Jump to content
vili

Jeftin monitor za posao

Recommended Posts

Ima li iko iskustva sa 4k monitorima. Da li je 27" ok ili ici na 32"? :huh: Druga opcija duplira cenu naravno <_< . Ne znam da li se "udobno" moze raditi sa takvim monitorom. Imam iskustva sa 4k samo na vecim dijagonalama, ali na ovim radnim monitorima i nemam. Navikao sam na 16:10 Dell 24" i on je ok...ali trazi se nesto vece ;)

Malo detaljnije:

Gledao sam Dell UP2715Q sa manjom dijagonalom, Dell UP3216Q i Samsung UD970 kao 32" opciju i Dell U3417W kao ultravide opciju (jeste da nije 4k ali mozda i to nije losa varijanta, mada mi se cini da je to vise za video produkciju korisno zbog timeline-a?). Asus ima odlicne ultrawide 34" (sa manjom rezolucijom) kao i 32" 4K koliko vidim ali nisam detaljno gledao. Mozda da tu pogledam nesto?

Meni licno za monitor je 27" max velicina koja mi odgovora bez obzira na rezoluciju, jednostavno mi je preveliko za gledanje u scenariju standardnog koriscenja kao kompjuterski monitor.

U pravu si za te ultra wide 21:9 i sl. ekrane da ih vole ljudi koji se bave audiom/videom zbog timeline-a.

4k ili ne, hm..., po meni je QHD sasvim dovoljno do 27", opet moje licno misljenje ali zasnovano na iskustvu.

Na tom Samsungu nisam bio u prilici da radim u praksi(za razliku od Dell UP modela koje si naveo), ali mi se jako svidja sto za razliku od Della za taj model vrse kontrolu kvaliteta koja ukljucuje uniformnost panela, treba proveriti i nekoliko recenzija da li je tako i u praksi za svaki slucaj.

Sa Asusovim monitorima nemam nekog iskustva, a licno izbegavam Asus posle negativnih sa svim njihovim proizvodima koje sam imao.

BTW s obzirom na naslov teme(Jeftin monitor za posao) tvoje pitanje je cist offtopic :D :D

Kome treba baš za male pare (naravno, moraće da se zadovolji 16:9 i nekom skromnijom dijagonalom), ja sam kao dodatak Dell-u U2312HM kupio kod WW-a Assus "neki" dijagonale 21.5", bitno da je sa IPS panelom, a cena samo oko 12.000 dinara.

Međutim, kad pogledam za oko 2x više para šta sam dobio na poslu 24MP68VQ-P (LG LED 23.8"), monitor ima praktično zanemarljivu debljinu okvira u odnosu na ove koje imam kod kuće, idealno je par nekih takvih (ili malo većih) staviti jedan pored drugog - takođe, može biti važno, prethodni (24MP58VQ-P) model je imao PWM pa nije bilo treperenja pozadinskog svetla, trebalo bi i kod ovoga da bude tako, mada nisam siguran.

Ali, pošto je tema "jeftin monitor za posao", jurite u outlet-u, dešava se da za upola cene imate monitor sa IPS panelom, garancija godinu dana, možda ima neku ogrebotinicu, ali se praktično ne vidi u radu.

Ja sam čak morao da uzmem i sekundarni monitor sa IPS-om, kad se navikneš na dobro, TN ne možeš više ni da pogledaš za bilo šta ozbiljnije osim mejla i surfovanja (drastične promene boje u zavisnosti da li sedite normalno ili se zavalite u stolicu, itd.).

Pa vidi, lepo pise "jeftin monitor ZA POSAO", ne jeftin monitor uopste :D . Mislim da danas ne postoji nista ispod 200-250 eur a da je ok za neki posao koji zahteva iole korekne boje. A kako hw poskupljuje iz godine u godinu (ili se meni cini :huh: ) sad vec gledamo raspon od 500-1500 eur. Ali da ne idem dalje ;) . U svakom slucaju, ta granica 27-31 mi je znacajna s aspekta udobnosti i cene. A tu bez nekog korisnickog iskustva tesko da mogu da prelomim. Nazalost nema ovde radnje u kojoj mogu da vidi side by side takva 2 monitora. Verivatno ne mogu ni 1 da vidim ore nego sto ga kaparisem i uzmem....a tada je vec kasno.

4k ili ne, hm..., po meni je QHD sasvim dovoljno do 27", opet moje licno misljenje ali zasnovano na iskustvu.

Takodje i moje misljenje, ali kapiram da bih se navikao i na 4K

Razmisljam o novom monitoru za posao. Da li neko ima iskustva sa monitorima vece rezolucije i skaliranjem na windowsu 10? Nesto nalik retini, da li funkcionise i u kojoj kombinaciji. Na primer, ako se uzme gore pomenuti QHD monitor i na sistemu podesi 125%, kakva ce biti slika? Verovatno da podrska zavisi i od aplikacije a ne samo od windozea. Ili mozda 4K pa skaliranje 150-200%.. probao neko? :rolleyes:

sad vec gledamo raspon od 500-1500 eur.

