Jump to content

Blic Pitanja I Blic Odgovori

Recommended Posts

1. blagi boze. Sta ti fotkas kad nemas vremena da okrenes filter (sto mozes da uradis btw brze nego da iskadriras, zakljucas fokus i opalis)? Nece ti ljudi nigde da pobegnu. Ili hoce?

2. jedini nacin je ND filter da bi izbalansirala ambijentalno svetlo ali ti se shodno tome povecava potrebna snaga bliceva. Dobrodosla u teritoriju veeelikih svetala. Drugo resenje je da cekas da krene da zalazi sunce i ambijent padne ispod iso100 (50), 1/250, f-koji ti treba

edit:

Mislim da bi za deo odvojene sume za opremu, mogla da upises i neki kurs fotografije (ili skolu), jer ti ocigledno fali popunjavanja "rupa" u elementarnom znanju fotografske tehnike. Toliko da te to ogranicava u dobijanju fotografije kakvu zelis. Dakle nista novo... pravac skola, naucis, upotrebis. Ende.

• Replies 9.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Hvala na pomoci. Moram da idem na varijantu od 24 inca zbog ogranicenja prostorom. Verovatno necu ici na 4k varijantu. Koristim Mac-a tako da savet u tom smislu je svakako dobrodosao.

Posted Images

1. blagi boze. Sta ti fotkas kad nemas vremena da okrenes filter (sto mozes da uradis btw brze nego da iskadriras, zakljucas fokus i opalis)? Nece ti ljudi nigde da pobegnu. Ili hoce?

Fotkam nestrpljive ljude uglavnom nezainteresovane za fotografiju. A još su jako vremenski ograničeni. Hoće da pobegnu. Posle par minuta već počinje priča dosta idemo. Znam većina će reći: Ma ko ih je.e kad nije njima stalo što se trudiš. Nisam takva trudim se da bez obzira na sve uslove i ograničenja izvučem maksimum. Što se tiče rotiranja ja nemogu tako brzo kao što si ti opisao da rotiram u najbolji položaj CPL. Možda me možeš posavetovati u čemu je caka da rotiram u najbolji mogući položaj za 1 ili 2 sekunde.

2. jedini nacin je ND filter da bi izbalansirala ambijentalno svetlo ali ti se shodno tome povecava potrebna snaga bliceva. Dobrodosla u teritoriju veeelikih svetala. Drugo resenje je da cekas da krene da zalazi sunce i ambijent padne ispod iso100 (50), 1/250, f-koji ti treba

Molim da mi preporučiš ND filter. Oznaka marka itd.

Rešenje o čekanju zalaska sunca mogu samo slučajnim sticajem okolnosti da imam. Ja ne utičam na termin. Kada sa radi u takvim uslovima nemam nikakvih problema. Onda blendu otvaram kako god zamislim. Uspevam da postignem sve što zamislim.

Klikete-klik

Pod uslovom da ti treba 77mm... izaberes prema mogucnostima.

Sto se rotiranja tice... u principu je jednostavno. Drzis objektiv za prsten filtera i dok kadriras, ujedno okrenes filter u poziciju u kojoj daje najvece zatamnjenje neba. Nevolja je sto su prsti jako blizu filtera pa ce biti strokav od otisaka (ako fotkas na manjim blendama ovo te ne interesuje preterano).

@Nikonlina

Što se tiče rotiranja ja nemogu tako brzo kao što si ti opisao da rotiram u najbolji položaj CPL. Možda me možeš posavetovati u čemu je caka da rotiram u najbolji mogući položaj za 1 ili 2 sekunde.

Izvini, je l' ti gledaš u tražilo dok fotkaš?

edit:

Mislim da bi za deo odvojene sume za opremu, mogla da upises i neki kurs fotografije (ili skolu), jer ti ocigledno fali popunjavanja "rupa" u elementarnom znanju fotografske tehnike. Toliko da te to ogranicava u dobijanju fotografije kakvu zelis. Dakle nista novo... pravac skola, naucis, upotrebis. Ende.

To što se uči u školama i kursevima je sprdačina u odnosu na ono što sam naučila od mojih drugara Jo Husafeta Cveleta Istankova i ostalih mojih drugara sa zone.

A da imam rupa u znanju koje moram da popunim tu si potpuno u pravu.

Još u osnovnoj školi sam počela da čitam zonu. Godinama je trebalo da steknem hrabrost da se učlanim i postavim prvu temu. Ja se ne bojim da priznam da mi fali znanje. I ova pitanja su usmerena ka smanjivanu mog neznanja. Nije me sramota da pitam moje učitelje sa zone ono što neznam. Smatram da je hrabro postavljanje pitanja na zoni najbrži put do znanja. Imam ja još more pitanja ali se suzdržavam da vam nebi dosađivala.

