Jump to content

Import iz Cad-a u Max.

milos28164
 Share

Recommended Posts

Pozdrav zonasi.

Imam problem.

Drug je nacrtao neku kucu.. u pitanju je solid.

Ja se ne razumem u 3d modelovanje u cadu..u svakom slucaju hteo sam da ga ubacim u max i dalje da da radim na njemu.

Do sada nisam ubaciovao nista 3d iz cada,uglavnom 2d osnove posto modelujem u maxu.

Javio se problem koji mozete videti na slikama... totalno je sj...n mes kad se uveze.

Procitao sam gomilu postova ovde oko uvoza iz cada u max... sve ono sto je slikovito objasnio Xaver... stavio da se uveze kao Auto cad drawing...zezao se sa podesavanjima... ali nista mi nije uspelo...purgovao u cadu... stavljao na kordinatni pocetak... sredio unitse...kako u cadu tako u maxu...ne znam sta sve nisam pokusao...

Ako moze neko sa slike da predpostavi u cemu je problem bio bih mu zahvalan.

Hvala.

Okrenule su ti se normale na nekim planeovima. Meni se to desavalo uglavnom sa povrsinama radjenim preko edgesurf-a.

Sve u svemu - ja sam to rucno ispravljala - trougao po trougao (unify normals nije pomagao oko ovoga).

Offtropic

Meni unify normals ni u jednoj situaciji nije pomogao. Ne razumem cemu li sluzi :)

okaci negde model u cadu ja cu da ti ga uvezem....ovo kako izgleda na ovim slikama je neki gadan zabrlj.

Ako je solid u pitanju onda su normale uvek ka spolja i ovo ne bi trebalo da izgleda tako. Ako su u pitanju surf-ovi onda opet ne bi trebalo da dodje to pomeranja tacaka a ovde se to desilo...to mi govori da je WELD preveliki i da on merdzuje tacke prilikom import-a

WELD je izrazen u realnim jedinicama, ja ga drzim na 0.1cm. To je zapravo distanca na kojoj ako pronadje tacke on ih spoji .... nesto kao tolerancija za min udaljenost tacaka.

Inace veoma jebitno da ti je prvo crtez u Autocadu definisan, zadat "limits", objekat u blizini 0,0,0 (obicno ljudi kad ne obracaju paznju crtaju u pm daleko od 0)

Kad si to uradio onda prebacis MAX na cm (po defaultu su system units u inchima). Kad god dobijem neki max fajl - to nije uradjeno i onda import nije u relevantnim jedinicama.

Ako je to sve podeseno onda je lako odrediti potrebnu velicinu za weld, za tresholde i sl (prilikom importa)

• 2 weeks later...

tebi weld nije najbitniji tu. U import dialogu imas "maximum surface deviation for 3D solids"

Sto je taj parametar manji - 3D solidi su finije meshovani, tj. sitnija je podela na poligone. Ta mera zavisi i od jedinica u kojima je crtano. Ja crtam u cm i taj parametar mi je 0.05, moze da bude i veci ako radim neki urabanizam pa mi nije potrebna oliko fina podela

Ja ovako podesevam CAD...

60155278bk6.th.jpg

i sve je ok... posle oko uvoza i glatkoce

to sto ti podesavas ima veze sa glatkocom jedino u prikazu i jedino u CAD-u. To nema blage veze sa time kako ce da izgleda u maxu posle importa. Cak, ako mene pitas, bespotrebno si opteretio prikaz u viewportu CAD-a

Lepo gore pise "display resolution"

ono sto regulise glatkocu prilikom importa su dve opcije:

maximum surface deviation for 3D solids - za solide

curve steps: za splineove (krive)