Jump to content

potrebni saveti

zipe
 Share

Recommended Posts

radim svoj prvi dugometrazni animirani film. planiram da crteze odradim u illustratoru pa onda da to sve montiram u after effectsu. imam scenario, krenuo sam da radim skicu kadrova... sad ako ima neko da me posavetuje sta jos treba da uzmem u obzir, oko zvuka, muzike u filmu kako najbolje sta, koji program itd. sta god jos moze da mi pomogne

hvala

A što Illustrator? Lakše ti da manipulišeš vektorima, ili šta?

Ako je tako, onda ti je možda bolje da uzmeš Flash program i učiš, pošto kod njega možeš da animiraš vektore.

Što se tiče muzike, to je sve na tebi. Zavisi od toga kakvu priču imaš, poenta je da potrefiš muziku sa radnjom. Muzika je 40% feelinga po mojem mišljenju.

Moj ti je savet da prvo uzmeš i pronađeš muziku. Da je preslušaš 200 puta i da probaš da zamisliš svaki kadar tvog filma. Možeš uzeti i neki program za obradu zvuka pa izbaciti delove pesme koji ti "ne pašu". Tek kad svu muziku budeš imao izmontiranu, kreni da animiraš i onda ćeš videti da će u finalu sve da se poklopi kako treba).

hvala na brzom odgovoru :)

pa da, lakse mi je sa vektorima, ne moram da crtam svaki crtez iznova vec na osnovu prethodnog a i mislim da u njemu mogu fino da postignem ono sto sam zamislio...

flash moze da animira vektore , recimo iz ilustratora ili kako?

flash moze da animira vektore , recimo iz ilustratora ili kako?

Pa ne znam da li može iz Illustratora, ali on ima svoje vektore.

Pogledaj help... mislim da flash ima neke integrisane super cool tutorijale.

Pa ovako...od programa za 2D animaciju, Flash ima još uvijek daleko najbolje crtaće alate, tako da ti Illustrator i nije neophodan, a ako koristiš ovaj najnoviji Flash CS4, on ti ima i kosti, automatsko postavljanje ključnih frameova, parenting i mogućnost pomicanja objekata u 3D prostoru što je veliki odmak of prethodnih verzija. Ako si vidio koju epizodu serije "Fosters home for imaginary friends" to je, koliko znam, nacrtano u Illustratoru i animirano u Flashu, ali nije rijetkost i da se sve odradi u Flashu, osim ako baš želiš koristiti neke brusheve iz Illustratora. Ako još koristiš i After effects CS4, on ti može uvoziti layere direktno iz Flasha. Ovo da uradiš 3D prostor u Afterima pa da tu smjestiš 2D likove, to funkcionira bez problema, vidio sam gomilu takvih primjera i izgleda super. Da, Flash može da animira vektore, nacrtane u Flashu ili uvezene iz Ilustratora. Ako misliš na morphing iz jednog oblika u neki drugi u Flashu, i to može pomoću shape hintsa. Ako ne voliš Flash, imaš Anime Pro, Toon Boom, Mirage i slične 2d animacijske programe, ali Flash ima najviše korisnika, pa ako nešto zapne, lakše ćeš naći nekog da ti objasni...Lypsinc je bolje odraditi u After effectsima nego u Flashu, barem po mojim iskustvima..eh, sad ako sam nešto krivo napisao, molim da me netko ispravi...

Da, to bi bila sihronizacija zvuka i animacije kod govora, samo mislim da sam krivo napisao ; nije lypsinc, nego lipsync- lipsing, a u nekim studijima to nazivaju i vokalizacija, svejedno.

Edited by cg

radim svoj prvi dugometrazni animirani film. planiram da crteze odradim u illustratoru pa onda da to sve montiram u after effectsu. imam scenario, krenuo sam da radim skicu kadrova... sad ako ima neko da me posavetuje sta jos treba da uzmem u obzir, oko zvuka, muzike u filmu kako najbolje sta, koji program itd. sta god jos moze da mi pomogne

hvala

Preporucujem ti da prvo napravis "animatic" (animirani storyboard). Kada budes zadovoljan sa montazom "animatic-a" onda radis shumove i muziku pa tek onda pristupis animaciji.

ok.

sta mi preporucujete oko formata filma? postoji li neki konvencionalni ili je sve do mene.?

i da li postoji neki sajt gde mogu da skinem zvukove tipa koracanje i tako to?

Ima na rapidshare-u zvucne biblioteke Hanna-Barbere, 20th century Foxa i Warner Brothersa. U njima imas oho-ho zvucnih efekata.

