Jump to content
NShappy

Preporučivanje DSLR-a totalnim početnicima?

Recommended Posts

^oće čovjek da kaže, a to je prilično tačno, da 90% korisnika foto aparata ne da ne želi da zna za DOF, nego ne želi da zna ni za blendu ni za ekspoziciju, ni za ISO i pripadajući noise, ne želi da zna ništa, nego prosto želi da mu fotka "ispadne". Pri tome u ovih 90% spada i priličan broj "profesionalaca".

Granica koju treba preći da bi se koristio slr je, kako ja kapiram, upravo u razumijevanju elementarnih principa fotografije: kako zadati parametri utiču na rezultat. Onaj koga to ne zanima, a takve generalno nije teško prepoznati, stvarno ne treba da si komplikuje život.

Mada opet, ima naroda, čudnog, koji kupi slr, zakuca ga na onaj zeleni mod i štancuje...

E to...

U mojoj firmi, koja je prilično velika, važim za nekog foto stručnjaka. Za ovih 5-6 godina bar je jedno 20-30 ljudi došlo do mene da se posavetuje koji digitalac da kupi. Suština moje preporuke je da...

1. To bude kopakt Nikon-Kanon ili Oly, mož i Panasonic tu i tamo.

2. Da ima standardne aa akumulatore-baterije

3. Standardne kartice, ovo je razlog što ranije nisam preporučivao Sonija on je dugo bio na onom šugavom i skupom memory sticky.

4. Da ima bar 3x optički zum.

Niko se nije pokajao i niko se posle nije pojavio da me pita za bolji, napredniji fotoaparat. Dakle NShappy je u pravu. Prosečni korisnik = kopakt.

PS E da bio je jedan koji je novinar u firmi, ono firma izdaje svaki mesec časopis a on fotka, njemu sam oma savetovao DSLR.

Nidza je u pravu, bez brzog fast shuttera i velikog lensa nema pravog shootinga...

Nije nidza u pravu nego Abdee, bez kupovine novog aparata svaka 2 meseca nema napredovanja, prvo ultrakompakt, pa srednji kompakt, pa ultrazum, pa tek onda DSLR kad prsneš jedno 500 jura na ovom glupiranju.

Zašto po difoltu totalni početnik treba da bude neko ko će da ostane totalni početnik? Kako pobogu na ixusu da skapira bilo koji optički parametar, kad se rezultat razlikuje minimalno šta god prebacio. Ja Fuji po danu uglavnom koristim na full automatici, jer šta god uradio fotka na kraju ispadne ista. Stvarno izuzetno pozitivno takav kompakt utiče na krivu učenja. Skrećem pažnju da je nov koštao isto kao Nikon D40 kit sada, a to nije bilo toliko davno.

Početnik u fotografiji i računovođa koji bi da fotka povremeno svoje drugare i porodicu nisu ista stvar, a mislim da se ovde to pomešalo. Prosto treba proceniti kojoj grupi pripada dotična osoba.

Ljudi bre, početnički DSLR se prodaju na tone, daleko više naprednijih, šta mislite ko ih kupuje? Zar ste zaboravili vremena pre 20tak godina kada je svako živi imao SLR, i ko je znao da fotka, i ko nije. U čemu se to sad razlikuje?

Početnik u fotografiji i računovođa koji bi da fotka povremeno svoje drugare i porodicu nisu ista stvar, a mislim da se ovde to pomešalo. Prosto treba proceniti kojoj grupi pripada dotična osoba.

Tu je i zbrka. Ja pričam o ovim drugima. I njima se savetuje DSLR čim spomenu da bi da daju malo više od 300eur za aparat.

to nidzo pod pretpostavkom da ce taj neko da actually ide linijom ultrakompakt, pa kompakt, pa ultrazum, pa dslr..

nekome je dosta samo ultrakompakt, nekom je dosta ixus, shta ima da se zamara sa parametrima.. mislim.. takvi ljudi actually postoje i mislim da treba da ih isposhtujemo (tu se slazemo 100%) bez obzira shto dodjoshe na dslr-freak-high-iso-uporedni-testovi forum.

..

