Jump to content
vili

Jeftin monitor za posao

Recommended Posts

Moj savet za monitor na kome bi se radilo (u mom slucaju web development) je neki ultrawide monitor kao npr LG 29UM58-P , monitor rezolucije 2560x1080 , cena kod "madjara" oko 260 EU i monitor vredi svaku paru, jedina mana ako je to mana sto nema usb ulaz i sto ima "samo" hdmi ulaz (2x).

Moj savet za monitor na kome bi se radilo (u mom slucaju web development) je neki ultrawide monitor kao npr LG 29UM58-P , monitor rezolucije 2560x1080 , cena kod "madjara" oko 260 EU i monitor vredi svaku paru, jedina mana ako je to mana sto nema usb ulaz i sto ima "samo" hdmi ulaz (2x).

Ih 21:9, to je bre već prevaziđeno, sad ulaze u modu monitori kao što je Samsung CHG90 :lol:

Kod jeftinijih LED IPS treba obratiti pažnju da li imaju PWM, inače trepere kad se brightness smanji na manje od 100%.

Kad sam gledao neke modele za posao, jedini trag npr. za LG 23MP68VQ-P je bio to što je na nekom sajtu sa podacima za razne monitore pisalo da LG 23MP58VQ-P ima PWM, a razlika u ovoj jednoj cifri se verovatno odnosila na generaciju. Za druge modele u ponudi nisam našao podatke, pa sam se odlučio za ovaj iako je bio 3-4000 din. skuplji od ostalih.

Međutim, monitor ne može da se uporedi sa npr. Dell U2312HM koji imam kod kuće, jer ima najobičnije fiksno postolje, ne može se podešavati po visini niti rotirati... džaba i vrhunski ekran i tanak okvir ako ne možeš da podesiš visinu, podešavanje ugla vrlo teško i nikakvo i nema mogućnost čak ni horizontalne rotacije na postolju - a proizvođača bi to koštalo maksimalno 5-10$!

Sad je prava poplava jeftinih IPS monitora, ali ako se već bira u toj kategoriji, treba prvo gledati PWM, potom ergonomiju, i na kraju izgled, a razlika u panelima i elektronici je minimalna.

Naravno, kad sam kupovao monitor za kod kuće, presudila je dužina garancije kod Dell-a (3 godine), a ispalo je i da ima vrhunske mogućnosti u podešavanju visine, ugla, rotacije po horizontali i vertikali...

Kasnije kupio neki vraćeni Asus sa IPS panelom upola cene, nisam ga detaljnije poredio sa Dell-om, ali taj Asus kao nov košta u evrima koliko je svojevremeno koštao i Dell (bio 19.000 din), ima istu širinu okvira, manju dijagonalu (21.5), nema nikakve rotacije, podešavanje ugla po vertikali vrlo teško... što je pokazatelj da nas deru ili proizvođači ili prodavci - ili svi zajedno, kao da ne postoji nikakva konkurencija ili većinu kupaca boli uvo za te "sitnice"!

Pre par postova pomenuti LG je mozda najpostenije opisati kao dobar odnos cene i kvaliteta, vrhunski tesko da mu pasuje.

Takodje, ko radi u programima koji imaju timeline, ultra-wide moze da bude super izbor.

@kobayashi

Pronaci detaljne i tacne informacije o monitorima, za divno cudo, ume da bude prilicno tesko(za neke stvari i modele nemoguce), cak se i proizvodjacima profesionalnih monitora desi da support daje netacne informacije prilikom upita. Imam teoriju zasto je to tako, ali mislim da nece doprineti ovoj temi nista pa cu preskociti elaboraciju.

Prilicno sam siguran da vecina kupaca nije zainteresovana dok ne dodje do trenutka kupovine, a onda se odlucuju pomocu informacija marketinskog i influencer-skog porekla(npr Linus i ostali veci ili manji pop-boom-wow tech kanali, sajtovi, blogovi i sl. koji u stvari zaradjuju od entertainment faktora svog sadrzaja) i/ili customer reviews u kojima postoji tendencija hvaljenja svog konja, osim ako se nije desio neki kvar.

