Jump to content
Sign in to follow this  
vasko1980

Red One Kamera

Recommended Posts

Radio sam bas pre nedelju dana.

Malo sam i isprobavao, 4k u 25fps, 2k u 50fps, 100fps i 120fps.

Svi su odlicno ispali osim 120fps koji bas ima previse flikera. Na 100fps je minimalan fliker, jedva uocljiv.

Definicija je na svima WOW!

Inace, morali smo da pravimo pauzu da povecamo blueback i kada smo se vratili u studio kamera je prestala da radi 20 minuta.

To je bilo dosta neprijatno, ali mi je operater rekao da se to cesto desava.

Verujem da bi bilo mnogo neprijatnije da smo snimali nesto napolju, ovako je sve proslo ok.

Radio sam bas pre nedelju dana.

Malo sam i isprobavao, 4k u 25fps, 2k u 50fps, 100fps i 120fps.

Svi su odlicno ispali osim 120fps koji bas ima previse flikera. Na 100fps je minimalan fliker, jedva uocljiv.

To znaci da Vam rasveta nije bila dobra. Da bi radili 100fps ili vise na bilo kojoj high speed kameri,

potrebno je koristiti drugaciju rasvetu.

Inace, morali smo da pravimo pauzu da povecamo blueback i kada smo se vratili u studio kamera je prestala da radi 20 minuta.

Verujem da bi bilo mnogo neprijatnije da smo snimali nesto napolju, ovako je sve proslo ok.

Zao mi je sto si imao takvo iskustvo ali to samo znaci da njihova kamera nije ispravna i da mora da ide na servis.

Za 5 meseci i preko 40 reklama i muzickih spotova, nikada nisam imao nikakav problem sa Red One kamerom.

Definicija je na svima WOW!

Koju optiku ste koristili ?

I ja sam imao slican problem kao i santino...

Inace ovo za 100+fps je tacno za rasvetu...za Arri HMI recimo postoje posebni moduli za High Speed snimanja...nema flikera ni na mnoooogoo vecim brzinama

nikolam@ posto citam da imas najvise iskustav sa REDom volio bi da (iz prve ruke) napises nesto o radu sa istom. Ne mislim na neko piskaranje nasiroko i nadugacko , vec neki opsti utisak o kvalitetu iste, nekim "velikim" problemima na koje se nailazi u radu sa istom isl. znaci u kratkim crtama.

Ovo me prvenstveno interesuje jer se po netu mogu naci razne price od one da je dubinska ostrina veliki problem i da treba neznam koliko za'eban sarfer, do ove koju smo upravo procitali vezane za rasvejtu.

Hvala!

nikolam@ posto citam da imas najvise iskustav sa REDom volio bi da (iz prve ruke) napises nesto o radu sa istom.

Ne mislim na neko piskaranje nasiroko i nadugacko , vec neki opsti utisak o kvalitetu iste,

nekim "velikim" problemima na koje se nailazi u radu sa istom isl. znaci u kratkim crtama.

Evo konacno malo slobodnog vremena da odgovorim...

Nazalost, jedini nacin da se nesto malo jasnije objasni oko RED ONE kamere zahteva malo duze "piskaranje".

Kao i na Internetu, tako i u domacoj javnosti vlada ozbiljna dezinformisanost sto se tice rada sa RED ONE kamerom.

Probacu u kratkim crtama:

Jako veliki broj amatera i diletanata u svetu je dobio mogucnost da udje u pricu High Res Videa, zahvaljujuci RED kameri, ali nazalost, 95% njih pojma nema niti kako se radi sa ovom kamerom, niti kako se oprema, niti kako se renta.

Istina, kamera kosta "samo" 17.500us$, ali da bi se pustla u rad trazi barem jos jedno 15.000-20.000us$ samo za dodatnu opremu od REDa, i jos jedno 40.000us$ za ostalu dodatnu opremu (matt box, follow focus, JAKO ozbiljan stativ, 2 HD monitora, set filtera, kablovi, ...).