I sam sam bio u fazonu da preporucujem dSLR svakom, ali ipak se trudim da iz nekog posta, pitanja, teme actually zakljucim shta je to shto neko pita tacno, pa se obuzdavam..

u stvari, dileme nema kada je kategorija "prosumer" vs dslr u pitanju jer po gabaritima i ceni su slicni/isti, a po performansama razliciti..

a pocetniku, kao shto je devojka iz citirane teme, najbolje je po mom misljenju da kupi neki 150-200 eura kompakt, pa jos ako ima i stabilizaciju i manuelne kontrole - i haj.. nece tu da izgubi previse para (mnogo je vrednije fotografsko iskustvo koje ce dobiti).. a ako predje na dSLR onda tih "tricavih" 150-200 eura datih za kompakt nece biti dosta ni za neki pristojan 2.8 zum..

Ко иоле жели озбиљније да савлада фотографску вештину, ја бих му тутнуо у руке СЛР да прво овлада њиме, и то с ручним изоштравањем. А када заиста научи шта је експозиција, бленда, дубинска оштрина итд., онда нека ради шта хоће с ДСЛР.

A ja bih im dao skicen blok i grafitnu olovku pa ako to savladaju, tek ondak da predju na flomastere.

Prica mi prijateljica koja je skoro bila u Italiji da se zaprepastila kolicinom dslr-ova u rukama turista! Sta nam to govori - ma nista, samo da zivimo u Srbiji ! Mislimo o tome....hehehe...

A ja bih im dao skicen blok i grafitnu olovku pa ako to savladaju, tek ondak da predju na flomastere.

Ти се то спремаш за пријемни?

Што је најгоре (или најбоље), ово цитирано уопште није шала...

dakle da zakljucimo:

za da bi se skontalo shta/kako brzina zatvaraca, blenda, iso zavisnosti (i onda prosirena lekcija dof), i druga lekcija: fokus, potreban je suvi ljudski genij, to prosecan covek moze, al' na o-ruk + jedvite jade da skonta, ali treba mu dugi niz posvecenog bavljenja problematikom.

paralelno sa tim visegodisnjim studijima problematike, treba covek paralelno i da malo gvirne u likovno, i da uci da napravi skicu svojih malishana sa sprzenim facama i tamnijim pozadinama. otprilike kad mu se istrosi peti set flomicha, sme mu se dati u ruke, ali strogo mali, aparat.

mislim, ti neki koji stvarno neche da skontaju - o.k. - ova preporuka stho je geza rek'o (i ja to tako kazem ljudima).+ shto onima za koje procenim da ih pomalo i interesuje, kazem mu lepo , mile, ako za dok ja oleshim pivo-dva ne skontash da napravish sliku (tehnicki) istu k'o i ja sa tim tvojim apraratom - onda si jako glup covek. za sad su se vecina pokazali kao pametni, poneko kao priglup, a jedan je ispao glup (ustvari nije - nego spada u kategoriju a)(ne-volim-uchiti/ne interesuje me).\

kod genija, stvari su drugacije, vec posle par meseci, on moze poceti bistriti o nabavci nekog, pa cak i ozbiljnijeg aparata.

*tip i dalje stoji: ko za 1-2h diskusije s upucenim ne skonta - taj je pglu, a ako je zhensko, dobroizgledajuche, i neudato...well you know... povezhimo rijechi ja, sex, i neudata zenska osoba na fin nachin.

Ja sam tu potrebu za kompaktnoscu resio kupovinom mobilnog telefona sa dobrom kamerom SE810i. Za opste potrebe sasvim OK. Ali zato je DSLR Nikon torba vec prilicno napunjena. Jednostavno nisam hteo da dajem pare za kompakta. Mada povremeno merkam nekog ixus-a.

eh,aj da i ja iz prve ruke par recenica....

i ja sam bio u dilemi,trilemi,quadrilemi sta da kupim kao pocetnik. i kako god okrenes,skontam da cu se zajebati sta god da kupim! :rolleyes: a uz sve to,kad si ogranicen budzetom. i tako ja citao forum,testove,pa citav dan, i citam ali nista ne kupujem......a sve zbog neodlucnosti i ne znanja sta ustvari hocu i sta trebam. i da ne gnjavim,a mogao bih, ja se odlucim za kompakt,i kupim ixus 80.

