Jump to content

Recommended Posts

• Replies 556
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ja sam mnogo zardjao, ali to je bilo u diplay properties u 9.0

Posle je cini mi se premesteno u view, on screen view options pa roof pivot lines. Ali ovo bas vadim iz malog mozga, koliko sam pogledao Achicad pre nekoliko godina na pola sata. Ko zna gde je sada, GS svaki put tako prepakuje interfejs da niko ne moze da se snadje. A kamoli oni koji a nisu pipnuli, uh jubilarnih 10 godina.

• 3 weeks later...

Pozdrav svima. Zadatak mi je bio da napravim zid koji je obložen keramičkim pločicama u naizmeničnim redovima različite boje. Dimenzija pločice je 40x25 cm. Uradio sam sledeće:

- napravio zid u Profile Manager-u, određene debljine, visine 250 cm u segmentima od po 25 cm

- svakom segmentu sam dodelio unapred definisan materijal pločice (naizmenično po visini)

- materijal pločice sam definisao dodavanjem teksture ( to je slika dimenzija 40x25 cm )

Kada uradim render tako definisanog zida dešava se situacija kao na slikama:

- kada zid polazi sa kote koja je deljiva sa 25 sve je ok tj. fuge se poklapaju sa granicom između crvene i bele pločice,

- kada zid polazi sa kote koja nije deljiva sa 25 fuge se ne poklapaju sa granicom između crvene i bele pločice i to tačno za ostatak deljenja kote zida i broja 25

Pokušavao sam razne kombinacije ali nisam uspeo da ukapiram u čemu je štos. Ako neko ima ideju kako ovo rešiti neka se javi. Prihvatam i neko drugo rešenje gore navedenog zadatka.

post-50720-1418806591_thumb.jpg

post-50720-1418806601_thumb.jpg

Pretpostavljam da se pločice rade samo radi rendera tako da bih ja napravio pločice od zida debljine oko 0,5 cm (svaka pločica poseban zid i grupisao) i prislonio ih uz obični konstruktivni zid gdje treba da budu tako da možeš po visini da ih pomjeraš.

U podešavanjima imaš kolonu za svaku dimenziju, i dosta stvari se treba isključiti tamo, dosta loša opcija u ArchiCAD-u, jedino ako ti ne treba spiralno stepenište.

Ne znam da li si gledao ovog lika ali ima dosta dobrih trikova izmedju ostalih i da praviš stepenice sa complex profil opcijom.

Po mom mišljenju mnogo bolja varijanta. Ako imaš vremena pogledaj sve njegove tutorijale.

• 2 weeks later...
U podešavanjima imaš kolonu za svaku dimenziju, i dosta stvari se treba isključiti tamo, dosta loša opcija u ArchiCAD-u, jedino ako ti ne treba spiralno stepenište.

Ne znam da li si gledao ovog lika ali ima dosta dobrih trikova izmedju ostalih i da praviš stepenice sa complex profil opcijom.

Po mom mišljenju mnogo bolja varijanta. Ako imaš vremena pogledaj sve njegove tutorijale.

Uspio sam nacrtati dodatkom ArchiSuite. Ali hvala na linku, drago mi ja da naučim i drugi način.

• 2 months later...
Uspio sam nacrtati dodatkom ArchiSuite. Ali hvala na linku, drago mi ja da naučim i drugi način.

ArchiStair (deo ArchiSuite) je najbolji alat za stepenice koji postoji za ArchiCAD. Priča se da će se i u samom programu nešto pomeriti uskoro ... živi bili pa videli!

