Jump to content

Sve teme o grafickim tablama

NiTRO
 Share

Recommended Posts

Intuos ima osetljivost na ugao (tilt), ostalo ne znam, jer nisam imao priliku da koristim graphire, ali mogu da uporedim intuos i volito a to su nebo i zemlja :)

Mislim da sve moguce table imaju mogucnost da se ispod povrsine stavi neki crtez.

Ja planiram uskoro da uzmem intuos3 a5 tablu, gledao sam i a4 ali je ogromna.

• Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Intuos ima osetljivost na ugao (tilt), ostalo ne znam, jer nisam imao priliku da koristim graphire, ali mogu da uporedim intuos i volito a to su nebo i zemlja :)

Mislim da sve moguce table imaju mogucnost da se ispod povrsine stavi neki crtez.

Ja planiram uskoro da uzmem intuos3 a5 tablu, gledao sam i a4 ali je ogromna.

Intuos sem osetljivosti na tilt, ima takodje i podrsku za ID-ove olovki, tako da mozes da koristis vise olovki a da ti software automatski menja toolove. Naravno, postoji i mogucnost kupovine raznih dodatnih olovki, poput markera ili airbrusha (koji kada se koristi prepoznaje ogao i udaljenost airbrusha od table). NAravno, tu je i podrska za sisteme sa visestrukim monitorima.

Graphire je odlicna tabla ali ne poseduje ove napredne opcije, i do nedavno nije posedovala podrsku za visestruke monitore sto je bio veliki minus. Neznam dali se to promenilo sa poslednjim drajverima.

Volito je losa olovka, i ne preporucujem je nikome - ima stvarno los odziv (kasni, tj. ima veliki lag u crtanju) i njena osetljivost je niska - uz to drajveri ne nude skoro nikakva setovanja, cak ni ona najocekivanija (kao sto je recimo kriva odziva pritiska).

Siri se koliki ti je guber, kaze narod.

Intuos je stvarno profi alatka, ali i graphire moze da posluzi i to jako dobro.

Sve table (barem one koje sam probao) imaju tu providnu podlogu za stavljanje crteza ispod.

Volito je, kao sto rece A_o_D za amatersku primenu i za skroman budzet, ali je i dalje bolja od vecine drugih ne-wacom tabli.

P.S. A4 bez minimum 21" monitora, nemoj ni da probas.

Meni vise smeta glomaznost a4 table, jer bih tablet nosio uz laptop.

Nego angel, kakva je to podrska za vise monitora, sta tacno radi, kako se koristi, zasto je dobro?

Neznam tacno kako funkcionise, nisam nikada probao. Znam samo da kod od ovih sto nemaju podrsku ne mozes ni da koristis olovku dok ne iskljucis drugi monitor, jer ti se citava povrsina table skupi horizontalno da bi citav virtuelni desktop stao na nju. U tom slucaju je potpuno neupotrebljiva.

Neznam tacno kako funkcionise, nisam nikada probao. Znam samo da kod od ovih sto nemaju podrsku ne mozes ni da koristis olovku dok ne iskljucis drugi monitor, jer ti se citava povrsina table skupi horizontalno da bi citav virtuelni desktop stao na nju. U tom slucaju je potpuno neupotrebljiva.

Kod Graphire2 (a onda vrlo verovatno i kod 3) se softverski odredjuje da li da olovka funkcionise na oba monitora ili samo na primarnom.

Uh, ja trenutno imam neku genius najeftniju tablu i radi najnormalnije na dva monitora. Nview je podesen na dual view, i tablet radi na glavnom monitoru, doduse nisam ni pokusao da ga prebacim na drugi, ali ovako radi normalno.

Nego ajde da pitam, uzimam i ja intuos3, samo me zanima da li je ipak ima nekog smisla uzeti 9x12 umesto 6x8? Inace crtam iz lakta ramena kukova, (celim telom), samo ne znam koliko je to uopste prakticno kad ne gledas direktno na papir nego na ekran. Jedino sto mi smeta je prenosivost, jer bih je nosio uz laptop, a na drugom mestu je napor zgloba i neudobnost.