Otprilike se slazem sa tim sta treba gledati kod jeftinijih IPS monitora, s tim sto bih pod ergonomijom obuhvatio i Anti-Glare coating koji ume da znaci puno. Ako vec nemate podizanje po visini mozete se posluziti nekim cvrscim kutijama, knjigama ili nekom drugom DIY varijantom. Po meni je bitno imati i fleksibilnost po pitanju dostupnih portova za povezivanje, recimo da ima barem dva od trojca DP, DVI i HDMI. Postojanje USB portova isto moze znacajno da olaksa zivot.

Sto se tice razlika u panelima i mogucnostima podesavanja, ume da bude vecih razlika ali cesto su male.

Kod jeftinijih LED IPS treba obratiti pažnju da li imaju PWM

Ovo obavezno! Meni licno PWM mnogo smeta i ume biti veoma nezgodno, tako da je bolje da jurite nesto bez PWM-a, inace i skuplji modeli neki imaju PWM (mada sada sve manje).

Svako ko kupuje IPS panel, treba prvo da ga pogleda/proba u radu da bi ustanovio da li mu PWM smeta ili ne. Vecina ljudi nema problem, ali je veliki broj onih kojima smeta.

Osim toga PWM sam po sebi nije problem, vec nacin implementacije istog. Tako da nekada moze da proizvede problem, ali ne uvek. Otuda i skuplji monitori sa PWM-om

Vise o tome ovde: http://www.flatpanelshd.com/focus.php?suba...p;id=1362457985

Valja li čemu eizo s2433w ?

Imam dell p2414h par godina, i u glavnom sam zadovoljan, ali ima par sitnica koje mi idu na nevve, pa sam mislio da probam ovog eiza...

Valja, ako je polovan u pitanju - onda u slučaju da je sve ispravno i monitor ima relativno skroman broj radnih sati. Možda će ti značiti da znaš da je Dell U2410 po karakteristikama jako sličan tom Eizo modelu(osim, između ostalog, što je Dell IPS a ovaj je S-PVA).

Polovan, naravno, ne radi mi vremeplov nešto u zadnje vreme ... :D

To za radne sate zaista ne bih znao, prodavac nije naveo u oglasu, ali jeste da je kao nov. I zaista tako i izgleda. Poslao sam mu poruku da ga pošalje ukoliko je ispravan i nema mrtvih piksela, pa ćemo videti ...

Pozdrav strucnjaci :)

Iscitao sam celu temu, ali mi ipak treba savet...

Sta biste mogli da mi kazete, da li je HP Z24nf (ne G2, prva generacija) ok za grafiku i pripremu za stampu?

Ono oko cega bih hteo savet je, da li je 250 cd/m2 i 95%sRGB dovoljno za precizan prikaz boja.

Video sam da neki Dellovi monitori imaju i do 350cd/m2 i 99% srgb, pa ne znam da li je razlika velika.

Mozda neko zna za bolju soluciju u istom cenovnom rangu (do 30.000 dinara)?

Evo linka ka specifikacijama http://www8.hp.com/in/en/products/monitors...#!tab=specs

Hvala unapred :)

Za te pare tesko da mozes da nadjes bolje. Sudeci po specifikacijama, nije sjajan ali upotrebljiv.

molio bih da me savetujete - imam stari viewsonic 22" (WX2260wm) - i od prvog dana podesen color adjust na 6500K. Da li treba to promeniti na sRGB, ili neku drugu vrednost? Oci svrbe, vid lagano popusta...:-(

(uglavnom Acad i sl... )

Zarad jednostavnosti i bez insistiranja na detaljima koji ti verovatno ne trebaju, uzećemo da je 6500K kolorna temperatura whitepoint-a(bela na ekranu) u sRGB. Dakle, ako sam dobro razumeo opcije oko kojih se dvoumiš su 6500K color adjust i sRGB. Znamo šta bi trebalo da bude isto, tih 6500k kolorne temperature bele. Ono gde možda postoje razlike su nivoi luminacije bele i crne(posledično i različit statički kontrast), gama i neutralnost sivih. Obično su na monitorima pri sRGB presetu ovi detalji za nijansu precizniji ili pravilniji. Stoga, jedna vrlo generalna preporuka je sRGB preset, još dodatno što se koriste programi za arhitekturu, ako se ne varam.