A onda na kraju optika:

Da bi snimanje u 4K rezoluciji imalo ikakvog smisla, a da se ne dobije 4K DV kvalitet,

potrebna je optika koja ima rezoluciju najmanje 100-120 linija po mm.

Odnosno, minimum za rad zadovoljavajuceg kvaliteta je ARRI/ZEISS ULTRA PRIMES.

Da bi dobili pun kvalitet, potrebno je nesto od sledece optike: Cooke S4/i, ARRI Master Primes, Elite S35 MKIII.

Ovo su objektivi koji imaju rezoluciju oko 200 linija po mm.

Cooke S4/i ima nesto manje linija, oko 160-170.

Cena za ceo set objektiva ova tri modela je od 150.000-250.000 us$.

I na kraju sto se operativne strane tice, potrebno je barem 2 coveka koja idu uz kameru a da jako dobro poznaju kako operativne funkcije kamere, tako i njene mogucnosti i limite, pa mogu da sugerisu DPu i reditelju sta bi mozda bilo bolje da se podesi vezano za osetljivost, shater, fps, temp. boje, ...

I zavisno od budgeta, treci covek koji radi backup, i moze da radi neki pregrade i prerender na lokaciji.

Sve drugacije od gore navedenog, ima jako malo smisla, ukoliko nije neka totalno no-budget underground prjateljska produkcija.

Ovo me prvenstveno interesuje jer se po netu mogu naci razne price od one da je dubinska ostrina veliki problem i da treba neznam koliko za'eban sarfer, do ove koju smo upravo procitali vezane za rasvejtu.

Dakle,

kao sto rekoh prethodno, gomila dezinformacija.

Kamera ima PL mount, i velicina chipa je kao kod filmske kamere S35.

Znaci ista pravila vaze, kao kod 35mm.

Apsolutno nema nikakve razlike izmedju snimanja filmskom kamerom 35mm (arri 435/535),

Sony HDCAM kamerom sa P+S technikom PRO35 i filmskim objektivima,

ili snimanja RED kamerom sa filmskim objektivima.

Potpuno je identicno.

Znaci kakav zajeban sarfer ti treba inace, takav isti ti treba i u ovoj prici.

Sto se tice rasvete, opet ista stvar.

Kakva rasveta treba za high speed 35mm snimanje (100-1000 fps), Phantom snimanje, tako je i za RED.

Nista drugacije.

I ja sam imao slican problem kao i santino...

U medjuvremenu sam dobio informaciju da je takav problem bio jos na barem 3 snimanja,

od kojih je jedno otkazano zbog neispravnosti kamere.

I da pored ovog navedenog problema, kamera nece da snima u odredjene rezolucije, i da nece da pusta u playback neke druge rezolucije.

Znaci kao sto sam i rekao ranije, kamera definitivno nije ispravna.

Good to know,

Sumnjao sam da je problem u rasveti sto se tice flickera, ali za to je trebao da se pobrine dop, kao i za optiku.

Da li mozda znas koja je bila optika, i ko je bio DP ?

nikolam@ prvo, hvala puno na dosadasnjim informacijama :) .

Kojom si ti optikom radio i da li si mozda imao prilike da probas neki od REDovih objektiva?

nikolam@ prvo, hvala puno na dosadasnjim informacijama :) .

Nema problema, potrudicu se ovih dana kada budem imao malo vise vremena da dam jos neka konkretnija

objasnjenja i predloge kako raditi.

Kojom si ti optikom radio i da li si mozda imao prilike da probas neki od REDovih objektiva?

Osim u jednom slucaju kada smo radili sa Arri/Zeiss Ultra Prime objektivima,

sve ostalo je radjeno sa Elite S35 MKIII setom (12,14,18,22,28,35,50,75,100,135,200).

Ali probao sam sa REDom sve sto postoji trenutno na planeti od PL objektiva osim ANGENIEUX OPTIMO zumova.

RED zoom 18-50 je ustvari Sigma foto zoom rehausovan u PL objektiv.

Jako je lagan i fragilan. Sama RED kompanija tvrdi da to nije PRO zoom.

Najveci problem je kada se radi sarf objektiv jako jako dise. To je ozbiljan problem.

