Jump to content
BigBoy

Photoshop - image browser - internet browser

Recommended Posts

pošto sam kalibrisao monitor po BigBoy-evom uputstvu, hvala puno :) imam pitanje da li postoji još neki program za pregled slika koji uzima u obzir profil monitora... ili ćemo svi na mac :D

Ceo sistem uzima u obzir profil monitora. Problem je sto vecina programa ne uzima u obzir profil fotografije.

proverio sam, jeste color managedc :) iako sam mu postavio sRGB profil kao u PS (nije uspeo da nadje profil napravljen spyder-om) - brz, odličan, interesantan, mada pretrpan opcijama...

Ja se izvinjavam što budim temu iz mrtvih ali mi treba pomoć...

Imam fotoaparat Canon 450D i negde sam pročitao da je Adobe RGB bolji od sRGB color space-a (veći gamut i šta ja znam) pa sam se prebacio na njega i onda sam u Photoshopu CS4 (kao i ACR-u) namestio da mi fotografije sačuvava u Adobe RGB (1998) color space-u. E sada, uvek kada bih slao fotke na internet video bih da su mi fotke malo izbledele. Naišao sam na ovu temu i videh ovo uputstvo za podešavanje PS-a i sada su mi fotke na internetu baš onakve kako sam ih sačuvao u kompu. BigBoy, veliko hvala na uputstvu. :) Ali, nešto me muči... Ne znam da li da aparat vratim na sRGB kolorni prostor i u kojem kolornom prostoru da čuvam fotografije koje su najboljeg kvaliteta i najveće rezolucije (kontam da ću ih štampati jednog dana za neku izložbu ili nešto slično).

Može pomoć?

@ejsiej-Tebe,vrlo ocigledno i s razlogom muci to sto- Adobe RGB snima/belezi/cuva fotke sa REALNIM bojama NE previse saturisanim/zasicenim/oku dopadljivim bojama-dok SRGB cuva iste fotke sa malo pojacanom saturacijom,kontrastom,ostrinom, i sl. pa iste(SRGB) deluju PROSECNOM ljudskom oku normalnije.dopadljivije...Znaci ako 'oces da Ti neki kanal "provristi" Ti slobodno rokni u SRGB na aparatu,ali je ne-saturisane fotke,sa manjim kontrastom lako srediti,dok one pre-saturisane...hmmm,pogledaj histogram fotke i kasce Ti se samo... Trudio sam se da Ti sve predocim laicki,sto prostijim jezikom jer ovo sto Si izneo je problem s kojim se susrecu mnogi ak ne i svi pocetnici pa i ja,naravno,nije sramota,ali treba odmahu startu razdvojiti neke stvari...Pozdrav.

^Ne, oba profila cuvaju realnost boja, a AdobeRGB samo ima veci gamut. Njegov problem je sto uploaduje na net fotografije sa AdobeRGB profilom a one se na netu pojave sa DODELJENIM sRGB profilom i kao takve se pogresno prikazuju. Zato sam i rekao da kopije koje salje na net konvertuje u sRGB.

@ejsiej

Molio bih te da napravis jednu probu. Uzmi jednu fotografiju koja ti izgleda bledo na netu, otvori u ps-u i dodeli joj (Assign Profile...) sRGB. Videces da se pojavljuje bledo kao i na netu.

Sada sam još više zbunjen. :) Ok, kontam kako rade sRGB i Adobe RGB ali mi nije jasno oko konvertovanja. Fotke mi se čuvaju u Adobe RGB kolornom prostoru (obrađene fotke sa najvećom rezolucijom čuvam u TIFF formatu ako išta znači) ali kako da ih prebacim u sRGB a da izgledaju isto (tj. približno isto) da bih mogao da ih postavim na internet? Mislim, kada se fotke prebacuju iz Adobe RGB-a u sRGB onda fotke izblede. Kako to da izbegnem?

