Jump to content
Sign in to follow this  
eretron

1500e kako potrositi?

Recommended Posts

ovde to ide ovako:

Razmisli, izvagaj, preseci, idi na DZ forum

.

.

.

onda nakon meseci i meseci besmislenog maltretiranja i hiljada sati uzalud potrosenog vremana... kupi

Ha...

Pa ako bude išao tom logikom kupiće ga sigurno, doduše, malo kasnije, ali dobro, bolje ikad, nego nikad.

Još jednom, razmisli (dobro), izvagaj (pažljivo), preseci (brzo) i kupi (opušteno).

Pozz

@KineteC

super, ovakva edukacija je meni neukoj potrebna!

Ljudi - VOOLIIIM VAS ! :D

Sto cu ja tek da vas davim po pitanju tehnike, iiihhh!Samo kad otvorim temu (citaj - resim da pazarim nesto lepo) :P :P

da li da uzmem 50D i sigmu 18-125 ili da uzmem 40D sa nekim boljim staklom?

Ja bi uzeo 40D sa nekim boljim, L staklom. Isao bi na polovno staklo definitivno (kao sto sam i uradio ;) ) i aparat u sake pa udaraj vise po fotkanju, a manje po tastaturi.

pozz

KinteC@ S kim se ti grudvas buraz? :blink: Ko je rekao da postoje losiji i bolji L objektivi (sem tebe ;))?

Aj 'leba ti nemoj da me potezes za jezik da se ja nebi prisjetio nekih citata sa foruma tipa, KinteC: "Da je 24-105L opticki los objektiv, to sam znao...." :puke:

Pa jes los, recimo da ga jeftiniji objektivi siju po ostrini. Ne moze da izgura ni 12megapixela na FF-u, a kamoli onih 21na 5dmkII.

Na cropu je nebuloza nad nebulozama od stakla, sta covek da radi sa F4 i sa 38mm? Ah da, objektiv je zaptiven bese...bas steta sto xxxD i xxD aparati nisu zaptiveni. Ali zato 24-105 F4IS rado bih koristio na 5D kao kit objektiv, uz recimo prajmove.

Btw ako hoce opticku savrsenost, zna se: 17-55 2.8IS usm. Fenomenalan objektiv, samo steta sto mu je izrada kao kod objektiva od 300e, pa zbog toga polovni objektivi gube na ceni dosta.

Pa jes los, recimo da ga jeftiniji objektivi siju po ostrini. Ne moze da izgura ni 12megapixela na FF-u, a kamoli onih 21na 5dmkII.

Opet napamet, a?

Za 21MP je još i moguće, al' da ne prati 12MP, to je takva... izjava, da ne kažem izvala.

I još nešto - NE POSTOJI objektiv čiji je raspon nepogodan za ovo ili ono telo. Postoje samo korisnici kojima to odgovara ili ne odgovara. Dokle bre tolika doza subjektivnog po pitanju raspona?

Sad, usko je 24mm, ali nije 30mm. Jes', al' malo morgen. Sve po potrebi i zdravo - doviđenja. Meni je (na primer) 24-105L i na kropu sasvim zanimljiv. Često mi ne treba UW, a ni tele opseg, nego baš to u sredini.

Pozdrav

Hm, ne znam koliko je to što pričate tačno da je 17-40 nedovoljno široko za crop tela. Ja sam se vodio tom logikom skoro i kupio 10-20 (trebalo mi je nešto šire) i sutradan sam zamenio i doplatio za 17-40. Meni lično je i na crop telu preširoko 10-20. Na 20 mm ne možeš slikati portret tako da ti je lice recimo 90 % kadra. Mora nešto uže. Sad za ljude koji se bave uličnom fotografijom ili koji slikaju enterijere, 10-20 je super stvar. Meni lično totalno neupotrebljivo.

^ Slažem se, od reči do reči.

Možda je meni taj raspon (10-22) nešto potrebniji nego Tebi (očigledno), ali 17mm ni slučajno nije usko (a kamoli preusko) za krop. EF 17-40L je fenomenalan objektiv i savršen je i za krop i za FF. Neko voli da tegli kanalizacionu cev sa što većim rasponom, a nekome za svakodnevno fotkanje nije potrebno više od tih 17-40.

Sve se svodi (kako i treba) na lične preferencije, odnosno - svako koristi ono što mu treba i u skladu sa time i kupuje. To što je Tebi 17 ili 24mm preusko, ne mora da znači da je i meni. Neko ne može da diše ako na telu nema 200-300mm, a nekome ne treba više od 135 i to je to.

