Jump to content
neba77

Profesionalno maketarstvo

Recommended Posts

Imam par pitanja u vezi prof. maketarstva (arhitektonskog ) . Ima li neko informacije gde se u Beogradu mogu nabaviti dobri maketarski materijali i koliko se otprilike krecu cene izrada maketa.... hvala :)

kolko sam ja informisan u srbiji uopste ne postoji profesionalna maketarska prodavnica!

jedino sto mozes da nadjes su neke alatke za maketare i to su najcesce niskog kvaliteta i neki suzeni izbor maketa aviona i nekih vojnih vozila...

ima i nesto ljudi sve sa puskama i ratnom opremom! pa ako te to zanima i pravis bunkere onda mozes da nadjes nesto inace nista...

najbliza mesta de ces naci maketarsku opremu su ti budimpesta i ljubljana!

ni pravu balzu nemas ovde da kupis....

karton papir i lepenku stavi pod jedan kisobran posto se sve krivi i vitoperi kad se pokvasi! :)

lepak...tu vec iamamo svasa mada tigar to nekako najzuce radi! :lol:

zavisi kolko zelis profesionalan da budes....

mada ti trziste materijalima ne dozvoljava neku preteranu profesionalnost! :)

da vam okacim jos maketa? :)

Ne razumem se puno u makete ali mislio sam da su tu bitnije masine koje bi precizno sekle te materijale. Neki cutteri, CNC masine ili sta ja znam, nije moj reon.

imas u Timockoj br18 (iznad Djerma) radnju gde prodaju raznorazne letvice i sperploce. inache to je radnja za avio i brodo modelarstvo, ali moze da posluzi.

ako se vec raspitujes za masine najbolje bi bilo sa masinama za obradu drveta, imau sigurno negde da se kupi neka masina bas za makete, pa udri i cepaj od drveta. ja sam radio neke makete za neku reklamu (neka banka, mada nije zazivelo na Tvu)

majete su od drveta, iverica, ali sam ih oblozio hamerima u boji (tako je trazio lik) evo i slike...

post-1125-1126432703.jpg

post-1125-1126432720.jpg

a ove sledece fotke su moja maketla sa sinteznog 3 (fakultet kosarke) koje su napravljene od drveta

post-1125-1126432937.jpg

post-1125-1126432955.jpg

ps. ako nekome trebaju makete nek se javi :)

Hvala ljudi na odgovorima...

@ slotere : Jesi li nosio sper na CNC ili si sam sekao nekom ubodnom???

Cime si spajao ploce?? Mislim kojim lepkom...

P.S. Lepe su ti makete...

@ weebad : Gde si nabavljao karton i lepenke?? I okaci koju maketu...

@ pail : Pa bas se i razmisljam o varijanti nosenja CAD crteza na CNC pa naknadnog krpljenja, spajanja i detaljisanja, pa me interesuje jel pametnije to ili klasicno rmbacenje nad lepenkom?? Mozda che zna nesto vise?? Bas cu da ga cimnem.... :P

@neba : nisam koristio sper na ovim maketama, a ivericu sam spajao lepkom za drvo (mada se i ne secam mozda su bile i malo prikucane)

nego ... sta je CNC ? jel to kao CNC MUSIC FACTORY !!!!?

Ne znam, ja nikad sa tim nisam radio, znam samo da su i neke najprimitivnije cnc masine dosta skupe a ne znam ni kako se krecu cene firmi koje pruzaju usluge koriscenja ovih masina...

Jedino sto znam su price moje kume iz svajcarske, oni tamo na univerzitetu imaju gomilu takvih masina, namenjene raznim strukama, izmedju ostalog imaju i neku vrstu 3d stampaca, masina koja ne glodje gotovu masu, nego pljucka gips od 0, tako da dosta njih na tome radi makete, a ja, ja im bas zavidim :)

Meni su makete izasle na nos, ali kad sam ih radio sad na prvoj godini, crtao sam mreze u cad-u i stampao ih, problem mi je bila ravna podloga na kojoj bih kasnije sekao hamer, i stvarno dobar skalpel. Radije bih sve to odneo na cnc i izrezao klikom dugmeta :)

CNC computer numerical control

http://en.wikipedia.org/wiki/CNC

>pa evo!

ovo sam radio za pokojnog Ranka Radovica na njegovoj arhitektonskoj analizi- policajska stanica.

a za profesora Dusana Krstica nadam se da ce uskoro u penziju radio sam stanbenu zgradu koja nazalost nije zavrsena (mislim na maketu) tako i ona ovako izgleda.

a na ovom linku se na dnu stranice nalazi vila radjena takodje za dr. Krstica.