A što se tiče testa, odradio sam (iako sam znao krajnji rezultat, ova fotka) i normalno je da se ne menja ništa kada je prebacim u sRGB kada je ona već u sRGB kolornom prostoru; ali zato kada je prebacim u Adobe RGB onda dobije malo jaču saturaciju.

^

ne mozes. jednostavno u adobe rgb staje 20kila boja, u srgb 15. i nikako ne mozes da nabijes 20 u 15, da ti tako pojasnim.

jedino resenje je da ti prvo konvertujes u srgb, pa nju sredi kako ti se svidja, pa takvu kaci na net. ( mozes da otvoris paralelno 2 iste, pa jednu drzi u adobe, a drugu u srgb, pa srgb sredjuj dok ti ne bude priblizna adobe-ovoj )

Sada sam još više zbunjen. :) Ok, kontam kako rade sRGB i Adobe RGB ali mi nije jasno oko konvertovanja. Fotke mi se čuvaju u Adobe RGB kolornom prostoru (obrađene fotke sa najvećom rezolucijom čuvam u TIFF formatu ako išta znači) ali kako da ih prebacim u sRGB a da izgledaju isto (tj. približno isto) da bih mogao da ih postavim na internet? Mislim, kada se fotke prebacuju iz Adobe RGB-a u sRGB onda fotke izblede. Kako to da izbegnem?

A što se tiče testa, odradio sam (iako sam znao krajnji rezultat, ova fotka) i normalno je da se ne menja ništa kada je prebacim u sRGB kada je ona već u sRGB kolornom prostoru; ali zato kada je prebacim u Adobe RGB onda dobije malo jaču saturaciju.

Znas kako, ja sam imao slicnu muku kao i ti pa sam uradio sledecu stvar:

Sve fotografije koje su mi vazne i imaju potencijal za neko zesce stampanje cuvam i skladistim u RAW formatu (koliko sam ja razumio RAW u sebi ima i AdobeRGB i sRGB, a ti biras koji ces pri konvertovanju u TIFF ili JPEG). Mimo tih RAW-ova, svaka slika koju imam mi je u sRGB-u upravo zbog stalnog prikaza na internetu i raznim drugim racunarima. Kada mi bude trebao AdobeRGB (a jos nije) razvicu iz skladistenih RAW-ova (a evo jos mi nije trebao jer ovo sto sam stampao je ispalo odlicno i sa sRGB-om...). Jedini probjem je kako skladistiti obradjene fotografije koje osim interneta imaju potencijal za stampu, za to ti nemam rjesenje :(

nemas frke za to zoo, ako budes stampao (cmyk), svakako ti je ok srgb ( jer cmyk ima manji spektar od rgb-a ), tako da ne gubis nista.

eh sad, 20kila vs. 15 kila... Da je tolika razlika sRGB bi do sada nestao iz upotrebe.

Evo cistog primera:

http://www.gballard.net/psd/srgbforwww.html#

Ako se otvori sa browser-om koji ne podrzava 'color management' (kao npr. omiljena nam Opera), razlika izmedju sRGB, AdobeRGB i AppleRGB je ogromna.

Ako se sve to uradi iz nekog browser-a koji podrzava CM (kao npr. Opera), onda se tek za AppleRGB pojavljuje mala razlika u gornjem desnom uglu (bar kod mene), a za sRGB i AdobeRGB nema nikakve razlike.

sRGB se u principu najvise koristi, jer je najsigurniji posto ga podrzava vecina uredjaja i programa u smislu gamut-a, a narocito je vazno sto ga koriste i masine za izradu fotografija.

Takodje, sRGB izgleda najblize 'origninalu' u browser-ima koji ne podrzavaju CM, pa je to jos jedan razlog za koriscenje istog na net-u.

Dakle, AdobeRGB ce ti biti u principu od koristi samo za licne svrhe i eventualno kad stampas na svom stampacu ili negde kod nekoga (ukljucujuci radnje) na stampacu gde se to radi iz programa koji uzima u obzir profil fotografije. Za sve drugo...

