Jump to content
NShappy

Preporučivanje DSLR-a totalnim početnicima?

Recommended Posts

ne znam cemu ovakav flame sada. Imam utisak da je moje pominjanje FF-a izazvalo ovakav post...

no,

nebi me cudilo da za 10godina imamo kompakte sa FF senzorom....haos...

I ja primećujem neku čudnu frustraciju, koju nema potrebe lečiti na drugarima sa foruma.

Univerzalnog rešenja za početak u fotografiji nema, ali ne postoji nijedan argument da početnik mora da gomila kompakte pre nego što pređe na DSLR.

Najjeftiniji DSLR će u svakom slučaju da pruži potencijalo mnogo više znanja u kraćem vremenskom periodu nekome ko želi da nauči. Mali kompakt to neće moći, eventualno ultrazum prosumer, a njihov paradoks cene uopšte ne govori njima u prilog. Nit' su mali, nit' su jeftini. Kad uzmeš DSLR, bar znaš zašta si dao novac.

I bez nervoze, za dobru fotku i učenje je potreban bilo kakav fotoaparat - apsolutno ne mora da bude DSLR. Zagovaram DSLR jer je šteta uzeti nekog boljeg Ixusa za 20 hiljada, kad za 24 u hipermarketu imaš D40 i 18-55.

^ jes to tako nidzo, ali ... kad kupe kompakt, ne boli ih glava za novim objektivima, blicevima ... imaju zeleni mod, i mogu da rade "sta hoce" .. bice zadovoljni kolicinama Mp, fensi izgledom, filmicima ... Kad kupe DSLR ocekivace mnooogo vise s`obzirom da "imaju" DSLR, sto ce nesumnjivo dobiti, ali da li ce znati to i da li im je to "vise" potrebno. Sa DSLR ide jos jedna stvar, a to je da u vecini slucajeva moras da budes i PS mag da bi dobio fotke kojima se dive ljudi po netu ... a sa kompaktom, eto odusevljenja cim prebacis s`kartce na komp.

Ja licno znam neke koji su se "zeznuli" sto su kupili DSLR, a kupili su jer su citali da su mnogo bolji od "ostalih". Pocev od toga i da su teski, i da ne moze ovo-ono, ne razumeju sve dugmice .. itd.

Cenovna razlika izmedju Ixusa i D40 nije velika, ali Ixus ce ga lagano uvuci mozda u vode DSLR, a mozda ce ostati samo srecni korisnik kompakta, pred brojnim veselim curicama.

Ne prave se fotografije samo sa DSLR-ovima, i ne znaci da si fotograf samo ako drzis DSLR u ruci

Pa da, za ono što ne znaš ne možeš znati da ti to ne dostaje.

Gledaš svaki dan besne automobile na tv-u i bole te kita, ali kada sedneš u jedan i stisneš gas skontaš da te ne bole ;)

Zato ja kežem svima: "Sedite vi u ta kola i stisnite gas, a što će to da košta to nije bitno."

Da ne bude zabune pričam o "početnicima u fotografiji", a ne o početnicima u pravljenju porodičnih foto-albuma.

Poz. Gosha

ljudi,mene vec lagano pocinje da boli glava....

listam recenzije,testove itd. i sto vise citam,na kraju manje znam :unsure:

sve to sto pise u testovima,pokusavam da upakujem u moju treenutnu poziciju i da izvucem iz toga najvise sto mogu.

tu u temi sam napisao da sam pocetnik,i trazim neki entry-level slr, ali eto usput,i budzet me yebe...

recimo,kao kad se kupuje prvi auto,pa je vecini vama to bio yugic ili nesto slicno. nemas mnogo para za prvi auto i yugic bude taman, da se malo ispraxas,jeftino odrzavanje,a posle ga lako prodas ,ni ne izgubis puno na cijeni...

e u slicnom belaju sam ja sada sa dSLR-om. e jedino sto znam,je da bi kupio nov aparat.

ranije sam spominjao nikon d40+kit, pa je sad jos u izbor uletio sony a200, i canon 1000d

e sad,koji od navedenih ima najbolji kit objektiv,posto pretpostavljam da ce mi u pocetku to biti i jedini objektiv?za koji od ovih je najjeftinije sklopiti dobar sistem,tj.tele?

da ga yebes,ja vise nisam pametan :unsure:

i da,jes da jos nisam ni kupio ovaj ,ali uz pretpostavku da cu jednog dana pozeleti neki bolji(ko sto mi rece Herr Abdee), koji od ova 3 najbolje drzi cenu kao polovan i najlakse ga prodati? :rolleyes:

koji od ova 3 najbolje drzi cenu kao polovan i najlakse ga prodati?

Zaboravi ovo zauvjek. Na preprodajnu vrednost se vise ne racuna.

Ja bih uzeo 1000D sa 18-55IS.

OT:

Japanski jen je ojačao u odnosu na dolar - na rekordnih 88 yena za 1 dolar. Iliti najjači u poslednjih 13godina.

Bio je krenuo da pada u odnosu na EUR - ali opet kreće da raste u odnosu na EUR.

Japanska centralna banka nema nameru još uvek da interveniše na tržištu (da jelte proda jene). Neki tvrde da dolar ide još dole.

Šta ovo znači i zašto vam ovo govorim? Pa... jelte iduće isporuke će biti verovatno samo skuplje... Ako se stanje na kursnim listama ne promeni... Tako da roba iz Japana će da poskupi.

Pozitivna vest - EUR se vraća polako na pozicije u odnosu na kineski yuan - tako da cene iz Kine se verovatno neće menjati - al sam načuo bio da su spuštane bile cene u nabavci u Kini - u principu - tu informaciju do kraja godine.

