Jump to content
djcorto

Kako da ... u ArchiCADu?

Recommended Posts

Na koji je način moguće pretvoriti, recimo konturu (osne linije) rešetke u rešetku sa definisanim profilima?

Jedan kolega mi je napomenuo da je to moguće uraditi, ali ja ne mogu da pronađem opciju koja to radi.

Jeste, TrussMaker to lepo radi, ako su samo cevke i profili u pitanju.

Moze i da se napravi objekat od ploce, pa da se slaze.

Osim TrussMakera, ograde mogu da se rade vrlo lepo i alatom zid zavese. Pogledajte kako se radi Custom panel, napravite Custom panel i samo napred. Ova opcija je odlicna jer se lako prave i krivine, i ograda koja ide gore dole.

Naravno, ograda se vrlo lako radi i ako koristite ArchiStair.

Pre neki dan konacno sam presao sa AC 9 na AC 12 i imam problem jer nece da prebaci Zones sa Fita na Metre.

Sve sam prebacio u Options/Project Preferences/ na Metre. Sve radi korektno osim Zones?!

Ima li neko da mi posalje podesen Template.tpl

Nije ti potreban Template. Potrebno je da definises jedinice u kojima radis, kao i Dimensions. Snimi svako podesavanje Dimensions (metri, milimetri, santimetri ...) pod posebnim imenom. Za svaki View dodeli odredjeno podesavanje dimenzija i to treba da radi.

Da bi ti povrsine bile u kvadratnim metrima, povrsina u Options/Project Preferences mora da bude u metrima.

Kombinacija mm/cm/m koju sam prepisao iz Project Preferences AC9 u AC12 nije htela da setuje Zones na metre vec je ostajalo na fitima. Tek kada sam svuda u Options/Project Preferences upisao metre setovalo je i Zones na metre. Kada sam posle toga napravio kombinaciju mm/cm/m sve je radilo korektno.

Hvala puno na brzoj pomoci. :D

Kombinacija mm/cm/m koju sam prepisao iz Project Preferences AC9 u AC12 nije htela da setuje Zones na metre vec je ostajalo na fitima. Tek kada sam svuda u Options/Project Preferences upisao metre setovalo je i Zones na metre. Kada sam posle toga napravio kombinaciju mm/cm/m sve je radilo korektno.

Hvala puno na brzoj pomoci. :D

Nema na cemu :)

Odeš u Control Panel, Regional and Language options, i za jezik koji koristiš klineš Customize. U Digit Grouping selektujes sve spojene brojeve. I to je to za XP i AC12. :D

Hteo bih da na vratima i prozorima iz standardne bibl. u AC12 izmenim profil opšava(pervajza, kako vam drago).

Umesto ravnog-pravougaonog, zakrivljen(zaobljen), ali da se zadrže parametarska izmena dimenzija tih vrata ili prozora(da ne moram da pravim opšav za svaku širinu i visinu otvora ponaosob).

Htio bih u zonama da napišem materijale zidova, podova i plafona i da to mogu predstaviti na osnovi, znači pored naziva zone, površine, itd. da još piše koji su pomenuti materijali. Vidio sam jedan primjer na netu gdje to ima ali koliko sam skontao to je kao neki dodatak (sve je na njemačkom pa nisam skontao).

Šta predlažete?

Druga stvar jeste presjek. Postavio sam visinu zidova do ploče a s obzirom da grede vire ispod ploče kada odradim presjek to tako nije prikazano nego se vidi zid a iznad zida samo dio grede. Kada postavim niži prioritet zida tada se pokažu presječene grede kako treba ali istovremeno se vidi donja linija grede koja se prikaže na fasadi prostorije na koju "gleda" presjek. Nadam se da me kontate!

Kako to riješiti?

Gordan za prvo pitanje ako mozes da se setis ostavi link da vidimo o cemu se radi. Sto se tice drugog pitanja prikaci sliku jer "slika govori kao hiljadu reci" :blink:

Nidzos drzim te za rec! :D Najverovatnije dolazim u BGD 20.decembra da gledam box mec Tajson - Stankovic. Onda moze pivce ;)

Druga stvar jeste presjek. ...

