Jump to content

Blic Pitanja I Blic Odgovori

Recommended Posts

@ Ivica

Znaš kako, posle određenog vremena valjda sam se navikao na to šta će izići iz aparata, tj došao sam do toga da očekujem šta će se pojaviti na ekranu. Takođe, koristim poštapalice pri nezgodnim uslovima: izmerim svetlo sa strane, negde gde je ravnomerno osvetljeno, pa zaključam ekspoziciju, ili oteram nebo (oblake) na +2 da ne čupam senke...

Takođe, prvi objektivi su mi bili kit 18-55 i matori 80-200 a oni nisu baš nešto izuvali sa bojama i kontrastom, pa su fotografije uvek profitirale od malo čačkanja crnih, belih... Recimo 18-135 i 50/1.8, a bogme i 55-250 su mnogo bolji po tom pitanju i mnogo manje traže čačkanja.

Ali generalno ne, u većini slučajeva nemam problema sa eksponiranjem. Najviše korigujem fotografije gde ima puno senki i svetla i to pretežno zbog toga što eksponiram za senke, ali tako da mi hajlajti ne pobegnu predaleko da ih vratim u postu. Naravno da se desi da korigujem ekspoziciju, ali da se ipak odlučim da čupam neku fotografiju zbog izraza lica, ili neke simpatične situacije... Ovo sve je porodična fotografija, tako da imam vremena, što se fotografije tiče dovoljno. Takođe, u pitanju je porodična hobi fotografija i nije baš da imam budžet da investiram u skupu optiku pa se stoga trudim da iščupam što više mogu iz ovoga što imam.

Na tvom mestu ja bih eventualno škljocao RAW+JPEG i to ako imam dovoljno kartica i HDDa na raspolaganju... Lvuletićevo razmišljanje.

• Replies 9.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Hvala na pomoci. Moram da idem na varijantu od 24 inca zbog ogranicenja prostorom. Verovatno necu ici na 4k varijantu. Koristim Mac-a tako da savet u tom smislu je svakako dobrodosao.

Posted Images

Ja sam mislio da pedesetica vezuje spot za AF tačku, ali cvrc Milojko. Samo meri u centralnoj.

To i jeste, za mene, normalno ponašanje tj aparat koji ima opciju da meri svetlo u trenutno aktivno AF tački morao bi da ima opciju da to ne radi. Stvar navike, ali ja sam navikao da mi spot merenje radi u tih 2 i kusur procenata centra kadra. Znam čime merim, znam šta sam izmerio, a i ako koristiš grupu tačaka za fokus otkud znaš kojom je merio? Centrom grupe? Šta je centar grupe?

Kod Nikona je merenje u aktivnoj tački normalna stvar, kod Canona ne. Zavisi ko se na šta navikao i kakav mu je način rada.

Meni je fokus pozadi, pola kolena na dugmetu za okidanje zaključava ekspoziciju, ne znam uvek u svakom deliću sekunde koja mi je aktivna AF tačka (lažem, ali isguran sam da mi se desilo da nisam znao dok nisam aktivirao AF :D )

Zamisli sad situaciju za nekim stolom, neko potpisivanje nečega, uradio si prefocus, koristiš spot. Meni je lakše da znam koji deo tražila meri pa da prefokusiram tokom merenja nego da se prisećam kojom sam ono tačkom obavio fokusiranje i koja mi sad meri.

Ja dok sam imao 1d markIII ne znam da li sam imao 2% podeksponiranih/preeksponiranih fotografija.

Sve zahvaljujuci spot merenju u tacki koja je izabrana. Plus sto su sve krstaste, pa ni ne mislim koju cu da izaberem, nit gde mi meri, tj. znam da mi meri tamo gde sam fokusirao :)

I brate mislim o fotografiji, a ne o tome da li ce aparat da izmeri nesto levo a fokusira desno, sto 5dII radi redovno :D

edit. Sad vidim vuleticev post. Ima i toga, ali to sve zavisi od nacina kako radis.

Jbt izgleda jedino meni taj neupotrebljivi 5d mk2 radi kako valja...

U poredjenju sa 1d, dodje mi da zaplacem. :)

Ali sam skontao da mi 1d nije potreban, tj. 5dII radi posao dovoljno dobro.

@vuletic - da mi nije bio potreban 24-70, ne bi ga prodavao... A ne mogu bas da se zarobim sa dva "skupa" tela, jbg...

DRAGI LJUDI

Stvarno ne mogu više! :D

"Prekida mi kontakt" u Photoshopu, ne znam kako bih drugacije opisao to sto mi stalno, dok radim u PS-u, deaktivira njegov prozor, znači ponaša se kao da sam u medjuvremenu kliknuo na desktop ili na neki drugi prozor. I onda moram prvo kliknuti negdje na PS da bih ga aktivirao i nastavio sa radom, drugacije nece ni da zumira niti ijedan shortcut radi, sto je, kad to ponavljas desetine i stotine puta, zaista iritantno.

Inače, Mac Retina je najzadnjija sto moRe bit, Yosemite uredno updateovan, Wacom kojeg koristim je isto neki zadnji model, wirelessni. PS6... reinstalirao sam driver od Wacoma i stavio zadnji, isto sve.

DRAGI LJUDI

Stvarno ne mogu više! :D

"Prekida mi kontakt" u Photoshopu, ne znam kako bih drugacije opisao to sto mi stalno, dok radim u PS-u, deaktivira njegov prozor, znači ponaša se kao da sam u medjuvremenu kliknuo na desktop ili na neki drugi prozor. I onda moram prvo kliknuti negdje na PS da bih ga aktivirao i nastavio sa radom, drugacije nece ni da zumira niti ijedan shortcut radi, sto je, kad to ponavljas desetine i stotine puta, zaista iritantno.

Inače, Mac Retina je najzadnjija sto moRe bit, Yosemite uredno updateovan, Wacom kojeg koristim je isto neki zadnji model, wirelessni. PS6... reinstalirao sam driver od Wacoma i stavio zadnji, isto sve.

A da probas bez Wacoma ?

Ljudi, kako doci i gde nabaviti Giottos Rocket Blower*, onaj veci da izvinete...??? :lol:

Ako neko ima neku ideju ili info bas bih bio zahvalan.

*a da nije Cajniz kopija vec oridjidji

Jbg ja moj uzeo u Sofiji kosta 21 lev (cca 11 evra), a kod nas nisam video da ima, ako ti ista znaci ova informacija :)

http://magazin.photosynthesis.bg/offer/243768000001.html

Jbg ja moj uzeo u Sofiji kosta 21 lev (cca 11 evra), a kod nas nisam video da ima, ako ti ista znaci ova informacija :)

http://magazin.photosynthesis.bg/offer/243768000001.html

Hvala Gagy, znaci kako ne, eto bar sada znam da kod nas nema sanse da ga nadjem... :)

A ima li koga da ide mozda putem neke od tih radnji pa da mi pokupi jedan, cenio bih trud i volju naravno :) :D

Pozdrav svima,

pokusavam da nadjem informaciju da li phottix ares .4Ghz radi sa nissin Di866 mark II prof.

Na mestima gde sam nasao vele da ne radi sa 622 ali nigde se ne navodi da li je kompatibilan sa ovim mojim blicem.