Jump to content
NiTRO

Sve teme o grafickim tablama

Recommended Posts

Koliko vidim i on je pozitivno ocenio ovaj xp-pen artist12.

Ne spušta wacom loptu, ovaj cintiq 16 ne-pro meni izgleda kao wacom kopija wacoma :)

Pro serija je taman toliko bolja koliko više i košta. Biće zanimljivo kad klonovi dostignu performanse Pro serije ...

Vidiš toga se nisam setio, to sa grafičkom je elegantnije rešenje od kablova/adaptera. Uostalom, detinji komp ima samo grafiku na procesoru, neće da smeta neka odvojena.

Hajde ovako... Koliko vidim bavis se fotografijom.

Verovatno bi veci deo foto sekcije na Zoni napravio bolje fotke sa nekim jeftinim idiotom nego ja sa Canon 5D. Ali opet, ljudi kupuju skupa tela i staklice. Jednostavno sa losom opremom guras donekle, a odnekle ne mos' dalje.

Dobar rivju je relativna stvar, jednako kako neki jeftin fotoaparat dobije ocenu :dobar za tu cenu... Rivjui se prave za sve ciljne grupe.

Ali to nije bitno, detetu je ovo za pocetak, i ako bog da docice i bolja stvar. Procice vreme dok kvalitet table i velicina pocnu da je koce.

Nikako integrisana, noviji Inteli imaju finu grafiku, ali to nije to.

Pogledaj na

https://forum.benchmark.rs/forumdisplay.php...ajem-ili-menjam

https://forum.benchmark.rs/forumdisplay.php...7-PC-komponente

Moj je komp 100% sastavljen od polovnih stvari. Za 100-200 jura najvise mozes pazariti finu karticu.

Wacom... pa morali su da naprave entri level tablu. Cena je i dalje visa nego kod konjkurencije, a da li se isplati.... Pa kod mnogih proizvodjaca ima puno gluposti koje sa vremenom pocinju da bas smetaju. A kad ce klonovi da dostignu Wacom kvalitet... Ima tu dosta sicarenja.... Intel godinama stavlja losu termo pastu u procesore. Ljudi su rastavljali procesor, stavljali kvalitetnu pastu i skidali temeraturu za 20 -25+ stepeni. Da bi to postigao trebao bi da ulozis par stotina $$$ u dobro vodeno hladjenje ( koje se na kraju ipak stavlja ponekad ). Koliko znam, Intel stedi 2 centa po procesoru tim pilicarenjem.

E sad, ako neko plati 2-3k$$$$ za top procesor dao bi jos sto-dvesta, samo da ne mora da rizikuje da unisti procesor ( garanciju gubi u svakom slucaju ).

Svi proizvodjaci tablii stede.... a neki od njih zrtvuju upotrebljivost zarad nekih "featura" koje i nisu bitne, al' lepo izgledaju. Wacom se barem potrudio da tabla bude vrlo upotrebljiva zarad nedostatka featura bez kojih se moze.

Tako da kad pogledas mozda je bolje kupiti Wacom nego slican proizvod 30-40% jeftiniji.

@Fokker, Cekaj znaci ta sprava ima staklo preko displeja? Nisam kacio tu informaciju, obicno samo napisu IPS ekran.

Uf, kakva je paralaksa? Ako mozes da poredis sa Wacom-om ili IPad-om.

Da, svi Huioni imaju staklo. Prethodna generacija, kao moj, ima glossy staklo, dok ovi novi imaju teksturisano, kao Wacomi. Paralaksa je očekivana, postoji ali nije iritantna. Čini mi se da je na ne-Pro Cinticima kao ovom od 650 dolara manje primjetna iako nema laminiran ekran, ali je iPad Pro ipak tu šampion. Isprobao sam kod kolege 12.9 Pro iz 2017 sa poprilično skupim matte paper-like protektorom i, koliko god bio anti-Apple, to je najpribližniji osjećaj crtanju na samoj površini od svega šta sam vidio i probao.

Tja, dok se neki kosooki ne naljuti i ne napravi pristojan uredjaj po pristupacnoj ceni.

