Jump to content
NiTRO

Sve teme o grafickim tablama

Recommended Posts

Evo i ja da se ubacim sa pitanjem u vezi tabli... Razmisljam ovih dana o nabavci table koju bih pre svega upotrebljavao u obradi fotografija.

Jedino iskustvo koje imam sa tablama je od pre nekih 5-6 godina i ono sto me je bas jako razocaralo je sto je olovka pravila "kontakt" sa podlogom na nekih centimetar-dva iznad podloge.

Kakve su danasnje table po tom pitanju? Da li je moguce naci takvu tablu koja registruje kontakt samo kada se isti fizicki i napravi a ne dok je vrh olovke iznad podloge?

Prilichno sam siguran da takva olovka ne postoji jer je stvar proste logike da bi, kada bi imali olovku koja registruje samo kontakt, non stop dolazilo do sporednih funkcija .. tipa selektovanje povrshine, vuchenje neprekidne linije od tachke "a" do tachke "b" i sl.

Vrlo nepraktichno u svakom sluchaju. Nisam siguran da razumem chemu takvo razocharanje jer su prednosti o odnosu na misha nemerljive i od pola sata-sat vremena privikavanja josh nikoga nije zabolela glava.

@petra

nisam skontao bas najbolje...

nema olovka kontakt u smislu kao kad kliknes dugmetom na xx milimetara od table, vec sluzi tome da mozes da pomeris kursor, a da ne oresh po tabli s'jednog kraja na drugi, zato ti i daje kontakt dok si iznad table. u svakom sluchaju, na to se neviknes ocas posla :)

Kakve su danasnje table po tom pitanju? Da li je moguce naci takvu tablu koja registruje kontakt samo kada se isti fizicki i napravi a ne dok je vrh olovke iznad podloge?

Pa to je kao kada bi tražila miš čiji kursor može da se pomera po ekranu samo ako držiš pritisnuto dugme. :rolleyes:

@Christopher Carrion: traziO ;)

Pa problem mi je skroz logicki :) ako olovka recimo razlikuje 1000 nivoa pritisaka (0 - nema, 1000 - najjaci), onda je nivo 1 recimo na 1.5cm... gde je nivo 2? 1.49cm? Ako je stvarno tako, jel moguce uopste ikada (relativno) precizno odrediti jacinu pritiska (da se "stekne osecaj" za to)?

Mene je ruka bolela posle par sati konstantne upotrebe olovke. Non stop sam imao one radnje da vratim olovku u odredjenu poziciju da bih mogao da nastavim sa radom ali to nije jednostavno (kao misem npr.) nego olovka mora dobro da se odigne od povrsine da bih tako nesto postigao. Na kraju sam non stop olovku drzao na tih 1-2cm od povrsine u radu kako bih mogao brzo da vrsim doticna vracanja polozaja i ruka me razbila od bolova kasnije obzirom da je polozaj ruke bio skroz neprirodan.

Moguce da sam radio nesto pogresno (da, recimo, ne umem da drzim olovku).

Meni bi bilo logicno da se kontakt vrsi iskljucivo fizickim kontaktom na povrsini table. 1 tap - single click, double tap - double click (kao na mouse pad-u na laptopovima).

^^ Ukoliko ti je bila ispravna olovka [Edit: i nje Genius :)] sve mi miriše da si je koristio u Mouse modu ili nisi instalirao driver.

Pritisak se registruje tek kad pritisneš vrh olovke, he ko bi očekivao [Edit: svako ko ne koristi Genius :)]. :o

Ako se pritisak registrovao približavanjem olovke tabli, bez kontakta, ostaje samo opcija da je nečastivi umešao ruke [Edit: ili si koristio Genius tablet :)]. :huh:

[Edit: Čovek se uči dok je živ :)]

hm, olovka ti je imala force push..ocigledno.

nema toga, tek kad stisnes, dobijas kontak. cim udjes u meni drajvera, imas da pojacavas jacinu pritiska, a i kad si u tom aktivnom prozoru, na stisak bilo gde, skala ti pokazuje dole koliko jako stiskas.

Chupawy - To da se pritisak registruje samim priblizhavanjem olovke dasci se deshava sa Geniusom npr. Olovka ponekad pochne da hvata i bez kontakta umesto samo da sheta po tabli. Elem, cela stvar se reshava tako shto se izvadi bakterija i vrati nazad.

Still a facepalm if you ask me...

Jeste bila Genius ako se dobro secam :)

Uh, dobro je :) Mogu da nastavim da razmisljam o tome :)

Hvala puno svima!

Planiram da kupim Wacom bamboo pen & touch.Zanima me kako stoji stvar sa trosenjem vrhova,citao sam mnogo postova unazad i nisam nasao konkretan odgovor.

Dakle koliko u proseku traje jedan vrh,ako se olovka manje koristi za klasicno crtanje a vise za dizajn.Da li mogu gde da se kupe negde vrhovi u Bg-u.

Uzeta Intuos4 Wireless juce. Za sada samo - WOW! :)

Ako nekoga nesto zanima o ovoj tabli, slobodno pitajte...

...bachene pare... Za obradu fotki, i/ili neki lowlevel dizajn i crtanje, si komotno mogao da zavrshish posao i sa daskom od 100 evra. Te table (intuos 3-4) su toliko skupe zbog simuliranja osecaja prave olovke kad crtash shto i nije bash bitna stavka za olovku koja je za retush/dizajn rekao bih ....

za tebe su mozda bacene pare, za nekog drugog mozda i nisu. Ja bas i nisam primetio da mi Intuos daje osecaj prave olovke, i dalje vise volim olovku, ali sam primetio lakocu koriscenja, pogotovo se primeti kod retush-a...