Takodje to se desava i kod zumiranja.

Sve isto vazi i za zum 50-150.

Najnoviji RED zum 18-85 je daleko daleko bolji, i u klasi je Cooke 18-100 objektiva.

Jedini problem je sto je malo kratak (samo do 85mm).

Da li mozda znas koja je bila optika, i ko je bio DP ?

Stvarno ne znam o kojoj se optici radi, na meni je bila samo rezija, to je uostalom DoP-ov posao.

DoP-a nam je pozajmila jedna produkcija iz Bolonje, sve je snimano u Milanu, sumnjam da se znate :)

Najverovatnije je da je ta kamera bila pokvarena, cim je prestala da radi.

Samo prenosim moje iskustvo, nemam nameru da ti kvarim posao iznajmljivanja kamere.

Postovani,

prvo kao prvo, sve moze da se pokvari pa i kamera, ali onda tim kamerama je mesto u servisu a ne na snimanjima iz nedelje u nedelju.

Sto se tice flicker-a to je apsolutna normalna stvar u TV i filmskom svetu. Postoje nacini da se izbegnu. DP je najodgovorniji za snimljeni materijal i mora jako puno da poznaje tehnologiju sa kojom snima da ne bi bilo posle nekih neplaniranih iznanadjenja (kao sto sam procitao).

Naravno da treba profi sarfer da bude na snimanju zato sto je 35mm chip. Za RED ONE sve vazi kao i za filmsku kameru.

Prednost RED ONE-a je to sto mozes da vidis na HD monitoru kada nije maximalno ostro a na izlazu iz filmske kamere tesko mozes da vidis kada je ostro na monitoru a kada nije.

Apsolutno se slazem sa "nikolam" sto se tice RED ONE crew kao i za objektive. Ja sam radio u Poljskoj sa RED ONE nekoliko puta letos sa tri RED ONE coveka slicno onome sto je "nikolam" naveo.

RED ONE moze da bude veliki problem u rukama ljudi koji su do juce radili na DV jer je RED ONE sasvim druga prica.

Za sest dana snimanja kamera je bila ukljucena preko 12h dnevno u studijima (gasila se samo kada se menjao hard disk i baterije) i nije bilo nikakvih problema.

Mihail

Moze li neko da pojasni kakve su procedure kod prebacivanja i konverzije materijala?

Npr, snimao bih u 2K a prilikom preuzimanja materijala downkonvertovao na PAL uncompressed.

To me najvise brine, i taj kapacitet diska :unsure: Uzeo bih da probam definitivno..

Moze li neko da pojasni kakve su procedure kod prebacivanja i konverzije materijala?

Npr, snimao bih u 2K a prilikom preuzimanja materijala downkonvertovao na PAL uncompressed.

To me najvise brine, i taj kapacitet diska :unsure: Uzeo bih da probam definitivno..

Postovani,

1.

Kapacitet red diska na koji red snima je preko 2h u 4K rezoluciji.

Kapacitet red kartice je blizu 4.5min u 4K rezoluciji.

2.

NE POSTOJI nijedan razlog zasto bi snimao u 2K, osim u situacijama kada ti treba framerate izmedju 60 fps i 120 fps.

Znaci sve sto snimas a da je normalna brzina 25fps, u 4K, do 50-60 fps u 3K, i 60-120 fps u 2K.

3.

Downconverziju iz 4k,2k red raw fajla,

u HD ili PAL materijal za offline materijal sa pregradingom i jos nekim podesavanjima,

treba da ti isporuci onaj od koga si uzeo kameru.

Posle ide, ONLINE montaza i GRADING.

4.

Ukoliko hoces sam da radis online montazu i grading kod sebe kuci,

onda ti se izbacuje odmah FULL RES HD ili PAL uncompressed 10bit.

Sa malo vise podesavanja i truda oko pregrade-a materijala, ...

To sve treba da radi onaj od koga si uzeo kameru,

pod pretpostavkom da ima odgovarajucu tehniku i znanje.

Ili studio koji je specijalizovan i ima jako puno iskustva u radu sa tim fajlovima.

Pozdrav