Jump to content
Sarajevac

Blic Pitanja I Blic Odgovori

Recommended Posts

Hteo sam da se ogradim od strap(-on) fazona ali reko fak it , nece niko.:D Samo koza:) Mozda da deo koji se vezuje za aparat ne bude koza(verovatno ni ne moze).

Pozdrav, imam Canon 1000D i jedan problem sa blicem.

Kad slikam, blic opali prije vremena, tj. dok fokusira on opali...

Rece mi jedan fotograf da je otisla sina na blic, interesuje me zna li neko koliko kosta da se to popravi ?

jeste, do šine je, jer - dole ispod slavije, kada šina savije, kući idu džeeezeri...

Koji blic je u pitanju? Da, da fino te je pitao Če: Da li opali ko mitraljez dva puta ili ko top samo jednom pa utihne jaganjac?

Ja sumnjam na dof preview dugme. Tijelo je dosta malo, dugme na nezgodnom je mjestu, prsti svuda oko njega i znas vec sta se desava ako je blic na foticu a ovo se dugme pritisne ili malo zakaci.

dodje voz sa zakašnjenjem od 36 sati :D vidiš bre Če da je šina kriva :)

Elem, ako opališ dof prev dugme na aparatu, blic počne da škljoca kao nenormalan.

Ako si stavio manuelni blic iz serija koje su nekompatibilne sa tvojim fotoaparatom, a aparat ostane u A,P,S ili nekom od "pametnih" modova blic će bljesnuti prije ekspozicije, jer fotoaparat blicu šalje info da bljesne kako bi aparat premjerio svjetlo.

Takodje kod Canona blic radi kao autofokus asistent, tako da aparat šalje par bljeskova. Opet ako je nekompatibilan sa tvojim aparatom, blic će bljesnuti samo prvi put...

itd. Mnogo dodatnih stvari treba da kažeš da bi ti se pomoglo.

E da, šina ne može baš tako lako da crkne ... Ipak je to izNikšića, bolan, proizvod :D

Ljudi, prastajte :D

Desava se kad ocu da slikam sa blicem, uvijek, kad mi je na AF on blica dok fokusira, na MF uopste ne blica..

Dakle, u AF sam, pristisnem shutter button i dok fokusira opali kao iz mitraljeza (kao sto je Che rekao) i kad zavrsi sa fokusom stane blickanje... A kad do kraja stisnem shutter ne blicne. nema veze sto je mrak..

Nađi u meniju (pritisneš "Meni"), pa kursorom dole žutim pravougaonikom markiraš "Flash control", uđi u njega sa "SET", pa u "Flash firing", namesti na "Enable" i rešio si kvar ;)

Untitled_zps096cd1f3.png

Nađi u meniju (pritisneš "Meni"), pa kursorom dole žutim pravougaonikom markiraš "Flash control", uđi u njega sa "SET", pa u "Flash firing", namesti na "Enable" i rešio si kvar ;)

Untitled_zps096cd1f3.png

Probao, ista stvar se desava ..

Imam par dodatnih pitanja. :)

Jesmo li sa sigurnošću utvrdili da nesvjesno ne pritišćeš dof preview dugme dok ti je fotić u rukama i dok fokusiraš, ili blic podivlja samo u trenutku dok radi autofokus.

Stavi fotić na sto da bi izbjegao potencijalni problem. Eventualno, dok je blic na tijelu, probaj da pristineš dof preview, pa uprati šta se dešava, da nije dugme slučajno mekano i okida na najmanji dodir. Kada se blic aktivira, uporedi to sa situacijom koju imaš prilikom normalnog snimanja. Onda probaj da ne diraš fotić, nego pristisni pritisni dugme za izoštravanje/okidanje dok fotić stoji na stolu (ili stativu). Probaj pomaknuti AF/MF prekidač na objektivu, pa ponovi snimak. I onako usput, nisi nam rekao koji je blic u pitanju i koji je objektiv na fotoaparatu.

Nisam bas siguran sta sam vidio, ne znam ni da li je kamera registrovala sve sto je blic emitovao, ali sad kad sam vidio da je u pitanju pop-up blic, sjetio sam se ovoga:

uvijek, kad mi je na AF on blica dok fokusira, na MF uopste ne blica..

U pitanju je sasvim normalno ponasanje cim kamera procjeni da su svjetlosni uslovi slabiji i da bi pop-up blic pomogao prilikom autofokusiranja. Canonovi eksterni blicevi emituju kvadratnu mrezu crvenog svjetla, a ovaj interni seriju kratkih bljeskova. Otuda takvo ponasanje na AF jer se od kamere ocekuje da obavi posao. Na MF toga nema jer tada kamera ocekuje da taj posao obavi tvoje oko sokolovo. Ovo moze da se iskljuci, uz napomenu da bi mogao oslabiti AF sistem u uslovima loseg svjetla. Pronadji u meniju Custom Functions > Autofocus/Drive > AF assist beam firing i tamo izaberi Enable external flash only ili IR AF assist beam only. Da potpuno ugasis ovu funkcionalnost izaberi Disable.

i ostala je misterija zbog cega blic prilikom eksponiranja snimka ne bljesne :) e to su krivi lengolirosi. Uzmi pa pobrisi podesavanja aparata kao sto ti je dominocoop rekao

Koja dva YN blica da uzmem,hocu da ih uparim sa sb600,znam da mi cls nece raditi i naravno koji okidaci od jeftinijih sljakaju u toj varijanti ?

koristi li neko neki sekac/unistavac/shredder/kako god.. za foto papir, tj fotke? Koji moze da sece foto papir u vecoj kolicini bez bojazni da ce da vrisne ili istupi se nakon 5 minuta?

Koja dva YN blica da uzmem,hocu da ih uparim sa sb600,znam da mi cls nece raditi i naravno koji okidaci od jeftinijih sljakaju u toj varijanti ?

560 mkiii, i uzmes jos rf603 triger (jedan). Proveri da li rf603 okida sb600, cini mi se da ne

h61 ploča

CPU Intel® Celeron® CPU G530 @ 2.40GHz, 2394 MHz

4GB DDR 3

Grafička kartica Gigabyte GeForce GT 220 1GB DDR3

Pitanje za poznavaoce računara...Šta bi bilo dobro da se zameni od komponenata da bi brže radio sa npr lightroom 5 i PS cs5.

Igrice ne igram...Radi to fino i sad, ali po mojoj proceni ili je slabiji RAM ili procesor (think)