A da bi video tu korist od AdobeRGB-a, stvarno ti treba stampac boli glava, kao i adekvatne boje i papir.

Zasto se koristi? Pa... ozbiljni fotografi ga vise i ne koriste. Koriste Prophoto RGB (vise informacija ovde), koji napribliznije pokriva svojim gamut-om mogucnosti senzora digitalnih fotoaparata.

Hajde da pokusam ukratko i ispocetka.

1. Imas fotografiju sa AdobeRGB profilom. Zelis da je okacis na net a da izgleda isto. U ps-u kovertuj je u sRGB opcijom Convert to Profile... pa odaberi sRGB. Tada ce se RGB vrednosti fotografije promeniti bez promene boje na ekranu, sto je i cilj. Posto je sRGB default na internetu fotografija ce i tamo izgledati bez promenjene vrednosti boje.

2. Imas fotograiju sa AdobeRGB profilom i takvu je okacis na net. Na netu AdobeRGB ostaje zanemaren i slika se prikazuje preko sRGB profila. Dakle ona se na netu ne konvertuje u sRGB, vec se njoj DODELJUJE sRGB profil. To je isto kao i kad u ps-u DODELIS (ne konvertujes) sRGB, komadom Assign profile... DODELJIVANJEM profila RGB vrednosti se ne menjaju, ali se zato menja boja.

Na primer: ako AdobeRGB fotografiji dodelis (Assigne) sRGB profil ona ce postati bledja, a ako nekoj sRGB fotografiji dodelis AdobeRGB ona ce postati zasicenija...

Nadam se da je ovaj put bilo jasnije

Erm... Ja tek sada vidim u PS-u opciju "Convert to Profile". :blink: Problem je bio u tome što sam "konvertovao" preko opcije "Assign Profile" i zbog toga su se boje menjale. Sada je sve super. :) Dakle, pucam, obrađujem i sačuvavam fotke u Adobe RGB-u (da bih mogao jednog dana da ih štampam, pa kakve god mašine da trebaju za to :)) a što se tiče prikazivanja na internetu samo uradim Convert to Profile i izaberem sRGB. Eto filozofije. :)

gervasius, nisam te razumeo u prvom postu kako sam trebao ovo da odradim. Hvala mnogo na prosvetljenju, kao i svima ostalima koji su mi još dočarali priču o kolornim prostorima.

kobayashi, što se tiče ovog primera koji si dao i meni se pojavljuje mala razlika sa Apple RGB u gornjem desnom uglu. BTW, koristim Firefox 3.5.3.

Evil_Zo, evo rešenja kako da sačuvavaš fotografije i kako da ih konvertuješ da bi ih prikazivao na internetu. :)

^ Nije samo fora sa internetom, vec i sa prikazivanjem na racunarima kod ljudi koji nisu fotografi i sve im je na sRGB-u :) Lakse mi je ovom mojom metodom, sve na sRGB i svi to lijepo i isto vide, ocu da izradim fotku, samo izvucem RAW iz arhive i eto ga B)

Pozdrav svima! Imam problem sa kalibracijom monitora / podešavanjem Photoshop-a koji sam detaljnije opisao ovde – da li neko možda ima predlog kako bih mogao da dobijem ujednačen prikaz fajlova?

Miomir

Mali update:

Safari 4.x - radi komplet sve kako treba sto se tice color managmenta, dakle prikazuje boje kako treba.

Firefox - verzija 3.0.x za nju vazi ono sto sam napisao dok za novije ne vazi tj izmenjali su (kako oni kazu unapredili) deo sa color managmentom, medjutim ja to nisam mogao da namestim da radi te sam ostao na 3.0.x verziji a vidim da se svi po netu zale na isto.

