Jump to content

Zagreb - Sibenik - Zlarin

lukastrika
 Share

Recommended Posts

Potrudicu se ovom prilikom da predstavim nekoliko utisaka iz ova tri mesta. Ovo ce biti pre svega u formi foto-setnje i nemam pretenzije da se bavim istorijatom ovih mesta. Dakle, ko zeli lezernu setnju po dalmaciji, samo napred, ko ne, upozoravam da bi mogao biti razocaran.

Sve je pocelo neizbeznom izmenom voza u Zagrebu, koja je rezultovala 'prinudnom turom' po ovom gradu. Uvek volim da provedem dan u Zagrebu, pa cak i neplanirano, tako da je meni prijalo. A mislim da je i saputnicima.

Nezgoda je sto smo prvo, nesvesni da cemo morati da budemo ceo dan u zg otcekali par sati u zoru - ovde:

-1-2.jpg

Rec je o fino uredjenom parku, preko puta zeleznicke stanice, statua u pozadini je kralja Tomislava, nisam preterano upoznat s njegovom istorijskom ulogom, ali mogu da kazem da drzim pivo Tomislav, nazvano tako u njegovu cast, za najbolje tamno pivo na ovim prostorima. Ko dobije priliku, nek proba.

Potom smo otisli u setnjicu do centra, ispostavilo se, 'tapaciranim' ulicama. iz nekog razloga, sve ulice na kojima su bili radovi, izgledale su ovako

-2-2.jpg

To su neke plastike, nisam siguran cemu tacno sluze.

Medju radovima, bila je i po koja drustveno relevantna poruka s bilborda:

-9.jpg

Na trgu Bana Jelacica, ovaj put preskacem 'konja':

-17.jpg

-3-2.jpg

zagreb-1.jpg

Nakon rucka - preporucujem pivnicu medvedgrad u savskoj, prave svoje pivo, a klopa im je jeftina i prilicno kvalitetna (standardna kafanska, kao npr u 6 i 400 u bg-u), krenula je i oluja

-11.jpg

Blagodareci tome, sklonili smo se u klub Bahus, nadomak zeleznicke stanice i tu uz litar crnjaka proveli prijatnih nekoliko sati, maltene do polaska voza. Ovako izgleda dvoriste:

-16.jpg

a sam klub je nesto sto imam osecaj da fali Beogradu, ili bar meni u Beogradu - tiha muzika (secam se, npr Waits-a), uredjeno dosta svedeno, osvetljeno uglavnom lampama, a sem stolova i stolica ima puno polica sa knjigama (pravim :)) i nekoliko nenametljivih ukrasnih predmeta. Sto je najvaznije, kelnerice su bile potpuno nenametljivo i iako je klub delovao kao da uglavnom ima stalnu klijentelu, ni u jednom trenutku nismo osetili da smo stranci, iako smo osetali citavih nekoliko sati. Jedna fotka iznutra, nazalost samo portret, nije bilo svetla bas, a ni digitalija nije bila pri ruci :)

-14.jpg

Tuce sati kasnije, docekasmo i jutro na moru. Prva stanica Split (tad jos nismo znali da postoji direktan voz Zg - Sibenik) i sansa da upoznamo boga:

bog-1.jpg

Uspeli smo i da nadjemo fino mesto za klopu (skampi na zaru mmmmm)

i prve morskogradske prizore

-20.jpg

Odatle, put nas je naneo u Sibenik, gde smo ostali vrlo kratko i seli na Njegovo Velicanstvo Brod, moje omiljeno prevozno sredstvo, koje nas je odvezlo na Zlarin. Evo i par fotografija broda, sa broda, detalja i ostalog, ko ne voli, nek preskoci:

Ovim se nismo vozili, ali bilo je zadovoljstvo i gledati ga:

_IGP1557.jpg

i odraz mora u njegovom koritu:

_IGP1553-Edit.jpg

Ovim smo se vozili:

-35.jpg

A na njemu:

-37.jpg

-55.jpg

_IGP8524.jpg

Stigli smo i na Zlarin. To je malo ostrvo, s kojeg potice moj deda, a time, jednim delom, i ja.

Ima sume, ima kamena i prilicno je mirno, sto nam je ovom prilikom odgovaralo.

Ostrvo je naseljeno dalmatincima i italijanima (mada je moguce da je deo ovog 'dalmatinskog' dela u stvari kolonija zatvorenika iz vremena i prostora vojne krajne, jer ima prezimena koja zvuce prilicno srpski). Poznato je po proizvodnji koralja i milioneru maglici koji je otisao kao mlad u ameriku i zasnovao firmu maglite. I beskrajno je lepo.

