Jump to content

Blic Pitanja I Blic Odgovori

Sarajevac
 Share

Recommended Posts

Ja koristim Linhof Quickfix i legla bi mi jos jedna ali se tesko nalaze a i cifre su ozbiljne.Ako je nadjes za 80€ slanje je 40...... a toliko mi se ne daje, za te pare ce da ih odvrcem i zavrcem kada mi zatreba.

Inace ko rece da je Rolex skup kad moze da se kupi za 100€ :D

Jedno pitanje, možda malo glupo :D Na telu fotoaparata, na mestu gde se oslanja palac, verovatno zato što mi se neprekidno znoje dlanovi, počela da se ljušti crna farba. Sad strahujem da će to početi da se širi. Ima li svrhe to pokušavati nekim lakom popuniti :D ? Telo još kao novo, samo sad tu tako jadno...

Jedno pitanje, možda malo glupo :D Na telu fotoaparata, na mestu gde se oslanja palac, verovatno zato što mi se neprekidno znoje dlanovi, počela da se ljušti crna farba. Sad strahujem da će to početi da se širi. Ima li svrhe to pokušavati nekim lakom popuniti :D ? Telo još kao novo, samo sad tu tako jadno...

Kupis jednu bocu crnog plastidipa i ceo aparat prefarbas :D eto mu zastite i jednake boje

Kinezi su poceli da prodaju svoju verziju X-rite color checker, da li je neko koristio ovo?

Zbunjuje me sto su rgb vrednosti boja bitno drugacije od x-riteovih (poredeci rgb vrednosti na zadnjoj strani), sto ga cini losem referencom, zar ne? Mislim kako onda x-rite lightroom pluginu reci "e ovo je ona boja, secas se?", kada to nije ta boja :D

Ne znam zasto bi neko rizikovao sa neproverenim stvarima koje sluze da covek bude siguran u nesto!?? Oksimoron!?

Koristim Color Passport i stvarchica je anfakabl, pogotovo u situacijama kada postoji mnogo izvora svetlosti razlicite kelvinaze, nrp enterijeri.

Stos sa ovime je sto se ne radi sa X-rite pluginom nego se napravi kolor profile.

Vise informacija OVDE i OVDE

Ja sam u jednom trenutku za studio, cisto for da lolz, uzeo i odstampao na didzi stampi sivu kartu i kolor checker kako bi imao neku polazu osnovu kada se radi nesto sto zahteva precizno mikerenje boja i pazi kad i sa time, ako se negde grdo ne zajebe u workflow-u, nisam uspeo da vidim neku razliku izmedju toga i X-rite. Ne kazem da je nema, ali ja nisam uspeo da je nadjem. Proverio sam na kalibrisanom Dell 2412 monitoru, kasnije i u stampi to je izlazilo tacno onako kako je trebalo, tj. boje su bile verne originalima u razumnoj meri. Kome to nije dovoljno, uvek ima Xrite...

Ne znam zasto bi neko rizikovao sa neproverenim stvarima koje sluze da covek bude siguran u nesto!?? Oksimoron!?

Koristim Color Passport i stvarchica je anfakabl, pogotovo u situacijama kada postoji mnogo izvora svetlosti razlicite kelvinaze, nrp enterijeri.

Jeftniji je :)

@Jo Husafet

kul!

znaci ovo sluzi za kalibraciju senzora, a ne kao i gray card za white balance na lokaciji gde se fotografise, hm pa i to je nekakvo resenje vec imam gray card.

edit: nasao sam ove vrednosti, pa cu verovatno pokusati sam da napravim iz pocetka vektor sa ovim rgb vrednostima, odnesem na stampu i vidim sta ce ispasti, to bi bila znacajna usteda :)

2nkp85t.jpg

Još jedno blic pitanje od mene. Razmišljam o kupovini prvog Nikon blica, do sada sam samo posedovao i koristio kineze (yn i Shanny).

Zbog ograničenog budžeta, šta je po vama bolja kupovina: polovan sb-700, polovan sb900 (slična cena kao sb-700) ili ne kupovati ništa dok se ne skupi lova za sb-910?