Pa sada ko ima šta u planu da kupuje nek sam dobro razmisli kada hoće da kupi.

D40 u Metrou (kada se pojavi) košta oko 28000din. E, fora je što je toliko koštao i kada je evro otiš'o na preko 90 a toliko košta i sada kada je pao na 85-6. (I dalje znam neke kojima je bolje da kupe kompakt neg' DSLR)... :)

A to, odnosi yen -> Yuan -> € -> $ nemamo pojma koliko utiče na krajnje cene. Ne verujem da će se u jeku svetske krize usuditi da dižu cene...

A to, odnosi yen -> Yuan -> € -> $ nemamo pojma koliko utiče na krajnje cene. Ne verujem da će se u jeku svetske krize usuditi da dižu cene...

Vidi.. kako da ti kazem.

Npr proizvodnja X proizvoda ovde kosta 10 000 yena. Ne - ovde ne racunamo u dolarima, eurima i sl - nego u yenima.

Dodje stranac i hoce da kupi. Ok to je 10 000 yena i kad treba da plati - podeli to sa kursom i dobije cenu. Ranije bi to bilo 90USD - a sada je 113USD. Ko ce da plati tu razliku?

a) proizvodjac

B) uvoznik

c) distributer

d) krajnji kupac

Ako ste zaokruzili odgovor d) krajnji kupac - tacno ste odgovorili. Mislim - vec ste imali jedno zesce poskupljenje opreme u Srbiji u skorije vreme ako se dobro secam. E - sad - to predstavlja problem i ovde sto je roba iz Japana postala skupa spolja - Sony i valjda Toyota vec imaju smanjenu potraznju i sl... nacuo sam da je neki proizvodjac automobila cak napravio i pauzu u proizvodnji - al nisam siguran. Uglavnom - potrudice se oni da vrate USD-

JPY kad tad - al kad je to - ne znam

Nemanja, ne znam kako je to u Japanu, ali cena koju neki ozbiljni kupac dobija u fabrici je veoma rastegljiva. Drastično zavisi od poručene količine, ugovorene količine, roka isporuke na koji kupac pristaje (hoće li kupac 1000 komada odmah ili 100 kamada svaki mesec sledećih 10 meseci), pozitivnih ili negativnih iskustava između kupca i proizvođača, statusa samog brand-a na tržišti gde se roba plasira, rabata, trenutne količine robe na lageru, očakivanih kretanja na tržištu u budućem periodu... ...bla. bla. bla.

Bio sam u prilici da sa prestavnicima Siemens-a razgovaram baš o fabričkoj ceni složenih elektronskih uređaja. Cena koju cantrala Siemens-a traži za određeni isti uređaj varira i do neverovatnih 20x u odnosu najjeftinija-najskuplja opcija. "Fabrička cena" kao pojam ne postoji.

Aj' ako je cena u fabrici fixna, 'što je ista fotooprema u Americi toliko jeftinija nego u Evropi?!? Razlika je čak i veća nego što je porez i carina u EU.

Formula "koliko šta gde košta" za recimo isti proizvod koji ima po celom svetu je veoma složena i višedimenzionalna.

@NSHappy:

Pa kako da ti kazem - pazi - to sto cena toliko varira od kupca do kupca - to ovu situaciju ne tangira. Ti ces kao kupac uvek po istim uslovima od njih dobijati robu - tj po odredjenoj vrednosti u jenima - pa ce ti obracunati.

Postoji fixna cena u fabrici - ispod koje ne moze. A sto je ista oprema u Americi toliko jeftinija nego u Evropi? Jel si chuo mozda za cenu transporta (to je minorno) - A glavno je to sto u Americi se proda mnogo vise opreme - samim time - vise se trosi - manja cena. Ako ubacimo u problem Srbiju - onda imamo i primer zelenashkih marzi.

Ti si sa predstavnicima Siemens-a razgovarao - odlichno. Ja sam pre dolaska ovde 4 godine radio za jednu firmu oko uvoza robe sa dalekog istoka (sad meni bliskog zapada; ) ) - i lepo kazu. Promena kursa u odnosu na dolar je tolika. Cena ide gore na toliko i toliko. Svi ostali ugovoreni sistemi su ostali isti. Da smo hteli npr da poruchimo umesto jednog dva kontejnera odredjene robe - verovatno bi smo dobili manju cenu. Iliti - postoji lepo tabela:

Kupac A: Ima takav ugovor. Pod tim uslovima ima tu cenu u lokalnoj valuti. Pod ovim uslovima - cena ide tako i tako. Pod ovim uslovima - tako i tako... I onda se samo preracuna kurs...

To sto si rekao za 20x - ajde blago cu reci da ti ne verujem (pod uslovom da je cena za i samo za uredjaj - a ne i za gomilu drugih stvari - i to pod istom definicijom opreme - nema dodatne opreme - ili ukidanja opreme)

Uostalom - kao sto rekoh - vi radite kako hocete... A videli smo vec jednom da je doslo do korekcija cena. Ako mislis da nece opet - varas se - samo treba sacekati novu porudzbinu da postave - osim ako se kurs ne stabilizuje...

Ja sam par puta pregovarao sa konobarima u kineskom restoranu i dosao do zakljucka da kurs dolara manje utice na velicinu porcije od raspolozenja kuvara. Kada se u obzir uzmu carine i zakoni koji se razlikuju od zemlje do zemlje nije tesko ne skontati sta je pisac hteo da kaze kada je nesto rekao. Zbog svega toga mislim da je DSLR kul kao i kompakt.