Jump to content

Kecskemet Airshow 08

Recommended Posts

Sećate se OVE reportaže od prošle godine? E pa evo ga opet isto to samo godinu dana kasnije.

Dakle isto vreme , isto mesto, Kečkemet airshow. Da vas ne gnjavim puno, to je najveći aeromitnig u ovom regionu i puno zanimljivih stvari može da se vidi, koga zanima nešto više neka pogleda prošlogodišnju reportažu, tamo sve piše.

Ovog puta bio sam prisutan oba dana, tako da sam neke stvari mogao da snimim iz više uglova (oba dana je identičan program). Ali nije sve baš najbolje počelo pa sam tako zbog čekanja na granici (6h !!!) zakasnio više od dva sata. Ali ok, dešava se, sva sreća bio sam akreditovan pa sam mogao da parkiram auto na samom aerodromu, u suprotnom bih morao da se parkiram 10ak kmdalje... E kad smo već kod tih akreditacija ne mogu a da ne iskažem svoje oduševljenje tretmanom novinara... Desetak dana pre početka aeromitinga dobio sam email od organizatora sa detaljnim objašnjenjem kako da dođem tamo i sa svim potrebnim informacijama koje čak nemaju nikakve veze sa samim događajem (koliko košta putarina i sl.). Nevoravatno ali organizatori su čak isplanirali jedan putni pravac od autoputa do aerodroma samo za novinare i vip goste. Jednostavno su zatvorili ulice za saobracaj duž te trase i tako omogućili novinarima da brzo stignu do samog događaja...I sve ostalo je bilo na nivo, press centar sa sve wireless netom, kafom , picem, bas onako svetski.

Pa da krenem sa fotografijama uz malu napomenu da ce ih biti baš dosta...

Ako vas mrzi da čitate tekst slobodno preskočite...

F-16 AM Belgijskog ratnog vazduhoplovstva

original.jpg

original.jpg

original.jpg

original.jpg

Mil-24 Hind - Madjarskog RV

original.jpg

Prilično interesanto obojen helikopter Mi-24. Inače vrlo moćna mašina, žestoko oklopljena i ubitačna. Naša vojska u invertaru ima dve ovakve mašine ali nijedna nije u letnom stanju (KLIK)

Pilatus PC-9 Hrvatskog RV

original.jpg

original.jpg

original.jpg

Akrogrupa "Krila Oluje " Hrvatskog RV. Lete na školskim avionima PC-9 i koliko sam primetio prilično dobro izvode figuru "ogledalo" (zadnja fotografija).

F-18C Hornet Finskog RV

original.jpg

original.jpg

original.jpg

Retko vidjena zverka na ovim prostorima. Iskreno ovo je i meni prvi put da vidim ovu verziju F-18 uživo (imao sam priliku da vidim demo nastup D verzije - Super Horneta pre par godina). Ponos americkih avio-inzenjera, oslonac američkog mornaričkog vazduhoplovstva (US NAVY) i glavni krivac što je F-14 Tomcat (onaj avion što ga Maverick vozi u filmu TopGun :) ) prerano otišao u penziju ( smrc smrc :( mnogo volim Tomcet-a)

Frecce Tricolori

original.jpg

original.jpg

original.jpg

original.jpg

original.jpg

original.jpg

Jedna od najpoznatijih evropskih akro-grupa. Lete na avionima Aermacchi MB339 i izvode vrlo atraktivan programa. Izmedju ostalog poznati su i po nečumu što nije vredno hvale - po katastrofi u avio bazi Ramštajn, gde je na aeromitingu '88 posle sudara dva aviona u vazduhu poginulo 70 ljudi :( Posle tog dogadjaja sigurnosna pravila na aeromitinzima su bitno izmenjena kako bi se izbegli takvi incidenti.

Orao J-22 Srpsko RV

original.jpg

original.jpg

original.jpg

original.jpg

Slobodno mogu reći jedna od zvezda ovogodišnjeg Kečkemeta. Ovo je naš avion Orao J-22 , specijalno obojen za nastupe širom sveta sa sve stilizovanim nacionalnim obeležjem (4 ocila) na repu. Praksa farbanja borbenih aviona u specijalne šeme postoji u celom svetu, narocito kod razvijenih (uglavnom) zapadnih vazduhoplovstva, ali je kod nas nešto sasvim novo i do sada ne viđeno. Ne znam za vas ali meni ovakav Orao stvarno moćno izgleda, a sudeći po reakcijama sa stranih foruma i stranci su prilično oduševljeni. Moram da se pohvalim da sam učestvovao u dizajniranju ove šeme, konkretno ja sam radio zadnji deo aviona (rep sa nacionalnim simbolom). Da ne zaboravim za komandama je bio pilot Maj. Miodrag Ristić, vrhunski letač.

MiG-21 Lancer Rumunsko RV

original.jpg

original.jpg

Rumunska modifikacija legendarnog Miga. Mlazni avion proizveden u najvećem broju primeraka , preko 10000.

JAS-39 Gripen

Madjarskog RV...

original.jpg

original.jpg

Švedskog RV...

original.jpg

original.jpg

Gripen je švedski savremeni višenamenski borbeni avion jednomotorac. Mađarska ga je već uvela u naoružanje, Hrvatska ozbiljno razmatra kupovinu i postoji realna šansa da ga mi kupimo.

Turkish Stars (F-5 Tiger) Tursko RV

original.jpg

original.jpg

original.jpg

original.jpg

Možda najatraktivniji nastup. Ovi ljudi lete kao ludi, brzo, bučno i nisko, a to publika voli :) Lete na sada već vremešnim avionima F-5 Tiger.