Pozdrav svima. Zadatak mi je bio da napravim zid koji je obložen keramičkim pločicama u naizmeničnim redovima različite boje. Dimenzija pločice je 40x25 cm. Uradio sam sledeće:

- napravio zid u Profile Manager-u, određene debljine, visine 250 cm u segmentima od po 25 cm

- svakom segmentu sam dodelio unapred definisan materijal pločice (naizmenično po visini)

- materijal pločice sam definisao dodavanjem teksture ( to je slika dimenzija 40x25 cm )

Kada uradim render tako definisanog zida dešava se situacija kao na slikama:

- kada zid polazi sa kote koja je deljiva sa 25 sve je ok tj. fuge se poklapaju sa granicom između crvene i bele pločice,

- kada zid polazi sa kote koja nije deljiva sa 25 fuge se ne poklapaju sa granicom između crvene i bele pločice i to tačno za ostatak deljenja kote zida i broja 25

Pokušavao sam razne kombinacije ali nisam uspeo da ukapiram u čemu je štos. Ako neko ima ideju kako ovo rešiti neka se javi. Prihvatam i neko drugo rešenje gore navedenog zadatka.

Treba da namestiš texture origin (Design/Align 3D Texture/Set origin). Radi samo u 3D prozoru, znači izaberi te zidove, F5, pokreni Align ... Podrazumeva se da tekstura počinje od koordinatnog početka, i zato su ti svi slogovi na kotama deljivim sa 25 OK a ostali nisu.

Možeš da se igraš i sa morphom, ako imaš neke čudnije oblike. Isti pristup mapiranju teksture.

Alternativa: ArchiTiles (deo ArchiSuite paketa, www.cigraph.com) ili besplatno, autor kolega Vistasp Mehta http://archicadstuff.blogspot.ae/2015/01/u...cts-v20-18.html

uzmes Photoshop i obrises ;D salim se , ne koristim Archicad za tehnicke crteze, AutoCad je zakon za to.

Vrlo netačno. Ako crteži ne izlaze iz ArchiCADa, onda nemoj ni da radiš u njemu, jer nema smisla, delji AutoCAD ... :)

Poenta je da sve radiš u jednom. Naučiš i vozi ... i onda ćeš videti da se brže CRTA (da, CRTA) u ArchiCADu.

Pretpostavljam da se pločice rade samo radi rendera tako da bih ja napravio pločice od zida debljine oko 0,5 cm (svaka pločica poseban zid i grupisao) i prislonio ih uz obični konstruktivni zid gdje treba da budu tako da možeš po visini da ih pomjeraš.

Ti si besmrtan? :)

Jared je odličan, treba ga pratiti!

• 4 weeks later...
  • 3 months later...
Pozdrav svima. Imam, za vecinu clanova, glupo pitanje. Kako da u ArhiCad-u postavim badzu na krovu? Veoma malo, skoro uopste, ne znam da radim u programu. Bila bih zahvalna ako mogu da dobijem najjednostavniju pomoc. :)

Naravno, prvo se obratis distributery

http://www.hicad.rs/

Obicno je dobro mesto za pocetak

http://helpcenter.graphisoft.com/?s=roof&a...-19&paged=3

Ovde je dokumentacija i obuka

http://helpcenter.graphisoft.com/guides/

Danas svi vole video

http://helpcenter.graphisoft.com/videos/

A ima i ovo, vec jedno 20 godina

http://archicad-talk.graphisoft.com/

Ako je engleski problem, vrati se na prvi korak.

• 8 months later...

hitno !!!

Posle nestanka struje sam startovao Archi Cad i on je prijavio fajl koji je bio otvoren pre nestanka, ali ja sam greskom umesto open stisnuo delete :wacko:

Ima li ikakve pomoći u ovom slučaju?? ..koristim verziju 18

Molim što brži odgovor jer mi rad treba za sutra ujutro...!

Probaj da potrazis na HDDu, taj fajl po nazivu, i peske prelistati TEMP fajlove ... odraditi i pretragu preko extenzije...

Ako koristis total commander, izaberi C particiju gore klikni na search pa ukucaj *.pln a posle *.pla ....

Pre toga ukljuciti opciju da se vide sakriveni fajlovi....

Configuration/Options/Diplay/show hidden files....

i onda prelistati sve fajlove koje nadje....

:( ...

Ukoliko to ne da resenje.... onda pokusati sa GetDataBack ili sa EaseUS Partition Master ...

srecno!!!!

:(