Jump to content
kodi

Kratak uvod u OO PHP

Recommended Posts

Ne znam kako da napravim formu koja u sebi neće imati php. Ili u sistemu koji će pisati greške ili u ponavljanju dobro unetih vrednosti u polja.

Pretpostavljam da bih moglo nekako preko ajax-a pa inner html ili tako nešto?

Kako bi izgledao pravilan model, je l' može neko da mi skicira u par linija?

Pa u view ne bi trebao imati ništa više od echo foreach itd i faktički i ne možeš pristupiti varijablama iz controllera tako da ti nešto više i ne treba... možda nešto ovako? Kako si ti to zamislio prethodno?

<form method="post" enctype="text/plain">
<input type="text" name="ime" value="<?=$this->ime?>"/><span><?=$this->greska["ime"]?></span><br />
<input type="text" name="prezime" value="<?=$this->prezime?>"/><span><?=$this->greska["prezime"]?></span><br />
<input type="text" name="email" value="<?=$this->email?>"/><span><?=$this->greska["email"]?></span><br />
<input type="text" name="telefon" value="<?=$this->telefon?>"/><span><?=$this->greska["telefon"]?></span><br />
</form>

A kako rešavam warninge pre nego što submitujem formu?

Ja sam to zamislio da napravim nešto kao u CodeIgniter-u što je pa da mogu da upotrebljavam tu klasu za sve forme.

Recimo...

$validator->Validate($ime, required=true, $number=false, $minlength=3, $maxlength=30);
$validator->Validate($telefon, required=false, $number=true, $minlength=5, $maxlength=30);

Hteo sam ovo da napravim custom jer često radim neke male forme za kontakt i slično i onda mi se ne isplati da inkludujem ceo framework jer ostatak sajta nije u frameworku.

Inače sam malo radio samo u CodeIgniter-u...

Znam, ali te pitam, problem je bez uvrede što još razmišljaš proceduralno :) I ja sam napravio sebi FW za ove "obične" stranice, jer ne moram pisati backend za svaku posebno. Za ozbiljne aplikacije preporučujem Kohanu.

http://anantgarg.com/2009/03/13/write-your...amework-part-1/

Nadam se da će ti pomoći.

P.S. CI je dobro dokumentovan, preleti tamo što ima i biće ti jasno.

Odustao sam od načina na koji sam hteo da uradim jer ne umem. Praviću klasu validate sa atributima koji se nalaze u formi i onda menjati posle atribute u zavisnosti od potrebe forme. Hteo sam da uradim na način na koji uvek mogu da koristim isti objekat za validaciju svih polja...

Hvala na linku, pogledaću ga, mada sam prešao već podosta tutoriala iz ove materije...

Pa radi proceduralno, nije sramota, bitno je da je kod čist, optimizovan i funkcionalan.

@zlatiborac, da sad će 2 ali opet... :)

Hteo sam baš objektno da skontam i odgledao sam dosta tutoriala ali izgleda da nije problem u tutorialima nego u meni. I dalje mi neke stvari ne ulaze u glavu a ni sam ne mogu da definišem šta je to što mi nije jasno osim "sve".

Kad budem imao neko konkretno pitanje javljam se.

U suštini je problem što ne znam da osmislim kako treba da izgleda klasa...

To što si ti htio napisati je više helper klasa, nema poluobjektno, ili jeste ili nije.

Kodi je za početak dobro objasnio, i tu možeš steći neki uvid kako to funkcioniše, a ne brini se nisi jedini, treba da "klikne", samo bulji u tutoriale i čekaj ahaaaaaa! moment :)

Ma da ja slabo vjerujem tim silnim tutorialima, većinu ih mačku o rep možeš...

More gledate do sutra ali taj ahaaaa momenat nece doci od gledanja :)

Shto mi je Kodi 100x rekao, mani tu teoriju, uzmi praktichan primer i rokaj...

Zlatan savet, belive me :)

Klase sa loginom funkcionisu kao i bilo sta drugo sa loginom - posaljes unesene podatke nekom methodu klase, tj.

$klasa->login($username, $password)

Zatim ih u login methodu filtriras (stripslashes, mysql_real_escape_string), pogledas ima li u bazi korisnik sa tom username/password kombinacijom i selektujes ga, zatim uneses u session ili cookie njegove podatke pa iste proveravas na pocetku svake stranice sa nekim methodom - $klasa->checkLogin() - else redirektujes na login (ili includujes login formu), ako je nesto petljano sa cookiem (tj. setovan je username/password ali ne postoji ta kombinacija u bazi) izbacis neki warning, ako je sve super, izlistas neke podatke, npr. dobrodosli $korisnik, poslednji put ste nas posjetili $datumvrijeme itd itd :)

Ako treba detaljnije, da se napise neki step-by-step tutorial, reci!