Međutim, za preciznu ocenu potrebno je izmeriti kolorimetrijski ponašanje monitora pri svakoj od ove dve opcije. Takođe ako je monitor star, može se desiti da su mu vrednosti dosta drugačije od onih kada je bio nov tj kada su ga fabrički podesili.

Što se tiče vida i umaranja očiju, neki kratki i generalni saveti: redovno ići na kontrolu kod oftamologa(čak i ako ne nosite naočare), ne raditi u mraku, smanjiti brightness na monitoru(a i na telefonu :D), ne koristiti šarene (led) svetiljke, izvor svetla ne bi trebao da direktno ide u ekran, redovno praviti pauze(ko nije disciplinovan može da proba http://eyeleo.com/ ) .

Nadam se da sam barem malo pomogao.

cijena prava sitnica :) barem napolju, tamo negdje.

Kolor nije profi nivo, ali za neke stvari moze da posluzi, ako nista drugo barem kao sekundarni monitor.

Cene padaju to je najvaznije.

I kod nas naiđe ponešto malo jeftinije od ovih koji deru po ušima u odnosu na cene u inostranstvu, kao npr. LG 29" 21:9 za manje od 30k: https://www.emmi.rs/monitori-monitor-29-lg-...productId=64933

Do 27" imaš da biraš IPS, ali uglavnom 1080p, međutim ima ovaj 23.8" Lenovo L24Q-10 IPS 2560x1440:

https://www.emmi.rs/monitori-monitor-238-le...productId=75099

ili 24" U2412M (1920x1200, tako da je odnos 16x10, što dobro dođe kod dizajna i sl.): https://www.emmi.rs/monitori-monitor-24-del...productId=17950

E, druze Valteru, svaka ti ko u Njegosa ;)

Cijena prava sitnica, dok dojde do nasih derikoza bice preko 700 jevrica, predpostavljam. Nego, linak postavljam vise zato sto su napravili pravu smutnju sa tolikim brojem modela. Pocesto je razlika u ceni veoma mala, perfomanse su gotovo identicne, a ime se razlikuje u jedno - dva slova. Markentiske fore, sta li.

ispod videa su linkovi ka amazonu, koga interesuju cene, takodje i linkovi ka delu opreme koju koristi... koga zanima.

mozda nije pravo mesto za taj video, zanimljiv je u svakom slucaju, neke tvrdnje deluju cudno, ko ga zna, mrzi me da kopam. Uostalom TV i monitor nisu isto.

Kod najpovoljnijeg prodavca ima jedan 4k od 27", ali Lenovo X1, koji košta 112k dinara :(

Najbliže za taj budžet dostupan kod većine prodavaca je HP Z27n, ali je samo 2560x1440, što je ipak nešto bolje nego 1080p. Sad je nenormalna poplava 27-28" monitora koji su FullHD (i još IPS), za relativno nisku cenu, ali zato većih rezolucija nema, jer bi se slabo prodavalo.

Ali, za čudo, nađoh tek kod Gigatrona par modela sa UHD rezolucijom koje upadaju u budžet:

HP LED 27" 27s IPS 4K UHD - Y6K73AA 27", IPS, 3840 x 2160 4K UHD, 5.4ms, 59.999 din.

LG LED 27UK600-W 27", IPS, 3840 x 2160 4K UHD, 5ms, 61.999 din.

Ali oba modela imaju postolje koje nije baš fleksibilno, tj. nema baš previše mogućnosti podešavanja ugla, a visine nikako, itd., koliko para, toliko muzike.

Da i ja nešto priupitam

Koji od ovih monitora je najbolji izbor za fotografiju, obradu fotografije, video ...

HP LP2475W H-IPS -----100 eura

ASUS 27" FullHD IPS VX279Q Eye Care Monitor------ 140 eura

Samsung P2770 27"......65 eura

LG 24" LED FULLHD 24MB65PM-B --- 75 eura

Radi se o polovnim monitorima. Trenutno imam samsung syncmaster t-220. Pa sam mislio napraviti neki upgrade na 24 ili 27 incha.