Jump to content
Sign in to follow this  
eretron

1500e kako potrositi?

Recommended Posts

Pozdrav svima,

imam jedan problem... Posle par godina koriscenja compact foto aparata i par meseci dslr-a pozajmljenog od prijatelja odvojio sam oko 1500e da ulozim u svoj prvi dSLR...

Dakle pitanje je sledece, vi kao mnogo iskusniji fotografi mozete mi pomoci oko jedne odluke, da li da uzmem 50D i sigmu 18-125 ili da uzmem 40D sa nekim boljim staklom? Nikon ne dolazi u obzir iz prostog razloga sto sam navknut na Canon.

U svakom slucaju mi je potreban neki all-around objektiv i mozda neki fiksni za tamnije uslove....

Hvala svima unapred

A vredi li ako ti gomila Canondzija preporuchi - Nikon? :)

Kad bih mogao da lako i brzo i za dobru cenu prodam sve shto imam od Canona, vrlo rado bih qpio:

d90 kit(objektiv 18-105VR) + SB800 + 50mm 1.8. ENDE!!! NEMA bolje kombinacije, a da nije polovna! :)

Ja sam pre par godina imao neke Canon starudije, i pre svega zbog toga se odlucio za Canon, + shto je tada Canon imao bolju sliq. Danas, za bilo koga ko nema gomilu opreme u drugom sistemu, dileme ne bi trebalo da bude... Za godinu, dve se situacija mozda promeni(mada nam niko to ne garantuje), ali trenutno je tako.

Hmmm... vecni rat Canon vs. Nikon, pade mi na pamet i AMD vs. Intel....

Nikon ne dolazi u obzir.... vec sam rekao zasto....

U svakom slucaju vidim da niko nije ni pomenuo 50D tako da mi se cini da nije nikome favorit....

Ako uzmem 40D kit sa 17-85 IS da li mozda ima neki ekvivalent Sigmin ili neciji drugi koji bi bolje odradio posao pa da uzmem samo telo 40D?

vetj ti je receno.

40D kit varijanta, dakle uz 17-85 IS + Sigma 30 1.4 EX DC HSM, , za početak više nego dovoljno, plus torba, kartica, filteri, baterije, grip,...

Nikon ne dolazi u obzir iz prostog razloga sto sam navknut na Canon.

Ovo ti je najbezvezniji razlog. Navikavanje traje 10 minuta i svodi se na upoznavanje dugmica.

D90 + 18-105VR je kombinacija bez mane.

Pa.... valjaju li ti cemu ovi polovni 5D za 900+ eura?

U svakom slucaju, nije malo para za toliko mator aparat, ali slika... Zato, mozda ti je bolje i ne gledati kroz trazilo istog cak i ako ti se pruzi prilika.

Inace, vidi u oglasima, imao je nov 50D po ceni novog 40D (verovatno bez garancije posto nisu placeni carina i PDV), ako ti odgovara.

^^u pravu je covjek... za 7 dana ces se navici na drugi sistem i pricati onda kako ti raspored dugmica na Canonu ne odgovara.

D90 je trenutno najkompletniji aparat u toj nekoj srednjoj klasi. Pogledaj test na Axelfoto. Ja bih ga upario sa Sigmom 18-125 OS i 50/1.8.

Ljudi ja cu vam uskoro postaviti slicno pitanje kao autor ove teme.Ono sto me interesuje je zasto mu niko ne preporucuje neku kombinaciju sa L staklima, ako covek vec voli Canona.Npr. 40d + Canon EF 17-40 F4 L USM, to je tu negde s cenom.Mislim, krene sirooooko i ostro, a posle uzme nesto dugacko.Znalci - sta mislite?

Ljudi ja cu vam uskoro postaviti slicno pitanje kao autor ove teme.Ono sto me interesuje je zasto mu niko ne preporucuje neku kombinaciju sa L staklima, ako covek vec voli Canona.Npr. 40d + Canon EF 17-40 F4 L USM, to je tu negde s cenom.Mislim, krene sirooooko i ostro, a posle uzme nesto dugacko.Znalci - sta mislite?

I o ovome sam razmisljao... I izgleda da ce se na ovome i zavrsiti. Onda cu sacekati jos koji mesec i pazariti jos neki objektiv... U svakom slucaju javljam sta sam na kraju odlucio :D

Samo da jos malo prostudiram ovaj D90... joj Nikone nikone...

