Jump to content

Nikon D40x ili Nikon D60 - Pomoć

Evey
 Share

Recommended Posts

Prije svega, dobro večer ili jutro, kako ko voli.

Dakle, fotografijom se bavim prije svega amaterski, no za posao mi je potreban novi aparat.

Dvoumim se između dva navedena. Naravno, željela bih Nikon D80, no isti nisam u mogućnosti nabaviti, tako da molim za pomoć u vezi izbora nekog od ova dva.

Unaprijed zahvalna.

I unaprijed se izvinjavam ukoliko temu nisam postavila na pravo mjesto.

Po prikazima na netu to nisam zakljucio, nego resenje sa d 60 pominju kao jedinstveno, nesto kao elektronic rangefinder.

Nego, drugar mi je kupio sigmu 18 200 os, u domacoj radnji za 300ak evra, za koju kaze da ima autofokus na d40x. Gledajuci performanse nije mi jasno kako je to moguce. Na sigminom sajtu takav objektiv sa hsm se vodi ka novi i kosta oko 700 dolara.

Uzmi D40. Sad je ispod 400 eura sa 18-55mm. Mali i allaround. Komplet nema vise od 600grama. za kvalitetu fotke ni ne govorim. Kasnije skupi oko 380 eura i uzmi AF-S 50mm.

Taj D80 sa Sigma objektiv 18-200 tezi oko kilo ipo. Sta ce ti takva cigla kad kvalitet fotke kod SLR-a ne zavisi od tela, vec od objektiva.

Po prikazima na netu to nisam zakljucio, nego resenje sa d 60 pominju kao jedinstveno, nesto kao elektronic rangefinder.

ja sam to iskopao na par mesta na netu jer sam sad u fazi kupovine d40, pa me je zanimalo da li su ikako upotrebljivi stariji fixni objektivi (koji bi eventualno kupio u buducnosti jel...) iako d40 nema AF motor. kazu ljudi da npr Nikon AF 50mm f/1.8D radi sve sem AF i da koliko toliko pomaze potvrda fokusa kod manuelnog fokusiranja...e sad ne bi bilo lose kad bi ovo mogao da potvrdi i neko od iskusnij clanova foruma ko je to probao...

Nisam bas "iskusniji" :) ali sam imao D40 i probao, kod manuelnog fokusiranja radi potvrda fokusa tj pali se tackica u donjem levom uglu trazila kad pogodis..mislim da je razlika sto ti kod D60 pokazuje i da li si ispred/iza one tacke koju fokusiras ...evo link-pogledaj srednji deo strane (skoro je bila tema o tome ovde?)

dpreview.com-D60 review

...no za posao mi je potreban novi aparat.

Dvoumim se između dva navedena. Naravno, željela bih Nikon D80, no isti nisam u mogućnosti nabaviti...

Za koji posao je potreban?

Nisi u mogućnosti nabaviti zbog: nemogućnosti nabavke ili neimanja vrednosnih papira? :)

Imao sam Nikon D40 više od godinu dana. Odličan aparat:

- za onoga ko nema malo više novaca da kupi D80

- za onoga kome ne treba više od tri fokusne tačke

- za onoga kome ne treba motor u telu da bi pokretao 80-85% F objektiva

- za onoga kome ne treba više od 6 mpix

- za onoga kome ne treba veće, jače, kvalitetnije telo

- za onoga kome ne treba lako pristupanje promeni ISO, WB i nekim ostalim važnim parametrima

- za onoga kome ne trebaju pomoćne linije u tražilu

- za onoga kome ne treba pomoćni LCD displej

- za onoga kome ne treba breketing

- za onoga kome ne treba bežično upravljanje blicevima

...

Sad se toliko setih.

Što se tiče starih objektiva na D40/D60...

Koristio sam Nikkor 50mm f1.4 i 85mm f1.8, takođe Nikkor AF 28mm f2.8, Nikkor AF-D 35-70mm f2.8, itd, itd...

Sve to radi. Čak na onim najstarijim sve mora ručno.

I kada sam u jednom trenutku ostao samo na kit objektivu (naravno AF-S) osećao sam se kao da nemam ni jedan!

Tad sam shvatio šta je velika blenda! :)

Ali to je kao Sigma, nekad ubode, a nekad ne! :lol:

Evo jedna fotografija napravljena tim prastarim neautofokusnim Nikkorom 85mm f1.8 starim možda i više od 30 godina...

alisa.jpg

Pozajmljivao sam ga od jednog lokalnog fotografa.

Ovaj je bio malo izgreban, tezak kao djavo, ali me odusevljavala ostrina na f1.8, i sto su svi likovi licili na sebe! :rolleyes:

Upravo tako!

Sa kit objektivom 18-55mm f3.5-5.6 nekako su mi svi bili malo izdeformisani, bez obzira na kojoj ziznoj daljini i koliko bio daleko od te osobe...

Evo jos jedna sa njim, meni omiljena (malo dece nije na odmet, vidim svi poceli, pa rekoh...) :rolleyes:

alisa-1.jpg

I evo jos jedna sa Nikkorom AF 35-70mm f2.8 (push-pull), koji radi sve osim AF...

Lep je to osecaj, manuelno fokusiranje. Cak se vremenom stekne praksa i uvezba se za svaki objektiv... Ali...

sladja.jpg

I jedan detalj bez obrade...

detalj.jpg