Jump to content

Najbolji Engine?

Nothke
 Share

Recommended Posts

Poceo sam ove godine da studiram arhitekturu, a bavim se 3d modeliranjem vec jedno dve godine, i pravio sam mnogo stvari od toga i Beograd koji sam pokazao u "3d Beograd?" postu. Pa bih teo da predjem na real-time rendering, to jes da probam da ubacim modele u neki postojeci engine, sa mogucnosti najmanjeg programiranja, samo prebacivanje iz 3d maxa, u neki engine, i posle igranje levela sa takvim modelima u FPS, ili TPS.

Pa vas pitam: KOJI JE NAJBOLJI ENGINE ZA PROSTO UBACIVANJE MODELA U FPS ILI TPS IGRU, SA NAJMANJIM MOGUCIM PROGRAMIRANJEM (PISANJEM KODOVA)???

Vec sam ranije ubacivao modele u Engine San Andreasa, ali ga je uzasno tesko ubaciti!!! Engine San Andreasa je jako ne stabilan kad se ubacuju objekti, a ne postoji neki oficijalni software pomocu kojeg moze da se ubacuje, nego samo third party software koji ima uzasno puno bagova, i moras simultalno da upotrebljujes 10 takvih programa da bi ubacio jedan pisljivi model u igru (sto najbrze izadje jedno 2 sata), a posle ili crashira kad udjes u igru (na mesto modela) ili ne kresira nego model pocne da "igra" (flickerira) i onda crashira igru. Zapravo, uspeo sam posle pola godine bezuspesnog ubacivanja, da ubacim samo 1 model uspesno. Tako da sam SA rekao NE!!!

Za Call of Duty 4 pricaju da postoji neki program za ubacivanje modela, ali nisam dolazio u dodir sa tim.

Kazu neki da je jedan od najfleksibilnijih enginea za Half Life 2, tj. Source Engine, i moze da se edituje na programu koji se zove Hammer editor, a ubacivanje modela je krajnje jednostavno... Samo prvo moram da nabavim HL2, ili bilo koju igru koja radi na Sourceu (CounterStrike...). I ima neki dodatak Garry's mod kojim mozes da ubacujes objekte u real timeu i da koristis sve prednosti Source enginea i njegove fizike

Inace mislim da je najsavrseniji engine do sad za Crysis, jako je jednostavan za rad, brzo se prave mape, grafika i fizika su prosto savrsene, sve je potpuno fotorealisticno (nisam cuo jos ni za jednu igru da ima object motion blur sem Crysisa) ali nazalost, meni ne radi! Kada udjem u njegov Editor i kliknem na new map, crashira program, a kazu da se to desava u 50% slucajeva, tako da ko ima srece, nek uziva! A inace mi igra radi odlicno i na sve Very High (2GB RAM, Radeon 2600GT, Dual Core). Poludeo sam kad sam otkrio da mi ne radi. Ovih dana cu formatirati disk, pa instalirati opet, i videti dal radi, neki kazu da treba Vista (zbog DX10), neki ne...

Za Unreal Engine kazu neki da je dobar kad znas, al on se uglavnom dostavlja uz svaku igru sa kojim je pravljena. Meni se ne programira puno (pisu kodovi), a kolko sam primetio, toga ima puno u unrealu. Susreo sam se sa primerom za Postal 2, Splinter Cell: Chaos Theory, i Rainbow six: Raven Shield, svi izgledaju slicno, ali komplikovano...

Probao sam i onaj GameStudio, za koji kazu da je jako dobar, ali je on za ocigledno pravljenje enginea "from scratch", sto meni ne treba, ili kad bih mozda nasao vec neki FPS-TPS engine...

Molim vas da kazete svoje misljenje na ovo, i da mi predlozite neki...

Hvala unapred...

probaj virtools ili quest3d.

oba su slicna po mogucnostima, virtuls mi je 'lepsi' (iako to mozda nije bitna stavka, meni svakako utice na komociju), dok quest3d ima publish u .exe fajl (gde bi kod virtulsa morao da malo kopas po njegovom sdk-u za tako nesto) i feature projekti izgledaju daleko kompletnije i atraktivnije od onih kod virtulsa. cini mi se da je i cena quest3d-a nesto niza, za 1500e dobijas kompletno resenje sa multiuser serverom i sql konekcijom a kod virtulsa je to mnooogo skuplje.

www.virtools.com

quest3d.com

Proradio mi je Crysis Sandbox 2 editor!!!! Skinuo sam neki patch sa njega, i proradio je. Ovaj editor je neverovatan!!! Toliko je jednostavan, a moze toliko stvari da se uradi!!! Uz to i Crytechka grafika koja je 100 koraka ispred osalih. Preporucujem ga svima. Odusevljen sam fizikom, menjanja vremena (dan, noc) i toliko jednostavnim stvaranjem NPC-ova i njihovim AI mogucnostima. Naravno tu je i plugin za max pravo iz Cryteka, tako da... sta vise reci...

Pogledao sam i quest3d, i vidim da nije los. Dobre su aplikacije koje su pravili sa njim (http://quest3d.com/index.php?id=15), al neki drugi put, jos sam zablenut u Sandbox...