Izvini, je l' ti gledaš u tražilo dok fotkaš?

Gledam naravno. Mogu bez problema naprimer da namestim za 5 sekundi ali za sekund ili 2 nemogu. Možda ja nevidim dobro ali nije baš drastična razlika koju bih mogla u sekundi pogoditi.

Klikete-klik

Pod uslovom da ti treba 77mm... izaberes prema mogucnostima.

Sto se rotiranja tice... u principu je jednostavno. Drzis objektiv za prsten filtera i dok kadriras, ujedno okrenes filter u poziciju u kojoj daje najvece zatamnjenje neba. Nevolja je sto su prsti jako blizu filtera pa ce biti strokav od otisaka (ako fotkas na manjim blendama ovo te ne interesuje preterano).

To je to druže bravo. Znala sam da ću od tebe ili Cveleta dobiti pravi odgovor vrlo brzo. Treba mi baš 77 mm. Za alat nežalim novac.

Nego pre jedno godinu dve na zoni sam čitala da ima da se kupi zonerica koja se zavrće na filter. To bi bilo rešenje za taj način rotiranja. Filter nebi dodirivala prstima. Imali gde takva zonerica da se kupi?

Pa to zavisi i od same scene a brzina se postiže vežbanjem i samo vežbanjem dok se ne stekne rutina. Niko ti ne može dati univerzalni recept za bilo šta, najbolje je kad sama ukapiraš (kroz rad) šta i kako ti najviše odgovara.

Po onome što si navela, ipak se drži cpl, on će ti biti najviše od koristi. A to za navikavanje na njega, pa moraćeš da se navikneš da radiš brže. ND filteri će ti zakomplikovati stvari poprilično kada je u pitanju gužva i brzina pa još i blicevi. Za komotan rad sa njima treba dosta iskustva i puno ruku (mislim na dodatno osvetljenje). Pazi, nikad nisam radio u takvom okruženju, ali mogu da zamislim. Ja za pejzaže koristim nd gradijalni 0.6 i obrnuti gradijalni 0.9 koji je specifičan ali rad sa filtrima+brzina, neće da može. Tebi bi možda mogao da znači gradijalni jačine 0.6 sa mekim prelazom u tom slučaju blic dižeš na +2 ev da bi izbalansirala nedostatak svetla koje krade nd. Za brendove, šta ja znam, ja imam engleski hitech koji je neka sredina. Bolji a i skuplji su singh ray, lee, b+w... postoje i varijabilni nd filteri, na kojima možeš da podesiš stepen zasićenosti, ali s njima nikad nisam radio.

I da, zonerica našrafljena na cpl dosta pomaže, nađeš bilo koju koja pasuje na tvoj navoj i odgovara žiži.

Moj trenutni problem sta kupiti za studijsku pozadinu ???

carsav 1000din

beli kepper 1200din

neki cak hvale beli zid....

neko stavlja na pod Pleksiglas ili bele lesonit ploce koje su oko 20e....

a neko stavlja lesonit na zid , bas sam zbunjen pa vas molim za neki dobar predlog

Mozete li mi pomoci i reci sta da uzmem za pozadinu? Papir mi je jako skup, mislim na foto papir koji je oko 70e kod nas

Trazim vec satima po forumu ali nisam uspeo da nadjem temu o studijskoj pozadini! Ako postoje teme o tome, ilinkovi ce mnogo znaciti!ž

Zna li neko za neku foru kako mogu da dupliram sve fotke odjednom, a da mi ne ide prva i prva (copy) jedna do druge, nego ako imam 50 istih, da mi one idu od 1-50, a duplikati od 51-100. U pitanju je timelapse. Smuci mi se vise opcija rename, a od mozganja i gugla vise nemam vajde :D

Zna li neko za neku foru kako mogu da dupliram sve fotke odjednom, a da mi ne ide prva i prva (copy) jedna do druge, nego ako imam 50 istih, da mi one idu od 1-50, a duplikati od 51-100. U pitanju je timelapse. Smuci mi se vise opcija rename, a od mozganja i gugla vise nemam vajde :D

Jedna rec - Total Commander.

OK.. to su dve :D

Ctrl+M pa onda izaberes sta oces.

@Nikonlina: U vezi CPL-a - filter ima najslabiji efekat kada si okrenuta direktno suncu, ili ti je sunce skroz iza ledja. Tada je mala promena izmedju maskimalnog i minimalnog efekta. Najvecu promenu, najuocljiviju mozes primetiti ako ti je sunce sa leve ili desne strane, tj. ako ti fotkas pod uglom od 90° u odnosu na sunce.

