Jump to content

Blic Pitanja I Blic Odgovori

Recommended Posts

• Replies 9.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Hvala na pomoci. Moram da idem na varijantu od 24 inca zbog ogranicenja prostorom. Verovatno necu ici na 4k varijantu. Koristim Mac-a tako da savet u tom smislu je svakako dobrodosao.

Posted Images

Ja ti rekoh sta da probas, ali naravno, mozda je bolje da trazis obelezja, onda kada budes siguran da je macro, bice puno lakse da probas.

Ma svasta sam probao.Videh juce na nekom forumu da je jos neko imao slican problem i da ga je resio adapterom za korekciju sociva.

Jel zna neko šta se dešava kad postave tvoju privatnu fotografiju u neki magazin?

Tu fotografiju je uslikala moja drugarica, a na njoj smo Ksenija Pajčin i ja na plaži. Upotrebili su je u okviru članka o njoj i njene valjda godišnjice smrti.

Kako god...nije mi jasno odakle im pravo, kao i to odakle im fotografija pošto je NIKAD nisam postavila ni na jednu društvenu mrežu, dakle nikad se nije našla na internetu. Tu fotografiju nije imala ni Ksenija. Imam je samo ja i niko više.

Mada, sad mogu da je imaju svi :angry: :huh:

Jedino moguće objašnjenje situacije je da je fotograf iz foto radnje gde sam izrađivala slike sa tog letovanja (davne 1997. godine) prisvojio jednu kopiju za sebe bez moje dozvole i znanja i prodao je novinama. Ali to je onda zloupotreba, zar ne?

Magazinu sam poslala mail. Videćemo šta će odgovoriti.

Приватан живот и лични записи

Члан 80.

Информација из приватног живота, односно лични запис (писмо, дневник, забелешка, дигитални запис и сл.), запис лика (фотографски, цртани, филмски, видео, дигитални и сл.) и запис гласа (магнетофонски, грамофонски, дигитални и сл.), не може се објавити без пристанка лица чијег се приватног живота информација тиче, односно лица чије речи, лик односно глас садржи, ако се при објављивању може закључити које је то лице.

Малолетник се не сме учинити препознатљивим у информацији која може да повреди његово право или интерес.

Пристанак је потребан и за непосредно преношење лика или гласа путем телевизије, радија и слично.

Информација и запис из става 1. овог члана не могу се објавити без пристанка онога на кога се односе, ако би објављивањем било повређено његово право на приватност или које друго право.

Пристанак дат за једно објављивање, за одређени начин објављивања, односно за објављивање у одређеном циљу не сматра се пристанком за поновљено објављивање, за објављивање на други начин, односно за објављивање за друге циљеве.

ЗАКОН о јавном информисању и медијима

"Службени гласник РС", бр. 83 од 5. августа 2014, 58 од 30. јуна 2015, 12 од 12. фебруара 2016

• 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Ćao Drugari!

Prvo, Srećna Nova, sve najbolje i puno oštrih i pravilno eksponiranih fotografija vam želim! Ili u slučaju da vam je štos mekho i podeksponirano, onda i takvih... :)

Pitanje za vlasnike 7D klasik - koliko mogu da nagazim ettr? Rabio sam is 50D do skora i kao da je 50tica poprilično prijemčivija za eksponiranje u desno nego 7D. Iščupati senke sa 7D je potpuno druga dimenzija, ali kao da suviše lako spalim hajlajte... Konkretno, iznenadio me je kada sam fotkao sa blicem, YN560III, imam neke spaljene hajlajte koje nikada nisam uspeo da napravim sa 50ticom ma kolilo se trudio... Jedan deo problema je i ekran koji me dovodi do ludila sa onim njegovim senzorom za svetlo...

Vecina onih koji se razumeju u tu problematiku ce reci da je hajlajt rekoveri isti prakticno za sve aparate u poslednjih desetak godina. Ono sto je razlicito je mogucnost cupanja iz senki, ali to i sam znas. Dakle sto se ettr-a tice nemas nista vise ili manje mogucnosti sa 7d u odnosu na 50d, a i ako imas razliku to je na nivou manjem od trecine blende dakle prakticno neprimetno. Ja bi pre trazio uzrok problema na relaciji YN/7d u odnosu na YN/50d. Dal je ttl isti u obe kombinacije, pa ne znam, ja tipujem da nije, ali mozda se i varam. Drugo imas onaj raw digger softver gde mozes videti brojke u raw-u tj. dal je nesto stvarno pregorelo ili samo prividno. Ali ako vise nemas 50d neki uporedan test otpada, ali iz onog sto sam ti rekao na pocetku, mislim da bi samo gubio vreme, hajlajt rekoveri ti je prakticno isti i to ne samo za 7d vs 50d nego i 50d vs nikon d850.

YN560III nema ttl, manuelni je blic :)

Shodno tome, mRAW na 50D mu dođe odličan da popeglam promene u osvetljenju... Elem, slažem se da ne treba očekivati razliku u vraćanju hajlajta. I ja je ne očekujem, doduše, ovakve stvari su mi se dešavale kada sam koristio Nikon D80. Prepaliti nebo snjime u kontrastnijoj situaciji nikad lakše, dok me je 50tica poprilično mazila sa vraćanjem detalja iz spaljenog neba... Naravno, počupati neš i senki sa istom jeste bilo problematično.

No frišak je aparat (meni frišak,a aparat je mator) stoga se mora čovek malo naviknuti. Možda je to... ko će znati...

U svakom slučaju fala, kao krajnja instanca je taj raw digger, stativ i dve par ekspozicija sa 50ticom i 7micom...

Pozdrav svima, interesuje me da li ima neko viska jedan stari nikonov prednji poklopac objektiva (52mm)?? Trazio sam ga po oglasima, al vidim da nema...a bas hocu njega. :)

Koliko znam postoje 4 varijante pa ne znam koju tražiš :)

Prva starija varijanta:

s-l300.jpg

Još starija varijanta:

s-l225.jpg

Najstarije varijante:

s-l300.jpg4e0af72719d57ddeaefa444c6937bb98.jpg

CPL filter je uz ND jedini filter koji ti zaista treba. Ne kupuje se svaki dan, meni Hoya1 traje preko 10 godina. Dakle isplati se otvoriti se za dobar CPL, jer jeftin moze da pojede mnogo svetlosti i zakuca te sa color castom koji moze biti drama u obradi ponekad. Otvori se za dobar i budi miran jako dugo.

Hoya, Marumi, B+W, Heliopan, Sigma. Ostalo ne gledaj i ne bacaj pare.

https://www.lenstip.com/139.1-article-Polar..._test_2015.html

https://www.lenstip.com/115.1-article-Polar...lters_test.html

https://www.lenstip.com/119.1-article-Polar...supplement.html