:) bash tako...lepo si to uprostio sa objashnjenjem :)

Nisam primetio da je neko rekao,kako je mnooogoo lakshe programirati kroz OO...kao shto kaze kodi,mnogo je preglednije,ali i ostavlja vishe vremena programeru da se 100% skoncentrishe na algoritme :) izmedju ostalog

Da oživim tutorijal, i pohvalim, lepo sročene neke fundamentalne stvari.

Nego, tek malopre videh par komentara u vezi "property", tj. nečega što je između atributa i metoda objekta.

Evo jednog objašnjenja, možda je malo konfuzno, ali nadam se da će početnicima biti jasno o čemu se radi, ako imaju dilemo oko ovoga.

Najbanalniji primer bi bili pojedini atributi vezani za npr. string objekat kod JS.

Recimo:

var ime = "kobayashi";

duzina_imena = ime.length;

Sad, da li je duzina_imena običan atribut (podatak) ili se više ponaša kao metoda/funkcija, tj. da li interpreter računa dužinu stringa tek kada upotrebimo length atribut?

Na mnogo mesta se može videti da pojedine string metode kod JS direktno zavise od vrednosti length atributa, dok neke druge (npr. slice) automatski osvežavaju vrednost length atributa, pa je očigledno da se radi o običnom atributu, samo što ga ne zadaje korisnik, već on dolazi kao sastavni deo string klase i dodeljuje mu se vrednost pri kreiranju objekta.

U principu, kod OOP jezika string je tip podatka baziran na string klasi, koja sadrži veliki broj metoda za manipulaciju samim stringom, samo što je to izvedeno tako da ne moramo pozivati konstruktor i destruktor za kreiranje/uništavanje string objekta, već to automatski radi kompajler ili interpreter.

A to što pri kreiranju npr. stringa ne zadajemo vrednosti atributa length, već se on računa automatski, samo nam govori da se radi o jeziku višeg nivoa apstrakcije, gde su ovakve stvari nevidljive programeru kako bi rad sa stringovima bio jednostavniji.

Dakle, ne radi o metodama članovima koje koristimo kao da su atributi, već su to pravi atributi, kao i oni korisnički definisani kod pravih klasa, samo što ih ne definiše korisnik, već su oni unapred ugrađeni u odgovarajuću klasu (npr. string i array) čija instanca se kreira samim definisanjem podatka (recimo, stringa).

Hitno je potreban je "profesor" predavac u Novom Sadu OOP PHP, MySQL, MVC i generalno iskustvo u izradi veb aplikacija, sajtova da uprostim.

Cas je 1 na 2, znaci jedan profesor dva polaznika. Sve je obezbedjeno, prostor, kompjuteri itd. Rok je dok se ne nauci. Placanje po dogovoru, po casovima ili po fazama. Kako god se dogovorimo.

Ne znam da li je ok ovde postavljati ali kad se vec ozivela tema eto da cestitamo. :)

Ako znate nekoga takodje, a ko je manje na DZ preporucite molim vas, postavicu i u poslovima pa brisite ovaj ako je suvise.

Hitno je potreban je "profesor" predavac u Novom Sadu OOP PHP, MySQL, MVC i generalno iskustvo u izradi veb aplikacija, sajtova da uprostim.

Cas je 1 na 2, znaci jedan profesor dva polaznika. Sve je obezbedjeno, prostor, kompjuteri itd. Rok je dok se ne nauci. Placanje po dogovoru, po casovima ili po fazama. Kako god se dogovorimo.

Ne znam da li je ok ovde postavljati ali kad se vec ozivela tema eto da cestitamo. :)

Ako znate nekoga takodje, a ko je manje na DZ preporucite molim vas, postavicu i u poslovima pa brisite ovaj ako je suvise.

Interesuje me kako ide placanje? Detaljno, sa kim (firma ili ?) se sklapa ugovor i da se ovde iznesu osnovni detalji o poslu i placanju, obzirom da se javno izlazi sa ponudom. Ako je negde izasao kakav javni oglas ili natjecaj o tom poslu mnogo bi pomoglo kad bi se dobila ta informacija - sto bi mi pomoglo da li da prosledim ponudu coveku.

Znam coveka koji je jak i profi u tom podrucju a ne dolazi ovde na Zonu.

Da ne bude kao sa onim sto je ispao naivan, u onom poslu sa vama licno?

O tome je ovde na Dizajn Zoni bila velika prica koja je na mene ostavila negativan utisak o vama!

Zbog toga treba vise podataka. Ako ste vi poslodavac, ne trebam nikakve podatke vise ali ako ste samo posrednik u davanju informacija - onda su dodatne informacije dobrodosle i bice prosledjene - zainteresovanoj strani.