Kalibrisao sam ponovo monitor. Napravio profil. U PS CS3 postavio north america general purpose i srgb. U PS-u vidim boje onako kako zelim. Medjutim, na netu, mnogo drugacije, plave su otisle u cyan recimo. Ako odem na assign profile, tu je "dont color manage" a ako dodam kalibrisani profil na sliku, boje u ps-u postanu onakve kao na netu. Kako da uraidm obrnuto?

http://img35.imageshack.us/img35/5736/zbun.jpg

Levo firefox

desno ACDSEE

skroz desno PS CS3

buni me obavezno podesavanje svakog programa, jel postoji mogucnost da neko kome posaljem sliku i ko nije nista podesavao ni u programima ni na monitoru, vidi moje plave kao plave?

Instaliraj safari 4.x pa vidi kako tamo izgleda, treba da je kao u ps, acdsee batali.

Generalno je problem sa programima koji slike prikazuju da kazem na svoju ruku. Adobe paket + safari + retko koji pomenuti program u ovoj temi moze verno da prikaze boje.

Nakon svega ovoga svi odmah postave pitanje, a sta ja imam od toga sto cu ja videti kako treba i sto imam sve kalibrisano kad onaj tamo sto treba to da vidi on ce videti bogte pita kako, da li da namestim tako taj neko vidi dobro a kod mene nije bitno. Odgovor je, ne, ti namesti onako kako treba da bude, a onome drugom sto gleda ako monitor nije nastelovan ili koristi neki program koji renderuje neverno ti tu ne mozes nista, onda sve sto gleda gleda vidi pogresno i ti ne mozes biti siguran kako kod njega izgleda tj. ne vidi dobro kako god okrenes. Ako je za utehu, oni koji su sve podesili kako treba oni ce videti kao i ti a ostali gledaju sa uvek istom "greskom" :)

PozdraV.

Ma pusti slike, daj screenshot-ove dialog box-ova sa podesavanjima u PS i ACDSee, jer ti nesto sa njima nije u redu.

Inace, da bi tamo neko video plave kao tvoje plave, pored toga sto treba da mu posaljes u sRGB profilu (za slucaj da ne koristi color managed program za pregled), mora da ima i kalibrisan monitor!

P.S. Nikako u PS i drugim programima ne stavljaj kalibrisani profil umesto sRGB ili nekog drugog standardnog, jer su sva podesavanja u softveru vezana za profil sadrzan u fotografiji ili profil printera (u slicaju da PS emulira printer na monitoru).

Mislim da cu se vratiti na svoju pocetnu dilemu. Ako bi neko mogao to da mir azjasni mislim da bih mogao dalje da se upustim u razumevanje ove nauke, inace dizem ruke.

Imamo sRGB standard.

Jel to ima veze sa 2.2 6500k (jel to sRGB)?

Imamo neki monitor, i kalibrisemo ga. Nije mi uopste jasno zasto postoji potreba za profilom. Zasto spyder samo ne meri sta mi radimo pomeranjem nasih r g b, brightness, contrast i sl. slajdera na monitoru, i u jednom trenutku kaze "bingo, to je to"?

Zasto je uopste potrebno programu reci kako da prikazuje boje? Zar neka neka odredjena plava nema svoj merljivu apsolutnu vrednost kada se recimo drzi monitor u mrklom mraku? Nije mi zbog cega su programi takvi da jednu istu RGB boju, dva programa mogu da prikazu razlicito na nastelovanom monitoru.

Konkretno na ovmo printscreenu, pokusao sam da uzmem isti piksel, sa slike iz firefoxa i sa slike iz ps-a.

Jedna je 191, 214, 230 a druga je 179, 216, 227 i nista mi vise nije jasno.

Dodatno me buni sto je osoba kojoj sam poslao ovu sliku, isto prijavila da joj se drugacije vidi u PS-u, a drugacije u drugim programima.

...

mozda je sva moja dilema u pitanju, koji je razlog zbog cega programi prikazuju drugacije slike?