Kako to riješiti?

Mislim da sam te iskapirao ;)

Dakle, ako je sve postavljeno kao što si napisao proveri i materijal(oblogu) zida i grede. Ako se razlikuju pojaviće se UVEK presečna linija.

Proveri i sledeće postavke za bolji prikaz:

projectpref.png

U pravu si, nisam se sjetio da postavim istu boju, sada je ok. A ova opcija mi je bila automatski uključena! Hvala!

Jel koristi neko VICO uz Archicad?

Jel moguće da se malo pojasni na kojem principu radi i sta moze da napravi. Čini mi se da je s njim moguće ic jako detaljno u vađenje količina iz 3D objekta...

Hvala

Uradio sam pojedinačno 4 objekta i htio bih ih postaviti u situaciju, samo radi 3D prikaza i renderovanja.

Problem je što su rađeni sa različitim spratnim visinama pa kada ih smjestim u jedan fajl (koristim Place Hotlink module) pomjere se spratovi u odnosu na prizemlja.

Kako da to riješim?

post-11644-1249234692_thumb.jpg

Uradio sam pojedinačno 4 objekta i htio bih ih postaviti u situaciju, samo radi 3D prikaza i renderovanja.

Problem je što su rađeni sa različitim spratnim visinama pa kada ih smjestim u jedan fajl (koristim Place Hotlink module) pomjere se spratovi u odnosu na prizemlja.

Kako da to riješim?

Sačuvaj svaki objekat kao GDL objekat pa ih učitaj u fajl sa situacijom.

Jel koristi neko VICO uz Archicad?

Jel moguće da se malo pojasni na kojem principu radi i sta moze da napravi. Čini mi se da je s njim moguće ic jako detaljno u vađenje količina iz 3D objekta...

Hvala

Kolicine se vade onoliko detaljno koliko detaljno modelujes, sa ili bez VICO.

VICO je nesto sasvim drugacije (a nije Monti Pajton) ... zelim da dozivim dan kad ce na prostorima jugoistocne Evrope to biti trazeno.

Kako da to riješim?

Ako ti je bitno da ostanu moduli (ziva veza itd) onda lepo u 3D prozor pa pomeri spratove gore-dole, gde pripadaju.

Ako nije, tj ako je samo za prezentaciju, onda kao sto je vec savetovano, GDL objekti. Radi. Binary za svaki slucaj, pazi na atribute da ti budu isti.

E pa ... zato je dzabe ;)

Ako si video na sajmu, najbolje ti je da kontaktiras distributera, ovde poznatog kao hajzla.

Firma Tondach Kanjiža preko svog portala www.potisje-kanjiza.com distribuira besplatan add-on „Krov“.

Add-on omogućava izbor krovopokrivača iz proizvodnog programa Tondach i izračunava sve ulazne podatke neophodne za proračun količina crepa i dodatnog asortimana.

Add-on "Krov" je dodatak za ArchiCAD 12 i to je ono što su neke kolege videle na ovogodišnjem Sajmu "Građevinarstvo".

Hajzla

Jel koristi neko VICO uz Archicad? Jel moguće da se malo pojasni na kojem principu radi i sta moze da napravi. Čini mi se da je s njim moguće ic jako detaljno u vađenje količina iz 3D objekta...Hvala

Ma, VICO je k'o što kažu "the 5th dimension" - za naše prostore! ;)

Predmeri, predračuni se još uvek rade šac-metodom, odokativno, a planiranje još uz to i organizacija ... pa mi samo jedva živimo u Srbiji!

Ma, VICO je k'o što kažu "the 5th dimension" - za naše prostore! ;)

Predmeri, predračuni se još uvek rade šac-metodom, odokativno, a planiranje još uz to i organizacija ... pa mi samo jedva živimo u Srbiji!

Da je samo za nase prostore, ni po jada ...

Ma koliko to blesavo zvuci, SEKA je poterala mnoge firme da jako paze na troskove i da rade na modelima detaljno pre nego sto krenu u siroki otkop ... Svakome bih preporucio da pogleda VICO Webinare, ima jedan koji se zove nesto kao VICO for managers - tj kako sefovima objasniti o cemu se tu radi.

