Jump to content

Blic Pitanja I Blic Odgovori

Sarajevac
 Share

Recommended Posts

Bolji ne utiču a lošiji... pa obrnuto :lol:

I ako je filter osrednji to će se mnogo više videti kao umekšavanje na teleobjektivima dok su široki unekoliko pošteđeni toga. Ja sam imao jednu hamu koju sam skidao pre fotografisanja, toliko je bila dobra. Ali sam je zato sa uživanjem čukao na sve strane - nisam imao prednji poklopac za taj objektiv.

Još jedan faktor je multicoating. Ako toga nema imaćeš raznorazne duhove i odsjaje čim se pojavi nešto svetlije u kadru: svetiljka na banderi, Mesec, Sunce... Mislim da ako stavljaš bilo kakav UV na objektiv to učiniš samo ako prethodno uzmeš dobar UV, inače ćeš kao ja skidati isti pre fotografisanja (a onda je nekako pametnije kupiti prednji poklopac, jelte :lol: ).

Edit: na bokeh koliko ja znam ne bi trebalo nikako UV filter da utiče.

Hoya HD clear/protective filtere koristim vec duzi niz godina. Nemaju uticaja na IQ a u dva navrata su mi spasili objektive od verovatno teskih ostecenja prednjeg elementa. Filteri cu prsli ali su objektivi prosli bez ostecenja.

Kahm...pozz drustvance

Jel nekoga nervira ono kad otvori CR2 u ACR i ceka kruzic da se izvrti da bi tek posle koju sekundu izasla fotka u full res...isto to i prilikom skakanja s fotke na fotku ako ih je vise otvoreno... mislim koju masinu treba da imam da me to vise ne bi nerviralo...a nervira me?

Danas sam presao sa 4770k na 8700k i ocekivao da se to vise nece desavati (jbt otvaram samo fotku od 20 mega, ne simuliram svemir) , ali lag je i dalje tu...mozda malo kraci... bzvz... jel mi mozda nesto pogresno setovano? Win 10 je instaliran fresh danas i skoro da nema veze dal je fotka na HDD ili SSD sto ce reci da to nije bottleneck. Sistem i PS su na SSD.

Takodje posto predjoh na novi Win, primetih da vise nemam ponudjena 2 (od 6 ) diskova u meniju za scratch disk. Na prethodnom sistemu su svi bili vidljivi. Oba su Plextor M5 ssd NTFS. What gives?

I jos ovo...iz dosade...

Kad onim ljudima koji imaju dosta vremena dosadi recimo Canon telo i sve oko toga i fotke koje daje...sta je sledeci korak...tj koje telo uzeti a postici neki pomak u kvalitetu ili bar user experience-u...i pri tome zadrzati i koristiti Canon i m42 objektive.?

a da ne kosta ruku i nogu

• 3 weeks later...

Za noge je optimalni izbor Mafrotto 055 u skladu sa budzetom, po pitanju glave mnogo toga zavisi od afiniteta, ja recimo radim sa ovom glavom sa kuglom, to ces morati da probas, Jo-ov link je ka jednoj od mogucih opcija, i ta glava je odlicna, a tamo imas i linkove za iste noge sa drugim glavama.

Razmotri i polovne opcije, cesto se nađu odlicni stativi za 100-200€.

Pre koji mesec je drugar kupio 055(stariju verziju) sa glavom za 100€.

Posle sto godina priče supruga je upisala neki kurs fotografije, mislim da startuje u septembru, (a mislio sam da nikad neće :D)

S obzirom da u kući imamo samo stare idiot aparate "naciljaj i opali" vreme je da se kupi nešto novo a što vas više čitam manje znam, tako da vas molim za savet i pomoć u izboru aparata koji će se koristiti isključivo za privatne potrebe, slikanje porodice, more, putovanje...Pre svega da li da to bude MILC ili DSLR entry, a bio bi poželjan i savet koji model u okviru budžeta koji bi trebao da bude između 500 i 700 eura.

Da napomenem da sam ljubitelj Canona (imao sam nekada davno 1 analogni a potom i prvi digitalni je bio Canon koji i dan danas radi i to po meni bolje nego neki koji smo kasnije kupili)i da ne žellim da kupujem polovnu opremu. Hvala.

Wellcome! :)

Standardno za pocetnike Canon 600D-700D uz 18-55mm i 55-250mm i 50 1.8 STM

Kupi polovno, dzabe bacas pare, ja sam se tako zeznuo. Ti pocetnicki modeli su korisceni amaterski, uglavnom ocuvani ili kao novi, a mozda ti naleti i neki pod garancijom.

Hvala, znači ništa MILC a neko joj je rekao da bi trebal odmah na to ide :D

Sad će biti muka ubediti je da to bude DSLR a što se tiče polovne oprene, to malo teže, 2-godišnja garancija znači puno u smislu komfora i sigurnosti drugo, pojma nemam šta bi trebao da gledam kod kupovine polovne opreme tako da - novo je novo.