Ne znam, ja sam moj HP LP2575W platio 650 evra, sad ekvivalent njemu (uz apgrejd na nove standarde) može da se uzme za manje para. Uvijek je bilo i biće više muzike za više para.

Pa recimo....sad ako se slozimo da je 4k novi standard, onda mozemo da pocnemo da gledamo tek od 27" (po nekima je i to malo), ali iole pristojan ekran sa 60Hz IPS je trenutno min 650-700 evra. Ima i za manje, ali IPS sa 78% sRGB, 45 Hz....nije za rad, barem po meni. A ako krenes na optimalnih 32" onda gledas 950+ evra. Ne spominjem ultrawide, oni su jos skuplji iako nisu 4K, ali su sad "popularni". Jednostavno receno, ludilo sa pixelima nas je bacilo u novu cenovnu kategoriju <_< ili se meni tako cini. Ja sam uzimao ranije poznati i ovde preporucen Dell-ov 24" 16:10 IPS, 1080p a pristojan za rad za cca 200-300 Evra. Cak i da se uzme 2 kom za side by side, nije prelazilo 600 evra ni u ludilu. Sad 24" je jednostavno premalo spram kolicine informacija koje se dobiju sa povecanom kolicinom pixela...rad na tim dijagonalama vise nije komforan nazalost.

Razmisljam o novom monitoru za posao. Da li neko ima iskustva sa monitorima vece rezolucije i skaliranjem na windowsu 10? Nesto nalik retini, da li funkcionise i u kojoj kombinaciji. Na primer, ako se uzme gore pomenuti QHD monitor i na sistemu podesi 125%, kakva ce biti slika? Verovatno da podrska zavisi i od aplikacije a ne samo od windozea. Ili mozda 4K pa skaliranje 150-200%.. probao neko? :rolleyes:

Pretpostavka je dobra, podrska zavisi od aplikacije a u samom windows-u je sve relativno ok.

@christopher

Dobro primecujes, od 200~250eur krecu cene prihvatljivih monitora. I monitori kao i vecina ostalog HW, poskupljuju iz generacije u generaciju jer im dodaju tu novu muziku :D , e sad po meni ti noviteti dok ne udju u 2,3 iteraciju ne isplate se kupovati(zbog vece cene, cestih gresaka ili nedostatka podrske), sa druge strane razumem da nekome 4k itekako znaci, ali kao sto si i sam primetio treba odresiti kesu za dobre 4k monitore. Mene Dell 4k i uopsteno nova generacija U i UP monitora nisu preterano odusevili u praksi, pogotovu u poredjenju sa prethodnom generacijom(ako zanemarimo rezolucije i dizajn). Zbog toga i kontrole uniformnosti panela sam i rekao da mi se taj Samsung dopada.

Da, na primer za VS Code mora da se dodaje neki hack da text u editoru ne budu mutan, kada se Windows skalira na vise od 100%. Inace je Code skoro neupotrebljiv tako blurovan - kada radim na laptopu koji je 15" full HD, skaliram Windows na 130%.

Da, Dell nije nesto odusevio ni sa review-ovima. Samsung je izgleda odlican ali ga retko ima kod "Madjara" a kod nasih dilera o ceni je bespredmetno govoriti. Otprilike mi se isplati da porucim iz Amerike, platim sve dazbine na cenu i shippment pa smo tu negde :angry: . Na kraju je izbor pao na Asus i to PB279Q. Cekao mi se njihov drugi monitor kog su prikazali na CES-u ali ce doci tek u 3q verovatno. Imace strasan refresh rate, 99.9rgb i gomilu drugih stvari ali ga nazalost nema. Sto se tice ultrawide monitora Asus trenutno mislim da nema konkurenta, a sa 4k isto se jako popravljaju...sve iz proart serije je ok. Ovog ima i ok je cena kao i ocene na netu pa da pocnem odnegde sa nabavkom, ne mogu vise da cekam.

Ne znam kakav je taj PB279Q, a znam da PB278Q nije bio bas nesto sjajan, ali je imao sasvim solidan odnos cene i kvaliteta.

Svakako, javljaj utiske

Nisam imao prilike da se susretnem sa tim monitorom, ovo malo infa sto sam nasao na internetu mi deluje ~OK za tu cenu, a nadam se da imas i solidnu GPU za tu rezoluciju. Iz mog iskustva, low budget LG IPS sa kojima sam se susretao nisu bas idealni za neku pro upotrebu, barem dok se ne kalibrisu/profilisu. Na kraju krajeva takva im je i cena, a i sam LG ih ne reklamira kao neko pro resenje.

