Jump to content

Blic Pitanja I Blic Odgovori

Recommended Posts

• Replies 9.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Hvala na pomoci. Moram da idem na varijantu od 24 inca zbog ogranicenja prostorom. Verovatno necu ici na 4k varijantu. Koristim Mac-a tako da savet u tom smislu je svakako dobrodosao.

Posted Images

Ja koristim Sandisk Extreme pro za a7. Malo su skuplje od Kingstona ali za karticu koju cu eksploatisati 3-4 godine okej je platiti 10e vise i biti miran.

Sigurno ce i Kingston da ispuni ocekivanja ali ja sam isao sa malo skupljom (pouzdanijom, brzom) solucijom.

• 1 month later...
  • 2 weeks later...

zavisi koja stamparija. U svakom slucaju pogledaj kako izgledaju fotografije u CMYK profilu prije slanja. Ako ti se ne svidja kako to izgleda, sredi je.

Neće štampar gubiti mnogo vremena da bi doveo sve na maksimum koji ti očekuješ

Na primjer, jedan štampar je tražio da smanjujem cijan iz neutralnih boja. "podvalio" sam test bez skinutog cijana, i stvarno ove sa skinutim cijanom izgledaju mnogo mnogo bolje

stevann

CMYK je substraktivna tehnika (spajanjem boja dobija se crna), dok je RGB aditivna tehnika (spajanjem bolja na kraju se dobije bela).

Neko nepisano pravilo je da se fotografija za prikaz na monitorima, posto su vec RBG, radi u jelte RGB paleti a da se za stampu gotovo uvek radi u CMYK-u. Opet, to u mnogome zavisi od tipa stampe koju nameravas da radis jer danas vecina stampara automatski prebacuje u paletu u kojoj radi njihov uredjaj.

Ono sto je veci "problem" je koliko se tvoja kaibracija gadja sa izlazom na masini tj. koliko je ono sto ti vidis na ekranu realno predstavljeno na izlanom mediju (papiru). Ubedljivo najbolja opcija je, ukoliko imas vremena i volje i ukoliko rezultat trazi da budes dobar, je da posaljes probni fajl, odstampas ga pa potom uporeds sa svojim monitorom po danu. Ako je tu negde - to je to. Ako nije - videces sta ne valja.

• 2 weeks later...

Sve zavisi... Ako koristiš kit-objektiv ili nešto široko, plus voliš da se krećeš onda će verovatno dobro da završava posao. Ako je većina tvog rada vezana za grip i teleobjektiv i neke duže ekspozicije onda slab tripod i (iznad svega) slaba glava mogu da ti upropaste fotku. Kontam da ćeš verovatno da se prikloniš prvoj opciji.

Hvala yagodinac, definitivno prva opcija, supruga a ne ja koristi aparat sa 2 kit objektiva češće prime 50 nego 15-45 a po savetu iz škole ne treba da kupuje dodatne objektive bar još godinu dana dok se ne navežba sa ovim postojećim a stativ bi se samo povremeno koristio.

Za sada je ushićenje još uvek drži i čini mi se da aparat neće završiti u plakaru (kao što rekoste da se dešava u 90% slučajeva)

• 2 weeks later...
  • 1 month later...

Ja sam isto razmisljao da uzmem istu stvar. Ne znam kako radi ovo konkretno, ali znam da je nesto u mojoj kucnoj radinosti napravljeno po uzoru na ovo radilo odlicno. Nije bilo ni priblizno precizno kao ovo, ali se uprkos tome moglo setovati da radi "savrseno". Misljenja sam da ovo moze biti samo bolje.

Sto ne bi radilo?

Doduse zavisi sa cime fotkas i koliko ti je blizu najblizi objekat koji imas u kadru jer on odredjuje kolicinu paralakse (ono da se jedan plan pomera brze po kadru neg drugi jer je blizi), a samim tim i kolicinu zejabancije koju ces kasnije imati sa PTGUI-em ili nekim slicnim... Ako radis sa fisijem nodalna tacka je tacno na povrsini prednjeg elementa pa je uzasno lako namikeriti ga u tu poziciju. Kod sirokougaonih objektiva nije i mora da se pomocu jednostavnog eksperimenta sa olovkom na stolu (guglati), namikeri objektiv u nodalnu tacku i zatim OBELEZE pozicije da se ne bi stalno maltretirao.