Pozdrav

Bolje za bacanje u bunar.

17-55 IS je odličan objektiv.... SVE dok se u priču ne upetlja i cena, koja je blago kataklizmična. Trebalo bi biti lud pa dati za taj krš (što se izrade tiče) količinu novca koja kupuje čak nekoliko vrhunskih L-ova (nekoliko modela posebno, da ne bude zabune!). Pogotovo što spada u grupu retkih koji cenu gube toliko vrtoglavo, da duplo manje košta čim ga izvadiš iz kutije. Na stranu što je EF-S, pa to nije ni "ulaganje u budućnos'", što neki vole da potenciraju glede kupovine objektiva. ;)

Kad bi koštao DO 550-600€, bio bi odličan posao. Ovako...

Pozdrav

OK, hvala svima na iscrpnim odgovorima...

Samo jedno pitanje. Koliko ce Sigma 18-125mm F3.8-5.6 DC OS HSM da ogranicava mogucnosti 50D? Da li je pametno krenuti sa tom varijantom pa onda za koji mesec pazariti neki "L"?

P.S. Namena aparate je iskljucivo licna satisfakcija... znaci nikakvo pravljenje para itd...

Ne bih sad da te dodatno zbunjujem pored svih ovih predloga, ali da sam na tvom mjestu i da kupujem prvi DSLR, uzeo bih 40D i Sigmu 30mm 1.4. Dakle, ostace ti nekih 300-400e, koje ces u narednim mjesecima imati u steku za neko drugo staklo. Sa tom kombinacijom imas jedan sasvim dobar i koristan prajm, koji je sa 40D low-light ubica na 1.4. Preporucio bih da jedno vrijeme slikas s tim, kasnije ces vec znati treba li ti nesto sire ili uze, ili neka allround varijanta.

Pa sad, ja sam se osjecao dosta hendikepirano kad sam dobio 18-55mm kit, na kojem su slike bile totalno smece. Ocekivao sam nesto mnogo vise od boja/kontrasta/ostrine koje mi je to djubre od objektiva isporucivalo, srecom otarasio sam ga se za nekih 30e i osjecao sam se kao g**no sto sam ga nekome uvalio za te pare. S druge strane nas na faxu su ucili da snimamo jedno finih godinu dana sa 50mm na filmskom tijelu, pa tek onda za raznim zumovima. Djelim misljenje svog profesora da se sa zumovima propusta dosta toga. Kada covjek nauci da slika/kadrira sa normalcem, rad sa zumom ce mu biti najlaksa stvar na svijetu. Fotografija je nesto sto se progresivno uci.

Znaš kako.... sve evoluira, pa i fotografija.

Ne vidim uopšte, ALI BAŠ UOPŠTE poentu tih priča "da Ti ja kažem kako se kalio čelik". Nemam ništa protiv takvih razmišljanja, ali danas je ipak 21.vek.

Što se ne bismo, za ime Boga, odrekli i AF-a, TTL-a, gomile fokusnih tačaka u korist žute mrlje, zavarenog prajma od 35 ili 50mm, merenja svetla i tako još koječega?

Čovek nema pretenzija da drnda fotografiju od Kulina bana, već hoće da kupi nekakav sistem kojim može da počne da fotografiše odmah & sada, a ne da se kiseli narednih meseci ili godina, zamarajući mozak pitanjem: "a koje staklo da uzmem sada, kada sam postao prekaljeni umetnik?".

Danas to ne ide tako i to je to. Sigma 30mm je mnogima dobrog donela, ali to nije staklo sa kojim početnik (ako sam dobro shvatio pokretača teme, ako ne - izvinjavam se) treba da se porađa. Porediti današnje zumove sa tim 18-55 đubretom je više nego neumesno, posebno imajući u vidu da se ovde pominju i takvi objektivi kao što je 17-55 f2.8 IS i 17-40 f4L, koji su sasvim realna, iako možda ne i racionalna kombinacija za ovu sumu.

Danas je sasvim uobičajeno da se fotograf početnik prvo veže za neki zum (ako na primer, ne može da priušti dva objektiva odmah), sa kojim će mnogo lakše da utvrdi šta mu tačno nedostaje, jer - imaće nekakav raspon (vremenom će spoznati šta mu je najbitnije) i nekakvu blendu, za koju će ubrzo utvrditi koliki sputavajući faktor predstavlja. U skladu sa tim će nastaviti dalje. Suprotno tome bi bilo lutanje u magli i pipkanje prajmova, čija je namena raznolika, u zavisnosti od persone s druge strane tražila.