@Slow-pazi kad budem menjao monitor sigurno cu uzimati neku varijaciju IPSa,i sigurno od 24 "pa navise...ii sumnjam da cu dati 1000 evra i vise za monitor :) Bdw ta cenam na lniku je Nemacka kod nas su i skuplji tipa 50-60 000 i vise...Kontam da IPS panel + 4k ili neka rez veca od Full HD su sasvim dovoljni da zemene stari monitor...kad dodje vreme)a bice sigurno do kraja godine...)Dilema je-sve ispod 24 "mi je premalo)tj necu videti neku razliku u odnosu na ovo sada(a za FULL HD kazu strucnjaci da je premalo na 24 " +...pa sad jbg...A za IPS sam davno resio da ce sledeci monitor biti sa IPS...

Preliminarni utisci su ok. Kalibracija je bila pa, ok out of the box ali sam svakako kalibrisao monitor jos jednom. boje su bile osetno bolje posle usluzne kalibracije. Na 60 Hz radi samo na dp 1.2 a to nigde ne pise a fabricki je na 1.1 :rolleyes: tako da sam tu izgubio vremena dok nisam izguglao i namestio custom profile za 4k. Slika je ostra, nema osecaja da je nesto zrnasto koji se javlja kod Dell-a npr zbog zastite displeja. Refleksije su prihvatljive a sunce bas ubija u ekran dok se ne spuste zavese i tu me prijatno iznenadio. Izrada je solidna i cvrsto stoji na stolu. Velicina me nije oduvala nesto s obzirom da sam navikao na 24" 16:10 ...tu sam mislio da ce biti utisak vece radne povrsine biti osetniji, ali izgleda da se mora 32" ipak uzeti ^_^ . Zasad ovoliko...

Lepo, nadam se da ce te dobro sluziti :) . Verovatnije je da su boje bile bolje zahvaljujuci koriscenju preciznijeg ICC profila od generickog srgb, pre nego zbog kalibracije , ali to su detalji :D

Takodje nisu vise ni svi Dellovi sa tim zrnastim AG coating, neki modeli(ne oni koje si ti uzimao u obzir) imaju dosta bolji AG coating i daje prijatniju sliku po pitanju te muljavosti.

Inace sto se tice fabricke kalibracije, neki proizvodjaci ne zele da plate strucnjake(zapravo je u pitanju jedan siri problem koji prevazilazi diskusiju ove teme) pa prave jako glupe greske u odredjenim parametrima, a uvek ostaje i pitanje preciznosti/stabilnosti fabr. kalibracije u slucaju promene nivoa osvetljavanja, uglavnom je lose mada se moze proveriti kolorimetrijski. Veca poenta je u marketinskoj(i influencer) vrednosti koju ta fab. kalibracija proizvodi nego sto je upotrebna vrednost za korisnika, otprilike poredjenje koje mi pada na pamet je koriscenje noza za cepkanje drva umesto sekire(Kao kad Bear Grills ima samo noz, bolje ista nego nista, ali sekira je prava stvar :D)

@toda76 malo kasnije odgovaram na ta tvoj post, sorry :( prevideo sam ga. Po meni, ne treba juriti 4k posto-poto, mislim da bi te i QHD lepo zadovoljio :)

^^ Pa da mozda se nisam dobro izrazio ali da, Q HD ili tako nesto, da...nisam imao prilike da svojim ocima vidim 27 sa FULL HD, mozda mi i ne bi bio toliko krupan pixel...Ali u svakom slucaju-24 ili 27 ", IPS paneli ili neka varijacija IPSa(PLS< E-IPS itd) a nesto sam gledao LGja da ima dobre modele i znam imaju SVOJ panel ugl...Dell U 2415 ali je kod nas PRESKUP..ebg

Veliki je pixel na 27" FHD, nije bas toliko strasno, ali mislim da je najbolja namena za tu kombinaciju gaming. To sto imaju svoj panel ne mora nista da znaci, surova istina je da vecina nas(ukljucujuci i mene) kupuje modele koji su zapravo konzumerski ili (eventualno) za entuzijaste, pa izmedju ostalog ne treba gajiti nadu da to sto proizvode svoj panel doprinosi kvalitetu proizvoda.

Veliki je pixel na 27" FHD, nije bas toliko strasno, ali mislim da je najbolja namena za tu kombinaciju gaming. To sto imaju svoj panel ne mora nista da znaci, surova istina je da vecina nas(ukljucujuci i mene) kupuje modele koji su zapravo konzumerski ili (eventualno) za entuzijaste, pa izmedju ostalog ne treba gajiti nadu da to sto proizvode svoj panel doprinosi kvalitetu proizvoda.
OK samo ovi LG monitori su QHD ne FHD...Mislim postujem tudje misljenje samo pokusavam da sagledam stvari realno...Viewsonic me je jako dobro sluzio i sluzi me i dalje samo oni imaju valjda jedan ili 2 modela sa IPS matricom...ostali su svi TN...