Hvala, znači ništa MILC a neko joj je rekao da bi trebal odmah na to ide :D

Sad će biti muka ubediti je da to bude DSLR a što se tiče polovne oprene, to malo teže, 2-godišnja garancija znači puno u smislu komfora i sigurnosti drugo, pojma nemam šta bi trebao da gledam kod kupovine polovne opreme tako da - novo je novo.

Ko kaže "ništa MILC"?!? Jedino što smo se svi već više umorili od preporučivanja početničkih aprata a pogotovo DSLR vs MILC diskusija, pa je reakcija na pitanje "šta početnički uzeti" vrlo blaga, tj. nema je. Ali zato imamo jedno 25 sličnih tema u poslednjih godinu dve.

Pošto niko živi ne zna dal' će se tvoja supruga zaraziti fotografijom, te godinama neće ispuštati fotoaparat iz ruku u svakoj prilici, ili će se posle par meseci smoriti a novokupljena oprema završiti u ormanu, te vaditi 2-3-4x godišnje (što se zapravo dešava sa 90% početničke DSLR fotoopreme prodate poslednje decenije u svetu i kod nas), time je vrlo teško dati najbolji savet.

Ali bez obzira u koju od dve spomenute grupa upadne tvoja bolja polovina, ja bih danas bilo kome ko počinje u fotografiji, apsolutno preporučio da zaboravi DSLR, i da ide na neki MILC, dal' Sony, dal' Canon, dal' Fuji, svejedno. Pnasonic/Oly ne bih preporučio.

Sony sada ima najrašireniji i najbogatiji sistem, sa sada već dobrom ponudom što nove što polovne opreme.

Canon sa svojim EOS-M (to je njihov MILC sistem) nešto sve radi na kašičicu (što se MILC-a tiče), nikako da ponudi širi dijapazon objektiva i (različitijih) tela, ali će i oni morati jednog dana da kažu GO! i da im EOS-M postane maistream ponuda.

Fuji deluje kao "najfotografskiji" sistem, al' ima i najjače cene.

Panasonic i Oly ne bih sada uzimao. Odluka da ostanu na malom senzoru 4/3 formata će im zauvek biti kamen oko vrata koji će kad' tad' doprineti da postanu istorija. :(

DSLR sistemi će tavoriti još decenijama, ali će svakako biti sve manji i manji deo tržišta, bar kada pričamo o nižoj i srednjoj klasi. Jedina praktična prednost DSLR sada je zaista ogromna i povoljna ponuda polovne opreme, kao i tela nešto bolje egronomije (uglavnom zbog većih dimenzija). Ali kada već insistiraš da nećeš polovno, onda DSLR danas nema šta da traži kod nekoga ko počinje od nule, i nije siguran da li će za godinu dve da radi reportaže za NG na Antartiku, ili bar svadbe.

Ko kaže "ništa MILC"?!? Jedino što smo se svi već više umorili od preporučivanja početničkih aprata a pogotovo DSLR vs MILC diskusija, pa je reakcija na pitanje "šta početnički uzeti" vrlo blaga, tj. nema je. Ali zato imamo jedno 25 sličnih tema u poslednjih godinu dve.

Kaže Aldebaran na prethodnoj strani :D .

Morao sam malo da vas pokrenem :P , provlačite komentare Dslr vs Milc kroz mnogo tema ali zadnja ozbiljna rasprava je bila pre godinu dana a u digitalnom svetu je to mnogo.

Ja sam gotovo 100% ubeđen da će supruga da završi u onih 90% što vade aparat nekoliko x godišnje a budžet koji sam definisao je negde između donje moguće i gornje krajnje granice (da se ne nerviram kada se setim gde su pare završile :D )

Sada nakon vaše pomoći i još malo istraživanja cena, spala je knjiga na 3 slova, Canon EOS M6, EOS M50 i Sony A6000, eventualno tu može da upadne i A 6300 ako uopšte ima smisla baciti dodatnih 300 eura

Mislim da ću konačnu odluku prepustiti supruzi tako što će je odvesti u neki šop gde ima sve ovo na gomili, pa šta joj se više svidi i bolje legne u ruci.

Nakon što izaberemo aparat biću slobodan da zatražim još malo saveta oko kupovine dodatnih objektiva.

Svima, (a posebno NShappy na iscrpnom odgovoru) jedno veliko

HVALA.

...

Ja sam gotovo 100% ubeđen da će supruga da završi u onih 90% što vade aparat nekoliko x godišnje a budžet koji sam definisao je negde između donje moguće i gornje krajnje granice (da se ne nerviram kada se setim gde su pare završile :D )

...

I od mene glas za MILC! Sony il Fuji, ostalo (MILF) jok, ne pitaj zasto -> u najkracem mogucem objasnio NShappy!