Problem je sto ljudi ne citaju, i ne prate informacije. Valjda su zauzeti drugim stvarima? A kojim to?

Sirite informacije ... samo tako se negde stize. Ne pomazete time konkurenciju, nego stvarate kriticnu masu da se stvari pokrenu napred. Konkurencija su vam oni koji rade isti posao kao i vi budzasto. Ako oni ne cene svoj rad, i tako nastupaju pred investitorima, kako ce onda investitori U PRINCIPU da cene nas rad?

Da se vratimo na VICO ... dokazano je da se stedi najmanje 10% u parama i 15-20% u vremenu - sto su isto velike pare. Pa vi vidite ...

znaci problem je posredno vezan za archi cad.... nakon sveg zavrsenog posla u ac-u cesto imam potrebu da radim plakate, koje uredjujem u corelu. kada izvezem pdf iz archicada- nezavisno da li je onaj njegov save as pdf ili virtual print imam sledeci problem: sav text koji nije potpuno horizontalan ili vertikalan mi se totalno pogubi, slova nestanu, zamjene se slovni znakovi... pokusavao sam za archicadom 11 i 12 i corelom 13 i 14, uvijek ista stvar. jos sam cackao podesavanja vezana za slova, export kodne strane...bezuspjesno.... i pored svega toga fajlu koji je u pdf-u svega 1mb ali ima puno srafura treba bar 5min da bude sazvakan u corelu.... ima li neko konstruktivno rjesenje? mozda da radim neki export u jpg, ali sta da radim sa razmjerom.... ljubazno molim za pomoc!

lijep pozdrav iz kisne Banja Luke!

znaci problem je posredno vezan za archi cad.... nakon sveg zavrsenog posla u ac-u cesto imam potrebu da radim plakate, koje uredjujem u corelu. kada izvezem pdf iz archicada- nezavisno da li je onaj njegov save as pdf ili virtual print imam sledeci problem: sav text koji nije potpuno horizontalan ili vertikalan mi se totalno pogubi, slova nestanu, zamjene se slovni znakovi... pokusavao sam za archicadom 11 i 12 i corelom 13 i 14, uvijek ista stvar. jos sam cackao podesavanja vezana za slova, export kodne strane...bezuspjesno.... i pored svega toga fajlu koji je u pdf-u svega 1mb ali ima puno srafura treba bar 5min da bude sazvakan u corelu.... ima li neko konstruktivno rjesenje? mozda da radim neki export u jpg, ali sta da radim sa razmjerom....

Jesi li siguran da nije stvar do Corela? Jesi li probao da isti PDF ubacis u Ilustrator na primer? Ili nesto drugo? I jesi li probao PDF iz neceg drugog da otvoris u Corelu? Napravljen isto Virtual printom? Meni sve smrdi da je Corel u pitanju, jerbo ... mislim da nije bas na vrhu DTP softvera. Mozda gresim.

I sto lepo ne radis plakate u ArchiCADu? :D Novi Subset, Layout, i vozi ... :) Ja to radio svojevremeno u petici, fercera. Imas i Gradient fill i svasta nesto ...

Jesi li siguran da nije stvar do Corela? Jesi li probao da isti PDF ubacis u Ilustrator na primer? Ili nesto drugo? I jesi li probao PDF iz neceg drugog da otvoris u Corelu? Napravljen isto Virtual printom? Meni sve smrdi da je Corel u pitanju, jerbo ... mislim da nije bas na vrhu DTP softvera. Mozda gresim.

I sto lepo ne radis plakate u ArchiCADu? :D Novi Subset, Layout, i vozi ... :) Ja to radio svojevremeno u petici, fercera. Imas i Gradient fill i svasta nesto ...

eee hvala na brzom odgovoru.... nemam illy legalan tako da nisam probavao:)) a nisam pokusavao plakate u archiju... nekako sam se odomacio u corelu tako da.... i ja mislim da corel pravi problem, ali sam mislio da ima jos neki stos za izvoz iz archija...