Ima brodova i na kopnu:

-57.jpg

jaht klub i ptice:

-1-2-1.jpg

-4-2.jpg

-ssdf1.jpg

_IGP2086-Edit.jpg

prijatelji:

-53.jpg

_IGP1633.jpg

_IGP1659.jpg

i poneko ko nema cime da otvori pivo :)

_IGP1694.jpg

popijena piva, rastinje, plaza i zalazak:

_IGP2154-Edit-2-1.jpg

_IGP1307.jpg

_IGP1705.jpg

malsa.jpg

pas:

-61.jpg

zvonik:

_IGP1794.jpg

i ima jos svasta, ali nesto treba ostaviti i sopstvenim ocima.

Ako se opet krene na brod, stize se u Sibenik, koji je najlepsi dalmatinski primorski grad u kojem sam bio (kad se sve uzme u obzir, tj. kolicina 'turisticnosti' npr, koja je ovde jos vrlo prihvatljivo niska). Sibenikom dominiraju tvrdjava i katedrala, od kojih je ova druga narocito zanimljiva objektivu, tj. fotogenicna:

_IGP1422.jpg

Sibenik mi se dopao sto ima taj neki gradski zivot, za koji se oseca da je takav, nevezano od turisticke sezone i mnogo vece popunjenosti grada. I onaj novi deo grada, koji lici na bilo sta gradjeno u novijoj istoriji nasih prostora budi neki osecaj da se tu zivi od ujutro do uvece, pa i nocu, tj. da tu nesto mrda. To mi se dopalo. Nisam proveo noc nijednu, ali sam stigao jednom vec u 7, a jednom otisao kasno uvece i taj osecaj se nije izgubio.

_IGP1392.jpg

_IGP1477-Edit-2.jpg

_IGP1457-Edit-1.jpg

Evo i nekoliko sasvim mirnih prizora:

-29.jpg

-32.jpg

-45.jpg

Untitled-1b.jpg

_IGP1471.jpg

I jedna kafanska:

_IGP1259.jpg

Cekajuci brod za nazad, nemirno nebo i mirno more:

_IGP1270.jpg

-34.jpg

Ostaje da pokazem jedan prizor na koji smo naisli u jednom proputovanju ka pirovcu:

_IGP1865-Edit-2-1.jpg

I za kraj, portret osobe koja je sa mnom prosla sve ovo:

_IGP2195.jpg

I mog dragog prijatelja s kojim smo proveli divan dan po Zagrebu u povratku

_IGP2219.jpg

Eto, nadam se da vam je prijala setnja.

(od opreme, Pentax k10d, pentax spotmatic sp II, objektivi da* 16-50 2.8, super takumar 135 2.5, fa 50 1.4, 50-200, 35 2.4 i istekli filmovi fuji pro 160c i 160 s, kao i kodak pro 100)

Čestitam @lukastrika, zaista izvanredno, naravno ne samo fotografije nego i tekst, pet "estrellas" naravno. Ono što "nije dobro" jeste da ja provodim više vremena na zoni nego što je planirano. Reportaže su psotale nešto najbolje na ovom delu foruma. Zaista veliki trud autora u kojem mi "trutovi" uživamo.

bas mi je drago da vam se dopada, a drago mi je i sto je ovaj deo foruma oziveo. sledeci put cu se potruditi i vise :)

btw, marinowski, ja sam prilicno ostao bez teksta na to koliko bih za neke fotografije iz becha bio ubedjen da su film, da ne znam da je 5d, pre svega zbog kolorita i prelaza tonova na nebu.

vecina obrade u lightroom-u.

za ove sto jesu s film-a, to je lako, samo podesis kontraste i kolorit po volji.

za digitalne, gledam da uradim neku cb konverziju i dovedem tonove do nivoa koji meni lezi (to obicno znaci da ce biti deo koji je crn i deo koji je beo ili skoro beo), a onda lagano vratim malo boje u fotku, ako mi je to cilj i dovedem wb na zeljeni.

kad imam vise slika u slicnim uslovima, uradim to za prvu i onda je za sve ostale lako, zbog lightroom-ove mogucnosti da preslikam sve promene s jedne fotke na drugu. eto, to je ukratko. e da, finishing touches, ako je potrebno, u fotoshop-u (najcesce bude da ne mogu boje da namestim bas kako treba). ramovi, resize, ostrenje, takodje u fotoshop-u, image processor, pa akcija koja radi sta treba za odredjeni batch.

• 5 years later...
  • 2 weeks later...

Baš prijatna šetnja! Put lepo ispraćen fotkama. Zanimljivo da si koristio dosta jako tesnih kadrova, al' mi to ne smeta, što bi trebalo da znači da si dobro uradio posao.

Ako dozvoliš: dotični Tomislav je prvi kralj Hrvatske, a "bog" je njegov savremenik biskup Grgur Ninski koji se zalagao za bogosluženje na staroslovenskom umesto latinskog jezika. Skulptura Ninskog je Meštrovićev rad.