Jump to content

Jeftin monitor za posao

vili
 Share

Recommended Posts

• Replies 313
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

• 3 weeks later...

Jeste off, ali delimicni, posto su opet monitori u pitanju, a nema neka svastarska tema u kojoj mozemo da postavimo pitanje i da se to pitanje sto pre zaboravi, tera dalje sa drugim pitanjima, a odgovor ostane, kako nama u glavama, tako i nasim nasednicima. :D

Ono sto me interesuje je sledece. Da li graficka kartica ima uticaja na kvalitet prikaza slike na monitoru (ostrina, boje, rezolucija, kontrast itd) ili je za sve to iskljucivi krivac monitor.

Kako biste me bolje razumeli, da pojednostavim. Ako nakacim neki fancy monitor na moj lapic/topic koji, jelte pored svoje, navarene na plocu ima jos jednu graficku kartu, hoce li mi kvalitet prikaza biti limitiran mojom grafikom ili ne?

Kvalitet prikaza bi mogao da bude limitiran vga izlazom, mislim da je maksimum full hd rez. Takodje na crt monitorima bi bio limitiran frekvencikom osvezavanja ekrana.

Na dvi/hdmi izlazima i novim monitorima ne dolazi do gubitka kvaliteta. Što se tiče tvog pitanja, oštrina, rez, kontrast ne zavise od grafike, boje mogu malo da se razlikuju, ali se to lako podesava u kontrol panelu graficke.

Uglavnom, slobodno nakaci novi monitor :)

Ako imaš dve graficke, u drajverima biras koja ce a bude aktivna, ili se automatski aktivira neintegrisana kad odes u 3d mod. Obe daju sliku preko istih konektora.

Sam prikaz ne bitno, ali ako prikacis veliki monitor visoke rezolucije na losu i sporu graficku sa malo (ili spore) memorije, mozes da imas usporenja u aplikacijama koje koriste graficku karticu (igre, 3d, adobe ps, ae i slicno), pa cak i pri pustanju zahtevnog video materijala.

Licno sam video, stara grafika sa 512mb ddr-a (podrzava full hd i dva monitora) radilo sve super dok na nju nije nakacen 27" (2560x1440) i tada su photoshop i drugi adobe alati poceli da se vuku. Stavljena novija grafika sa 2GB i ponovo sve radilo kako valja. Ne pricam napamet ;)

• 2 weeks later...

Pozdrav svima!

Verovatno sam član sa najmanje stručnog znanja koji se ikada ovde prijavio, ali eto, voleo bih da se oprobam, možda sa web dizajnom, izradom logoa, obradom fotografija... Pravo da vam kažem, nisam još ni siguran šta sve tu ima, i za šta ljudi plaćaju, najlakše bi mi bilo da me neko usmeri i kaže: hej ovo ti je najlakše za početak, ali potražiću temu i za to. Dakle, znanje=0, iskustvo=0, budžet tek nešto malo jači od nule.

Ono što mene sad zanima jesu neki (sada već) polovnjaci o kojima ste pisali na ovoj temi pre 4-5 godina. Vidim da se ovi Dell U i dalje drže sa cenama ili ih i nema, pa me zanima šta mislite recimo o LG W2220P ili Dell 2209WA, Samsung 971p, F2380 ...? Meni prvenstveno treba neki monitor da se učim na njemu, ali i nešto, ako bude sreće, pomoću čega ću moći i da zaradim nešto, makar na početku, dok ne skrpim za nešto bolje, dakle neki monitor koji je kako-tako i dalje u igri. Možda i neki savet na šta da pazim, nešto što bih kao laik mogao da uočim kada pudem kupovao polovnjaka?

Hvala unapred

Od tih pomenutih polovnjaka, Samsung 971P ima najkvalietniji ekran, ali je najmanji medju njima. Vidi sta ti je bitnije - velicina ili kvalitet.

Ovako kako si postavio stvari (potpuni pocetnik bez para), mislim da ti je manje-vise sve jedno sta ces kupiti. Ono sto valja, drzi cenu i polovno. Ako vec nemas para, uzmi bilo sta za pocetak, da imas na cemu da ucis.

Hvala ti na odgovoru B)

Pošto sam sad pri kraju sklapanja neke svoje konfiguracije, mislio sam na početku da uzmem bilo kakav monitor, pa na njemu da se učim. Ali, kada sam pročitao ovu temu i slične, na drugim forumima, trebalo mi je vremena da pokačim na šta to obraćate pažnju, a vidim da svi pišete da ako misliš da radiš nešto od tn panela nema vajde, pa rekoh sebi da neću da bacam pare na nešto što mi kasnije neće ničemu služiti.

Pored učenja, odgledao bih eventualno i poneki film, a širina ekrana bi mi značila i za neke druge posliće kojima se bavim, tako da mi je za sada prvi pik ovaj W2220P, ako već kažeš da mi nije toliko bitno šta ću da uzmem kao apsolutni početnik. A kasnije, ako krenem da zarađujem od ovog, nije problem ni investirati u bolju opremu.