Ja skroz očekujem da Huion uskoro izbaci 16" model po cijeni novog Wacoma, ali sa specs bukvalno feature za feature kao Cintiq Pro.

EDIT: E, da - imaću uskoro na prodaju još jednu Intuos 3 tablu ekstremno jeftino, ali PTZ-930, tj. A4 model. :D Ako ima zainteresovanih neka se jave, dogovorićemo se.

https://www.storexppen.com/buy/artist-15_6pro.html

15.6, zamal pa 16" je onako, dovoljno, ali ne bas da se osecas komforno. Doduse to zavisi i od softvera.

SAI ima pogolem interjfejs i ne moze se kustomizovati, secam se koliko sam problema imao sa 17" CRT. U fotosopu mozes minimzirati ikone, ali ZBrush koji ima kilometarski interfejs bi stvarno bio PITA na tom ekranu.

Cena je manja nego za Wacom + ima dodatne funkcije. Ono sto se ne moze videti sa slika i video rivjua je direktno poredjenje sa Wacom-om. Zamene obicno imaju problema sa jitterom, po ivicama ne hvataju potez kao treba itd.

Ali za razliku u ceni mozes dokupiti memoriju, dodatni SSD za scratch disk, ili pricuvati za bolju grafu-procesor....

Crapple je prolupao, nacisto. Svojevremeno su pravili PRO masine i nudili samo budjavi magic mouse. Ljudovi su morali da dokupljuju PRAVI mis sa 3 dugmeta i da se mole bogu da ce da radi. Ali bili su kao rock-solid, kvalitet-podrska.

No prodaja im je pala, pa su pribegli veomaaa pametnom resenju, dizu cenu van svake razumne granice a pri tom kvalitet i servis su im u turcu. O nedostatku portova necu ni da pricam. A i ono sto ima.... secam se nekog ( bivseg ) Crapple fana koji je pokazao punu torbu donglova i kablica koje mora da nosi sa sobom. Na kraju je kupio Win laptop, a nije jedini.

A steta, proizvod bi mogao da im bude vr' vrhova. Skoro sam gledao ilustracije koje je lik radio za Dizni na tom malom gofancetu. Dizni placa dobro, ali zahteva vrhunski kvalitet....

Ljudi, treba mi pomoć u odluci koju od ove dve table da kupim?

https://www.amazon.de/dp/B07LBGH67J/ref=sr_...C208&sr=8-3

https://www.amazon.de/dp/B07TP5BJL3/ref=sr_...r=8-15&th=1

cena je približno ista. Inače, bavim se arhitekturom, softveri koje najviše koristim su AutoCAD, Revit, 3ds Max i Photoshop. Planiram da počnem da učim i ilustrator i da obnovim prvobitni hobi, crtanje stripova. Koja od ove dve table bi mi najviše koristila?

Zavisi od par stvari. Ako si naucio da crtas na papiru onda ti tabla - monitor predstavlja resenje koje je manje bolno od crtanja po dasci i gledanja u monitor. Mada, barem po mom iskustvu mozak se brzo prilagodi.... za finese ce ti trebati nestovise vremena. Obicna tabla je takodje pouzdanija... kako da kazem, barem sudeci po tudjim iskustvima.

E sad ako se odlucis za tablu - monitor, pravo pitanje je da li da uzmes Wacom ili nesto drugo. Wacom je IME, ali samo da znas nisu oni bez mana... Velikih mana ponekad <_<

Pogledaj ovo u deskripsnu imas link ka sajtu gde je lik dao kritike & ocene ostalih proizvodjaca. 16" je malo, dovoljno za rad, ali ogranicavajuce, pre ili kasnije ces doci do tacke gde ces se pokajati. Takodje taj Wacom ima veliku paralaksu, tj. nema laminiran ekran. Racunaj da par profi artista za koje znam, radi na Huionu, vajaju u Zbrusu - Blenderu, crtaju, ilustruju.... znaci sasvim upotrebljivo i za pro rad. Neki od njih imaju laminiran ekran, a 22" je Taman :P ni premalo ni preveliko.

https://brad.site/blog/

Uzeo bih prvu tablu, radim  u fotošopu obradu fotografija. Da li ima smisla uzeti ovako nešto za početak WACOM INTUOS S CTL-4100K-N?

O Ovome je pisano milion puta. Za obradu fotografija u principu i nije potrebna velika, posebno precizna tabla... u poredjenju sa 2-3D umjetnoscu. Wavom je poznat po kvalitetu, ali tabla je stvarno majusna. Iako ti nije potrebna preciznost razmisli o ovome. Standardni monitori su danas 24-27", a tabla ima aktivnu povrsinu od 6x3.7".... sto u prevodu znaci da potez od jednog santimetra na tabli je na ekranu desetak santimetara. Nije da ne mozes da radis, ali je malo nekomforno. Pre ili kasnije ce te iznervirati, a onda moras da pronadjes nekog ta mu uvalis tablu. 

Na tvome mestu bih isao na vecu tablu, ne mora obavezno da bude Wacom.

Pozdrav svima, malo sam zaboravio na Dizajn. Zonu. Da nema e-mail obaveštenja ko zna kad bih opet posetio ovaj sajt.

Evo da podelim moje iskustvo sa XP-Pen DECO-01.

Kupio sam još prošle godine preko Ali Expres-a sa zvanične XP-Pen prodavnice i čekao sam na nju tačno mesec dana, doduše u BG je stigla za 7 dana plus naša carina :(

Sve ukupno sa carinom izašla me nešto manje od 80e. Nesećam se tačno nemogu da nađem račun. Znam da neide porez već samo carina.

Skoro svi današnji ekrani su promera 16:9 i prema tome logično je uzeti tablu istog promera. Veličina znači zbog transfera poteza, kao što Alekba reče.

Ova tabla radi odlično, performanse su odlične. Ja imam poprilično solidan/jak komjuter i u fotošopu a i u ostalim programima (testirao sam u Corel Painter-u i Autodesk Sketchbook-u) i nemam nikakav Lag ili zaostatak, seckanje, neravne linije i slično. Detekcija poteza olovke je odlična, tj odaziv kursora, potez/pomeranje je skoro instantno, poput miša.

Drajveri rade bez problema. Imaju Macro funkcije, možete podesiti prečice do mile volje. Prepoznaje različite programe pa možete imati postavku prečica po programu.

Nisam baš zadovoljan teksturom površine za crtanje, tj malo se "ježim" od ove površine, ali to sam rešio tako što sam zalepio papir preko površine za crtanje, papir iz A4 sveske. Eto jeftin način da promenite teksturu površine. ;) A tako se čuvaju pinovi, manje se troše.

Ja sam ondak hteo da uzmem neki Huion (malo su bolji) ali Huion nešalje za Srbiju, međutim postoji EU predstavništvo kod slovenaca huion-tablet.eu ali oni tad nisu imali tablu koju sam ja hteo pa sam se odlučio za ovu malo jeftiniju varijantu i nisam se pokajao.

U svakom slučaju preporučujem XP-Pen pogotovo novu verziju Deco-01 V2, podržava Tilt i može da se poveže sa android uređajem, tj možete crtati na telefonu ili tabletu.

Evo moje prvo delo na ovoj tabli :)

Portal to Xibalba - The Underground (3-27).jpg

Zanimljiv video. Stara izreka kaze 100 zena, > 200 sisa. Sto ce reci svako ima svoje misljenje, ponekad i vise odjednom 😛

Ozbiljno, ovo moze biti veome korisno za nekog ko kupuje prvu tablu ili namerava da predje sa Wacoma na jeftiniju varijeantu. Kljucna recenica : Ko nije koristio Wacom, za njega ce Hjuion biti dobar.  Kakogod, dobro je znati. Znam da mnogi pdlicni artisti koriste Hjuion, lik koji je pravio ovaj video je srednja klasa mislim. 

Ne vidim više oglase u ovom podforumu o hardveru, pa reko' da zloupotrebim ovu temu, možda nekog interesuje ... nadam se da admiri neće zameriti ...

Prodao bih XP pen artist 12 tablu koju sam kupio za ćerku prošle godine.  Postavio sam oglas na KP, za sva eventualna pitanja stojim na raspolaganju ...