Ovo sto sam citirao, iz tvoje poruke, sam izdvojio da ti skrenem paznju da taj neki manji aparat te klase i kvaliteta uz prosecnu kolicinu srece, dobre karme, Bozje pomoci il domacinske nege i paznje ( u zavisnosti u sta se pouzdas) moze potrajati i desetak godina u okvirima koje si naveo -> hobi + kucno-turisticke potrebe i davati zadovoljavajuci izlazni kvalitet, tj. sumnjam da ce ga vreme pregaziti brze. Telefoni ga nece stici sigurno, bar ne u ovoj velicini i obliku jer je fizicki nemoguce. Tako da nije bacanje para i ako se bude izvlacio desetak puta godisnje iz vitrine :) Ne znam jel Fuji ima nesto pametnije za slicne novce ali, sto rece AlexLex, a6000+kit objektiv je najbolja startna opcija, tek kasnije kada se jasno uvidi sta trebate i da li zaista imate potrebe, raspitajte se za dokupljivanje drugih objektiva ili nekih drugih delova opreme (stativ,blic,ovo,ono...)

Pozz, i da, dobro dosao na DZ :)

Sada nakon vaše pomoći i još malo istraživanja cena, spala je knjiga na 3 slova, Canon EOS M6, EOS M50 i Sony A6000, eventualno tu može da upadne i A 6300 ako uopšte ima smisla baciti dodatnih 300 eura

A6300 je vrlo malo unapređen u odnosu na A6000 pa stvarno nema šta da traži u priči.

A6500 je već značajno unapređenje, ali je cena neproporcionalno "unapređenija" pa bih i njega preskočio. Mislim, da kupujem iz početka (imam A6000), uzeo bih 65-icu, ali i dalje mislim da je precenjen.

Razmotrite i A5100. Jedini značajni zaostatak za A6000 je nedostatak EVF, ali na A6000, ja ga vrlo retko koristim. Ali 5100 ima vr' feature, a to je touch display sa opcijom touch-to-focus-and-shoot. Nenad'ebivo kada se brzo slikaju nepredvidivi motivi, deca npr. Izbor fokusne tačke na A6000 je nešto najgluplje što postoji u fotosvetu, a ne stavljanje touch screen-a na "naslednika" A6300 je najmuljaviji potez Sony-ja u zadnje (duže) vreme. :angry:

Sa Canon EOS-M nemam iskustva. :unsure:

Mislim da vredi para. U principu, njega sada uglavnom kupuju vlasnici Canon DSLR sistema.

Ali šta se u glavama Canon manađera događa sa budućnošću Canon MILC-a, uopšte nije jasno?!? Da su odmah agresivnije krenuli, Sony bi i dalje bio u rangu Oly-ja ili u najboljem slučaju, Fuji-ja. Ali taj sistem ima budućnost, 99%.

A6300 je vrlo malo unapređen u odnosu na A6000 pa stvarno nema šta da traži u priči.

A6500 je već značajno unapređenje, ali je cena neproporcionalno "unapređenija" pa bih i njega preskočio. Mislim, da kupujem iz početka (imam A6000), uzeo bih 65-icu, ali i dalje mislim da je precenjen.

Cekaj malo, A6000 i A6300 su sustinski razliciti aparati. Prednosti A6300 su poprilicne, to je ozbiljno unapredjenje, moras malo da se apgrejdujes sa faktografijom.

A6300 - novi bolji senzor; novi bolji, znacajno brzi AF; mnogo bolji EVF; full magnezijumsko telo; bolji lcd; ima 4K; bolji build generalno, znacajno bolji response u bilo cemu sto radis itd itd.

A6500 je mali korak u odnosu na A6300, ima samo IBIS, losu implementaciju tach skrina, znacajno dublji bafer i realno unapredjenje brzine rada. Sve drugo je kao A6300.

^^ Da, eto, prioriteti se razlikuju. A6300 nad A6000 ima unapređenja koja ima, a koja su nekome vrlo bitna, nekome manje. Da, 63 ima bolji senzor i bolji AF od 60-ke, i bolji AF, i 4K, ali i 60-ka ima jako dobar senzor, i jako dobar AF, EVF koristim za 3-5% svih fotki što uradim, 4K mi treba koliko i perut u kosi... Kvalitet izrade vredi kao feeling u ruci, ili kada se aparatom radi veoma mnogo, bla.bla.bla...

...ali meni nedovoljno za zamenu, a nekome presudno.

Da se ispravim, nije cilj da ulazimo u diskusije koji je bolji. Po meni, kada je izdat 6300 (koji je morao da ima i TS), 6000 je trebao u penziju, a 6300 da legne na njegovo mesto, uz njegovu cenu. Ali Sony paralelno radi obadva i pravi kobajagi "veliku ponudu" a u stvari sa predumišljajem nudi veći broj "ne baš kompletnih uređaja". Dojmim se da A6000 drže u proizvodnji da ne bi morali da spuste cenu 63-ki. 6000 je predstavljen pre 4.5 god. :(

Isto tako, A5000 bi trebao da ide u discontinued modele pored 5100.

.

.

.

Što se TS tiče, kada ga imaš a zbog nečeg smeta (npr. dok viriš u EVF), možeš ga isključiti.

Kada ga nemaš a treba ti (recimo, brza, česta i nepredvidiva promena AF tačaka), ne možeš da ga uključiš (jer ga i nema, jel? :P )