Jump to content

Blic Pitanja I Blic Odgovori

Sarajevac

Recommended Posts

^pa da, tako nekako, napisah ispod 27" nema smisla, jer 24" je premala dijagonala i pojedinacni piksel samim tim, a 32" je dosta vece od 24" pa 4K dodje taman.

S tim sto 32" donosi neke druge probleme, a to je distanca gledanja jer za toliki monitor ti treba prostora jer je uzasno neprijatno gledati ga sa distance sa koje se gleda 24" npr. Pa se onda postavlja pitanje ima li smisla toliki monitor ako ces ga odaljiti toliko da efektivno ne zauzima vise u vidnom polju od 27" npr. 

Ja bih rekao da ima, ali u slucaju da ti je potrebno dosta radne povrsine za periferije, jer recimo nekom ko se bavi audiom, video montazom ili ozbiljnim retusom znaci da ima komotno mesta za stvari tipa predefinisane makro tastature, raznorazne kontrolere, graficke table, generalno bilo kakva vrsta dodatnog hardvera u toj prici. 

U tom kontekstu velicina monitora koja je idealna dosta zavisi od kompletne postavke na radnom stolu. 

• 1 year later...
  • 8 months later...
Pozdrav kolege...
Pitam se koji zamenski - kineski okidaci su naj u praksi za Canon 430EX II (trenutno) ? Kao i da li bi taj isti okidac mogao raditi i s nekim novijim C blicem, ako bi se blic menjao u buducnosti da se izbegne nabavka drugog okidaca...
Pitam za drugaricu... Hvala unapred!

🙂

On 11/21/2022 at 11:44 PM, amaNS said:
Pozdrav kolege...
Pitam se koji zamenski - kineski okidaci su naj u praksi za Canon 430EX II (trenutno) ? Kao i da li bi taj isti okidac mogao raditi i s nekim novijim C blicem, ako bi se blic menjao u buducnosti da se izbegne nabavka drugog okidaca...
Pitam za drugaricu... Hvala unapred!

🙂

trebalo bi da Younguno radio triger radi sa njim, imam ga ja i radi doduse sa 430EX III - rt. jedini sto mozemo da se javis pa da probamo

• Like 1

• 1 year later...

cao drugari, posle duze pauze od fotografije i dslra (d3100), razmisljam se da uzmem neki mirrorless, video sam u diskontu ima z30 sa 16-50 kit za 70k... sta mislite? gledao sam reviewe, vidim da se gura kao neki vloggerski aparat, ali meni treba za fotkanje, idem cesto na planinarenja ... jedino me plasi nedostatak viewfindera 😄 

Razmisli i o drugim proizvođačima, kao i o objektivu sa većim rasponom. Takođe bih na tvom mestu razmislio i o polovnom aparatu. Često se naiđe na aparate koji su još u garanciji, a po znatno nižoj ceni od novih.

Ne verujem da je taj fajl koji izađe iz Z30 toliko inferioran, možda blendu-dve ispod FF, ali se samo postavlja pitanje šta sve možeš polovno da nađeš za 600e, a odgovor je: mnogo toga boljeg. Kao što za neke iste pare imaš novu dačiju i polovan X6, pitanje je samo šta tebi treba a odgovor na to znaš samo ti.

Polovno: D810 sa 35mm ili u C aromi 5d3 sa pedeseticom 1.8. Bolji senzori svakako ali objektivi su fiksni i mnogo manje sposobni za nekakve pejzaže gde zum ume da bude koristan, ne samo blenda ili suvi optički kvalitet. Za zumove ovde nema para. Malo su ređi Soniji A7 od najstarijih naovamo, ali ima da se natrči, od optike na njih ide ali baš sve (sa odgovarajućim adapterom). To je možda i najbolji racionalno gledano izbor za nekog ko počinje sa fotografijom od nule, ali ja ne mogu da svarim njihove cepam_drva_ivice da me ubiješ. Najgori meni u fotoindustriji i nije toliki problem, koristim Windows skoro od rođenja i navikao sam na loše 🙂

Druga opcija je krop odnosno neki jeftiniji Fuji sa nekim svojim vrh objektivom, mane su (pomalo) renderovanje RAW fajla na pejzažima ako je onaj mozaik-senzor; nije to baš oštro kad gledaš travu kao što bi trebalo (ali nije ni naš Bajer, mada je Bajer bolji) i druga mana je - cena. Po meni i dalje košta više nego što daje. To što imaš manje fudžija nego ferarija u Srbiji to je dodatni problem, ali nema veze, to je treća tema.

Ostali DSLR kropovi su, po meni za te pare, korak ili dva unazad. Može da se nađe svašta za male pare ali brzo će to potpuno da zastari toliko da ne možeš sutra da ga prodaš, od tela do objektiva.