Nekoliko godina koristim Graphire 2 i mogu reci da se radi o vrlo solidnoj tabli. Naravno, Intuos serija je nesto sasvim drugo, ali Graphire 2 je definitivno dobra alatka. Neko je spomenuo da kod brzih poteza ne iscrtava dobro liniju. To je delimicno tacno, zavisi od programa. Photoshop ti odmah iscrta liniju, ali ispadne malo coskasta ako si napravio brz potez. Painter sporije iscrta, ali je to bas kriva kakvu si i povukao.

Graphire 3 ne bih nikome preporucio. Na moje veliko iznenadjenje, ta tabla uopste nije naslednik modela 2, drajver je identican kao i drajver za Volito, osetljivost nesto skromno bolja nego kod Volita, ali losija nego kod Graphire 2. Kod kuce vozim Graphire 2, u studiju Graphire 3, i to jednostavno ne moze da se poredi. Narocito ne bih preporucio taj veci G3, jer je bolje dobaciti jos koju kintu i kupiti manji Intuos.

Posebno me je iznerviralo to sto su u G3 drajveru izbacili podrsku za razlicite programe (kod G2 sam mogao da podesim, na primer, da mi gornji deo tastera na olovci u Photoshopu radi kao dupli klik, a u Mayi kao srednji klik, i tako dalje...). Na Wacom forumu ih ljudi opasno pljuju zbog toga, ali ove izgleda da bas strucno zabole uvo za to. Prica je da smatraju da su to suvise napredne i profesionalne opcije i da nisu za smrtnike kojima je Intuos van dometa. Graphire 3 po toj prici nije za ljude koji su do sada koristili Graphire, nego za korisnike koji prvi put kupuju tablet. Ma ljigavost do koske...

Jos jedna informacija - neverovatno ali istinito, u Platou je jeftinije kupiti tablet nego kod zvanicnog dilera ComputerLanda. Ima i nekih jedva poznatih prodavaca kod kojih je cena jos za nijansu povoljnija, ali je razlika toliko mala da se ne isplati obijati noge po periferiji.

Da sumiram - Intuos - good, Graphire 3 - bad!

Nego ajde da pitam, uzimam i ja intuos3, samo me zanima da li je ipak ima nekog smisla uzeti 9x12 umesto 6x8? Inace crtam iz lakta ramena kukova, (celim telom), samo ne znam koliko je to uopste prakticno kad ne gledas direktno na papir nego na ekran. Jedino sto mi smeta je prenosivost, jer bih je nosio uz laptop, a na drugom mestu je napor zgloba i neudobnost.

Manja tabla je generalno mnogo enorgonomski zgodnije od velike - iako moze da zvuci paradoksalno. Kod obicnog crtanja potezi su totalno razliciti od onih kod crtanja na grafickoj tabli - velike table postaju jako zamorne i neugodne kada moras da se kreces po meniima. Mogu biti korisne uglavnom kada se koristi papir i specijalne olovke koje ostavljaju trag na papiru koji se stavi preko table (mogu se kupiti dodatno za intuous).

pogledaj na sajmu u pyramid shopu

ja sam uzeo pre par dana graphiere3 za 9k i nesto

imaju i intuos pa pogledaj sta ti upada u budzet

inace uvoznik je firma compland.co.yu a ova prodavnica je njihova tako da je cena tamo povoljnija primera radi ovaj graphiere je 1k din jeftiniji nego u platou

imas cene na sajtu www.pyramid.co.yu

&peace

ja sam svojim graphireom 2 zadovoljan, u flashu stvarno pravi one coskove na brzo nacrtanim krivinama i to mu je najveca mana (po meni).

inace uzasno me nervira sto mis koji ide uz tablu ima odozdo neku tkaninu koja skuplja kilograme prljavstine na sebi :) zato ga i ne koristim