Jump to content

Blic Pitanja I Blic Odgovori

Recommended Posts

• Replies 9.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Hvala na pomoci. Moram da idem na varijantu od 24 inca zbog ogranicenja prostorom. Verovatno necu ici na 4k varijantu. Koristim Mac-a tako da savet u tom smislu je svakako dobrodosao.

Posted Images

• 3 weeks later...

Planiram da kupim ND filter za Tamron 17-50mm pa me zanima šta sve treba da gledam u opisu filtera.

Znam da mi treba navoj 72, ali da li treba da biram baš za Tamron ili se taj navoj hvata na sve objektive, odnosno marke?

Uzela bih neki jeftiniji, samo koliko da vežbam dok sam na moru. Htela bih da slikam morske pejzaže, da more ispadne kao mleko i te fore... :D

A možda bih uzela i jedan CPL za slikanje po jakom suncu...

Može neki savet...

Hvala.

:rolleyes:

10 blendi ti treba minimum da bi radila nesto po suncu.

cak i 10 blendi je malo jer ces dobijati izmedju 2 i 10sec.

resenje su ti ili 10+3 ili 10+6 blendi nd ili 10+neki tamniji cpl, da bi mogla da izvuces preko 15sec.

ovi variable nd ne rade u praksi.

zaboravi ove akcije ako imas budzet od 10eur.

ovo ti treba: http://www.ebay.co.uk/itm/B-W-Graufilter-1...UcAAOSwFqJWlirW

ND + GND, ima da boli, ocito i nisi jos iskusila koliko. Ima GND da stavljas po osecaju jer kroz trazilo nista neces videti. Nemoj pogresno shvatiti, "igranje" filterima ima neku posebnu car ali je posebno kod kombinovanja toliko zeznuto da se ponekad ne isplati zbog pokidanih zivaca.

Ima jedna fina fotosop tehnika koja lako moze zameniti ND filter u mnogim situacijama, ali mi sad ne otvara tu stranu, mozda je problem ovde na mom poslu, probaj ti mozda imas vise strece.

Tutorials | Long Exposures with no Filters

10 blendi ti treba minimum da bi radila nesto po suncu.

cak i 10 blendi je malo jer ces dobijati izmedju 2 i 10sec.

resenje su ti ili 10+3 ili 10+6 blendi nd ili 10+neki tamniji cpl, da bi mogla da izvuces preko 15sec.

ovi variable nd ne rade u praksi.

zaboravi ove akcije ako imas budzet od 10eur.

ovo ti treba: http://www.ebay.co.uk/itm/B-W-Graufilter-1...UcAAOSwFqJWlirW

Ne mora uvek da se potrosi 100 evra, postoje i jeftinije opcije koje rade posao jednako dobro.

Drugo, bolje je da se kupi filter za veci navoj, npr 77mm a ona da se uz pomoc prstena koristi na objektivima sa manjim navojem za filter, jer mozda ce jednog dana pazariti uwa staklo, a ona u vecini slucajeva imaju barem 77mm navoj.

Interesantno stivo o filteru koji kosta manje od pola cene B+W

http://text.flowtographyberlin.de/neutral-...-as-good-as-bw/

silvija,

moj savet je upravo staklo za varenje. Evo i zasto:

1. Prejeftino je

2. Dostupno je

3. Relativno je jednostavno prepraviti ga u normalan holder

4. Ako se smoris, uvek mozes da grunes tih 100+ eur za ozbiljnu stvar a dotle ces videti da li to uopste predstavlja uzivanje.

1 i 2 nema smisla elaborirati. Imaju ga u svakoj prodavnici alata, u svakom gradu u Srbiji.

3, ako imas iole sposobnijeg stakloresca, poneses lepo 2 kom (jedan za svaki slucaj ako staklorezac nije bas naj naj), i poneses jedan najbudjaviji, najjeftiniji filter ciji precnik ti odgovara (nisam video tacno za koji objektiv ti treba.. mozda ja vec imam gotovu stvar?), pa napravis od njega filter ono steady-ready. Samo navrnes i to je to :)

4. Ovo je vrrrrrlo specificna grana fotografije i ja bih na tvom mestu prvo ispitao svoje mogucnosti tj. kolicinu zivaca koja je potrebna da se dodje do rezultata, pa tek ako se ispostavi da imas vise zivaca nó sto treba - onda idi i kupi pravu stvar.

