, pa niko te ne tera da prihvatis posao za

sitnu lovu. I seko mani se prica o 3d umetnicima,artistima i sl. mi smo ti 3D fizikalci....

ovajjj...izvini bato a gde sam ja pricala o nekoj umetnosti? sigurna sam da nisam jer ja i ne smatram 3d umetnoscu (i ne zelim da vredjam nikoga ko se oseca tako, svako neka misli o svom radu sta hoce). To je samo instrument da se nesto prezentuje, kao sto cetka i paleta nisu umetnost nisu ni 3d programi :)

Cybergirl pobrkala si malo pojmove.3D software je samo orudje kao i cetkica a generalno 3D jeste umetnost samo izrazena posebnim vizuelnim prikazom.E sada ne bih da ulazim u raspravu oko toga ko je 3D dizajner a ko 3D umetnik,bojim se da Smislov ne bane na temu :)

Mrzi me da pretrazujem sve postove i podvlacim ko se izrazio o klijentima ovako ili onako.

Po cemu je klijent koji hoce da prodje sto povoljnije debil,retard.... a 3D "artist" koji takodje hoce da

prodje sto povoljnije, pa narafski koristi piratski software, nije debil.

Hocu da kazem da tako negativan stav ne donosi nista, pa niko te ne tera da prihvatis posao za

sitnu lovu. I seko mani se prica o 3d umetnicima,artistima i sl. mi smo ti 3D fizikalci....

Nije problem kada klijent hoce da se cenka, problem je kada pravi scenu kao shto je bilo napisano u prvom postu ove teme. Sve je OK dok se poshtuju pravila igre, ali uvrede ne moramo da trpimo, zar ne?

@ ripkid pa naravno da nije :) ali moze da bude uz puno truda i vise ili manje talenta (od kolicine talenta zavisi i potrebna kolicina truda, mada ni to nije pravilo :) ). Vidim da se dosta pokrece flejm po tom pitanju, ja cu tu raspravu zaobici a vi kako 'ocete :) (jer ja sebe i ne smatram nekim umetnikom, niti nekim 3d frikom, vlo lepo i udobno sam se uvalila u prosek i ne pada mi na pamet da se napinjem iz petnih zila da to menjam. Jedan je zivot :), svako ima svoje prioritete a eto moji su da mi sve bude...lepo i jednostavno :) i da eventualno "chapnem" od svega po malo :) )

Cybergirl pobrkala si malo pojmove.3D software je samo orudje kao i cetkica a generalno 3D jeste umetnost samo izrazena posebnim vizuelnim prikazom.E sada ne bih da ulazim u raspravu oko toga ko je 3D dizajner a ko 3D umetnik,bojim se da Smislov ne bane na temu :)

smilie_gr_98.gif

pojam umjetnosti bi se morao razvuci da bi se 3D uzimao za umjetnost. kad covjek od ukusa ode na CG-talk galerije i vidi taj pop-trash muskuloznih, do zuba naoruzanih mutanata ne moze a da se otme utisku da je u pitanju najdekadentniji kich, nastao u glavama isfrustriranih nerdova koji mastaju o muskosti. ali, ipak i to nastaje iz sirovog umjetnickog talenta! samo toliko.