C-17 Globalmaster III

original.jpg

original.jpg

Ograman transportni avion Američkog ratnog vazduhoplovstva (USAF) pokazao je svoje sposobnosti poletanja i sletanja sa kratkih pista. Ostao sam bez teksta i kada je poletao i kada je sletao....Neverovatno, ali ovo čudo od 120 tona se vinulo u vazduh posle manje od 1000m i krenulo u strmo penjanje... Teško je opisati kako to izgleda ali recimo de je slično lansiranju šatla...Imate utisak da avion stoji u vazduhu i da će se svakog trenutka srušiti. O zvučnim efektima da i ne pričam :) Slično tako i kod sletanja, avion se zahvaljujući reverznom potisku zaustavio pre polovine piste. Inače ovo je vrlo savremen avion , ušao je u upotrebu pre nešto više od 10 godina, ali kako stvari stoje ne piše mu se sjajna budućnost...Vrlo je skup, pa više nema potencijalnih kupaca (USAF je kupio šta je kupio i to je to ). Inače meni kao informatičaru je zanimljiv podatak da softver ovog aviona ima oko 1.3 milion linija koda , pa nije ni čudo što je u početku imao softverskih problema :)

F-16 MLU Holandskog RV

original.jpg

original.jpg

original.jpg

Slike same govore. Vrlo vešt i agresivan program!

Mirage 2000 C

original.jpg

original.jpg

Solidan letački program ali ni blizu kao onaj na Batajnici '97 kada je Francuz svojim nastupom na ovom avionu oduvao zvezdu aeromitinga ruski SU-30. BTW prelep avion!

The Stars - Galeb G-2

original.jpg

Naši starsi, akro-grupa koja leti na ex-vojnim mlaznim oldtajmerima G-2 Galeb.

G-4 Super Galeb

original.jpg

Školsko borbeni avion domaće proizvodnje, sjajan avion iako smo ga mi pravili :D I on ima specijalnu šemu bojenja. Inače i on i onaj Orao su u sastavu SLI (Sektor za letna ispitivanja ) elitne eskadrile u našem vazduhoplovstvu.

Harrier GR9 Britanskog kraljevskog Vazduhoplovstva

original.jpg

Eurofighter Typhoon Španskog RV

original.jpg

B-25 Redbull

original.jpg

Zec Poljski MK II

original.jpg

Poljski zec rula ka pisti :D

Ove godine sam radio sa: Eos 1D MKII N, EOS 400D , 100-400LIS ,70-200LIS ,17-40L, TC14II +prateća oprema.

Ovo nije sve , ovo je samo mali deo, ostatak na : http://www.pbase.com/dicus63/kecskemet08

Eto privedoh i ovo kraju posle sat vremena kucanja i linkovanja, ne zamerite ako ima nekih grešaka, već je odavno prošla ponoć...

Majstore! Ne pamtim kada me ne ovako nesto odusevilo. Dakle...samo sam se uhvatio za glavu i zinuo. Naprosto fenomenalno!

Ovaj Zec Poljski MK II, opasna masina :lol: Btw jedno veliko hvala sto si omogucio i da mi ovde vidimo sve te prelepe `tice (jao, B-25, prelep oldtajmer )

Evo moj kolega koji je tek uplovio u DSLR vode a odavno se pali na aviJone (otac mu pilot) sijece vene i pita posto je taj 100-400 LIS :D

Sjajno uvhaceni momenti, narocito ona dva turska aviona unakrs`, po dijagonali. Megarispekt u svakom pogledu!

Auuu Dicky, kako ovo moćno igleda. Svaka čast, imaš mnoštvo fotki "za enciklopediju". Da ih hvalim posebice nema smisla, sem možda one prve Frecce Tricolori fotke, sa 3x3 aviona koji izgledaju kao rađeni sa clone alatom. E, ta je za naslovnu avio enciklopedije.

Kaži malo o tehnici snimanja zanima me, jer sam ja malko probao i skontao da je fotkati avione teško.

Koliko si ti frejmova ukupno ispucao za ovakav učinak? Sve RAW i AF cont?

Koliko su ovo jaki kropovi, kod ovih uspelih slika u letu koliko fotke otpadne u proseku?

Ekspozicija bila fiksna, svetlo konstantno i M ili si ipak držao na nekom A modu jer je drugačije sa ove ili one strane sunca?

Svaka cast Diki.

Postujem ucestalo kao Halejeva kometa, ali eto - nisam izdrzao :)

Bas si napredovao, ovo je tako uspesna serija, da nemam reci. Besmislah :)

Momcilo je postavio par odlicnih tehnickih pitanja, bilo bi sjajno kad bi nasao vremena da objasnis tehnikalije u par reci.

I ja sam imao priliku da fotkam (sjebem) jednom ovako nesto :)

JAO KUKU LELE! A meni viza stoji u pasošu, a ja ni skont'o da je taj aeromiting tu, na manje od 200km. Jednostavno sam navikao da se preko ide teško. UF! Crćiću!

Za slike, 5.

Nego, Momcilo pitao, to za AF. Ja kada sam slikao aeromting, ono na Čeneju, nisam ni koristio AF. I tako je 90% fotki u beskonačnosti. Blendu na 8, objektiv na hiperfokalno (tek malo ispod beskonačnog) i sve slike su prefektno oštre. Sad, kod mene je najduža milimetraža 200mm pa je i beskonačno mnogo bliže. Radiš li tako ili ipak koristiš AF cont?

Ма ништа ти ово не ваља. Сувише је добро да би ваљало.... Тако да уопште не ваља... И добијаш само пет звездица, као што и ниси никад до сад заслуживао раније, а очигледно ни убудуће.

:wacko:

:lol:

Биг ришпекта ту д Пољски (водени) Зека!