I o ovome sam razmisljao... I izgleda da ce se na ovome i zavrsiti. Onda cu sacekati jos koji mesec i pazariti jos neki objektiv... U svakom slucaju javljam sta sam na kraju odlucio :D

Samo da jos malo prostudiram ovaj D90... joj Nikone nikone...

Heeeehhhh, slicne muke nas more.Ja sam se isto bila zagrejala za Nikona (D90), iako odavno zelim da udjem u Canon club.I onda vidim neke testove i fotke s L staklima i otkinem skrooouuuz! Sad sam u nekoj fazi da mi je ostrina mnooogo bitna i ukapiram da cu bacati pare na polovicna resenja, nego da se lepo zagrize i uzme najbolje! Pa ondak polagance, staklo po staklo - kad se i kako moze.Ovo je neka moja filozofija, ogradjujem se naravno, a i izvinjavam kolegama nikondzijama...

Nikon ne dolazi u obzir iz prostog razloga sto sam navknut na Canon.

Hahahah ni ovo više ne pomaže :lol:

hahahaha, jbt lobiraju ko sektasi :lol: Samo fali da krenu po kucama i djele brosure ;)

Sad sam u nekoj fazi da mi je ostrina mnooogo bitna i ukapiram da cu bacati pare na polovicna resenja

Oces da kazes da Nikon objektivi nisu ostri??? :) Nemojmo se zavaravati. Kod Nikona gledas primere sa 18-70 kit objektivom i slicnim a kod Canona sa L staklima. Kod neiskusnih se stvara slika da eto C ima L stakla a N nema i zbog toga je losiji? Pogledaj primere sa Nikon 24-70/2,8 ili 70-200VR objektivima (ili neki od prime objektiva) pa da cujem da li fali ostrine.

Dakle, D90 ce sa objektivom iz iste klase kao kod canona dati identicne rezultate. Shvati da objektiv pravi/crta ostre fotografije a ne brend, a ako kreces od nule, onda te nista ne sprecava da probas i jedan i drugi (pa i neki treci, recimo) sistem i odlucis sta ti vise odgovara.

Nemojmo se vezivati za brendove, nema nista gore od toga!

L staklo je ok varijanta, ali ako mu je potrebno širine 17-40 mu možda neće biti dovoljno širok, s obzirom da će na crop telu biti 27-64. :)

Anyway, nije to loša kombinacija, ali i ja mislim da je, ako se predomisli u vezi Nikona, D90 kit + neko prime staklo ipak bolja kombinacija - npr. sa novim Nikon 50 1.4 ovo je po meni opasno dobra kombinacija.

Ja sam mu predložio Canon 40D zato što je u startu rekao da neće Nikon.

Razmisli, izvagaj, preseci i kupi.

Pozz

Oces da kazes da Nikon objektivi nisu ostri??? :) Nemojmo se zavaravati. Kod Nikona gledas primere sa 18-70 kit objektivom i slicnim a kod Canona sa L staklima. Kod neiskusnih se stvara slika da eto C ima L stakla a N nema i zbog toga je losiji? Pogledaj primere sa Nikon 24-70/2,8 ili 70-200VR objektivima (ili neki od prime objektiva) pa da cujem da li fali ostrine.

Dakle, D90 ce sa objektivom iz iste klase kao kod canona dati identicne rezultate. Shvati da objektiv pravi/crta ostre fotografije a ne brend, a ako kreces od nule, onda te nista ne sprecava da probas i jedan i drugi (pa i neki treci, recimo) sistem i odlucis sta ti vise odgovara.

Nemojmo se vezivati za brendove, nema nista gore od toga!

E neeee, necu da kazem da N objektivi nisu ostri jer stvarno nisam dovoljno upucena i priznajem to.Zato mi je svaki savet dobro dosao.Ono sto sam zelela da kazem je da ce moj izbor verovatno biti neki rebel (i to verovatno polovni 350d, najverovatnije 400d) i neko L staklo koje moze da se na njega nasrafi.Znam, znam da je to mnogima bezveze, ali meni to pashe skrooz.Zelim malo telo i perfektnu sliku.Eto.I sve to da stane u moj budzet! :)

L staklo je ok varijanta, ali ako mu je potrebno širine 17-40 mu možda neće biti dovoljno širok, s obzirom da će na crop telu biti 27-64. :)

Anyway, nije to loša kombinacija, ali i ja mislim da je, ako se predomisli u vezi Nikona, D90 kit + neko prime staklo ipak bolja kombinacija - npr. sa novim Nikon 50 1.4 ovo je po meni opasno dobra kombinacija.