Al to ti je najmanja briga.

Prvo zavrsi crtani pa tek onda montaza zvuka. ;)

Ima na rapidshare-u zvucne biblioteke Hanna-Barbere, 20th century Foxa i Warner Brothersa. U njima imas oho-ho zvucnih efekata.

Al to ti je najmanja briga.

Prvo zavrsi crtani pa tek onda montaza zvuka. ;)

naravno :)

ali eto da prikupim sve sto mi treba pa da radim natenane:)

interesuje me sto realisticniji zvukovi...

• 1 month later...

Ok, ovo ti je workflow - napravis Scenografiju u AE - likove ili u PS ili u illustratoru a Flash mozes slobodno da preskocis ako planiras da ga importujes u AE jer ce izgledati mutno i pikselizovano pri renderu. Ako bas hoces vektore mozes da importujes iz Illustratora pa ih riguj i animiraj pomocu puppet pin-a. Nadam se da ti je ovo od pomooci

• 4 weeks later...
ljudi, jel istina da iz 3d maxa ne mogu da uvezem 3d objekte u AE? postoji li nacin, planirao sam da okruzenje uradim 3d a likove 2d...

mozes ako koristis AFTER CS4. Mada mislim da je najbolja varujanta da likove nacrtas u FLASH-u ili

TOON BOOM-u pa da uvezes i animiras u AFTER-u pomocu PUPPET PIN-a. Izgledace zanimljivo. Evo ti link za foru koju sam ja uradio vrlo brzo iz zajebancije....... POZDRAV!!!!!!!!!

dobar je super vero :)

znaci to je puppet pin (jbg nisam bas dobar sa terminologijom) a koja je razlika ako uvedem crteze iz toon booma ili flasha u odnosu na iz ilustratora? inace mislio sam da radim klasicnu animaciju, crtez po crtez

dobar je super vero :)

znaci to je puppet pin (jbg nisam bas dobar sa terminologijom) a koja je razlika ako uvedem crteze iz toon booma ili flasha u odnosu na iz ilustratora? inace mislio sam da radim klasicnu animaciju, crtez po crtez

ako mislis da radis crtez po crtez onda je definitivno najbolje da radis sve u FLASH-u ili TOON BOOM-u.

Radio sam u oba programa i mislim da bi ti laksi i bolji bio TOON BOOM. Nekako je laksi i za animiranje i za sve. Dugo sam se i sam zaludjivao da radim animirani film ali nikad nisam nasao dobar scenario tj. zanimljivu pricu. Nadam se da je ti imas i zelim ti svu srecu. Uzgred mislim da ce ti trebati dosta vremena ako radis crtez po crtez ali moze biti jako dobro ako se to lepo uradi. Od srca ti preporucujem TOON BOOM. POZDRAV!!!!!

ako mislis da radis crtez po crtez onda je definitivno najbolje da radis sve u FLASH-u ili TOON BOOM-u.

Radio sam u oba programa i mislim da bi ti laksi i bolji bio TOON BOOM. Nekako je laksi i za animiranje i za sve. Dugo sam se i sam zaludjivao da radim animirani film ali nikad nisam nasao dobar scenario tj. zanimljivu pricu. Nadam se da je ti imas i zelim ti svu srecu. Uzgred mislim da ce ti trebati dosta vremena ako radis crtez po crtez ali moze biti jako dobro ako se to lepo uradi. Od srca ti preporucujem TOON BOOM. POZDRAV!!!!!

e hvala ti darezzi. imam scenario koji sam napisao za strip ali se nisam nikada nakanio da ga uradim a u medjuvremenu sam se nalozio na animaciju i mislim da je to to. znam da mi treba dosta vremena ali necu odustajati, makar potrajalo godinu, dve, tri. moj cilj su koraci ka cilju :)

e hvala ti darezzi. imam scenario koji sam napisao za strip ali se nisam nikada nakanio da ga uradim a u medjuvremenu sam se nalozio na animaciju i mislim da je to to. znam da mi treba dosta vremena ali necu odustajati, makar potrajalo godinu, dve, tri. moj cilj su koraci ka cilju :)

ma kavi godinu, dve, tri. kontaktiraj i cimaj me sta god ti bude trebalo....... treba puno cimanja da covek sam u radi crtani film...... cimaj slobodno.....

darkovucic @nadlanu.com

pozdrav!!!!!!

uzgred ako hoces posalji mi scenario pa da se konsultujemo......ako mogu da pomognem.....naravno sva prava na projekat su tvoja.....