Onaj gore screenshot, prikazace dve razlicite slike kako god da okrenes, i na dobrom monitoru, i na losem monitoru, pa cak mozda i na crno-belom monitoru? I to mi nije jasno. DAkle, kod mene, mogu da zakljucmi da je skroz desna slika iz PS-a u sRGB prostoru prikazana tacno (imam plavo nebo), ali leve nisu, imam cyan zelenkasto nebo. Obe slike kod nekog drugog mogu biti razlicite nego kod mene, ali razlicite su i medjusobno. Dakle, ja zelim da svako vidi ono desno, sa manjom, ili vecom greskom. Moj zakljucak je da ono levo, u istom slucaju moze imati manju ili vecu gresku pa plus jedan.

Kad odem na sliku, i kazem joj "convert to profile" i izaberem profil monitora, onda izgleda isto i u acdsee i u firefoxu. Kakvo zlo ovo donosi?

Hajde da pokušam da objasnim što je jednostavinije moguće materiju od početka, pošto jedino tako može doći do nekakvog razumevanja situacije.

Doživljaj boje zavisi od 3 faktora i to su:

-Izvor svetlosti ili iluminant veoma utiče na doživljaj boje. Boja će se dosta razlikovati ako isti objekat posmatramo pod svetlošću neonke ili obične sijalice. Izvori svetlosti imaju različitu relativnu spektralnu raspodelu snage što znači da neravnomerno i različito prikazuju pojedine delove spektra. Na primer neonka mnogo pojačava zeleni i plavi deo spektra, a obična sijalica pojačava crveni i žuti deo spektra. Zbog toga su oderđeni standardi za izvore svetosti. Iluminant D se odnosi na dnevno svetlo i uz njega uvek ide broj koji govori na koju se temperaturu odnosi. D50 i D65 predstavljau dnevnu svetlost od 5000K i 6500K i dva su najčešće korišćena standarda za monitore u zavisnosti od namene. D65 je neki default koji se uglavnom koristi za računare, dok je D50 za one koji se bave štampom i odnosi se kako na štamparske mašine, tako i na proofere i monitore.

-Posmatrač. Svi mi donekle različito vidimo boju, razlike se dešavaju i kod istog čoveka u zavisnosti od doba dana, starosti, itd. Zbog toga su napravljena istraživanja na određenom uzorku od više hiljada ljudi i došlo se do formule standardnog posmatrača koji predstavljaja određenu jednačinu koja se uključuje u proračun boje.

-Objekt koji se posmatra je ono što nas i zanima da izmerimo, i što je moguće samo kada se prethodna dva faktora dogovorene i tačno određene vrednosti.

Dalje, ljudsko oko ima 3 vrste senzora za boju, po jednu za crvenu, zelenu i plavu i u proračunima vezanim za boju oni se označavaju sa XYZ, ali pošto nisu pojedinačno vezani, već u određenoj kombinaciji, do centra za vid dolaze tri kanala: zeleno-crveni, plavo-žuti i neutralni (crno-beli). Zbog ove karakteristike ljudskog vida osmišljen je CIE LAB kolorni model u kome se boja numerički definiše preko ova tri kanala i to: L je lightnes tj crno-beli, a je crveno-zeleni i b plavo-žuti kanal.

Dakle Lab je kolorni prostor ljudskog vida predstavljen brojevima i svi drugi, kolorni prostori određenih uređaja (moraju uvek biti manji) mogu jedino imati smisla ako ih je moguće prevesti u Lab. Ti drugi prostori su RGB i CMYK, uvek se razlikuju od uređaja do uređaja. Na primer jedna ista RGB vrednost se pojavljuje kao različita boja na različitim monitorima. To zapravo najbukvalnije znači da ta RGB vrednost NIJE (tačno precizirana) BOJA. Tek kada se RGB prevede u Lab, postaje boja. Ulogu prevodioca vrše ICC profili i njihovo postojanje je neophodno da bi imali boju pod kontrolom.

Nastavice kasnije...