Jump to content

Blic Pitanja I Blic Odgovori

Sarajevac
 Share

Recommended Posts

Mozda tupavo pitanje, ali:da li se i kako podmazuje mount na dslr telima(ako se uopste praktikuje)?

Kapiram da je pozeljno da se zbog efekta abrazije uklone sve necistoce, zrnca prashine etc (potencijalno zbog plastikaner objektiva sa plasticnim mountovima), ali sem toga, iziskuje li mount na telu neku posebnu negu u vidu podmazivanja? :blink:

Iz fabrike koliko kapiram dolazi sa nekim finim slojem nekog maziva jelte?

Isto tako kapiram da se ulja razlikuju po sastavu, da neka isparavaju i verovatno mogu da ostete objektiv, mozda, ili pak pronadju put ka unutrasnjosti tijelashca ako se pretera.

Ne nadjoh nigde, a skoro mi palo na pamet.Niej da se opterecujem ali me interesuje. :)

Brateee pobedio si!

ja bi to tovate jedno kilo ipo da ne škripi. U podmazano bolje ulazi

@Istankov,

uz svo duzno postovanje, ne vidim zasto je toliko katastrofalno pitati nesto sto coveku nije jasno?

Zasto je neko "pobedio", ako pita nesto sto ga interesuje, napomene da to ne bi probao jer je svestan rizika ali ga ipak zanima?

Cemu ta ironija, i los humor, bez potrebe? :blink:

Ako neko kulturno postavi pitanje, koliko god opet-nekome, bilo cudno ili poznato, opet taj neko, ne zna, pa zato i pita.Niko se nije naucen rodio.

Pitah uz svo moguce ogradjivanje, nisam rekao da bih stavio Pavlovicevu mast na mount, a baby ulje na objektiv(to bi bila pobeda), vec sam kulturno pitao da mi neko sa vise iskustva lepo kaze "how its made", kako je to zapravo proizvodjac regulisao(radoznalost).

U zivotu sam popravljao razne stvari, od pegle do kompleksnijee elektronike, i dobro znam kako sta i gde ide, ali sam ocekivao da mi neko na normalno postavljeno pitanje da normalan odgovor(sto i jeste uradjeno, hvala kolegama forumashima na tome, uz svo poshtovanje stand-up komicarima u procesu akreditacije) ;)

Ali ako ja pitam, "ljudi, shkripi mi ring na objektivu, kako da regulisem", a neko pocne da se pravi pametan "brateeee pobedio si, to se ne regulise-salje se u servis <_< "

Btw, nije tovata nego tovatna ;)

@ -NJS-

Vidim da si vise puta negativno o pedesetici Nikonovoj 1.8D pa me zanima, posto sam se nesto mislio da je polovnu pazarim za neke male pare, sta joj konkretno zamerash?

Koliko sam se informisao ima grub boke` u odnosu na 1.8G npr.E sada, shta jos npr? Valjda pitanje nije pobeda, ajd` rizikujem... ;)

mnooogo je meka i 'aberisana', sve do f/4 + a na konto premaza: baš grubo renderuje hajlajte a poprilično su flat iliti ravni ostali tonovi, da ne kažem zapušeni. boketo je prosečan sa minusom na prednjem elementu koji je uvučen pa na punim otvorima često kružić hajlajta ispadne iskrajcovan zbog ugla pod kojim pada svetlo.

većina ljudi su u fazonu 'matori tripuješ se, ovo je super staklo za te pare' ali da ih čovek pita koliko su 50ica u životu probali i na koliko navoja odmah ti jasno - ne znaju za bolje.

narode,potrebna mi je pomoooc...

moze li da se pogleda negde u inostranstvu sa interneta recimo,oko cene polovnih dsl aparata? ja sam zainteresovan za telo d3100 polovno,ocuvano,glanc sa full kutijom i sve pratecom opremom...

da li se moze naci jeftiniji paket,preko recimo ebaya ili sta znam...ima li jos neka poznata prodavnica kao amazon,best buy i to?

@-NJS-

Hvala na konkretnom i argumentovanom odgovoru.Otprilike sam i ja tako kapirao stvar prema onome sto sam citao do sada, mada su bas podeljena misljenja oko tog stakla.

1.4D recimo vidim da dosta hvale, da je dobro oshtar u celom rasponu.

G varijanta 1.8 sa druge strane, kazu da je ostra,p osto su joj redizajnirlali konstrukciju, i da je mekseg i prefinjenijeg bokeha, ali je finansijski skoro duplo ispred D staklica.

Hvala :)

Beckecrec,

ako uymes 50G neces se pokajati. Iyrayito lepo radi. Ostrina je negde vise manje ista kao i kod D verzije, možda je G malo oštriji na punom otvoru, ali je Bokeh neuporedivo lepši na G verziji.

Stara 50ica sa druge strane ima nešto brži AF, ali zanemarljivo, u stvrai nisam ni siguran da je brži već je možda moj trip.

Što se samog outputa tiče, ne verujem da iko može da primeti razliku između 1.4 i 1.8 u ekvivalentim uslovima. Sa uvođenjem zaobljenih listića blende bokeh je postao mnogo kremastij i pravilniji, za razliku od D verzije nema pojavljivanja poligonalnih fleka već i na namnjim blendama svetla u pozadini imaju pravilan krug, mada je meni to čak bilo i simpatično....

U svakom slučaju, moja najtoplija preporuka za 50 AFS 1.8, jeste skuplja ali mislim da vredi svaki dinar.

Cvele

Hvala Cvele na savetima!

Gledao sam npr poredjenja bokeha G i D varijante, i razlika je vidna, G je mnogo nezniji i kremastiji bokeh, jako lep.

D daje te poligonalne fleke, koje su meni cak ok, ali mu fali "Crème fraiche" naslednika sa Af-S.

Ne znam, bas se mislim sta je bolje... (ne mislim se ich` chekam kintu, pa da padne ova "automatika" :) )

+1 za 1,8G ako dobacujes.Ako uzimas stari dobri su i oni bez D, vazno je da je ispravan a sto jeftiniji.Neki cak najvise vole prvu verziju ove optike, a tu pricamo o 50-60e za perfektno stanje.1,4 mozes da zaobidjes.Ako uzmes stari 1,8 ostaju ti pare za neki rucni 1,4 sto je isto dobra opcija, sto kazu dvaput je dvaput, imaces dva normalca drugacijeg karaktera

@Simazoran, fala` na savetu :)

I meni je logika da zaobidjem 1.4 jer mi nije toliko zapela razlika izmedju 1.8 sto se svetla tice.

1.8 ce da bude najverovatnije konachan izbor, e sada da li ce da padne neki "rucni' ili Af-s to cemo da vidimo (determinisano stanjem na berzi :) )

Mada je i ova logika imati dva za male pare vredna mozganja, nisam isao u tom pravcu...

Jedino sto sam po oglasima najvise sretao G i D varijantu...Cesce D, ali se oko nje vrte razne diskusije...

Realno se neces zeznuti kupovinom D verzije. To je jao dobro staklo, fakat je da ima mana ali realnor adi bolje od ogoromnog broja objektiva u koje se ljudi kunu.

Ako ne mozes da dobacis do AFS-a, uzmi AFD i uzivvaj pa ces doci do parica i AFS-a vremenom!

^^ TA sigma radi jako dobro pogotovo ako HSM Macro verzija. Fokus je izrazito brz i koliko znam od ljudi koji su je koristili vrlo precizan. Ima dobru vraijantu sto se preko odredjene zizne daljine moze staviti u :macor rezim pa fokusira na manje od 1og metra!