Hm, wireless. Jel kasni signal i da li ima mogućnost povezivanja direktno kablom?

Graphira 3 wireless ima taj problem sa nekim driverima veći s nekim manji, ali uvek barem malo kasni, a ne može se direktno povezati.

...bachene pare... Za obradu fotki, i/ili neki lowlevel dizajn i crtanje, si komotno mogao da zavrshish posao i sa daskom od 100 evra. Te table (intuos 3-4) su toliko skupe zbog simuliranja osecaja prave olovke kad crtash shto i nije bash bitna stavka za olovku koja je za retush/dizajn rekao bih ....

Na dan kada sam uzeo tablu imao sam prilike da probam Bamboo Pen&Touch i obican Intuos4 i osecaj je prilicno razlicit... Pocev od olovke i osecaja dok radis sa njom, do toga da Intuos tabla razlikuje i ugao pod kojim drzis olovku sto je meni takodje bitno. Shortcut-ovi na tabli znacajno ubrzavaju rad sta god radio; onim "tockicem" u sredini u trenutku zumiras in/out, menjas debljinu cetke, rotiras canvas...

Pored svega (a nevezano za pen mogcnosti), touch mogucnosti Bamboo-a prave ogroman "lag"; kada pokusavas da radis zoom, rotate i sl. uvek je bila prilicna pauza izmedju moje komande i reakcije na ekranu. Ne znam da li je bilo to do konkretnog modela koji sam probao, do drajvera ili neceg treceg, ali me je jako nerviralo.

Na kraju, nisam mnogo razmisljao prilikom izbora. Ne kazem da je Bamboo los, na protiv, ali je meni vise odgovarao Intuos.

Hm, wireless. Jel kasni signal i da li ima mogućnost povezivanja direktno kablom?

Graphira 3 wireless ima taj problem sa nekim driverima veći s nekim manji, ali uvek barem malo kasni, a ne može se direktno povezati.

Apsolutno nema nikakvog kasnjenja. Probao sam Intuos4 model sa kablom i potpuno je identican odziv (ili, ako ima razlike, ja to nisam mogao ni da naslutim). Wireless model dolazi sa USB kablom koji se moze koristiti na racunarima bez bluetooth-a (tabla dolazi bez bluetooth prijemnika) a cija je primarna funkcija punjenje LiIon baterije.

Zdravo svima...

Uskoro planiram da uzmem sebi neku tablu,ali bas nisam upucen u to,nasao sam ove dvije TABLET iVISTA slim 12.1" i TABLET iVISTA Digital Ink A4 size,sad interesuje me vase misljenje o njima,koju od te dvije preporucujete i ako ste imali iskustva s jednom od njih da nesto kazete.Ovo bi mi bila prva tabla koju kupujem tako da ne planiram sada izdvajati nesto vise novca na table o kojima ste vecinom pricali na temi.

Posto ne znam bas puno o grafickim tablama i njihovim razlicitostima interesuje me da li na ovima je moguce uraditi pristojan crtez kao npr. ovi:

http://zalas.deviantart.com/art/aquadiver-141088573

http://russcook.deviantart.com/art/Michael-Foot-156371016

http://patrickbrown.deviantart.com/art/Ass...ed-II-145657887

Ovo vas pitam iskljucivo zato sto na netu nisam nigdje naso da pokazuju da se ove table koriste u te svrhe vec samo da se pisu neki tekstovi ili da se prave dijagrami...

@petra

vidis, meni su na primer ti dodatni tasteri potpuno nepotrebni,tj nikako ne mogu da mi zamene tastaturu ( pricam za ps i tetush)

@kr0k$: ovaj iVista digital ink nikako, a ovaj slim mozda i moze da prodje, ali ne znam nikoga ko je ikada imao prilike da je proba. Ako zaista zelis ozbiljno da radis nesto poput ovoga sto si postavio kao linkove, mislim da je wacom (bamboo fun ili intuos) ipak najbolji izbor.

Iscitao sam skoro sve poruke sa ove teme ali nisam mogao da nadjem konkretan odgovor na to koliko je Wacom Bamboo 2 Pen & Touch dobar za obradu fotograifija u PS-u? Ima li mozda neko bolje resenje za pare recimo do 150evrica?

@kr0k$ bezi od svega shto u imenu ima rech "vista" :)

@MaxRale za pochetak je vishe nego dobra. Vec hiljadu puta je napisano da od Wacom-a nema boljeg reshenja, ima samo pristupachnijih. U budzet od 150e mozesh jedino da ubacish neki bolji ali polovan wacom tablet ako naletish na isti.

Dobra je za obradu fotografija u PS-u, mada ja imam i jedan problem, i to samo kada je ukljuchena touch funkcionalnost. Dok olovka "komunicira" sa tablom sve je ok, ali kada je udaljim - PS potpuno flipne... chetkica krene da ostavlja trag sama od sebe, context menu se otvara/zatvara... Srecna okolnost je shto nemam nikakvu potrebu za touch-om pa sam tu mogucnost ugasio permanentno.

To je onda neki problem sa softverom, odnosno drajverom, posto nisam naisao na slicne probleme.