Šta očekujem od blica? Dobru AF assist lampu, pošto je to najveća mana kineza (praktično su neupotrebljive) i malo veću konzistentnost u radu. Malo mi je već dojadilo da jurim ručno fokus tačke zbog nepoklapanja sa onima što baca lampa i da svaku fotku (ili bar većinu) moram korigovati +/- 1/3 EV... radim tako već 4 godine, ali konačno želim upgrade... koristio bih na telu, kao bounce, sa višim isom (koliko amb. svetlo dozvoli) pa mislim da snaga nije toliko bitan faktor, al ono nije loše da je tu ako baš zatreba. Ne verujem ni da bih uspeo da pregrejem blic jer ne verujem da bih i u najgorem slučaju koristio 1/4 njegove snage. Naginjem ka sb-700, zbog kompaktnosti i onih "automatskih" gelova, ali sam negde pročitao da mu AF lampa i nije nešto u tele području, kad bih recimo jurio portrete. Unapred hvala.

Imao sb700 i sb900. I sada koristim sn600sn i zadovoljan sam sa ulozenim-dobijenim.

Sb700 ne bih preporucio polovan jer voli da im se pokvari ploca tako da isplativa popravka nije moguca.

Sb900 je voleo da se ugreje po nekad, ali nista strasno. Ima bolji grid nego yn i shanny ali mi je skroz okej grid na shannyu.

Zavisi koliko ti se isplati da platis blic. Meni nije presudan tako da mi shanny u M modu zavrsava posao, ali definitivno da je (novi) sb900/910 bolja opcija.

Hvala za savet. Nisam znao za problem sa pločom na SB-700.

Ono, novac je bitna stavka, takođe radije ulažem u optiku, na bliceve nikad nisam gledao kao na neku isplativu investiciju, ali bih konačno za primaran blic da imam Nikona (iz razloga koje sam naveo), yn će i dalje biti super kao slave...

Pošto posle yongnuo 622c izlete na tržište još par triggera sa af confirm beam koji rade sa af staklima. Jel do sad neko našao rešenje da se aktivira taj af snop sa manuelnim staklima? Nesto u vidu af confirm čipa koji prijavljuje da je nakaceno af staklo. Do sad su af čipovi prijavljivali da je nakaceno mf staklo i onda ne može da se aktivira beam na triggeru. Znaci ili af chip koji to radi ili trigger sa beamom koji se ručno aktivira ili ne mari što je mf staklo.?

To nema logike. AF assist treba da je tu pre AF confirma, kad je uboden fokus, onda treba da se isključi. Znači nekom logikom bi on morao biti aktivan sve vreme, sve dok ti manuelno ne ubodeš fokus, pa da se onda isključi.

Ali obrni okreni, nije on za džebe AF assist, znači za pomoć automatskom fokusiranju, ništa od MF-a, čim prebaciš i moderan AF objektiv u MF mod, beam se isključuje ;)

Sad ne znam, ne bavim se manuelcima, samo logično zaključujem...

Znam, u tome je problem, ne znam sto im je to trebalo... verovatno bi im smanjilo prodaju flasheva, ne znam sto su to iskjucili, jer iskljuceno je, jer da nije sljakalo bi, zar ne ?

Jednom sam naleteo ranije na af chip za m42 koji prijavljuje da je nakacen AF objektiv ali ko za inat ne mogu da ga nadjem nikako ...

Ima li smisla menjati samsung nx300 za sony rx100? S obzirom da prvi više sedi u kući, a ovaj drugi bi stalno bio u torbici ili džepu kontam da je odgovor da. Pravo pitanje je u stvari, da li je korektna zamena glava za glavu, pod uslovom da se nadje neko ko bi se menjao?

Ima li neko ideju, kako da na najbrzi nacin isecem i snimim skenirane negative (u nekom od programa). Skenirani su po 5-6 snimaka u jednom fajlu. Do sada sam radio tako sto bih fajl otvorio u photoshop-u, kropovao prvi snimak, snimio ga, zatim se vratio korak u nazad, kropovao drugi snimak i tako redom. Posto imam jako puno materijala ova metoda mi je postala spora i dosadna. Da li moze nekako da se ubrza ili automatizuje?

Hvala