Najzad, zašto bi onda kupovao DSLR, ako će na njemu da savladava fotografiju kao umetničku disciplinu? Za to je dovoljan i kompakt od 50-100€.

Pozdrav

Hahaa, sve je kul osim zadnje recenice. Posto je 1:11 am i spava mi se strasno reci cu samo - u pravu si. Eretrone ne uzimaj 40D i Sigmu 30mm 1.4 jer ces se vjerovatno osjecati hendikepirano

Pozdrav

Khm... hoćeš reći da je za savladavanje (recimo) pojma kompozicije potrebno imati DSLR sistem od 1000 (i više) evra?

How yes no. ;)

Pozdrav

Šta je ovde sve rečeno, sada će pokretaču teme sigurno biti jasnije šta da uzme. :huh:

Što bi rekao Storm, how yes no.

Eretrone, vidi iz svega ovoga šta ti je činiti.

Odluči najpre, C ili N? (ili možda Oly)

A onda, na osnovu ličnih afiniteta i svega ovde napisanog kupi neki sistem, 40D ili D90 npr., sa nekim all-round staklom, a kasnije uzmi prajmić - ili odmah prime, fotkaj, pa onda vidi neki UZ.

Ne znam šta da ti kažem, lično obožavam prime, tako da na mom 40D uglavnom čuči Canon 50 1.4/Sigma 30 1.4, zavisno od potreba. Fotkanje sa prime-om je uživanje, ali, ipak, što bi ljudi rekli, kako za koga.

Pozz

imam jedan problem... Posle par godina koriscenja compact foto aparata i par meseci dslr-a pozajmljenog od prijatelja odvojio sam oko 1500e da ulozim u svoj prvi dSLR...

Dakle pitanje je sledece, vi kao mnogo iskusniji fotografi mozete mi pomoci oko jedne odluke, da li da uzmem 50D i sigmu 18-125 ili da uzmem 40D sa nekim boljim staklom? Nikon ne dolazi u obzir iz prostog razloga sto sam navknut na Canon.

U svakom slucaju mi je potreban neki all-around objektiv i mozda neki fiksni za tamnije uslove....

Što god da učiniš jedno ti kajanje ne gine. Cijela ekipa koja se dosta potrošila na ovoj temi ima puno dobrih prijedloga tako da imaš povoljan teren za izbor. Sretno sa kupovinom.

Negde u Martu sam se i ja lomio oko slicnog pitanja Canon ili Nikon i na kraju je presudila cena, kupio sam Canon 40D i sasvim sam zadovoljan (Ranije sam koristio analogni Nikon tako da nisam zakleti samo Nikondzija ili Canondzija :)...Jedina zamerka mi je bila sto 40D nema vec ugradjen focusing screen pa je rucno izostravanje bilo vise nagadjanje nego izostravanje. I cesljajuci po forumima konacno sam i taj problem resio stavljajuci focusing screen, tako da je sad osecaj izostravanja isti kao kos starih dobrih analognih aparata. Slicna je bila i dilema oko objektiva.. tako da sam na kraju izabrao: EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM. Ovome sam dodao i jedan EF 70-200mm f/2.8L USM tako da za sada ova dva pokrivaju sve moje potrebe. Ako imas neku priliku da ti neko iz US donese opremu cene su dosta nize nego u evropi (otprilike ako je ista stvar ovde 1000 EUR, tamo je 1000 US$)...

E sad nakon pola godine koriscenja, da se moze vreme vratiti u nazad... :) napravio bih samo jednu izmenu: umesto 40D kupio bih 5D.

E sad nakon pola godine koriscenja, da se moze vreme vratiti u nazad... :) napravio bih samo jednu izmenu: umesto 40D kupio bih 5D.

Da je 5D odmah bio u igri, morao bi da izvisi 17-55 2.8, slicnu dilemu sam i ja imao (cak je i dalje imam), da li odmah kupovati stakla za ff, u nadi da cu u dogledno vreme preci na ff, ili uzeti najbolje za crop... i evo me i dalje sa 17-55 2.8 :)

Sto se stakla tice, nisam se pokajao ni malo, fenomenalno staklo, meni se sad nesto mota po glavi da batalim 30D i predjem na nesto novije telo :)

A sto se cene tice, jeste preskupo novo, ali polovni 17-55 mogu da se nadju za 600-750e, tako da je to moja preporuka :)