Nadam se da te nisam dodatno zbunio :)

Pozdrav! MrBigJump.gif

Ne nisi me zbunio nimalo. Upravo okretanje 90° u odnosu na sunce je ono što mi ukrade 1 sekund naprimer za rotaciju u najbolji položaj izgubim 3 sekunde pa povratak na scenu još jedan sekund. Dolazim na pomenutih 5 ili 6 sekundi. Za normalne ljude koji rade u normalnim uslovima to je zanemarljivo vreme naravno.

Međutim ako imaš od 5 do 8 minuta da napraviš daleko više od 30 poželjno bar 60 snimaka onda je sve u brzini. Naprimer ritam 4 snimka u minuti je sa promenom kadra i poze je sporo. Poželjna ritam mora biti brži. Ritam 10 sekundi po snimku je prihvatljiv.

Da nebude zabune objasniću šta sve traba da uradim za 60 sekundi.

1. Nameštanje poze. To uzme najviše vremena.

2. Horizontalan širok kadar.

3. Vertikalan širok kadar.

4. Vertikalan kadar pun kadar.

5. Vertikalan kadar do pola.

6. Horizontalan kadar do pola.

Može da se postigne ovaj ritam bez problema. Međutim ako u ovu kombinaciju ubacim podešavanje CPL filtera nemogu da postignem nameštanje poze + 5 snimaka za 60 sekundi.

Verovatno je Art fokus upravu kada kaže da treba još da vežbam, kako bi još više ubrzala svoj rad sa filterom.

Znam da će većina reći: to su idiotski uslovi za rad. Naravno slažem se. Ali to je nešto sa čim se često srećem ne uvek naravno. Takve situacije doživljavam kao izazov. Hoću da se usavršavam da što lakše savladam problematiku sa kojom se srećem u opisanoj situaciji.

@dghagi

Druže hvala na savetima.

@silverstudio

Linoleum koji je beo sa donje strane je super rešenje. Kad se isprlja obrišeš. Može bez problema godinama da ti traje.

^ Pa da, cisto sam ti ono spomenuo... na sta da obratis paznju kad generalno osmisljavas kadar, tj. poziciju na kojoj ces da fotkas ljude - da znas sta da ocekujes od CPL-a kada ih sunce direktno osvetljava, kada ih osvetljava sa strane ili neke "medjuvarijante" :)

A ako ti za 5 minuta moras stalno da menjas kadar... to vec ne znam. Ono ti je spomenuto kao jedan tehnicki detalj. Srecno! :)

Pozdrav! MrBigJump.gif

Nikonlina, mozes sto filtera da navrnesi i vlaske magije da bacas, sa tom "ses' fotki u minutu" varijantom ces u najboljoj varijanti praviti sest tehnicki podnosljivih sranja od fotki. Ti sabloni su nesto najgore sto moze da se desi kreativnoj osobi. Objasni tom za koga radis da sada duvaju neki drugi vjetrovi i da taj sistem sa "kineskom proizvodnjom" fotki vise ne pije vodu jer svako ko nije retard moze na npr. "Fejsu" za deset minuta dodje do likova poput Artstyle dueta, Hohnjeca, Lexusa, Kinteca i jos mnogo ljudi cije fotke sa svadbi volim da vidim iako mi, najiskrenije, i fotke sa vencanja i vencanja i sve ostalo u vezi sa tim, zesce smara. Ali bre volim da vidim kvalitetne fotke nastale u krajnje nehumanim uslovima kakvi vladaju na svadbama a ne sest varijacija na temu "mladenci i jos neko".

Ne neradi se o fotografisanju nekoga sa mladencima. Radi se samo o mladencima.

Česta je pojava da mlada želi da ima lepe fotografije ali se nažalost udaje za sirovinu koju to ne zanima. Ono što bi trebalo da traje bar sat ili dva vremena mora da se obavi za 5 do 8 minuta. Naravno nemoguće je to. Onda se ide na kompromis. Moji drugari objasne mladoj u čemu je problem. Nema vremena za promenu više lokacija već jedno najviše na dva mesta udaljena par metara. Ili se okreću kako bi se stvorio utisak da se radi o više lokacija.

Mene zovu za taj deo posla jer se po njihovom kriterijumu dobro snalazim u situaciji kada za jako malo vremena treba napraviti što više kvalitetnih snimaka. Ja nisam zadovoljna brzinom koju postižem u gore opisanim situacijama. Međutim oni su veoma zadovoljni rezultatom.

Dok ja radim ono što sam gore opisala oni iz dva ugla sa sa prajmovima i otvorenom blendom pokušavaju da naprave što više materijala za tih 5 do 8 minuta. Na taj način se skupi solidan broj snimaka kako bi se koliko je moguće amortizovao nedostatak vremena i želje za saradnjom od strane mladoženje.

Nebi da komentarišem šta mislim o takvim mladoženjama. Psovanje nije dozvoljeno. :D