Jump to content
Sign in to follow this  
ile

.htaccess preusmjeravanje

Recommended Posts

Kako u .htaccess fajlu napravit preusmjeravanje sa www.site.com na www.site.com/lang

Rijec je o visejezicnom sustavu na sajtu i posto je engleski defaultni onda bi i defaultni url od sajta bio www.site.com/lang

Fala unaprid :)

Fala... malo san se zaletio pa je na kraju ipak ovo odradjeno pomocu header() funkcije - nisan se nje odma sitio :)

Fala jos jednom, pozdrav!

naravno da cesh preko headera, to je najispravniji nachin mada opet ne najoptimalniji, ako se vec umesh da pishesh php kod preporuchio bi ti da pokushash da napravish prevodjenje vec u samom kodu,tada ne bi imao potrebe za redirekcijom, stavish jedan jezik da ti bude default, a ostali da mogu da se biraju

evo ti mali okvir ako bi to moglo da se odradi

u templejtima stavish markere umesto rechi npr %%%site_greetings%%%

lang falj gde definishesh prevode, npr zgodno je da to bude neki xml fajl

<?xml version="1.0" encoding="utf-8" ?>
         <data type="array">
        <languageKey index="default" type="array">
            <label index="site_greetings">WELCOME DEAR USER</label>
                         ........
                </language>
        <languageKey index="sr" type="array">
            <label index="site_greetings">Dobrodoshli</label>
                         ........
                </language>
       </data>

onda jednostavno uchitash u php trenutni jezik, preg_replace ili shta god vec da zamenish markere prevodima i eto multijezichnosti :)

btw 301 nije bash korektan nachin za redirekciju kad je jezik u pitanju, jer 301 znachi permanently moved i ima najchescu primenu kada sajt promeni domen da bi korisnici i chika google bili pravilno preusmereni na ispravnu adresu

sve je radjeno u php-u, engleski jest defaultni jezik, ali ovo radim da izbjegnem dupliciranje sadrzaja, tj da mi ne bude na www.site.com i www.site.com/en isti sadrzaj. Jedna druga opcija koju sam mozda mogao napravit je da kad nisam na naslovnici a ucitan je engleski (npr. lociran sam na www.site.com/en/about) pa da se prilikom klika na home vratim na www.site.com a ne na www.site.com/en... Nekako mi se cinilo "preglednije" u smislu URL-a da mi odma naslovnica pocinje sa "en" u urlu.

Hvala na savjetima ;)