Hvala još jednom

• 1 month later...

I pored svega procitanog i dalje imam malu dilemu-iako i pretpostavljam sta ce biti odluka...Iako, znacice mi sugestije..Eleme sad rabim Viewsonic VX 2260WM i to mi postaje vremenom premalo, najvise zbog visine...+ je mator monitor vec skoro 6 godina, pa kontam, da zamenim kao prvo za veci, a kao drugo, bilo bi lepo da ima IPS panel...Cuveni Dell 2412 WM bi bio super izbor ali pod broj 1 nema HDMI sto je sramota, a kao drugo, cena mu je sad za skoro 30 % veca nego pre, sto je jos veca sramota...Pa sam kopajuci NET-om nasao ovohttp://emmi.rs/monitor-monitor-27-asus-mx279h-led-ips.11.html?productId=30101 sto mi, onako deluje kao sjajan kompromis-cene i mogucnosti...Veca rezolucija od ove mislim da mi nece trebati) cak i tih FULL HD mi je nekad presitno)

Konkretno-sta mislite o ovom monitoru-ugl. su misljenja po NETu pozitivna..?E da uglavnom bi se koristilo za obradu fotki,primarno, i neki gaming, ponekad...MMORPG online igre, ugl.

Hvala unapred

Vec sam par puta pisao da je po meni 1920x1080 rezolucija na 27" stvarno premalo.

Pa taj monitor ima ISTU rezoluciju kao tvoj sadasnji, tako da NISTA neces dobiti, a naveo si da ti je razlog nabavke novog monitora: "to mi postaje vremenom premalo, najvise zbog visine"

Da li ti je jasno koliko je besmislena kupovina tog monitora, upravo iz tvoje perspektive?

OK postujem ja to ali-zar nije 1080 pix na 27 incha FIZICKI VECE na 22 tj.21,5 inch? Tj. ako ja dobro kontam ja dobijam fizicki vecu visinu tj povrsinu monitora..? Ali OK pricamo opusteno ja imam dilemu jer mi treba 24 + a ne bi da prodam bubreg za to :) + da ne pricamo da mi za vece rezolucije treba + jaca graficka(OK onai jeste u planu mozda skorije ali..)..Znaci da preformulisemo-STA preporucujes(te)do ajd nek bude 300-350 evra 24 " > daje IPS panel+ da ima HDMI...?

Ista rezolucija na vecoj dijagonali ima smisla za recimo gledanje filmova, igranje igara... u ovoj temi pricamo o poslu. Zadrzavanjem na istoj rezoluciji a kupovinom veceg monitora neces da dobijes na prostoru radne povrsine, dobices samo vecu sliku, ali takodje i manje ostru/preciznu zbog osetno veceg piksela.

Dell U2412 ili U2415 (ako ti je HDMI obavezan) je najoptimalnija kupovina s' obzirom na ogranicen budzet. Dobices 120 piksela po visini, sto dosta znaci u radu.

Za taj budzet ja stvarno ne bih isao na bilo sta vece od 24" osim za gledanje filmova/igranje.

Ista rezolucija na vecoj dijagonali ima smisla za recimo gledanje filmova, igranje igara... u ovoj temi pricamo o poslu. Zadrzavanjem na istoj rezoluciji a kupovinom veceg monitora neces da dobijes na prostoru radne povrsine, dobices samo vecu sliku, ali takodje i manje ostru/preciznu zbog osetno veceg piksela.

Dell U2412 ili U2415 (ako ti je HDMI obavezan) je najoptimalnija kupovina s' obzirom na ogranicen budzet. Dobices 120 piksela po visini, sto dosta znaci u radu.

Za taj budzet ja stvarno ne bih isao na bilo sta vece od 24" osim za gledanje filmova/igranje.

Stvar je u tome sto je ta cena bezobrazno visoka sad za 2412 iskreno i realno...A gaming i filmovi su u nekom drugom planu-znaci ne iskljuceni ali i ne primarni.E sad ne znam moram pogledati vidjao sam u Nemackoj na Amazonu neke povoljne Eizo-e...e sad ne znam napamet specifikacije/modele ali mislim da imaju IPS panel + da su bar 24 "

Imaš P2414H za pet 'iljada manje, ako ti ne smeta format 16:9. Jes' da je 23,8" al' su kod njega opravili flicker, i coating je malo manje zrnast.

Vidi postujem odgovro i zelju da se pomogne ali-s 21,5 na 23,5 tj. 23,8 ne bih isao jer smatram da ne dobija puno-ni puno vecu radnu povrsinu a ni 120 pix vise...dok god 27ice ipak dobijam ipak drasticno vecu povrsinu, barem

• 4 weeks later...
  • 2 months later...

Kad ste kod Della - ima li neko iskustva sa U2913? Radim na U24xx i jedna U25ica, na nekoliko računara, super slušaju, pa sam kontao da U2913 mož' biti samo korak napred, ali s obzirom na cenu (oko 64k u WWinu), ne bih se zaletao, ako neko ima loša iskustva sa njim, ili bolja sa nekim drugim monitorom u istom rangu.