> policajska stanica>tehnika:lepenka i providna plasticna folija (ili kako se vec zove)

> stanbena zgrada>tehnika: maketarska bela plastika (debljine 0.5mm i 0.15mm)

> vila>tehnika: maketarska balza (debljine sam zaboravio davno je bilo... mislim da je oko 1mm) :)

e da sto se tice CNC masinice... ima je metropolis univrzitet za primenjenu umetnost... bar su tako najavljivali!

u NS-u ne znam dali je iko ima posto se nisam bas nesto raspitivao... Mozemo da nalozimo Kseniju Hell da nam kupi jednu za fax! :lol:

znas kako mozes da radis> odstampas osnove 1:1 na stampacu i onda ih zalepis na lepenku i seces ubodnom testerom sa glatkim secivom! :)

puno ce te skupo izaci odrada na CNC masini! ali javi ako nadjes i naravno reci kolko kosta da se skenjamo malo! :)

novi sef odseka na novosadskoj arhitekturi...

kako ona je faca pa je jako nadrkana s novim polozajem idu i nove mogucnosti pa sad maksimalno terorise studente na svojim predmetima i bla bla da ti ne pisem...

gledaj te bre zgrade gore to je bitnije!

Jedino sto znam su price moje kume iz svajcarske, oni tamo na univerzitetu imaju gomilu takvih masina, namenjene raznim strukama, izmedju ostalog imaju i neku vrstu 3d stampaca, masina koja ne glodje gotovu masu, nego pljucka gips od 0, tako da dosta njih na tome radi makete, a ja, ja im bas zavidim :)

je li ovo ETH Zürich u pitanju?

kolko sam ja informisan u srbiji uopste ne postoji profesionalna maketarska prodavnica!

jedino sto mozes da nadjes su neke alatke za maketare i to su najcesce niskog kvaliteta i neki suzeni izbor maketa aviona i nekih vojnih vozila...

ima i nesto ljudi sve sa puskama i ratnom opremom! pa ako te to zanima i pravis bunkere onda mozes da nadjes nesto inace nista...

najbliza mesta de ces naci maketarsku opremu su ti budimpesta i ljubljana!

loshe si informisan...

;)

zato sto je to bilo upuceno meni a mi se vec duze vreme prepucavamo nesto... mada ja prave razloge tog prepucavanja jos nisam utvrdio!

pa tek tolko da bude protiv mene! a ni on ne zna dali i gde ima!:)

zato sto je to bilo upuceno meni a mi se vec duze vreme prepucavamo nesto... mada ja prave razloge tog prepucavanja jos nisam utvrdio!

pa tek tolko da bude protiv mene! a ni on ne zna dali i gde ima!:)

ja ne znam o kakvom ti prepucavanju prichash...

ali svakako znam o chemu ja pricham kada spominjem profesionalne maketarske radnje, jer se maketarstvom (onim koje si ti spomenuo u jednom od svojih ranijih postova, avioni, tenkovi itd.) bavim 10 godina...

dakle...

ako nekome treba maketarski pribor, mozhe ga naci u m-hobby-u na novom beogradu, blok 30 (provericu koja je tachna adresa, jer je radnja menjala lokaciju).

pribor za avio modelarstvo, razne letvice, furnire, shper ploche, balzu itd..mozhe naci u timochkoj 18 (kao shto je nik sloter vec napisao)...

na ovoj temi ste pocheli da prichate o svemu, samo ne o profesionalnim arhitektonskim modelima (maketama)...koji izgledaju ovako...

evo nekoliko fotografija maketa sa bienala arhitekture/ venezia 2004.

chisto da se vratimo na temu

im000146resize4up.th.jpg hpim3634resize2hs.th.jpg im000150resize2by.th.jpg im000215resize3kh.th.jpg

opa macak! svaka cast!

oces u sloveniju po materijal i modele? :) javi se na private!

venecija ja ok to je bas vrh! mada je i ona malo pala sto se tice kvaliteta! i puno je bolje bianale umetnosti nego arhitekture no... mi pricamo o maketama. tako da nebo dugujes nam cene za CNC! pa molim te nemoj nas uskratiti za informaciju!