i ajd,mali sladak aparatic,stane u dzep.....ALI ,posle 3 dana ja pozelim malo da se igram,da cackam i podesavam,i skontam da sta god podesavao,nakraju dobijem isti rezultat.

e onda krenem na prosumer klasu,pa s obzirom da budzet,nisam imao za bolje nego fuji5800. i s njim sam dosta toga provalio,sta i kako funkcionise itd. mada je to vama smesan aparat,ali meni je ispunio ocekivanja.

e sad...ja bih jos, hocu nesto bolje,uhvatila me ta fotografska groznica, pocinjem sve vise i vise da se zanimam za fotografiju,a i ovde na forumu visim svaki dan, citam, skupljam vasa iskustva i tako to.

i,sad bih na dSLR,ali opet,pare su problem.

odlucih se za D40+kit. ...valjda ga necu brzo prevazici......

odlucih se za D40+kit. ...valjda ga necu brzo prevazici.....

Neces dok ne pozelis da na njega metnes neki objektiv koji nema motor. Onda ces kupiti D90 koji ces prevazici kad pozelis da pucas vise od 4 snimka u sekundi, onda ces kupiti D300 koji ces prevazici kad pozelis bas plitak DOF a onda ces uzeti D700 koji ces prevazici kad shvatis da ti 12MP nije dovoljno i da ces mozda eventualno pozeleti da stampas fotke siroke meter i po pa ces uzeti D3X koji ces prevazici jer ces da procitas da je srednji format daleko bolji pa ces onda uzeti Hasselblad...

:)

EDIT: u medjuvremenu ces kupiti/prodati/menjati par desetina objektiva, bar sedam bliceva, prevazices kineske fles glave i kupiti Bowense a svu tu opremu ces morati nekako da nosis pa ces kupiti jedno tri ruksaka i dve torbe a svaki objektiv trazi filtere pa ces nakupiti jedno kilo i po istih...

I onda...

I onda ces ponovo pozeleti Ixus.

a jebate led,pa sto mi ga ucera tako! odmah u rebra :rolleyes:

a u kojoj si ti fazi trenutno...u odnosu na Hasellblad ? B)

...Onda ces kupiti D90 ......... onda ces kupiti D300 .........onda ces uzeti D700 .......pa ces uzeti D3X ..........pa ces onda uzeti Hasselblad...

Auuuuuu, kakav krug..... :)))))))))) .....mozda da imam dva zivota.

U svakom slucaju zvuci zabavno. I opako zarazno....:)

Koja crna dva života, pola ljudi je ovde u drugoj polovini tog kruga, a nisu poštene 2 godine prošle otkad su prvi DSLR postali stvarno pristupačni.

ja sam bogami na cetvrtini :P...

a ovo za dostupnost dslr ova je cinjenica.

pitam se sta ce da bude za recimo 3 godine?

u jednom trenutku ce crop mozda i prestati da se proizvodi...no tesko, gledajuci koliko je trziste razvijeno...

al opet, verujem da ce full frame moci za ispod iljadu da se uzme nov.

poz

Da, mislim, prilično je besmisleno uzimati bilo kakav drugi uređaj koji je kao fol sposoban da registruje fotografiju sem FF DSLR aparata. Sve ostalo je samo imparijalistički koncept uzimanja para od neobaveštene raje jer će na kraju ionako svi da kupe FF DSLR (uključujući i moju tetku) a sve pare potrošene pre toga su samo bačene pare i propala investicija. Sve ostalo se i proizvodi samo da bi se potrošači navukli na FF DSLR. :angry:

SVI BI POD OBAVEZNO ODMAH TREBALO DA KUPE FF DSLR i da se ne zaleću sa bilo čime drugim. Sve osim FF DSLR je bacanje para i potpuno je neupotrebljivo za bilo kakvu upotrebu. Ko nema para, neka ni to malo što ima ne baca na bilo šta što nije FF DSLR nego neka lepo sačeka da FF DSLR-ovi pojeftine na pristupačan nivo. :angry:

Početnici, vi ste to! Samo početnici! Koliko god da su vam fotke loše, verujte, biće još gore, i nikada nećete naučiti da napravite bolje ukoliko ne kupite FF DSLR :angry:

I naravno, na kraju, HASS!!!