S obzirom da nemam budžet koji iziskuje fotkanje ovog žanra, definitivno se odlučujem za staklo za varenje.

Idem već danas da ga kupim!

A graduated filter bih mogla da nabudžim od naočara za sunce, razmišljala sam... :lol: :P :D

Hvala svima koji su pomogli svojim uključivanjem u temu da donesem konačnu odluku.

Čak i da sam kupila neki jeftin filter od 10€, opet bi bila šteta, jer ne volim da bacam pare uzalud. Sve što mogu da se snađem, pravim sama jer to ipak nije za profesionalnu upotrebu već za moje loično zadovoljstvo, hoću da imam lepe fotke sa mora :)

^word

ako imas neki objektiv sa 77mm navojem mozes odma da dobijes ceo komplet da probas

sto se tice ostalih dimenzija javi koje su pa da probamo da nadjemo nesto

[edit]

sad sam kopao i ne mogu da nadjem ni step up prsten 72mm-77mm, ni cokinov prsten nosac 72mm (a siguran sam da ih imam negde :( )

pa ako neko od drugova clanova ima iste i zeli da ti ih pozajmi. ostatak ces da dobijes

^aha. to je u teoriji bolje, u praksi je zajeb, jer ne mozes da stavis zonericu.

npr. 24-105 je 77mm, a 70-200 f4 je 72mm.

Ni u praksi nista ne fali. Nesto primecujem da korisnici kvadratnih filtera takodje ne koriste zonericu, a i vidim po rezultatima da im nesto i ne fali posebno, tako da nista od zajeba... ali ovi filteri su neka sasvim druga tema.

svaki sistem kvadratnih filtera ima i svoju zonericu koju mozete da kupite(sto toplo preporucujem)

1. problem sa kvadratnim filterima je curenje svetla cak i sa fabrickim zonericama su neupotrebljivi za jaki ND / IR i slicne kilometarske ekspozicije drugim recima moras da ulepis ducktape-om drzac filtera sto je samo korak od lepljenja samog filtera direkt na objektiv.

2. problem su rotacioni filteri (cpl, cross i sl.)

3. problem je vinjeta na ultra wide objektivima (od 20mm na dole) koja je primetna cak i sa slim-filter holderom (da ne gresim dusu od 17mm na dole cak i slim navojni filteri prave vinjetu)

Ja koristim Cokin P sistem, i nemam nekih preteranih zamerki. Znam da su skuplji sistemi kvalitetniji, ali sam generalno slepac, tj. nemam para za bolje, ( :mrgreen: ) pa koristim ono što imam ...

znači, imam Cokin P 153, i 154 (ND4 i ND8) :

P154

26499065012_4974e1d22b_z.jpg

r-7975 by Sasa Rajkovic, on Flickr

P153

22372068217_0377fb936e_z.jpg

m 1-1488 by Sasa Rajkovic, on Flickr

a imam i ND gradijent , P121

15567152973_47dea0c16d_z.jpg

Moravica, 6 kaca - 2375 by Sasa Rajkovic, on Flickr

i P121s, ali ne mogu da pronađem primer sa njim na flickru ... moraću malo da "potkrešem" bicikliste :D

Ja mogu da ponudim 67-77, ako treba, čini mi se da Silvijin tamron ima prečnik 67mm.

samo javi koji precnik ti treba, pa da prekopam po kutiji sa filterima :D

Jo, hvala! :)

Ja bih da kačim na Tamron 17-50mm, prečnik mu je 72.

f16,

Hvala i tebi na inicijativi za pozajmicu...kao što rekoh 72 je navoj.

Mislim da za moje potrebe ne bi smetao i četvrtasti filter pa da kačim gumicama na obrnutu zonericu (negde sam to videla), a ako treba rukom ću imitirati zonericu :P

Instalirao lightroom malocasn najnoviju verziju koju sam pronasao, poceo da cackam fotografiju i u develop modulu kontam kako nema vise "highlights" i shadows slajdera, vec brightness i fill shadows. Okej sve je to slicno, nesto tu ja trazim po opcijama, maltertiram se sa promenjenim alatkama ... pola sata je proslo kako ga koristim i najednom vidim (isto sam u develop modulu sve vreme), da su se vratili slajderi highlights i shadows, a nema ni traga od brightness/fill shadows.

Dakle cemu sam upravo prisustvovao? :unsure: