Jump to content
NiTRO

Sve teme o grafickim tablama

Recommended Posts

Nisam siguran da je to, zato i nisam napisao, posto kod mene je vidljivo samo pod odredjenim uglom i ne vide se na tamnim povrsinama, samo na svetlim

Moram da kažem da su ljudi iz Sitologike u najmanju ruku neprofesionalni da ne upotrebim neki gori izraz. Zvala sam ih juče da pitam za foliju, nemaju pojma o kakvoj foliji je reč, onda im potanko sve objasnim od toga da se radi o providnoj samolepljivoj foliji debljine .3mm, širine 75cm do toga da je prodaju na metar 220 dinara. Ajde nekako se sporazumesmo i čovek mi reče da je imaju. Danas pošaljem devera, pošto nisam iz BG da bi mu rekli da nemaju pojma o kakvoj se foliji radi. Smešni su u najmanju ruku.

Auuuu O.o Pa ja nisam imao bas tolikih problema, ali jesam nekih, jer ne znam kako se ta folija zove i trebalo mi je malo vremena da im objasnim sta tacno hocu. Uzeo sam jednu rolnu .3mm x75cm i jednu od .5mm x75. Bzv sto je tako ispalo.

Nije to toliki problem koliko mi je bezveze kad neko ne zna šta prodaje. U svakom slučaju za koji dan sam u BG-u pa ću otići lično da kupim foliju i da ih upoznam sa asortimanom robe koju nude :D

E pa onda bolje da ne idem uopšte. Razumela sam da je to samolepljiva folija. Nema šanse da lepim selotejpom, ja sam bolesni esteta, meni bi to bolo oči. Elem stižu i prvi utisci o 24HD Touch :)

Evo kratke recenzije nakon samo par dana korišćenja Wacom Cintiq 24HD Touch.

Na prvom mestu touch screen je zaista fenomenalan, može se porediti sa onim kod Apple uređaja ako nije čak i bolji. Ponekad ima utisak da ga i ne dodirnem a on izvrši komandu, što može biti problematično pogotovo dok radite. Desi se da ne odreaguje samo na prste već i na dlan ili bilo koji drugi deo ruke ako pređete preko radne površine. Oko toga morate voditi računa. Interesantna stvar je i da ne prepoznaje recimo zoom komandu ako su vam prsti suviše blizu. Moraju biti udaljeni jedan od drugog bar 2,5cm. Isto važi i za rotate.

Pošto tabla ima multitouch screen koji podržava istovremeni rad svih 10 prstiju, dosetili su se finih funckija za veću produktivnost. Sa dva prsta pokretima u levo ili desno možete skrolovati bilo u browseru ili nekoj drugoj aplikaciji. To je jedina prečica tog tipa koja je nepromenljiva. Sa tri prsta pokretima u levo ili desno možete se vratiti na korak napred ili korak nazad, a samim dodirom možete bukvalno raditi šta god odaberete iz dodatnog menija jer je ta funkcija programibilna. Sa četiri prsta levo ili desno možete birati između otvorenih aplikacija(Alt+Tab) a pokretom odozdo na gore možete raditi ono što dodelite tom pokretu. Isto je i sa pokretom 4 prsta odozgo na dole. Kada je u pitanju 5 prstiju možete dodeliti dodatne funkcije za pokret odozgo na dole i za klasičan dodir.

Druga interesantna stvar je da olovka ima primarnu funkciju u odnosu na touch i da ako pokušate istovremeno da crtate olovkom i recimo probate da promenite alatku u PS-u neće vam uspeti. Olovku morate odignuti od table na preko .5mm, mada u mom slučaju i više, pa tek onda da koristite touch. Olovka je vrlo lepo napravljena i možete da je stilizujete dodatnim prstenovima u crvenoj, crnoj, sivoj i beloj boji. A ima i gumirani dodatak koji po meni ničemu ne služi jer nema isečene rupe za switch button na samoj olovci, tako da ako rešite da zamenite postojeći njime onda gubite buttone na olovci što je po meni bezveze.

Gornja tri button-a koja služe za info o prečicama na samoj tabli i olovci, za prikaz tastature i uključivanje i isključivanje touch-a su toliko dobro napravljena da bukvalno samo pređete prstom preko njih, nema potrebe za pritiskom na ista. Tasteri sa strane su takođe kvalitetno napravljeni pogotovo Touch Ring koji je zaista koristan. Jedino što me strašno nervira su tri tastera pored ringa koja su potpuno drugačije napravljena u odnosu na dugmad ispod. Kada ih pritisnete imate utisak da krckaju što mene užasava. Kad smo već kod dugmadi, iako vam se čini da ima dovoljan broj istih opet vam na kraju zafali za neku prečicu ili aplikaciju. Koristim skoro sve prečice u PS-u i malo mi je čak i ovih 16 koje ova tabla ima plus radial meni.

Ventilator koji ova tabla ima se pali prilikom podizanja sistema i prilično je bučan, ali iako sam radila skoro tri dana neprekidno, sem kad sam spavala, on se nije palio. Dislej je gotovo hladan nakon 12h rada što me je prijatno iznenadilo. Sama tabla je jako teška, jednom kad joj nađete mesto teško da ćete je više pomerati. Problem može da predstavlja to što kad je otkočena i nakrivljena na dole, može se desiti ukoliko je ne pridržite da preovlada težina i da tabla tresne o sto ili čak i padne ukoliko je niste lepo postavili. Postolje mora biti celom površinom na stolu čak i nekih 10cm unazad ne bi li ste bili sigurni da vas težina table neće prevariti. Nožice na koje se tabla postavlja, ukoliko želite da je koristite kao monitor ili da ispod stavite tastaturu, nisu dobro napravljene, ne mogu se postaviti u bilo kojoj poziciji i deluju prekrhko za ovu tablu. Jednostavno ne ulivaju sigurnost.

Eto ukratko o ovoj tabli, ako se setim još nečega dodaću ili ako vas nešto interesuje pitajte.

To je tabla koja mora biti prikačena na komp da bi radila. Može koristiti i kao drugi monitor, ne mora služiti samo za crtanje, ali da, to joj je prvobitna namena. Otvaraš aplikacije direktno na njoj i radiš direktno na njoj.

Treba da izaberem grafičku tablu za rad u profesionalnom studiju. Reč je o prelaznom rešenju, pošto do sada nisam radio na pomenutoj spravici. Kasnije bi uzeli neki kud i kamo bolji, ujedno i skuplji model, verovatno iz Intuos5 serije. Tabla je potrebna za rad u Ai, pre svega.

U okviru planiranog budžeta naišao sam na model Kanvus Artist 127, pa me interesuje da li neko ima iskustva sa njim i kako se pokazao. Na netu sam naleteo na vrlo oprečna mišljenja o tom modelu, neki ga hvale, a neki kude, mada je ipak prevaga na ovima što ga hvale.

Takođe, u okviru istog budžeta naleteo sam na model Wacom Bamboo Fun Pen + Touch Small, ali je vrlo mala radna površina kod te table (ipak, nisam siguran da je veličina od presudnog značaja za rad).

Bio bih zahvalan za neki savet.

Pozdrav.

Znas kako to uglavnom ide - hvale je oni koji nisu koristili wacom pre toga, a kude je oni koji jesu ;)

Ako je samo prelazno/privremeno resenje, onda je OK.

Inace, velicina nije od presudnog znacaja za rad. Nekima cak vise odgovara manja tabla, ali to je vec subjektivno.

Hvala na savetima.

Gotovo je, od Kanvus table smo brzo odustali, iz razloga malog broja informacija i vrlo oprečnih mišljenja o istoj. Takođe smo odustali od male radne površine, jer potrebe posla traže ipak malo više. Odlučili smo se za Wacom Bamboo Fun Pen + Touch Medium, ali te table jednostavno nema u prodaji. Na kraju smo se otvorili i uzeli Wacom Intous5 M. Da li je to bio dobar potez, nadam se da jeste.

Pozdrav

Sjajna tema, prelistao sam dosta i necu ponavljati (nadam se) i dalje vas frustrirati.

Odlucio sam da (za sada, po potrebi i mogucnostima) pazarim jednu od sledecih:

http://www.comtradeshop.com/graficke_table...h-470s-en-13717

http://www.gigatronshop.com/graficke_table...l-470k-en-13027

Hvala svima na temi, bili ste od velike pomoci!

Elem, kao prvi post na ovom forumu, imam jedno pitanje:

Spominjali su mnogi kako je "wacom zakon", pa me interesuje - koliko tacno?

Imao sam ranije Genious tablu, sa kojom imam jako losa iskustva. Nisam je mnogo koristio jer mi tada, iskreno, nije ni trebalo takvo nesto, kupio sam od drugara za 1000 dinara radi jebiga. Sada kada imam potrebu za tabletom - interesuje me da li cu osetiti drasticnu razliku izmedju te stare table i Wacoma?

doticna je:

http://www.itsvet.com/proizvod/genius-wiza...p_tablets/41/18

Izvinjavam se unapred na dugom postu.

interesuje me da li cu osetiti drasticnu razliku izmedju te stare table i Wacoma?

Definitivno!!!

Nebo - zemlja :)

Cao ekipo,

interesuje me nesto, nadam se da mozete da pomognete. (procitao sam dobar deo teme i nije bilo reci o ovome)

Naime, skoro sam pazario Intuos 5 BEZ TOUCHA (razlika u ceni nije zanemarljiva, skoro 150e) i sad, jedina stvar koja me mnogo nervira -

ne radi mi rotacija pomocu ringa.

Opcija postoji, jedna od one 4 opcije oko ringa je i rotacija, i sve ostale rade, samo rotacija (rotacija platna, iliti canvasa) ne radi. Ni u jednom programu. Uzeo sam CS5, da proverim da li je mozda do toga, drugar mi je rekao da je P.S. rotaciju u potpunosti integrisao tek u verziji 5, i - i dalje ne radi.

A to mi mnogo znaci zbog prirodnih poteza linijom itd, znate i sami.

Ako neko ima neku informaciju, bio bih veoma zahvalan :)

poz

@zjum,

Nemam Intuos ali ću probati da ti pomognem. Ako se ne varam, kod Intuosa su po dva dugmeta iznad i ispod vezana za ring, i to samo ona u sredini. Tačno?

Rotacija canvasa radi u Photoshopu verzija CS4 pa naviše. Nema razloga da ne radi. Problem može da bude ukoliko nisi lepo setovao dugmad predviđenu za ring, plus setovanje za određenu aplikaciju, a posebna priča može da bude driver. Drajveri prave mnogo veliki problem. Predlog je da prvo pogledaš da li si sve lepo setovao, ako jesi onda deinstaliraj driver, ako neće ni tad skini uputstvo sa ovog linka i samo nađi u readeru taj deo za podešavanje ringa. Nećeš verovati da sam u uputstvu za Cintiq našla neke cake za ring kojih nema nigde na netu.

E, sredio :))

Sad me vec sramota koliko je bilo glupo, heh. U svakom slucaju, zahvaljujuci tvojim, @x3mwoman, instrukcijama, proverio sam sve, do najsitnije gluposti - i - nisam enable-ovao OpenGL. Kreten.

Hvala :)

@inner universe,

E pazi, greje se i moja Cintiq 12WX i to baš dosta, ali zato ova 24HD uopšte ne greje. Velika je razlika i u samom panelu a i u pozadinskom osvetljenju, plus 24HD ima ogroman ventilator ali se do sad nije upalio ni jednom jer nije bilo potrebe. Tabla je potpuno hladna nakon 8h korišćenja pa i više.

@zjum,

Nema na čemu i drugi put ;)

Dešava se to svima ne sekiraj se. Ima dosta podešavanja i normalno je da nešto previdiš.

Video i probao Contiq 24HD na salonu stripa... zlo i naopako!!! Sva sreca pa su mi kola potrebnija :lol: