Jump to content

4D CINEMA

Boban_85
 Share

Recommended Posts

• Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pre odredjenog vremena sam slucajno nabasao na program 4d cinema pa me zanima da li je neko mozda radio u tom programu i kakve su mu karakteristike u odnosu na ostale 3d programe.

Licno ga jos nisam probao , cisto jer nisam imao potrebe ali koliko znam cenjen je na zapadu i razni studiji rade u njemu.

Inace. To sto ces ovde od zakletih maxovaca cuti kako je program skejtbord na prdez jer nista nije bolje maxa uzmi sa blagim osmehom i pomisli kako postoje ljudi koji u open source programu kao sto je blender rade stvari o kojima 90 posto ljudi sa zone moze samo da sanja ;).

Idi na cg talk pa tamo pogledaj sta ljudi imaju da kazu , raspitaj se malo skini trial , mozes onda i neki drugi softver da probas pa pogledas sta ti bolje lezi.

Najveca prednost Maye i Maxa su tutorijali, kojih ima mnogo vise nego za druge programe. Tako da ucenje nece biti veliki problem.

U ovoj tabeli navode da je neke programe moguce nauciti za mesec, dok za Mayu treba 3. Ne uzima se u obzir da neki programi nemaju toliko mogucnosti, da su alati za animaciju i rigovanje u tim programima krajnje bedni (npr Lightwave), da nemaju fluide, da su im partikli smesni...

Po meni, jedino sto vredi: Maya, Max i Softimage

Raste mu broj korisnika i razvija se . Neke stvari su dosta jednostavno i dobro resene.

Ipak pogledaj na http://www.sidefx.com , na tabu Products -> Product Overviev :

Houdini Escape; i

Houdini Master;

Tu se vidi sta koji moze da radi !!!

Ako posle poredjenja sa Cinema 4D bude interesantan Hudini onda na Sidefx sajtu

na tabu Apprentice -> Apprentice Overviev :

postoje potrebne informacije o dva izdanja Apprentice (za ucenje)

Apprentice FREE; i

Apprentice HD

na tabu Community -> Houdini Forum mogu se naci

informacije koje mogu da budu od koristi ili da se zatrazi kakva pomoc.

Jos cu da navedem jos dva korisna sajta: http://www.3dbuzz.com imaju video tutorijale,

forum itd; http://odforce.net gde osim Forum-a ima i Wiki "tab" na kome su korisne informacije o HOUDINI softveru.

mnogo tutoriala za MAX? i to ga cini dobrim programom?!

mnogo tutorijala za Maya-u?! i to je cini dobrim programom?!

manimo se tih prica... zasto svakog coveka koji cak i ako samo pita za drugi program ubedjujete da predje na MAX?!

i jos korisnike LW-a nazivate sektom?!?!?! pa LW modeler je nesto sto MAX nece stici ni za sto godina.

Maxon Cinema 4D je sjajan program.

ima slican nacin modelovanja kao Max.

moj licni utisak je da je malo krut kod animacije, ali kad ljudi u njemu rade crtane filmove,

pa je to, verovatno, zato sto sam navikao na LW.

opet moj licni utisak, ono sto mi se nikako kod njega ne svidja je kontrola UV mapa i bones sistem.

Sta Hudini moze: http://ca.youtube.com/houdini3d tu ima vise "video klipova".

Sto se tice modelovanja i drugih osnovnih poslova u 3D-u on je jednostavan ali tek posto se

savlada interfejs i shvati nacin kako funkcionise.

BITNO !!!

Ono sto se napravi u Hudiniju LAKO I BRZO SE MENJA na zahtev klijenta.

NEMA NEPROSPAVANIH I NEPROSPAVANIH NOCI I NOCI I NOCI . . .

Za vecinu poslova ovde kod nas je dovoljan Houdini Escape ( 1995 $ ).

Fotorealisticno renderovanje ( Mantra renderer, sastavni deo ,ne placa se posebno ).

mnogo tutoriala za MAX? i to ga cini dobrim programom?!

mnogo tutorijala za Maya-u?! i to je cini dobrim programom?!

manimo se tih prica... zasto svakog coveka koji cak i ako samo pita za drugi program ubedjujete da predje na MAX?!

i jos korisnike LW-a nazivate sektom?!?!?! pa LW modeler je nesto sto MAX nece stici ni za sto godina.

Maxon Cinema 4D je sjajan program.

ima slican nacin modelovanja kao Max.

moj licni utisak je da je malo krut kod animacije, ali kad ljudi u njemu rade crtane filmove,

pa je to, verovatno, zato sto sam navikao na LW.

opet moj licni utisak, ono sto mi se nikako kod njega ne svidja je kontrola UV mapa i bones sistem.

Sad pokusavas da kazes da tutorijali uopste nisu znacajni?

Kad znamo kolko su kompleksni 3d programi naravno da se vazna brzina kojom ce da savladas program.

Dal ces sa dobrim tutorijalima da ga naucis za recimo godinu dana il ce to da traje nekoliko puta duzem,naravno da nije svejedno.

Sto se tice lw sekte :) mozes da procitas sta pise ispod imena fanaticnog Lw-ovca greenta. :)

Sad pokusavas da kazes da tutorijali uopste nisu znacajni?

to sto ih ima k'o pleve, samo znaci da ih pravi ko stigne.

citajuci kakve se gluposti ljudi pitaju ovde na forumu, a vezane za MAX,

stice se utisak da to more tutorijala za MAX i nije bas pitko.

LW mozes da naucis gledajuci tutorijale da Newtek-ovog sajta.

nema ih previse ali su sadrzajni, kvalitetni, razumljvi i samo po sebi dovoljni.

To sto nema pitanja za LW, moze da se tumaci i tako da recimo nema nedoumica vezanih za LW.

sve je prosto i jasno, a nedoumice (ako i postoje) se resavaju tutorijalima za "glavnog" sajta.

a moze i da se tumaci tako sto se ljudima koji koriste druge programe smucilo da se svako pitanje vezano za neki drugi program, prati pljuvanjem tog programa i pozivima da se predje u suprotni tabor.

Ovo je ujedno i poziv moderatorima ovog dela foruma da brisu ovakve "propagandne" postove.

Kad znamo kolko su kompleksni 3d programi naravno da se vazna brzina kojom ce da savladas program.

Dal ces sa dobrim tutorijalima da ga naucis za recimo godinu dana il ce to da traje nekoliko puta duzem,naravno da nije svejedno.

Sto se tice lw sekte :) mozes da procitas sta pise ispod imena fanaticnog Lw-ovca greenta. :)

program koji ne naucis za mesec dva, slobodno batali jer nije za tebe.

ono sto se uci godinama su tehnika, rutina, trikovi,

a ne "kako da postavim teksturu da se vidi u VRayu"

to sto ih ima k'o pleve, samo znaci da ih pravi ko stigne.

citajuci kakve se gluposti ljudi pitaju ovde na forumu, a vezane za MAX,

stice se utisak da to more tutorijala za MAX i nije bas pitko.

LW mozes da naucis gledajuci tutorijale da Newtek-ovog sajta.

nema ih previse ali su sadrzajni, kvalitetni, razumljvi i samo po sebi dovoljni.

To sto nema pitanja za LW, moze da se tumaci i tako da recimo nema nedoumica vezanih za LW.

sve je prosto i jasno, a nedoumice (ako i postoje) se resavaju tutorijalima za "glavnog" sajta.

a moze i da se tumaci tako sto se ljudima koji koriste druge programe smucilo da se svako pitanje vezano za neki drugi program, prati pljuvanjem tog programa i pozivima da se predje u suprotni tabor.

Ovo je ujedno i poziv moderatorima ovog dela foruma da brisu ovakve "propagandne" postove.

program koji ne naucis za mesec dva, slobodno batali jer nije za tebe.

ono sto se uci godinama su tehnika, rutina, trikovi,

a ne "kako da postavim teksturu da se vidi u VRayu"

Kad kazem "da se nauci neki 3d program",naravno da mislim na tehnike i trikove,a za sta treba sigurno vise od mesec,dva.

Recimo da je neko ko pocinje sa 3d-om prosao ceo program(i to apsolutno sve oblasti),recimo na primer LW,za mesec,dva i verujem da bi onda pomalo zbunjen kako sve te alatke da primeni na pravi nacin.

I sad kaze da vidimo kako to da primenimo u praksi.Na scenu naravno moraju da stupe tutorijali ili knjige sa odredjenim tehnikama.

Posto za lw tutorijali i knjiga ima malo jedino mu ostaje da gleda,cita ove druge i te opcije primenjuje u lw-u.

A posto je relativno skoro poceo sa radom mislim da mu bas nebi bilo zanimljivo da neke opcije gleda,pa pretura po lw-u gde se to nalazi i td.

Za to je sigurno prednost da postoje dobar materijal za ucenje nekog softvera.

Ovo sigurno vazi za neke pocetnike,a ne za ljude koji dobro poznaju neki program pa im nije problem da pokupe tehnike iz nekog drugog softvera.

Zato ako ste poceli sa nekim sofverom drzite se njega,a ako niste ne pocinjite sa lw-om... :P :)

Cinema 4d je odlican program. Iako pati od dosta boljki, super je za pocetnike, ali ne samo i za pocetnike. Ali, znatno je "neudobniji" od maxa za rad. Ranije mu je renderer bio apsolutni ocaj, ali evo, u skorije vreme je izbacen i vray za cinemu tako da se na render ne moze niko pozaliti.

Ja radim u cinemi godinama. Verzija 11 ima nesto sto ce mnoge iznenaditi, a tice se brzine i kvaliteta rendera, kao i gomilu poboljsanih stvari. Ipak moram priznati da polako ali sigurno pocinje da gazi toliko nahvaljene gore pomenute programe........... LigtWave je biblija 3d religije. A biblija nikad ne zastareva. Postoje ljudi koji zaista umeju da tumace bibliju i oni koji je poznaju samo povrsno.

Naj kvalitetnije u vezi maxa i maye su konstantna pitanja kako sta i zasto. Povrh svega toga ovi teskasi su rekorderi pucanja i rada uz pomoc stapa i kanapa. Svi bez uvrede molim.

Slobodno pocni sa Cinemom 4D i nemari. Dok ti naucis da je koristis ona ce uveliko presisati danasnje HiEnd 3d moelere. Za razliku od maxa i maye naprimer, Cinema za samo jednu podverziju izmeni i unapredi priblizno stotinjak stavki u programu i to svakih 2-3 meseca, dok se u ovima to desava na 2-3 godine jedanput. Oni koji koriste max i maju znaju o cemu govorim.

p.s. Max, Maya, XSI, su zaista mocni sveobuhvatni programi za 3d modeling i rendering ali svakako nisu laki za ucenje osim mozda max-sa.

Najveca mana u cinemi iz mog iskustva su animacija i fizika. Prilicno su krute, ali radi se i na poboljsanju toga.

Cinema prati izgled i filozofiju Maye.

LW je prica za sebe. 0:)

Dok ti naucis da je koristis ona ce uveliko presisati danasnje HiEnd 3d moelere. Za razliku od maxa i maye naprimer, Cinema za samo jednu podverziju izmeni i unapredi priblizno stotinjak stavki u programu i to svakih 2-3 meseca, dok se u ovima to desava na 2-3 godine jedanput. Oni koji koriste max i maju znaju o cemu govorim.

Na primer alati za animaciju u mayi nisu menjani vec jako jako dugo , evo sad su ubacili animation leyer i mozda su ubacivali poneku alatkicu tu i tamo ali od verzije 1 pa do danas maya je i dalje na samom vrhu sto se tice animacije, sta mislis zasto je to tako? To ti je ko da kazes u mayi se promeni 20 stvari ( sto je znak da kapitalizam i dalje funkcionise ) ali se zato u blenderu prmeni 200 stvari. Znaci blender ce da prestigne mayu i sve druge pakete :).

@GOKSIMASTER

Ma svestan sam ja svega toga. Nego nezelim da se decko obeshrabri odmah u startu u odnosu prema cinemoi 4D. Treba i ovim "slabijim programima" pruziti sansu pogotovo kada su u ptianju sami poceci ulaska u 3D vode. A kasnije kada razvije svoje znanje nece mu biti tesko da odabere neki od naprednijih programa. E sad kolike su razlike Izmedju ovih profi i onih malko manje profi programa to je zaista stvar diskusije.

• 3 weeks later...

pozdrav svima,

jes da sam zakasnio oko 15 dana, i da ovu poruku mozda niko nece procitati, ali moram da istaknem neke stvari, jer ipak mislim da nije u redu da 'pustim' neke clanove koji su ocigledno okoreli fanovi najrigidnijeg 3D paketa na planeti, a to je max, da pricaju stvari koje jednostavno nisu tacne. radio sam dugo u maxu, i ne NIJE lak i ne NIJE mocniji ni od cega. samo je dosta i krajnje nepotrebno slozen.

kada sam poludeo od njega, i otisao (u isto vreme) u cinemu i rhino, a nesto malo i u blender (sledeci je modo), naucio sam gomilu stvari dosta brze nego ikad u maxu, zato sto nije rigidan i pristupacan je, a i sve je 100% podesivo i na istom ekranu, a to je maltene kontra od maxa. iste (a bogami i bolje) stvari sam postigao jedno 3 puta brze. zasto? zato sto je 5 puta laksi za koriscenje, a isto je profi, ako ne i jos profesionalniji od maxa. u cinemi se radi u kontinuitetu, nema zajeba, nema nepovratnih gresaka i pucanja. radi u lejerima. ako se zeznes negde, samo odes na taj objekat i sredis problem. to u maxu nema jer mora da se 'razbija' stack. dosta je stabilniji od maxa, i za razliku od maxa, ne treba mu gomila plagu-inova da bi uradio nesto konkretno. dosta mu brze radi hair nego max-ov, i kompletniji je 3d paket (najvise mislim na pluginove koji mu nisu preko potrebni za razliku od maxa).

unwrap u maxu je nesto najnebuloznije i najkomplikovanije sto postoji, a rezultat prost. cemu to? cinema ima body paint 3d u sebi, a UV edit je 100 puta prostiji, bez 'paukove mreze' vertexa itd. ako neko oce da poredi stvari, onda ne treba da pominje externe pluginove, jer max bez njih je jedno veliko NISTA. ali znam koliko max fanovi mrze sve sto nije max, a cini mi se najvise mayu. svi forumi o maxu su veliki samo zbog milijardu pluginova. to ne cini program dobrim, upravo suprotno. sto bi dao 3500$ (ako se ne varam) za max, ako posle moram da puknem jos ~2000$ za pluginove koje rade maxu ono sto cinema (i drugi paketi) vec ima, samo jos lakse za upotrebu???? a to vazi i za rhino, a koliko sve vise provaljujem, vazi i za blender i modo, a blender je besplatan!

i na kraju, max i cinema 4d su kontra po lakoci, pristupacnosti, cak i brzini, texturisanju, optimizaciji za opengl (c4d ima sa obicnim svetlima prikaz senki u vportu, max tek od 2009 i to sa odredjenim svetlima). ako ste posle maxa stvarno otisli u neki drugi program i odradili nesto konkretno, a ne samo vredjali, videli bi koja je razlika. i cinema ima laksu animaciju, a ne tezu, mada nije bas toliko drugacija od maxa u svim stavkama.

neka se niko ne oseti prozvanim (osim mozda autodeska), jer ja JESAM dugo radio u maxu, a onda presao u cinemu, itd, i doziveo 'kulturni shok'. kad bi to uradili i ostalci 'maxovci', onda ne bi padale tako teske reci kakve su na ovom postu (na pocetku, itd).

moj savet za pocetnike je da probaju vise paketa, a narocito one lakse za ucenje, pa da sami odluce.