• 1 month later...
  • 2 months later...

^To ti je SDK za FarCry.

On prica o Cryengine2 SandBox2 editoru, koji dobijes uz Crysis (~800 dindzi je sad kod nas), i taj SandBox ti je u sustini editor nivoa, pomocu koga mozes da kreiras sopstvene mape i modove igre.

SDK za Cryengine2 mozes naci ovde: http://www.crymod.com/filebase.php?cat=28 Pomocu toga mozes sopstvene modele da uvozis u SandBox editor (ukljucuje plugin za Max9 i 2008 32/64bit, Max2009 zasad nije podrzan), zatim alate za AI skriptovanje, editor za zvuk, kao i neke primere.

Inace ovo sve ne cini citav endzin jer si u sustini limitiran nekim stvarima, i naravno, ono sto kreiras nece biti komercijalnog tipa :) Ali ako imas dovoljno strpljenja i vremena, moze da se napravi citava igra.

Ovaj sajt je obavezan: http://www.crymod.com/portal.php Tu se moze naci sve i svasta, od raznoraznih asset-a, tutorijala, skriptova, modovanih nivoa, pa i kompletno preradjenih stvari (nadjite niveus mapu, jako lepa stvar) .

Hvala nex, zaista dobar odgovor. Moraću da probam :)

Inače, i dalje tražim engine koji od mene neće zahtevati previše programiranja (mada sam nekada znao prastari Fortran, a od novijih jezika samo php koji nije ni blizu onoga što se zahteva, mada ima nekih malih sličnosti u formi).

• 3 weeks later...

Daleko je od nerazumljivog, stavise, potvrdili smo da je vrlo lak za pisanje, cak i za nekog sa bazicnim poznavanjem programiranja, ali sa druge strane, vrlo je neoptimizovan (pricam o 2d Torque), dok je njegova 3d inkarnacija u stepenu neoptimizovanosti i bagovitosti otisla jos korak dalje.

Daleko je od nerazumljivog, stavise, potvrdili smo da je vrlo lak za pisanje, cak i za nekog sa bazicnim poznavanjem programiranja, ali sa druge strane, vrlo je neoptimizovan (pricam o 2d Torque), dok je njegova 3d inkarnacija u stepenu neoptimizovanosti i bagovitosti otisla jos korak dalje.

Hm... pa da li ga prepručuješ za pravljenje igre - trkačke - eventualno neki drugi predlog?

U okviru Torque 3d imas dosta starter packova koji se dokupljuju podeljenih po zanrovima (tipa RTS, FPS), sa setom klasa definisanih za taj tip igre. Nisam siguran da li postoji racing ali proveri na Garage games sajtu. Ako toga nema onda ce biti zaista tesko (problemi sa fizikom, velikim brzinama, optimizacijom za brzo ucitavanje novih objekata, multiplayer), tako da onda definitivno nije isplatljiv. U Torque 2d se moze napraviti neka trka tipa Micro Machines, dakle sa pogledom odozgo, ako ti to radi posao, i to je u svakom slucaju mnogostruko manji poduhvat kako god okrenes.

Ako bas zelis da probas sa 3d proveri za taj pack ako postoji vezano za trke, a ako ne, verovatno je najbolje da trazis dalje.

Torque svakako jeste jedan od najlaksih, ali isto tako i od onih na kojima mora najvise radi da bi se igra uradila (na nebitnim stvarima za samu igru kao sto je recimo, optimizacija).

• 1 month later...
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Malo sam neskroman a? :)

Ali mislim već kad treba u nešto da se uloži mnogo vremena i truda onda bar da bude vredno toga, posle nema nazad.

Ja isto tražim neki dobar game engine, ali bez puno programiranja, to mi nikako neide (brojke i slova).

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Davno sam radio u map editoru za Battlefield 1942 i Battlefield Vietnam...za mene je to odličan i jednostavan program koji može da se savlada za 1 dan.

Problem je što je to map editor i u njemu možete da radite samo mape za Battlefield.

Video sam neke od 3d engine-a koji su tako očajni da mislim da je bolje raditi u Game Maker-u ili nekom od sličnih programa za 2d igre, jer mislim da je bolje napraviti 2d igru koja lepo izgleda nego 3d igru koja je BRUKA.

Najveći problem je što su svi oni slabi sa tutorijalima.

Evo naprimer skoro sam naišao na ovaj, Ruski "DAGOR" Game Engine:

http://www.dagor.ru/files/ss/index.htm

Screenshot-ovi izgledaju lepo ali jako malo ima o programu, i sve je na ruskom. :(

(poslao sam im e-mail sa nekim pitanjima, ali nema odgovora.)

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Video sam da Blender ima game engine, evo i jedna lepa igra uradjena u tom programu,

http://www.yofrankie.org/

Ali mora da se instalira Blender da bi se igrala, I Python (Programming Language) takodje, ...to nevalja.

Pa sam hteo da pitam nekoga od vas ako ima više iskustva sa pravljenjem video igara u Blenderu:

Dali može da se igra uradjena u Blenderu exportuje kao flash ili igra bez dodatnih instalacija

( na suvo) ? :)

• 1 month later...
  • 6 months later...