Ja sam mu predložio Canon 40D zato što je u startu rekao da neće Nikon.

Pozz

Daaa i ja sam mu to rekla jer covek zeli Canon !

ja necu da preporucujem canon vs nikon, ali posto je u dSLR svetu mnogo bitno staklo i prateca oprema...

ja bih ti preporucio ili malo slabije telo a bolje staklo ili

ako ces u dogledno vreme imati i za stakla a svidja ti se 50D - go for it.

Jedino bi bilo bezveze (po meni) da zaglavis sa nekim skupim telom kome ce cena da se prepolovi za godinu dana, a ti ga neces maksimalno iskoristiti u nedostatku dobrih stakala.

Jedino bi bilo bezveze (po meni) da zaglavis sa nekim skupim telom kome ce cena da se prepolovi za godinu dana, a ti ga neces maksimalno iskoristiti u nedostatku dobrih stakala.

glavni i osnovni argument za uzimanje losijeg tela a boljih objektiva. Mada opet, i tu treba naci kompromis, da ne bude i previse dobar objektiv, a los aprat :)

Uz 350D ljudi obicno koriste 17-40L, ali to su reporteri koji ce za godinu dana baciti u kantu taj 350D, i navrnuce L na neki 1D canon. A zasto reporteri koriste 350D- jer firma nije htela da plati vise. (pa kad rikne shutter, onda moraju da plate :D)

Dakle, za amatere koji cuvaju opremu, fotkaju za svoju dusu- 17-40L se ne isplati (ako se koristi na 350D) Za crop je vec uglavnom utvrdjeno koja je oprema pozeljna: 10-22 canon, ili 10-20 sigma, 30mm 1.4 sigma, 85mm 1.8canon, ili u slucaju da se nemaju ova dva, 50mm 1.4 canon. 70-300IS, ili 70-200 F4 (sa ili bez IS-a ) Za standardni zum moze 17-40L, mada je on cesto prekratak, bolji posao bi radio 17-85mm (standardnim zumom se fotkaju svadbe, deca, mace & kuce...putovanja..ovo ono, a tu nam ostina po pixelu i nije toliko bitna, zar ne?) Takodje umesto canona moze i neka sigma, 17-70, 18-135os.... Tako da malo koji L objektiv ima smisla na cropu. 24-70 2.8 preusko - isto je sa 24-105is, kao i pola drugih L staklica. Jedino L staklo koje bi voleo koristiti na crop telu tipa xxxD je vec navedeni 70-200F4L/is i prajmovi tipa 35mm 1.4L

ovde to ide ovako:

Razmisli, izvagaj, preseci, idi na DZ forum

.

.

.

onda nakon meseci i meseci besmislenog maltretiranja i hiljada sati uzalud potrosenog vremana... kupi

1.500 jevereja? Elem, pre nego odes do Cvecare i pazaris, razmislis sam za sta ce ti oprema biti potrebana i koji sve uslovi...

Mada jesam pobornik nove opreme, ali za te pare telo, plus dva objektiva, filteri obavezno, buster kasnije, plus kartice i torbica. Razmisli o kupovini polovbnih objektiva koje dobro pogledas da prednje staklo nije mnogo izgrebano i da ogrebotine nemaju dubok zarez jer ostalo ce ti raditi savrseno posao. A ako mislis da radis da bi uzimao i kntu, onda je lako kasnije kupiti bolja i L stakla.

Razmislis za koje fotkanje ce ti sve trebati i na osnovu toga odlucis raspon objektiva. Ovde mozes dobiti predloge ali ti si taj koji odlucuje jer najbolje znas sta ti treba i preporuke ce ti pretezno biti na osnovu licne potrebe i povedes racuna da ti je crop 1.6.

Kintec ti je naprimer dobro predlozio Sigmu 30mm jer dobijas vise. U dosta situacija ce ti i KIT zavrsavati posao ali je ipak pozeljno malo ozbiljnije da uzmes i napravis kompromis. 17-40? Koliko se tebi isplati da uzmes to staklo ako ti na pocetku nista nije profitabilno..... jeste dobro staklo, ali nece ti ostati para za jos neke bitne sitnice :-))))

Ne moras odmah da ides an sve skupoceno, idi korak po korak :-) Veoma je lako prodati i kupiti nesto drugo :-)

Neko ti je bio predlozio polovan 5D, sto i nije losa ideja samo ako je malo prosao i da je jeftin :-)