Jump to content

Malo modelovanja automobila

stalja
 Share

Recommended Posts

e he he , radio sam i ja tako , samo nesmem reci sta , pur pena je ok , ali bolje je "styrodur"

Mada obe stvari imaju veliku manu a to je kada presvucete ceo prototip u gips ili git i pocnete da pravite alat od polyestera styrodur/pur pena iznudra pocne da se topi zbog visoke temperature polyesterovih komponenti. tako da dodje do deformacije celog predmeta.

Stoji da je ovo naj jeftiniji nacin da se pravi prototip, ali ne i najbolji

ne , nisam dobro objasnio .

Ne topi se povrsina , zato se presvuce sve gitom/gipsom , nego je toplota tako jaka da iznutra se stirodur topi i sve vuce u negativ , razumes? nastaju udubljenja , doduse mala ali dovoljno velik problem. PRIMER: kao kad izvlacis vazduh iz plasticne boce , tako nesto samo mnogo manje.

• 2 weeks later...
e he he , radio sam i ja tako , samo nesmem reci sta , pur pena je ok , ali bolje je "styrodur"

Mada obe stvari imaju veliku manu a to je kada presvucete ceo prototip u gips ili git i pocnete da pravite alat od polyestera styrodur/pur pena iznudra pocne da se topi zbog visoke temperature polyesterovih komponenti. tako da dodje do deformacije celog predmeta.

Stoji da je ovo naj jeftiniji nacin da se pravi prototip, ali ne i najbolji

Ovo jeste tacno, ali nije uvek slucaj. Osnovna stvar na koju treba obratiti paznju je sam kvalitet smole koja se koristi. Sto je takozvani 'pot-life' kraci (vreme koje je potrebno smoli da promeni svoj viskozitet do tog stepena da ju je nemoguce uspesno mazati) to je i temperatura koja se razvija pri polimerizaciji veca. Ja recimo koristim neke epoxidne smole koje imaju pot life od 6 sati, i kod njih grejanja nema uopste. Dok recimo, koristim i neke koje mi sluze za lepljenje, i one imaju pot life od 5 minuta - temperatura pri vecim slojevima se povisava toliko da je sama teglica u kojoj mesam komponente ne moze da se drzi u ruci. Kada se radi sa smolama koje imaju kratak pot life, potrebno je presvlaciti objekat sa vise tanjih slojeva, na taj nacin energija koju ispusta smola je manja i vaduh je dovoljan da ohladi povrsinu. Znaci, sto je tanji sloj, i manji pot-life, to je i temperatura niza.