Jump to content

Dve fotke

nkls
 Share

Recommended Posts

meni licno se dopadaju tvoje fotografije, odnosno ono sto radis.

zamjerka svemu tome bi bila, ako se moze reci, i ako sam u pravu, tvoj licni pecat svemu tome.

Dakle, fotke su sto se tice kadrova, tehnike i ostalog po meni skroz ok, a i dopadaju mi se motivi koje fotkas, ali mi je to sve nekako uniformisano, nekako nema tebe tu. kao da su slike nekoga drugog uslikane tvojom rukom

tarik zanimljivo :)) i hvala.

prva stvar:

npr. ove dve slike su meni.... nemam reči koju radost sam osetio npr. kada sam uslikao prvu. hteo sam da odmah idem kući i da pogledam na monitoru. neviđeni adrenalin, ali stvarno. u prevodu: sreća, sreća -radost.

druga stvar:

ova druga fotka nosi neverovatnu atmosferu u mojim očima. ovo što je rumun napisao, to sam i ja hteo da kažem. deluje kao fotka starih majstora, kao da sam je video već u nekim udžbenicima.

prolazio sam tuda i video ljude kako skupljaju ostali kukuruz koji je ostao na zemlji od traktora (pretpostavljam da je traktor) i bez kamere sam osetio nešto što ne mogu da osetim u gradu. neki miran osećaj, video sam ljude kako rade, skupljaju za svinje verovatno, da se prehrane. samim tim što sam prisustvovao toj jednoj situaciji je bilo dovoljno, no ja sam fotograf i hteo sam to da zabeležim. budući da je daleko od beograda, i ovaj čovek na biciklu mi je fascinantan. znači, samo sam ja sa bajsom bio tu, ušao u njivu sa istim, a u radijusu od 5km nema nikog, a kamoli na bajsu. i on se našao tu kao i ja, fenomenalno :))

još o drugoj fotki... kad sam bio u os. škl. i kad sam imao srpskohrvatski i onu čitanku. postojale su ovakve slike i mogao sam svih 45min. u zadnjoj klupi da sedim i gledam je i maštam. uglavnom su bile ovako crno-bele sa običnim motivom, ali mene su vodile u razmišljanju i opuštanju. i sama ta čitanka je nosila (papir i kvalitet) neku sivu atmosferu, siromašnu.

možda ovo ništa tebi-vama ne znači, ali meni je....

lični pečat:

verovatno ga nemam ili imam samo što nije došao do izražaja. te stare fotke (ne mora da su poznati, čak ne znam ni jednog poznatog-ne poznatog fotografa koji ovako fotka, u naše vreme) mene iskreno rade baš dobro. taj stari neki fazon. od savremene fotke napraviti nešto što je bilo pre. jer ono što je pre, to je i sada, ništa se nije promenilo u tom smislu. vratiš prošlost u sadašnjost, tako nešto. znači, jedan sasvim običan, jednostavan motiv predstaviti u sadašnjosti.

da rezimiram:

prija mi. i verovatno (oće-neće) će se u budućnosti ako budem i dalje napaljen na fotografiju, iskristalisati se sve. sve mi je sada interesantno. možda spoj ovoga sa unutrašnjim osećajem će već doneti nešto.

venturecx hvala :)

Dobra je druga, uz opasku da bih voleo da si se našao malo okoso (ispred ili iza) od čoveka sa džakom. Da drvo ode više u stranu.

Prva... Ne znam... Devojčica je simpatična, možda je samo ona bila dovljna za dobru fotku.

Ili da je malo šire.

zamjerka svemu tome bi bila, ako se moze reci, i ako sam u pravu, tvoj licni pecat svemu tome.

Lični pečat...tako lako je izgovoriti te dve reči, a nemerljivo teško stići do njih! Trideset godina se bavim slikarstvom i upravo sam u jeku preispitivanja, čitaj traženja ličnog pečata. Šta misliš da stotinak fotki iza nekog od nas, koje vezuje nešto zajedničko, smemo nazvati ličnim pečatom? Gledaj na to ovako: zamisli ceo stvaralački put kao levak položen na zemlju širom stranom...lagano se uspinjemo njime, ponekad se i vraćamo, lutamo, ali u svakom slučaju težimo da se popnemo. I kako nam uspe da odemo malo više, a on sve uži i uži, ostavili smo iza sebe mnogo toga što ne može gore ili ne treba. I svakim danom i godinom tako...otresamo viškove, ponekad sa žalom, ali tako mora. A ono što preostaje je sve jasnije i pročišćenije. Jednog dana nađemo se na nekom svom vrhu sa nečim kristalno čistim, jasnim i dobrim u rukama.I svi nas hvale kako imamo sebe, svoj stil i pečat, a samo mi znamo koliko su u pravu stari kinezi koji kažu: onaj ko je pogodio u centar, sve drugo je promašio!

Obe fotke su dobre, prvu bih nazvao: Požuri polako